CZY SĄD ZAKAŻE PALIKOTOWI NAZWY TWÓJ RUCH?

Oto najnowsze oświadczenie Fundacji Twój Ruch:

Pozew o zakaz używania nazwy Twój Ruch - oświadczenie

W związku z tym, że z dnia na dzień działalność Zarządu, wolontariuszy oraz partnerów Fundacji jest coraz bardziej utrudniana ze względu na utożsamianie Fundacji z partią Janusza Palikota – postanowiliśmy przedsięwziąć dodatkowe kroki prawne w celu powstrzymania partii Ruch Palikota przed używaniem nazwy Twój Ruch.

OŚWIADCZENIE FUNDACJI TWÓJ RUCH

Fundacja Twój Ruch w dniu dzisiejszym złożyła pozew przeciwko partii Ruch Palikota o naruszenie dóbr osobistych (art. 23 kc i 24 kc w zw. z art. 43 kc). Dotychczasowe działania Fundacji Twój Ruch polegały na przyłączeniu się jako uczestnik postępowania do postępowania rejestrowego, o rejestrację zmiany nazwy partii Ruch Palikota na Twój Ruch i wskazaniu sądowi rejestrowemu okoliczności, uzasadniających odmowę rejestracji zmiany nazwy partii.

Kontynuując działania prawne Fundacja Twój Ruch zdecydowała o skierowaniu powództwa cywilnego do sądu powszechnego, o naruszenie dóbr osobistych. Fundacja Twój Ruch, jako fundacja prezentująca wartości chrześcijańskie i konserwatywne, nie chce być w żaden sposób identyfikowana czy nawet kojarzona z hasłami partii Ruch Palikota. Fundacja Twój Ruch nie chce być kojarzona w jakikolwiek sposób z partią polityczną Palikota, uznając prezentowane przez ten podmiot wartości jako błędne i szkodliwe społecznie, a w części wręcz nieakceptowalne moralnie (aborcja, związki partnerskie, eutanazja). Skojarzenie w jakikolwiek sposób Fundacji Twój Ruch z tezami programowymi prezentowanymi przez Ruch Palikota, czy działalnością niekwestionowanego lidera partii politycznej Ruch Palikota (Twój Ruch), jest w odbiorze Fundacji Twój Ruch naruszeniem jej dóbr osobistych, szkodliwe dla wizerunku Fundacji i jej dobrego imienia.

Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 12 lipca 2007 roku, sygn. IV CSK 286/06 nawet samo:Posłużenie się przez osobę prawną w swojej nazwie nazwą innej osoby prawnej, bez jej zgody, stanowi naruszenie dobra tej drugiej osoby prawnej podlegającego na podstawie art. 43 w związku z art. 23 i 24 KC ochronie. Idąc tokiem rozumowania Sądu Najwyższego oraz przez wzgląd na fakt, że Fundacja Twój Ruch działa w podobnej sferze aktywności społecznej, władze Fundacji zdecydowały się na podjęcie akcji sądowej mającej na celu zakazanie partii Ruch Palikota używania nazwy Twój Ruch.

Zarząd Fundacji Twój Ruch

-------------
Pytania natury prawnej
mec. Andrzej Turczyn, andrzej@turczyn.pl

Rzecznik Fundacji Twój Ruch
Eunika Chojecka, eunika.chojecka@gmail.com
 

**** Nieznany sprawca przebił oponę w moim samochodzie. Zastanawiam się, czy to zdarzenie ma jakiś związek z powyższym sporem prawnym z partią Palikota. Na tylnej szybie samochodu widnieje napis "PEACE (symbol PACYFY) SEX, KLEMENS NA PREZYDENTA". O zdarzeniu poinformowałem Policję, która przeprowadziła odpowiednie czynności.
 

atak na samochód TR
atak na TR

 

Oto okładka październikowego "idź POD PRĄD":

iPP 111
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika kolo003

24-10-2013 [16:44] - kolo003 | Link:

Podnosi na duchu fakt, iż nie dajecie za wygraną, tylko wręcz przeciwnie idziecie do przodu! Co do samochodu Pastora - widać, że nie ma żartów, walka toczy się naprawdę

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

24-10-2013 [17:05] - Paweł Chojecki | Link:

To są na razie "delikatne formy perswazji" z bogatego arsenału lewactwa...

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika McHala

24-10-2013 [17:07] - McHala | Link:

sugeruje autentycznie lewacki autorament. Tego się nie da podrobić.

Obrazek użytkownika osoba człowiek

24-10-2013 [21:24] - osoba człowiek | Link:

to była wyraźnie wykształcona osoba znająca języki i sztukę.

Obrazek użytkownika McHala

24-10-2013 [17:06] - McHala | Link:

przez Palikota i jego ekipę to oczywiste naruszenie dóbr osobistych fundacji, takie samo jakim byłoby np. nazwanie goryla w warszawskim zoo nazwiskiem polityka i czekanie aż dzieci zaczną wołać "O, małpa" na widok tegoż polityka w telewizji. Tylko czy słowo "oczywiste" znaczy jeszcze coś w tym kraju? Oby...

Obrazek użytkownika xena2012

24-10-2013 [18:37] - xena2012 | Link:

w przypadku PJN ? Przecież ta partia też bezprawnie zawłaszczyła nazwę.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

24-10-2013 [21:52] - Paweł Chojecki | Link:

Tam, przy świadomości sił, które za tym stały, nie było konfliktu deklarowanych wartości pomiędzy obydwoma podmiotami. Tu jest. Inaczej mówiąc, oba podmioty nie mogą działać równolegle - jeden musi zmienić nazwę, by nie tracić na wizerunku przez działalność drugiego. A Palikot był drugi...

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Ela K.

24-10-2013 [20:03] - Ela K. | Link:

Jezeli przedstawione na zdjęciu zdarzenie ma faktycznie związek z powyższym sporem, to trzeba zadać pytanie , na co zarabiał, młody zapewne jeszcze, bojownik o wolności przeróżne, dokonując tego iście heroicznego czynu? Czy na trawkę czy może na flaszeczkę Żołądkowej Gorzkiej?

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

24-10-2013 [20:29] - Paweł Chojecki | Link:

Przedstawiona przez Panią alternatywa nie jest właściwa. Te dwa "obszary" - trawka i żołądkowa - się nie wykluczają wzajemnie. W wydaniu biłgorajskim wręcz idą w "jednopłciowej parze"...

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika m.

24-10-2013 [21:36] - m. | Link:

Palikot myślał pewnie, że nie staniecie do walki. Przeliczył się.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

24-10-2013 [21:57] - Paweł Chojecki | Link:

optymistyczny scenariusz.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Rako

24-10-2013 [21:44] - Rako | Link:

Ameryki nie odkrywam, ale chyba próbują Pana zastraszyć. Buraki myślą, że coś tym wskórają.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

24-10-2013 [21:55] - Paweł Chojecki | Link:

Parafrazując starego księdza z filmu Hubal: "Stare lewackie metody..."

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Złotnick

24-10-2013 [21:51] - Złotnick | Link:

To byłby piękny scenariusz: Palikot "spalony" po procesie z małą Fundacją. Pocieszające, że Bóg nie stroni od podobnych scenariuszy.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

24-10-2013 [21:54] - Paweł Chojecki | Link:

Bez Boga ta sprawa nie ma żadnych szans w naszym praworządnym kraju. U nas prawo i sprawiedliwość to zjawiska cudowne...

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika takijeden

24-10-2013 [22:03] - takijeden | Link:

Czy w ramach tych odpowiednich czynnosci zabezpieczono tez odciski palcow?
Pisanie palcem po szybie nie moze pozostac bez pamiatkowych "papilarow"
... o charakterze i stylistyce pisma nie wspomne

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

24-10-2013 [23:57] - Paweł Chojecki | Link:

Jak można spodziewac się takich metod po naszej policji - przecież ona nawet nie potrafi złapać morderców swego komendanta. TO XIX wiek...

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika rob2004

25-10-2013 [11:24] - rob2004 | Link:

Kiedy oblano niejakiego Kubę Powiatowego coca-colą przerobioną w "mediach głównego ścieku" na silnie żrący kwas (chlebowy?) mówiła o tym cała "salonowa" Polska. Kiedy przebito opony pastora ostrym narzędziem dając do zrozumienia, ze "my się patyczkować nie będziemy" media nie tylko te "głównego, ściekowego nurtu" milczą.
Pewnie policjanci też mieli niezły ubaw, że im tu pastor głowę zawraca jakimś "flakiem" - przecież od tego gwiazdki u przełożonych nie dostaną to co się będą zajmować jakimiś odciskami palców. Żeby przynajmniej jakiś trup był (najlepiej oczywiście właściciela tego auta) to może wtedy ściągnęłoby się tych techników z "kryminalnej" - ale czy to by i coś pomogło to na wiele bym nie liczył - teraz policja ma ważniejsze sprawy na głowie jak choćby ustalenie dokładniej listy narodowców i ich zwolenników wybierających się 11 listopada na Marsz Niepodległości (tu z pewnością o awans w razie wykrycia jakiegoś "faszysty" będzie znacznie łatwiej).
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

25-10-2013 [13:35] - Paweł Chojecki | Link:

Akurat Policja zachowała się bardzo porządnie - szybko i grzecznie. Co do reakcji "naszych" mediów - no comments...

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika rob2004

26-10-2013 [08:45] - rob2004 | Link:

Panie Pawle - grzecznie, ale czy skutecznie?

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

26-10-2013 [12:10] - Paweł Chojecki | Link:

Czy ktoś trzeźwo myślący spodziewa się jeszcze po organach III RP skuteczności w sprawach zwykłych obywateli?

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki