"PRON cię żywi, PRON cię broni***

idź do urny z PRONciem w dłoni."

Taką "poezją" lud przyjął powstanie PRON (Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego), do którego Poręba skwapliwie zapisał się, tego nowego FJN (Frontu Jedności Narodowej) utworzonego przez WRON (Wojskową Radę Ocalenia Narodowego) przed zbojkotowanymi z stopniu zadziwiającym jak na barak obozu socjalistycznego "wyborami" w stanie wojennym. Wyborami mającymi świadczyć o postępującej "normalizacji" z "zielonym światełkiem w tunelu" Jaruzelskiego w tle. Młodsi tego mogą nie wiedzieć: opowiedzenie się po stronie WRON było wówczas mniej więcej tym czym kolaboracja z Niemcami w czasie wojny. Pomiędzy tymi chowającymi się za WRONą - odartą z resztek pozorów namiestniczą władzą a społeczeństwem nie było strefy buforowej: albo jesteś z ludźmi, albo przeciwko nim. PRON był pijarowym produktem WRON.

Bohdan Poręba to właśnie taki "patriota" - filar poziomki PZPR (Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej), Stowarzyszenia Patriotycznego  "Grunwald", którego odpowiednikiem dzisiaj są stowarzyszenia dawnych agentów WSW, milicji, SB i wyższych funkcjonariuszy LWP takie jak "SOWA". Za każdym razem gdy Polska budziła się, deprecjonował tych, którzy grali pobudkę, a gdy pogrążała się w sowiecką ciemność, uwiarygadniał namiestniczą waadzę. Wszystko to z patriotyzmu zapewne czynił.

Szczęśliwie zapomniany po haniebnym aliansie z WRONą uaktywnia się dopiero po roku 1989. W środowiskach narodowych wyrasta znów na dezawuowaniu sił, które zmagają się z UBekistanem wrzucając ich razem z tym Goliatem pozostawionym w spadku po PRLu  do jednego worka. Dmie w "jedność Słowian" i przestrzega przed "amerykańsko-izraelskim zagrożeniem" tworzącą się prawicę. Jak podaje wikipedia: "po 2000 związał się ze środowiskiem Bolesława Tejkowskiego, zostając członkiem zarządu Polskiego Komitetu Słowiańskiego, wchodzącego w skład Soboru Wszechsłowiańskiego z siedzibą w Moskwie... Był członkiem władz Stronnictwa Narodowego, a następnie prezesem Stronnictwa Narodowego – Organizacji Politycznej Narodu. Zasiadł także we władzach Kresowego Ruchu Patriotycznego, Stowarzyszenia Patriotycznego "Wola – Bemowo" oraz Ruchu Obrony Godności Narodu Polskiego." Przymykając oczy na afiliację moskiewską brzmi pięknie, prawda?

Zwiedziony pięknymi hasłami udałem się parę lat temu na zgęstkę patriotyczną w Hali Ludowej we Wrocławiu. Jakież było moje zdumienie, gdy usłyszałem niski i donośny głos zapomnianego Reżysera. Atmosfera podniosła z odpowiednią oprawą jak na inscenizacji Skyline, podczas której ci co wtopili w tę piramidę finansową po 35 tys. zł mieli szansę oszołomić następne ofiary by  choć trochę odrobić straty. Reżyser doskonale wszedł w rolę. Patrioci, Polacy, nasz wielki Naród, Polska, bracia Słowianie silni jednością... I najważniejszy przekaz: TYLKO MY, nikt inny,  bo poza nami są ONI lub omamieni przez ONYCH. Explicite wymieniani są tylko najwięksi "wrogowie" - akurat ci, którzy najskuteczniej przeciwstawiają się imperializmowi Putina i jego figurantom, bądź wiadomo, że będą to robić jeśli zdobędą władzę...

Wyjątkowo szkodliwy, bo patriotycznym zaśpiewem ściągający prawych ludzi prosto w łapy rosyjskiego niedźwiedzia. Wyjątkowo szkodliwy bo przyczyniający się do przyprawiania polskiej prawicy, a tym samym Polsce antysemickiej gęby. Przyczyniający się zatem do deprecjonowania Polaków w ich własnych oczach, bo co to za ciemnota tłumacząca, że wszystko przez cyklistów. Co ważniejsze z punktu widzenia imperializmu Putina, przyczyniający się do deprecjonowania Polaków i Polski w oczach Zachodu.

Tego typu ludzie służą interesom rosyjskim, nie ma znaczenia czy świadomie, czy nie, w taki sam sposób jak służy frakcja "patriotów" ukraińskich na Majdanie, odwołująca się do banderowców i UPA - Swoboda. Ich obecność osłabia impet Zachodu do wspierania ukraińskiego powstania. Nieprzypadkowo  Swobodę nagłaśnia się jako ewentualnego partnera w pertraktacjach wieńczących powstanie majdańskie. Nie tylko ze względu na ulokowaną w Swobodzie agenturę wpływu i śpiochów i nie tylko ze względu na prawicowy target tych manipulacji, który już zarezonował jak trzeba. Lider Swobody pojawił się w przekazach jako kandydat na premiera przede wszystkim po to by na cały liberalny świat rozeszło się, że na Majdanie są "faszyści" odwołujący się do zbrodniczych organizacji odpowiedzialnych za ludobójstwo, a Putin, szczery demokrata, gotów jest nawet z takimi rozmawiać! Rosyjskie szczekaczki w Polsce, zarówno te dominujące, "liberalne", jak i te spod znaku "narodowców" natychmiast podjęły przewidziane przez szympansów Putina tony wzniecając anty-ukraińską histerię. Jeśli ktoś w Polsce jeszcze nie wiedział o istnieniu Swobody to dowiedział się. Jaki to wpływ ma choćby na zbieranie funduszy na pomoc ukraińskiemu powstaniu, nie mówiąc o poparciu ukraińskich aspiracji? Każdy sam może sobie odpowiedzieć.

A alians lidera Swobody z Janukowiczem? Jak najbardziej! Długo przyszłoby spisywać korzyści rządzących Rosją kagiebistów z takiego obrotu sprawy, a w istocie dobrze znanego bolszewickiego zagrania. W Polsce na tej zasadzie zainstalowany został Bierut (Związek Patriotów Polskich) z Piaseckim (Obóz Wielkiej Polski, Sekcji Młodych Stronnictwa Narodowego, Ruch Narodowo-Radykalny Falanga, Konfederacja Narodu), Tusk (Unia Wolności) z Giertychem (Młodzież Wszechpolska, Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne, Stronnictwo Narodowe, Liga Polskich Rodzin, Narodowo-Chrześcijańsko-Demokratyczny Blok dla Polski) czy nawet Komorowski (Kluby Służby Niepodległości, Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe), z Niesiołowskim (Przymierze Prawicy, Suwerenność-Praca-Sprawiedliwość) z możliwością komutacji ról.

Mam nadzieję, że ta ukraińska analogia otworzy oczy pełnym dobrej wiary zwolennikom różnych nurtów narodowych, bardzo Polsce potrzebnych, ale bez  bezzasadnego anty-amerykanizmu i fałszywego słowianofilstwa, na kilometr zalatującego Kominternem pozbawionym szafarzu bolszewickiego na rzecz słowianofilskiego.

*** Inspiracja:

Śp. Bohdan Poręba – życiorys dający do myślenia
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

06-02-2014 [22:37] - Teresa Bochwic | Link:

Uff, ustawił Pan sprawy we własciwej perspektywie. P. Korus zręcznie ominął niektóre szczegóły.
Piękne nazwy, patriotycznie brzmią.

Obrazek użytkownika Janko Walski

07-02-2014 [00:18] - Janko Walski | Link:

I to jest skuteczna metoda. Przykłady najnowszych tytułów z jednego z dziesiątek takich portali:
1 Buchanan: Czy tluszczokracja zatriumfuje na Ukrainie? ulcik140 Opinie 2 126 1 min 21 sek
2 Polski interes na Ukrainie - popierac Janukowycza przeciw Majdanowi i... Mar.Jan Blog 24 402 15 min 5 sek
3 To w końcu jakim reżyserem jest Pasikowski? Jan Filip Libicki Blog 22 503 15 min 51 sek

Echo porębizmu trafia także na portale polonijne i do pism katolickich, nawet o wysokim poziomie, jak  Nasz Dziennik!

Obrazek użytkownika kat

06-02-2014 [22:55] - kat | Link:

trafione w 10.... boli ich.... i ma boleć.....pozdrówka

Obrazek użytkownika Janko Walski

07-02-2014 [00:34] - Janko Walski | Link:

Intencją moją było zdemaskowanie anty-polskich, anty-patriotycznych i antynarodowych pułapek, a nie znęcanie się nad tymi, którzy w nie wpadli. Wyrażenie potrzeby rozwoju w Polsce ruchów narodowych nie było zabiegiem stylistycznym.
Pozdrawiam,
JW

Obrazek użytkownika Janko Walski

07-02-2014 [12:59] - Janko Walski | Link:

tak by zminimalizować ból.

Obrazek użytkownika hibaro

07-02-2014 [15:08] - hibaro | Link:

Jesli to mozliwe i od Pana zalezne, to prosze na NB zarowno pisac czesciej jak i komentowac.
Pana rozlegla i nieskazona wiedza powinna sluzyc tutaj jako przciwaga do tej przeinaczanej, manipulowanej,czy wrecz zaklamywanej.
Widac jak na dloni,ze machina tworzenia i uwiarygadniania nowych "bohaterow" ruszyla pełna parą.
Zaś technika uzywana do tego celu to niekiedy najwyzsza "górna półka".

Zawsze czytam Pana wpisy,stad ta prośba,moze trocha za śmiala,ale kto wie...
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Janko Walski

07-02-2014 [17:13] - Janko Walski | Link:

W filmach Poręby nowe pokolenia wychowane w cenzurze mogły rzeczywiście zetknąć się ze skrawkami prawdziwej Polski. Z drugiej strony, opowiadające o odległej historii, jak legendy, nie były w latach 70-tych dla systemu już groźne. 

Dziękuję za miłe słowa, odzywam się, gdy nie odnajduję swoich myśli w przekazach. Wolałbym bym jak najmniej musiał się odzywać.
pozdrawiam,
JW

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

07-02-2014 [22:34] - Zygmunt Korus | Link:

wrzuciłem tekst, by spojrzeć na Niego cudzymi oczami - liczyłem na dyskutantów. Pański wpis to w jakimś sensie odpowiedź na moją prośbę (pozwalam sobie napisać: dziękuję). 
Odnośnie zamierzenia, to nie chciałem oceniać filmowego OPUS w majestacie śmierci podług osobistej zapiekłości rodem z Marca'68, który to okres jest moim fundamentalnym doświadczeniem (insurekcyjnym, żeby nie było niedomówień) odcedzającym ziarna od plew, gdy się go odpowiednio zrozumie, bo waży odtamtąd stale na uwikłaniu Polski w żarna z politycznej mimikry mielące nas do dziś.
Proszę po prostu sobie wyobrazić, co byłby wart mój opis działalności  BP, gdybym się po Nim przejechał, może nawet ostrzej niż Pan!? Niesmak, żenada. Dziennikarska oraz intelektualna prowokacja wydawała mi się w tym wypadku zabiegiem funeralnym jak najbardziej na miejscu.
W tym sensie wierzę w to co robię, a nie wierzę w pomnikowość inkryminowanego Śp.

Obrazek użytkownika Janko Walski

08-02-2014 [11:42] - Janko Walski | Link:

ale tylko dla osób zorientowanych. Dla pozostałych jest to wizerunek dokładnie taki jaki sam Reżyser i jego otoczenie tworzą w ostatnich latach. Na wspomnianej zgęstce podejrzliwość audytorium wywoływała nawet powściągliwość w zachwycie głównym bohaterem spotkania, naszym wybawcą od wiadomego największego wroga, którego imienia nikt nie wymawia, ale wszyscy wiedzą. Przyjmijmy w tym szczególnym momencie, że ś.p. Bohdan Poręba od początku do ostatnich dni w dobrej wierze pełnił swoją misję publiczną. Dla nas najważniejsze jednak by dostrzegać i pokazywać ścieżki, którymi obezwładnia się nas i ich pokrywanie się odcinkami ze ścieżkami które wytycza patriotyzm, poczucie więzi narodowej,  nasza tożsamość.

Dziękuję za to wyjaśnienie i serdecznie pozdrawiam,
JW

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

08-02-2014 [21:56] - Zygmunt Korus | Link:

bo nie kapuję:
 "Na wspomnianej zgęstce podejrzliwość audytorium wywoływała nawet powściągliwość w zachwycie głównym bohaterem spotkania, naszym wybawcą od wiadomego największego wroga, którego imienia nikt nie wymawia, ale wszyscy wiedzą."
Chodzi o spotkanie we Wrocławiu, ale co miała wyrażać ta "powściągliwość w zachwycie głównym bohaterem spotkania" (oczywiście BP - tak?): ludzie byli zgaszeni, bo podejrzewali, że jest jaki? (filosemicki?), a gra "odważniaka" na pasku?
Błędnie czytam?

Obrazek użytkownika Janko Walski

09-02-2014 [01:03] - Janko Walski | Link:

dla BP. Takie zachowanie zwracałoby uwagę, gdyż wszyscy byli zachwyceni tym co mówił i ze w ogóle był. Wypowiedź była często przerywana oklaskami.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

09-02-2014 [01:33] - Zygmunt Korus | Link:

teraz rozumiem.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

08-02-2014 [17:03] - NASZ_HENRY | Link:

Obrazek użytkownika Janko Walski

08-02-2014 [22:12] - Janko Walski | Link:

wspomina:
"Siedział w klasie dwie ławki przede mną pod oknem. Odwiedzaliśmy się nawzajem, poznałem jego rodziców (wysokiego zezowatego ojca), a on moich."
Dobrze to świadczy o Reżyserze czy źle, pana zdaniem?