Nigdy nie wystawiaj się do strzału, głupcze!

Młodszym Internautom wyjaśniam, że tytuł notki nawiązuje do słynnego i co najważniejsze skutecznego hasła Bila Clintona „It’s the economy, stupid”, w luźnym tłumaczeniu „Liczy się tylko gospodarka, głupcze”, które używał, gdy w kampanii wyborczej był wściekle atakowany przez opozycję.

Na wstępie chwila wspomnień.

W latach 1958 – 1962 miałem zaszczyt uczęszczać do elitarnego Trzeciego Męskiego Zakładu Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Krakowie, gdzie słowo „liceum” było zakazane. W tym rygorystycznym ogólniaku biologii nauczał nas legendarny profesor Pietras, który zasłynął między innymi z tego, że jak ktoś palnął jakąś głupotę, Pietras czerwieniał na twarzy, opierał się z groźną miną o katedrę i ryczał na całe gardło:

Panowie! Typowy głupek! Jeszcze nie zdążył pomyśleć, a już chlapnął!

A jak trochę ochłonął, w nieco spokojniejszym tonie dodawał:

„I zapamiętaj kretynie jeden z drugim! Nigdy nie wystawiaj się do strzału!”

I wiedział, co mówi, bo koledzy z mojej klasy poradzili sobie w życiu i zrobili wiele błyskotliwych karier.

A teraz do rzeczy.

To dobrze, że władza dobrej zmiany wycofała się z projektu dotyczącego metropolii warszawskiej, ale „mądry Polak po szkodzie”, bo ludzie już tacy są, że tylko złe rzeczy pamiętają, a dobre intencje ich zupełnie nie obchodzą. I dlatego tłumaczenia posła Sasina tego nieprzemyślanego przedsięwzięcia już do ludzi nie trafiają, zaś opozycja ręce zaciera, a łącza TVN-24 plują na rząd Beaty Szydło w systemie całodobowym.
A przecież tylko głupiec mógł nie wiedzieć, że „watahy” starej władzy rozpoczną wilczą nagonkę na PIS już nazajutrz po wyborach 2015. Nagonkę opartą na bezprawiu, sekowaniu i szantażu, skrajnie nieuczciwą, bezgranicznie podłą i podstępną, z pogwałceniem wszelkich norm moralno etycznych i lekceważeniem politycznego obyczaju.

Moim zdaniem jest tylko jeden sposób obrony przed taką nagonką polegający właśnie na „nie karmieniu opozycji". Obiecanki i zapowiedzi są skuteczne tylko w trakcie kampanii wyborczych, natomiast w fazie sprawowania władzy należy ogłaszać tylko dane konkretne, najlepiej dotyczące gospodarki i żadną miarą nie wolno się dawać prowokować i zastraszać.

Niestety rząd dobrej zmiany niepotrzebnie spanikował przed zmasowaną nagonką watah wilczej opozycji i dlatego zaczął pośpiesznie ogłaszać projekty niesprawdzone, albo realizacyjnie i ekonomicznie nieuzasadnione, jak na przykład surrealistyczny przekop przez Mierzeję Wiślaną. Tak, więc mając na uwadze mix złotych myśli profesora Pietrasa i Bila Clintona proponuję nowej władzy credo do powieszenie nad biurkiem o brzmieniu:

Nigdy nie wystawiaj się do strzału, głupcze!

I na koniec kilka praktycznych porad dla zwycięskiej władzy, jak to credo realizować:

1. Ignoruj zaczepki opozycji, choćby ci się scyzoryk w kieszeni otwierał
2. Nie odpowiadaj niegrzecznie na chamskie zaczepki
3. Uważaj na każde słowo i nigdy nie kłóć się na wizji, bądź w studiu radiowym
4. Jak nie czujesz się na siłach stawić czoła hienom, nie łaź do TVN24, bo co byś tam nie powiedział i tak głupka z ciebie zrobią
5. Jak nie masz nic konkretnego do powiedzenia, nie organizuj konferencji prasowych
6. Nigdy nie wysyłaj do programów publicystycznych osobników niemedialnych
7. W miarę możliwości ogłaszaj publicznie tylko rzeczy wykonalne, lub dokonane
8. Nie tłumacz się z zarzutów niezawinionych
9. Nie panikuj w obliczu zmasowanej nagonki opozycji i unikaj jak ognia wystąpień przedwczesnych i nieprzemyślanych
10. Codziennie o godzinie 22-giej przełącz kanał na piętnaście minut z programu „W tyle wizji” na „Szkło Kontaktowe”, a będziesz wiedział, czego nie należy robić, żeby się publicznie na pośmiewisko nie wystawiać.

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki)

Ilustracja fotograficzna notki - vide: http://salonowcy.salon24.pl/77...

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tarantoga

28-04-2017 [19:56] - Tarantoga (niezweryfikowany) | Link:

To wam radzi Echo tvn24 ,cała dobra rada od rana do późnej nocy,który nie zaśnie jak sie dowie od Miecugowa...jaki jest kierunek ataku na  PiS.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

28-04-2017 [20:51] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Tarantoga

"który nie zaśnie jak się dowie od Miecugowa...jaki jest kierunek ataku na  PiS..."
------------------------------
Z tego komentarza płynie niezaprzeczalny wniosek, że Pan regularnie ogląda Szkło Kontaktowe.

Myśl, co piszesz, głupcze!

Obrazek użytkownika Tarantoga

28-04-2017 [21:06] - Tarantoga (niezweryfikowany) | Link:

Jesteś głupszy niż stonoga i  owsik! 
Po pierwsze pisałem o tobie bajoku,a po drugie ja nie mam żadnej telewizji z Wiertniczej,Solorza,ani nawet TVP.
Percepcja odbioru tekstu krótkiego...jest u ciebie w zaniku...piszesz tylko to co ci każą prowadzący i cytujesz stare notki sprzed 5 lat.
Vaffanculo !

Obrazek użytkownika Pers

28-04-2017 [20:42] - Pers | Link:

"tylko głupiec mógł nie wiedzieć, że „watahy” starej władzy rozpoczną wilczą nagonkę na PIS"

PiS nie padnie przez totalną opozycję. Sam sobie skutecznie strzela w stopy i kolana.
Przykre.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

28-04-2017 [21:20] - Krzysztof Pasie... | Link:

@pers

Chciałbym móc Panu zaprzeczyć, ale nie staje mi argumentów. Przykre, ale prawdziwe.

Obrazek użytkownika spike

28-04-2017 [21:39] - spike | Link:

"To dobrze, że władza dobrej zmiany wycofała się z projektu dotyczącego metropolii warszawskiej,..."

znaczy Pan na tym się dobrze zna, proszę więc nas niekumatych choć trochę oświecić, dlaczego "dobrze że się władza wycofała" ???

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

28-04-2017 [22:15] - Krzysztof Pasie... | Link:

Panie spike, wytłumaczenie Panu czegokolwiek jest po stokroć trudniejsze, niż przeprowadzenie Żydów przez Morze Czerwone.

Obrazek użytkownika spike

29-04-2017 [00:12] - spike | Link:

tu ma Pan absolutną rację!!!
bo jak można wytłumaczyć cokolwiek, komukolwiek, jak się na tym zna, jak przysłowiowa świnia na gwiazdach !!!

Widać, że wszyscy wielcy i mniejsi wodzowie, przywódcy uzurpatorzy, choćby od Cezara po Hitlera, Stalina, czy przeciętnego rolnika, po działkowca, to zwyczajnie rzecz biorąc imbecyle, że chcieli i chcą powiększać swój stan posiadania ziemi, i nie tylko, niedorozwiniętymi są także ci, w tym Polska, że przyłączyła się do większej UE, ale także taka Litwa, Słowacja, Łotwa etc.

Miał Pan okazję by siedzieć cicho, a wyszło jak zwykle, prostacko.

Obrazek użytkownika gracz ogame

29-04-2017 [09:42] - gracz ogame | Link:

dlaczego "dobrze że się władza wycofała" ?

W referendum w Legionowie 17 793 mieszkańców, czyli 94,27 procent, wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej. Przeciwnego zdania było 1 081 osób (czyli 5,73 procent). Frekwencja była pond 46-procentowa.

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/in...

 

Obrazek użytkownika spike

29-04-2017 [11:44] - spike | Link:

referendum powiada Pan, w całym okręgu było?
nie o to chodzi, a uzasadnienie dlaczego ludzie nie chcą, ktoś ich musiał przekonać, a właściwie nastraszyć, a z tego co mieliśmy okazję widzieć i słyszeć, cała kampania była nie przeciw połączeniu, a jak zwykle przeciw PiS, jak sobie przypominam, PO mówiła o czymś podobnym, tylko że oni często o czymś mówią, a potem robią całkiem coś innego. Większe miasta, metropolie itd. to większe pieniądze, większe możliwości, korzystają też na tym przyłączone miejscowości, choćby na komunikacji, infrastrukturze itd.a to są drogi do rozwoju, choćby większe możliwości dotarcia do odległych miejsc pracy, inwestycji i powstawania firm, w zapyziałych miasteczkach nikt nie chce inwestować, przypomnę starą już sprawę, też wyśmiewaną i wyszydzoną jak jak słynny peron Gosiewskiego, który chyba ma Jego imię, efekt jaki ? miejscowość się rozwija, jedynie SLD potrafiła się przyznać do błędu, nawet byli na odsłonięciu tablicy pamiątkowej ś.p.Gosiewskiego.
W mojej okolicy  przed laty też przyłączyli okoliczne miejscowości do miasta, też były opory miejscowych, jaki jest efekt? jak kiedyś mieli dziurawe drogi, to teraz mają nowe, łącznie ze ścieżkami rowerowymi, ledowe oświetlenie ulic, nawet tam gdzie nigdy go nie było, połączenie komunikacyjne itd. Jestem pewien, że jakby ktoś teraz zapytał, czy chcą oderwania od miasta, wszyscy by byli przeciw.
W tym jest jeden haczyk, tracą miejscowe kacyki, co jest sednem nagonki.
Duży może więcej.

Obrazek użytkownika Jabe

29-04-2017 [12:28] - Jabe | Link:

Ktoś musiał ich nastraszyć, żeby głosowali na tak czy na nie?

Oczywiście zrobiło się z tego referendum przeciw PiS – 94,27%. Strzał w stopę.

Większe miasta, metropolie itd. to większe pieniądze, większe możliwości... większe długi.
jak kiedyś mieli dziurawe drogi, to teraz mają nowe, łącznie ze ścieżkami rowerowymi, ledowe oświetlenie ulic [...], połączenie komunikacyjne itd. – Czyli nie należy ludzi pytać, tylko rządzić ukazami.
W tym jest jeden haczyk, tracą miejscowe kacyki, co jest sednem nagonki. – A zyskują kacyki zamiejscowe, co jest sednem pomysłu.

Obrazek użytkownika gracz ogame

29-04-2017 [13:51] - gracz ogame | Link:

"referendum powiada Pan, w całym okręgu było?"

To trzeba było zapytać ludzi o zdanie.

"ktoś ich musiał przekonać, a właściwie nastraszyć"

Wasza arogancja to sprawiła.
 

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

29-04-2017 [10:58] - Krzysztof Pasie... | Link:

@spike

"Widać, że wszyscy wielcy i mniejsi wodzowie, przywódcy uzurpatorzy, choćby od Cezara po Hitlera, Stalina, czy przeciętnego rolnika, po działkowca, to zwyczajnie rzecz biorąc imbecyle..."
---------------------------
Mam nadzieję, że się Pan ze mną zgodzi, iż w tym rankingu plasuje się Pan w kategorii działkowców.

Serdecznie Pana pozdrawiam z pytaniem, czy u Pana na działce wzeszły już buraki?

Obrazek użytkownika spike

29-04-2017 [12:03] - spike | Link:

owszem jestem w tej kategorii, mam nie tylko jedną działkę, miałem nawet las.
Widzi Pan, chciał Pan być jak zwykle złośliwy (gdzie ta szarmanckość), a znowu wyszło paskudnie, taki działkowiec ma własne buraki, a Pan?
Jakby Pan wrócił do dawnej formy dyskusji, to by miała ciekawą formę, pamiętam te czasy, eech.

Również pozdrawiam wreszcie słonecznie.

Obrazek użytkownika Florentyna

29-04-2017 [14:43] - Florentyna | Link:

Sprytnie, sprytnie,Panie Krzysiu kochany! W ten sposób nie nie daje Pan do ręki cenzorowi wolnego słowa oręża zablokowania swojego wpisu- podziwiam tę Pańską taktykę! Tu się wtrąci, "watahę", tam "nagonkę  opartą na bezprawiu (?), sekowaniu i szantażu (?), skrajnie nieuczciwą, bezgranicznie podłą, z pogwałcenie wszelkich norm moralno-etycznych i lekceważeniem politycznego obyczaju (???)",  czy  "plucie na rząd" i t. p., i t. d.  -  i już można konstruktywnie PiS krytykować. Bez ironii: to jest naprawdę konstruktywna, pożyteczna i niezwykle trafna krytyka tej partii. A już Pański Dekalog dla niej to istny majstersztyk!  Pan jest nie tylko inżynierem, ale i psychologiem, znawcą zaczadzonego PiS-em żelaznego elektoratu i ludu smoleńskiego - jestem pod wrażeniem!  Ale bez większego efektu, sądząc zwłaszcza po komentarzach...

Obrazek użytkownika xena2012

29-04-2017 [15:18] - xena2012 | Link:

Większy efekt może nawet piorunujący dadzą  wypociny Pani do blogu.