Pogrzeb generała, czyli przewracanie historii

Pogrzeb gen. Wojciecha Jaruzelskiego ma dużo szerszy wymiar, niż nam się wydaje. Bo jest to oczywiście okazja do oceny jego życia i tych ocen, komentarzy nie brakuje, ale one i tak niewiele zmienią. Jedni będą za, inni przeciw generałowi i tak już to pozostanie na długie jeszcze lata. Kluczową sprawą związaną z tym pogrzebem jest tak naprawdę ponowna legitymizacja PRL-u, można nawet rzec uznanie jako dopuszczalnych takich wydarzeń jak masakra w grudniu 1970 roku i wprowadzenie stanu wojennego ze wszystkimi jego konsekwencjami. Bo jeśli jest tak, że człowiek, który bez wątpienia był odpowiedzialny za śmierć wielu polskich patriotów, będzie pochowany ze wszystkimi honorami przysługującymi postaciom wybitnie zasłużonym dla Polski, to trzeba sobie od razu postawić pytanie, czym jest w takim razie ta III RP, skoro honoruje tak bardzo zmarłego. Sama dyskusja o tym, jaki pogrzeb powinien mieć gen. Jaruzelski, wydaje się w ogóle bezsensowna. W niepodległym państwie, szanującym swoich obywateli i historię, nie byłoby debaty na ten temat. Gen. Wojciech Jaruzelski po prostu zostałby pochowany tak, jak tego sobie życzy jego rodzina, bardzo prywatnie, bez tego medialnego hałasu. I koniec, i nic więcej.
 
Gdyby w takich prywatnych uroczystościach chciał wziąć udział Lech Wałęsa, to niech bierze. Tylko doprawdy, czy mamy już polską amnezję? Nie ma sensu sięgać w głęboką historię, ale wystarczy powrócić do wydarzeń Grudnia`70. Czołgi z lufami wycelowanymi i gotowymi do strzału przy bramie Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego w Szczecinie, ostrzelani robotnicy w Gdyni. Oczywiście, nie można wszystkim obciążać gen. Jaruzelskiego, bo za masakrą grudniową stał cały system. Ale będąc wtedy ministrem obrony narodowej, brał aktywny udział w pacyfikacji strajków. Dziś jest pogrzeb. Trwa msza za jego duszę. Kościół może wybaczać, Kościół może być miłosierny i to jest niezwykle cenne, to jest wielki dorobek chrześcijaństwa. Ale w życiu politycznym, honory oddawane dziś gen. Jaruzelskiemu budzą sprzeciw wielu środowisk. Bo fakty są bezdyskusyjne.
 
Ponad sto ofiar stanu wojennego, prawdziwa rzeź w kopalni „Wujek”, męczeńska śmierć  ks. Jerzego Popiełuszki, można tu ułożyć listę na wiele stron zbrodni komunizmu w Polsce. I za część tych zbrodni, morderstw księży jeszcze w 1989 roku, polityczną i prawną odpowiedzialność ponosi ówczesny I sekretarz KC PZPR generał Wojciech Jaruzelski. Kapłan przed śmiercią rozgrzeszył generała, ale czy my też mamy go rozgrzeszać? Dziś jest symboliczny dzień, daleko wykraczający poza samą ceremonię pogrzebową. Bo dzieje się coś dziwnego w naszej nowej historii. Ludzie zasłużeni dla walki o wolną Polskę - drukarze, kolporterzy, podziemni działacze - żyją często na granicy nędzy, a ich oprawca, bo tak trzeba nazywać sprawy po imieniu, odchodzi w aurze ważnej, tragicznej, ale jednak pozytywnej postaci w historii Polski. Trudno jest pisać o tych sprawach, bo z czystego, ludzkiego  i chrześcijańskiego punktu widzenia, trzeba uszanować zmarłego jako człowieka. Niech więc spoczywa w spokoju, natomiast spokoju nie może być, kiedy jawnie fałszuje się naszą najnowszą historię, tylko po to, by nie było zgrzytu po śmierci dyktatora. Mówi się o nim jako twórcy Okrągłego Stołu, a powszechnie wiadomo, że wszystko praktycznie działo się poza Polską, i było w rękach USA i Związku Sowieckiego. Rola opozycji była znacząca, ale „guzika wolności” nie nacisnął Adam Michnik.
 
Generał Wojciech Jaruzelski nie odpowiedział za postawione mu zarzuty prokuratorskie, proces się nie zakończył. To jednak nie upoważnia nikogo, by zapominać o tym, jak wielką odpowiedzialność ponosi za interwencję LWP w Czechosłowacji,  za wydarzenia Grudzień 70` i za ofiary stanu wojennego osobiście ponosi generał. Wydaje się, że dziś o tym zapomniano. 
To symboliczny upadek wielkich wartości "Solidarności", upokorzenie wielu ludzi walczących z systemem komunistycznym w Polsce.         

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

30-05-2014 [12:51] - NASZ_HENRY | Link:

„Ksiądz patriota” pułkownik Mokrzycki rozgrzeszył „generała patriotę” Jaruzelskiego ;-)

Obrazek użytkownika minimax

30-05-2014 [13:54] - minimax | Link:

No to juz wiemy, dlaczego go spalili. Zeby analizy DNA nie zrobic. Czyli jednak to matrioszka byla.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

30-05-2014 [14:03] - NASZ_HENRY | Link:

BUL Komorowski się wygadał mówiąć "niech mu Polska ziemia lekką będzie". Nie POwiedział ojczysta ;-)