Hej, wyżej podnieśmy stan świadomości językowej Polaków

Czy skrót nazwy sieci warszawskich parkingów „Parkuj i Jedź” (angielski P+R [link]) narusza Ustawę z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim [link] i dlaczego nie zastąpiono go polskim skrótem PiJ? Może właśnie dlatego?

Kim trzeba być, żeby napisać i podpisać (lub: poprzeć podpisem) takie oto votum separatum: „…My, niżej podpisani, mieliśmy okazję poznać [zgłoszona przez Kancelarię Prezydenta RP] kandydaturę p. Wojciecha Wencla [poety i publicysty], dopiero na posiedzeniu [Kapituły Nagrody „Zasłużony dla Polszczyzny” 12 października 2016 r.], a zapoznać się z tekstami jego utworów dopiero po tym, jak to posiedzenie się zakończyło [bo wcześniej żadnemu z nas nie przyszło do głowy, żeby kupić i przeczytać „De profundis”, „Przepis na arcydzieło” lub inną książkę kandydata albo zajrzeć pod link]. Wnioski płynące z analizy jego tekstów uniemożliwiają nam rekomendowanie go do nagrody „Zasłużony dla Polszczyzny”. (…) Na tle poprzednich laureatów Nagrody (…) Walerego Pisarka, Jana Miodka, Jadwigi Puzyniny i Jerzego Bartmińskiego, a także (…) Anny Dymnej – Wojciecha Wencla nie można uznać za osobę, która przyczynia się do podnoszenia świadomości językowej Polaków. (…) Dlatego nie możemy podpisać protokołu, w którym rekomenduje się p. Wojciecha Wencla do nagrody Prezydenta RP „Zasłużony dla Polszczyzny”.” [link] Otóż żeby to podpisać, trzeba być Jerzym Bralczykiem, Katarzyną Kłosińską i Andrzejem Markowskim (lub Jerzym Bartmińskim, Janem Miodkiem, Walerym Pisarkiem i Jadwigą Puzyniną), czyli albo profesorem albo nieoczytanym idiotą albo i jednym i drugim.

Gdy widzę w tytule pleonazm (np. „Pijany nauczyciel przyszedł pijany na lekcję” [link]), mniej chętnie zaglądam na tak niechlujnie redagowany portal (lub do gazety). Gdy w dłuższym lub krótszym tekście trafiam na prowadzący do kłamstwa prosty błąd logiczny, zazwyczaj nie czytam dalej. A gdy autor już w tytule twierdzi, że M. „zmasakrował” lub „zmasakrowała” N. (albo że R. „zaorał[a]” lub „zniszczył[a]” S.), nigdy nie czytam dalej.

Natomiast gdy widzę, że pierwsze akapity dwu omówień książki są takie same, ale w drugim akapicie na blogu autora książki mowa o badaniu powiązań Ali Agcy z Bułgarami i stojącą za nimi Moskwą [link], zaś na stronie FB jej wydawcy – że „zachodnim służbom zależało, żeby storpedować śledztwo” [link], wówczas pytam: dlaczego? Bo wschodnim nadal na tym zależy?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Mikołaj Kwibuzda

11-04-2017 [16:44] - Mikołaj Kwibuzda | Link:

"gdy autor już w tytule twierdzi, że M. „zmasakrował” lub „zmasakrowała” N. (albo że R. „zaorał[a]” lub „zniszczył[a]” S.), nigdy nie czytam dalej"

...przyznał się Szanowny Pan, że nie czyta "niezalezna.pl", bo tu już praktycznie innych tytułów nie ma.

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

11-04-2017 [22:44] - Marcin Gugulski | Link:

Radzę czytać uważniej. Skoro napisałem "gdy autor...", więc to tego autora nie czytam a nie innych autorów pisujących w tym miejscu :-)

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

13-04-2017 [16:47] - Marcin Gugulski | Link:

p.s. (13 IV):
PAP: Przybycie wojsk NATO to historyczny moment, na który czekały pokolenia Polaków od końca II wojny światowej.

No i fajnie, tylko czy autor tych słów wyjaśni, na kogo Polacy czekali w latach 1945-49, skoro II wojna światowa zakończyła się w 1945 a NATO powstało w 1949 roku?

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

17-04-2017 [14:08] - Marcin Gugulski | Link:

p.s.
"W XX wieku Polacy często stawiali hipotezy oparte na teorii spiskowej. O absurdalności tych hipotez świadczyło wszystko. Z wyjątkiem tego, że okazały się prawdziwe." [Wojciech Wencel]
http://gosc.pl/doc/3814606.Tam...