Jak słynna „Trojka”, wymuszała posłuszeństwo Cypru

1. Im dalej od nocnej piątkowej decyzji przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Komisji Europejskiej (słynna Trojka) w sprawie podatku od środków na rachunkach w bankach funkcjonujących na Cyprze, tym więcej szczegółów tego przedsięwzięcia, dociera do opinii publicznej.
Przypomnijmy tylko, że przedstawiciele tych trzech instytucji, wymusili na dopiero co wybranym prezydencie Cypru (zaprzysiężenie prezydenta odbyło się 1 marca) i ministrze finansów tego kraju, opodatkowanie środków na rachunkach bankowych zgromadzonych w bankach funkcjonujących w tym kraju tzw. jednorazowej opłaty w wysokości 6,75% od środków w wysokości do 100 tys. euro i 9,9% od środków powyżej 100 tys. euro.
2. Jak donosi między innymi amerykańska prasa, negocjacje „Trojki” z przedstawicielami Cypru, trwały ponad 10 godzin w nocy z piątku na sobotę i były niezwykle brutalne.
Najpierw prezydent Cypru Nikos Anastastiadis i minister finansów tego kraju zostali „ostrzelani” z armat dużego kalibru.
Szefowa MFW Christine Lagrade zaproponowała, żeby zabrać od 30 do 40% wkładów powyżej 100 tys. euro z dwóch zagrożonych bankructwem największych cypryjskich banków Laiki i Bank of Cyprus.
Z kolei minister finansów Niemiec Wolfgang Scheuble (reprezentujący Eurogrupę), przedstawił propozycję aby od wszystkich wkładów w bankach funkcjonujących na Cyprze, pobrać jednorazową opłatę w wysokości 18%.
Z kolei holenderski minister finansów Jeroen Dijsselbloem (szef Eurogrupy), stwierdził, że w zasadzie jest mu wszystko jedno jaka będzie wysokość tej jednorazowej opłaty od różnej wysokości wkładów, ponieważ chodzi tylko o to aby środki w ten sposób zebrane wyniosły około 7 mld euro.
Prezydent Cypru jednak się opierał, powoływał się na swoje świeże zobowiązania wyborcze w których deklarował, że nie pozwoli aby skutki programu oszczędnościowego jaki przyjmie jego kraj, uderzyły w zwykłych ludzi.
3. Wtedy przedstawiciel EBC (członek zarządu tego banku Joerg Asmussen) zadzwonił do szefa tego banku Mario Draghiego i zasugerował aby przestać wspierać dwa największe cypryjskie banki, co w oczywisty sposób oznaczałoby ich upadłość.
Wystraszony prezydent Cypru przestał w tej sytuacji oponować prosił tylko zgromadzonych aby wysokość tzw. jednorazowej opłaty od wkładów w bankach jego kraju nie przekraczała dwucyfrowej wartości.
Prośbę spełniono, jednak przed ogłoszeniem komunikatu z rozmów, polecono aby przedstawiciele Cypru spowodowali zablokowanie w bankach tego kraju odpowiednich środków na rachunkach obywateli aby w pierwszej kolejności pobrać wspomnianą jednorazową opłatę.
W tej sytuacji Cypryjczycy, którzy po wysłuchaniu komunikatu z Brukseli w sobotę rano pobiegli do bankomatów by ratować swoje oszczędności, zostali uprzedzeni, środki na podatek zostały już z ich rachunków pobrane.
Zresztą, pieniędzy w bankomatach szybko zabrakło, a banki na Cyprze od soboty są ciągle zamknięte i prawdopodobnie zostaną otwarte dopiero dzisiaj.
4. Niestety kulisy negocjacji prowadzonych przez słynną Trojkę z przedstawicielami Cypru nie, przypominają negocjacji przedstawicieli instytucji międzynarodowych z reprezentantami demokratycznego państwa, a raczej rozgrywki wewnątrz mafijne.
Dobrze, że prezydentowi Cypru, nie wyłamywano palców ani nie przypalano go papierosem, bo być może wtedy, zgodziłby się na jeszcze większe ustępstwa w tych negocjacjach.
Niezależnie jak ta sprawa cypryjska zostanie ostatecznie rozstrzygnięta, to co się stało powinno być poważnym ostrzeżeniem dla tych wszystkich, którzy uważają, że kraj w potrzebie przez te międzynarodowe instytucje, zostanie potraktowany jak partner.
Wczoraj wieczorem Parlament Cypru odrzucił w zasadzie jednogłośnie projekt ustawy wprowadzającej jednorazowy podatek przy 36 głosach przeciw, 19 wstrzymujących się, nikt nie był za. Co dalej z Cyprem nie wiadomo.
Jednak dyktat i upokorzenie jakie UE zastosowała wobec Cypru na długo pozostaną w pamięci we wszystkich krajach, które starają się o nadzwyczajną międzynarodową pomoc. Oby Polska się nigdy w takiej sytuacji nie znalazła.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

20-03-2013 [09:22] - Marek1taki | Link:

Tuskowi, Pawlakowi czy Rostowskiemu nie trzeba wyłamywać palców by wpędzali Polaków w irracjonalne zobowiązania finansowe, a w sejmie nie ma problemu z przegłosowaniem antypolskich ustaw poczynając od wejścia do UE na niekorzystnych warunkach po niezrównoważony budżet.
Nie spotkałem się nigdzie z poruszeniem tematu jedynych skutecznych działań antykryzysowych jakie miały miejsce na Islandii. Cypr jest w podobnej sytuacji. Tym bardziej, że Rosja już wyciągnęła pomocną dłoń, a baza wojskowa na Cyprze by im się przydała podobnie jak Amerykanom przydaje się baza w Keflaviku. Wielki brat może być skutecznym sposobem odparcia terroru socjalistów z Brukseli.

Obrazek użytkownika autochton

20-03-2013 [10:00] - autochton | Link:

Szanowny Panie,
mnie interesuje co rząd Cypru ew. banki zrobił za pożyczone pieniądze?
Deficyt oznacza, że wydano za dużo pieniędzy. Na co?
Może autostrady w górach, sieci kanalizacyjne albo lotniska?
A może po prostu przejedzono fundując emerytury 40-to latkom?
Jak wysokie są na Cyprze podatki i dlaczego Cypr chroni przestępców m.in. z Polski i Rosji (unikanie podatków jest przestępstwem karno-skarbowym).
Dopóki na te pytania nie znamy odpowiedzi to trudno litować się nad Cyprem. Przypomnę Panu jakie cuda znaleziono w Grecji gdzie nikt poza pracownikami fizycznymi nie płacił dziesiątki lat podatków a emerytury w wieku 40 lat rząd fundował za pożyczone w Unii pieniądze. O zabawkach typu F-18 nie wspomnę.

Obrazek użytkownika Daf

21-03-2013 [13:16] - Daf (niezweryfikowany) | Link:

Nie jest zrozumiale, czemu maja sluzyc te obszerne i bardzo ogolnikowe rozwazania. Cypr, ktory znajduje sie w stanie kryzysu, nalezy z tego kryzysu wyciagnac. Kto ma za to placic ? Podatnicy krajow EU ? Zdecydowano sie, na obciazenie prywatnych bankow na Cyprze, gdzie deponowane sa pieniadze, w znacznej mierze przez ruskich ale i innych, przewaznie z pominieciem fiskusa.
Opodatkowanie tych wkladow wynosi 9,9 % (od ponad 100 tys. euro). Ruscy np. stracili tylko w ciagu jednego dnia w ten sposob 3,5 miliarda $, o czyn informowala gazeta gospodarcza Forbes 17.03.br.
Do wtorku, 26.03. beda banki na Cyprze zamkniete, zeby uniemozliwic "ucieczke pieniedzy". Ale z bankomatow mozna pobierac pieniadze, wiec nikt nie zginie z glodu !
Sprawa Cypru jest w zalatwianiu, jestesmy na biezaco informowani, nie zagraza to tez systemowi bankowemu innych krajow EU - takie informacje mamy, a tu nikt nikogo nie wprowadza w blad swiadomie. Mowi sie tez o tym , ze oszczednosci 20 - 25 tys. euro maja byc zwolnione z tego podatku.

Jak zwykle, Panie Kuzmiuk, wiele halasu o nic. Chetnie bysmy sie chyba wszyscy dowiedzieli, jak do tego kryzysu na Cyprze doszlo. I moze zechce sie Pan laskawie tym zajac, za co z gory uprzejmie dziekuje.