1 kwietnia - powrót do normalności w polityce

W historii polityki zdarzają się daty przełomowe, wtedy gdy powstają nowe państwa lub następuje zmiana polityczna najistotniejsza od dziesięcioleci. Takim jest dzień 1 kwietnia 2017, doszło dziś do wielkich i doniosłych wydarzeń:

  • Jarosław Kaczyński ogłosił Wielki Zjazd PIS, na którym wprowadzone zostaną procedury corocznych demokratycznych wyborów na przewodniczącego partii z limitem 4 lat jako maksymalnym czasem obejmowania tej funkcji. Partia zrywa z modelem wodzowskim, upodobniając się do nowoczesnej partii krajów cywilizacji zachodniej.
  • PIS zgodził się z postulatem mieszanej ordynacji wyborczej do Sejmu, jako krok pośredni do wprowadzenia w perspektywie 12 lat ordynacji większościowej i JOWów. Wszystkie partie parlamentarne podpisały deklarację potwierdzającą zgodę na to rozwiązanie, podkreślając, że to Naród a nie wodzowie partyjni ma jedyne prawo decydowania kto powinien zasiadać w parlamencie. 
  • Antoni Macierewicz zdymisjonował Bartłomieja Misiewicza, w trosce to wiarygodność MON. Jednocześnie BM został awansowany do stopnia kaprala i objął przewodniczenie stowarzyszenia: Młodzi dla Wojska.
  • Minister Waszczykowski obiecał, że podczas publicznych wystąpień będzie najpierw myślał, a dopiero potem mówił. A nie odwrotnie.
  • Mateusz Morawiecki podał rękę Leszkowi Balcerowiczowi. Leszek Balcerowicz podał rękę Mateuszowi Morawieckiemu. I uśmiechnął się. 
  • Profesorowie Zoll, Łętowska, Safian, Strzembosz oraz mgr Stępień uznali wypowiedzi i działania prof. Rzeplińskiego za nielicujące z powagą byłego prezesa TK. Prof. Rzepliński zgodził się z ta opinią i wyraził skruchę. Jednocześnie zaproponowano partii rządzącej rozwiązanie obecnego TK i powołanie nowego składu na mocy nowego prawa, zrywając z 30 letnią tradycją powoływania kandydatów partyjnych. Prezes Kaczyński i prezydent Duda podziękowali autorytetom prawniczym za odpowiedzialność i propaństwową postawę, wyrażając zgodę na przedstawioną propozycję. 
  • Szef Rady Europejskiej Donald Tusk przyznał, że jego działania podczas pierwszej kadencji nie były bezstronne wobec Polski i w sposób niezgodny z definicją swojego urzędu wtrącał się w politykę wewnętrzną, jawnie popierając Opozycję Totalną. Jednocześnie zaproponował stałą, comiesięczną telekonferencję z premierem RP, aby omawiać istotne sprawy i nie zaniedbując istoty neutralnej postawy, dołożyć starań, aby wspierać polskie interesy na forum Unii Europejskiej.
  • Jean-Claude Juncker ogłosił rozpoczęcie terapii antyalkoholowej. Władimir Putin uznał Rosję za agresora we wschodniej Ukrainie, zrezygnował z urzędu prezydenta Rosji oraz poprosił Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości o sprawiedliwe osądzenie zbrodni, za które ponosi odpowiedzialność. Niemcy wpisały do swojego ustawodawstwa obowiązek nazywania obozów koncentracyjnych niemieckimi oraz przyznały Polakom mieszkających na terenie Niemiec status mniejszości narodowej. 
  • Hanna Gronkiewicz-Waltz stawiła się w areszcie śledczym, prosząc o aresztowania na czas toczącego się śledztwa, w którym oskarżona została o wieloletnie działania na szkodę stolicy, tolerując rozkradanie mienia miasta w procesie tzw. "dzikiej reprywatyzacji".
  • Mateusz Kijowski zatrudnił się jako kasjer w Biedronce, aby zarabiać na opłatę alimentów. 
  • Grzegorz Schetyna ogłosił, że projekt Opozycji Totalnej jest szkodliwy dla Polski i istnieje konieczność przekształcenia PO w poważną, merytoryczną partię. Jednocześnie przysiągł na Biblię, że ani on ani jego partia nie będzie więcej donosić na Polskę za granicą, a wszelkie spory muszą rozstrzygać się w kraju. 
  • Ryszard Petru ustąpił ze stanowiska szefa N., uzasadniając to osobistą odpowiedzialnością za katastrofalny spadek w sondażach partii. Jednocześnie ogłosił rozpoczęcie nauki w liceum wieczorowym o profilu humanistycznym, aby nadrobić widoczne luki w swoim wykształceniu. 
  • Hierarchowie Kościoła Katolickiego ogłosili list do wiernych, w którym oświadczają, że od dziś biorą na poważnie wezwania papieża Franciszka do skromności i zobowiązują się przekazywać biednym większość swoich dochodów.
  • Wszyscy kierowcy BOR przejdą dodatkowy kurs na prawo jazdy.
  • TVN wraził skruchę wobec jednostronnego przekazu i braku umiejętności przedstawiania wyważonych racji. Ustalono konieczność zatrudnienia 50 młodych dziennikarzy, absolwentów szkoły wyższej Tadeusza Rydzyka. Dotychczasowi dziennikarze stacji utrzymają pracę, występując na wizji będą jednak musieli posługiwać się tytułem: lobbysta polityczny. 
  • Marcin P. twórca firmy Amber Gold zagroził, że jeśli w ciągu 2 miesięcy nie zostanie prawomocnie skazana na co najmniej 15 lat, popełni samobójstwo, bo nie może dłużej żyć w hańbie, będąc odpowiedzialny za ruinę tysięcy klientów. 
  • ZNP zaproponował likwidację Karty Nauczyciela, jako mechanizmu niszczącego jakość pracy w szkole. ZNP uznał ponadto płatne korepetycje udzielane przez nauczycieli za formę łapówki.
  • Urzędnicy państwowi i samorządowcy uznali, że należy skończyć z nepotyzmem. 

Niestety to tylko Prima Aprilis.