Zaskakujący wynik badań prof. Czachora

Potwierdziły się przypuszczenia ministra Antoniego Macierewicza wyrażone we wczorajszym wywiadzie z red. Kraśko dla TVP Info.
W raporcie ze swoich badań przeprowadzonych w Smoleńsku prof. Czachor zamieścił fragment zdjęcia satelitarnego z 12.04.20101, na którym zlokalizował położenie pnia pancernej brzozy.

Rys. 4c Podsumowanie wyników na scenie z 12.04.2010. [...] Zwalona korona rzeczywistej brzozy znajduje się w czerwonym obrysie. Stojący kikut pnia został zaznaczony czerwonym odcinkiem, przy czym wierzchołek pnia odpowiada lewemu punktowi odcinka. [Rys. 4c z raportu prof. Czachora]
 
 Na tym samym zdjęciu możemy w oparciu o dane zapisane w zdarzeniach TAWS #36, 37, 38 wykreślić trajektorię samolotu.


Fig. 1. Trajektoria samolotu wyznaczona w oparciu o trzy ostatnie zapisy TAWS (współczynnik determinacji R2=1).


Fig. 2. Wyskalowane zdjęcie satelitarne z naniesioną trajektorią samolotu i pozycją brzozy wyznaczoną przez prof. Czachora. Bok pojedynczego kwadratu = 10 m.

PS Wobec rozpaczliwej próby obrony raportów wymieniłem poprzednią ilustrację, gdzie podałem wartość zaokrągloną do 0.5 m, na szkic z dokładnością 0.1 m.
 
Do wyznaczenia odległości pomiędzy pniem brzozy a trajektorią samolotu użyłem zortorektyfikowanego i wyskalowanego zdjęcia satelitarnego z 12.04.2010 r.
Odległość najdalej wysuniętego punktu skrzydła od osi podłużnej = 18.775 m
Odległość brzozy od trajektorii = 18.5 m

Można samemu to sprawdzić w programie Google Earth, przy czym dokładność będzie mniejsza niż na zortorektyfikowanym zdjęciu satelitarnym (już wiemy, że nie trzba się męczyć z kątem prostym:). Można się o tym przekonać, gdy po wykreśleniu trajektorii w Google Earth będziemy zmieniać w tle zdjęcia wykonane w różnym czasie. Poniżej prezentowana jest trajektoria na zdjęciu z 12.04.2010.
 
 
Fig. 3. 17 m to również zbyt duża odległość, żeby brzoza mogła odciąć 6.5 metra końcówki skrzydła.
 
Wyznaczona odległość pomiędzy pniem brzozy, zlokalizowanym przez prof. Czachora, a trajektorią samolotu, jest w bardzo dobrej zgodności z podaną przez niego odległością podczas Debaty Smoleńskiej na UKSW w Warszawie w dniu 5 lutego 2013 roku.

Niejednokrotnie bywa tak, że w czasie weryfikacji pomiarów otrzymujemy nowy i zaskakujący wynik.
Należy podziękować prof. M. Czachorowi za jego wyprawę do Smoleńska i empiryczne potwierdzenie swojej wcześniejszej hipotezy, że skrzydło (jeżeli przyjmiemy, iż samolot zszedł na wysokość około 6 m) mogło się jedynie otrzeć o pień brzozy.

Jeden prosty pomiar na miejscu katastrofy i główna teza obu raportów, MAK i KBWL LP, została podważona.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika zdzichu z Polski

26-03-2014 [19:54] - zdzichu z Polski | Link:

nie ma Pan zielonego pojęcia o systemach geodezyjnych, siatce współrzędnych oraz tz. rzutach.
Proponuje by wybrał Pan współrzędne dowolnego obiektu którego obecności i współrzędnych jest Pan na 100% pewien i następnie niech Pan te dane nałoży na program Google Earth. Proszę się nie zdziwić jeśli okaże się że "pinezka" będzie przesunięta o np 7 metrów na E.

Obrazek użytkownika kano

26-03-2014 [21:01] - kano | Link:

Dowód jest na Fig. 2, czyli na zortorektyfikowanym zdjęciu satelitarnym udostępnionym przez firmę GeoEye.

Obrazek użytkownika zdzichu z Polski

26-03-2014 [23:00] - zdzichu z Polski | Link:

1. W jakim systemie geodezyjnym podawane są waypointy ścieżki samolotu
2. W jakim systemie podana jest pozycja brzozy

Gwoli ścisłości mapy Googla są własnie z Geoeye

Bez tych informacji Pańska opowieść jest tylko spekulacją.

Obrazek użytkownika Marcus Polonus

27-03-2014 [00:07] - Marcus Polonus | Link:

jak z mysiej dupy neseser Bżdzichu z Moskwy, ale jak widać tow. Ulatowski i za te bełkoty ci zapłacił -  dwa bełkotliwe, opluwające wpisy; ho,ho,ho - to będzie razem jakieś 28 zł 69 groszy! Staraj się gnidziu, staraj - to może jeszcze przed pójściem razem z ryżym do pierdla, uzbierasz na jakąś lepszą żdzirę i to na całe 15 minut!

 

Obrazek użytkownika zdzichu z Polski

27-03-2014 [00:49] - zdzichu z Polski | Link:

rozróżniasz pojecie rzutu Merkatora od ortograficznego i różnic jakie wynikają z zastosowania różnych WSG

Obrazek użytkownika mada

12-04-2014 [13:43] - mada | Link:

A co ty możesz powiedzieć o przekształceniach Poincarego na hiperpowierzchniach Alzaca? Nic?
Więc siedź cicho.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

27-03-2014 [09:28] - NASZ_HENRY | Link:

Zdzichu skończy w pierdlu ;-)

Obrazek użytkownika Zyndramek

27-03-2014 [02:10] - Zyndramek | Link:

Ogrom pracy i pełnego zaangarzowania wszystkich członków Zespołu Macierewicza. Istotny i wydatny wkład współpracowników. Zebrany materiał dowodowy po raz kolejny wykazał, że nie ma zbrodni doskonałej.
Na podstawie przedstawionych faktów widać już wyraźnie, że "nieszczęśliwy przypadek" został zaplanowany i przeprowadzony ze znawstwem przedmiotu, a nawet z jakimś polotem, finezją.
Gorzka satysfakcja, bo "druga strona" również wie, że nie ma takiej zbrodni i jako element docelowy zbrodni doskonałej przyjmuje skuteczne dokonanie samego aktu.
No, ale celem zespołu było właśnie ustalenie faktów, przebiegu zdarzeń i tu mamy już chyba wszystkie klocki.
Cieszyć nie ma się z czego, ale satysfakcja z efektów pracy jest.