"CENCKOBUSEM" PO POLSCE

CENCKOBUS

cenckobus

Gdyby nie spotkanie z prof. Sławomirem Cenckiewiczem, zapewne nie kupiłbym i nie zamierzał przeczytać biografii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Obawiałbym się hagiografii i wielce pokaźnego tomu (ponad 1000 stron!). To jednak, co usłyszałem od Autora, przełamało mój wstępny opór. Już w trakcie pierwszej części swojej prezentacji Cenckiewicz pokazał, że nie napisał "dzieła na zamówienie" i praca nie ucieka od kontrowersyjnych aspektów działalności politycznej Prezydenta. Faza pytań dodatkowo potwierdziła kunszt warsztatu Autora - logikę i zwięzłość wywodu, dbałość o osobisty dystans do opisywanych zagadnień i postaci, możliwie szeroki dobór źródeł, dogłębną analizę spraw trudnych czy drażliwych.

Po lekturze książki spodziewam się lepszego zrozumienia złożoności świata polityki i różnorodnych czynników wpływających na decyzje i zachowanie polityka - jak zaznaczył prof. Cenckiewicz, łatwo jest ocenić decyzje polityka po fakcie, gdy dysponujemy pełnią obrazu sytuacji, czasem do namysłu oraz znamy ich skutki. W "życiu na gorąco" brak nam tych czynników, a decyzje musimy podejmować...

Mówiąc o działalności Prezydenta Cenckiewicz szczególnie dużo miejsca poświecił rozgrywce z komunistami zarówno przy okrągłym stole, jak i po nim oraz relacjom polsko-żydowskim. Oto relacja ze spotkania w Lublinie. Poprowadził je Przewodniczący Klubu GP Tomasz Sonntag, a wsparła organizacyjnie lubelska posłanka PiS Elżbieta Kruk.

Lech
Wydawnictwo: Zysk i Spółka

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika dogard

05-07-2013 [07:59] - dogard | Link:

Jego wczesniejszych prac--stad raptowne olsnienie..dobre i to.

Obrazek użytkownika zaginionyląd

05-07-2013 [12:14] - zaginionyląd | Link:

znam książki i wykłady Cenckiewicza , czekałam na biografię L. Kaczyńskiego bardzo niecierpliwie ... Ten autor zawsze pokazuje szeroką panoramę i bardzo polecam jeśli ktoś nie czytał wcześniejszych prac . To po prostu olśnienie

Obrazek użytkownika Sizar

05-07-2013 [09:58] - Sizar | Link:

Miło posłuchać kiedy ktoś pokazuje różne strony zagadnienia, a nie tylko to co mu pasuje, jak to zwykle ma miejsce, również - niestety - w tzw. "naszych" mediach.

Spodobała mi się myśl, że patriotyczni politycy powinni pisać pamiętniki, bo inaczej wrogowie Polski nam historię zmieniają bez przeszkód.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

05-07-2013 [10:42] - Paweł Chojecki | Link:

Mali ludzie często naginają fakty, by 'lepiej pasowały" do ich wizji świata, wielcy nie boją się prawdy i złożoności zjawisk. Obcowanie z Cenckiewiczem jest intelektualną przyjemnością. Dyskusja z mądrym człowiekiem bardzo podnosi na duchu nawet, gdy mamy odmienne oceny.

Rada o pamiętnikach jest bardzo dobra, podobnie jak o lustracji.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Daf

05-07-2013 [14:47] - Daf (niezweryfikowany) | Link:

juz dawno nie ma w swiecie zapotrzebowania na wodzow, przywodcow, mezow stanu, ktorzy maja narodowi wskazywac ta jedynie sluszna droge, wyglaszac porywajace przemowienia.
Polityka to wszedzie trudna praca codzienna, rozwiazywanie problemow i uczciwa sluzba spoleczenstwu. Politykow, ktorzy nie sa w stanie wykonywac tych trudnych obowiazkow - zwalnia sie.

Jaki jest zatem sens pisania ksiazek o politykach, a w tym przypadku o polityku, ktoremu przez lata cale rzucano klody pod nogi, obrazano systematycznie w najbardziej chamski i cyniczny sposob - w kraju i za granica ?
A caly narod przygladal sie temu obojetnie.... A moze to teraz wyrzuty sumienia ?
Pozdrawiam Pana

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

05-07-2013 [15:09] - Paweł Chojecki | Link:

... ale codzienna praca stanowi o wartości polityka. Cenckiewicz daje świadectwo wielkości Prezydenta. Polacy myślą niestety telewizorem...
Bez przygotowania nowych elit nie odwrócimy tej tendencji.

Pozdrawiam,
Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika pst

07-07-2013 [13:53] - pst | Link:

Często się zastanawiałem, dlaczego prezydent Kaczyński nie dopuścił do lustracji. Pan Cenckiewicz obiecał coś o tym napisać. Czekam z niecierpliwością