DOSTĘP DO BRONI - ZA I PRZECIW

Niezależnie od polityczno-medialnej głupawki ostatnich dni, dla wielu ludzi, także na prawicy, sprawa dostępu do broni palnej nie jest oczywista. Pytałem o to przedstawicieli "resortów siłowych" z PiS i odpowiedzi nie były jasne (Bogdan Święczkowski, Tomasz Kaczmarek, Maciej Wąsik, Mariusz Kamiński). W mojej ocenie ten brak jednoznaczności w kluczowym dla np. amerykańskiej prawicy (i ogólnie dla budowania społeczeństwa obywatelskiego) temacie jest pokłosiem  przedziwnej mieszanki postkomunizmu i postępującego zniewieścienia społeczeństwa. Kobiety intuicyjnie boją się broni, a że nasz świat coraz bardziej dominuje ich myślenie, przenosi się ono na powszechnie akceptowane kanony ideowe.

Jak niedawno pisałem, Święto Niepodległości uczciłem organizując z młodzieżą z Twojego Ruchu (twojruch.net) warsztaty strzeleckie, które świetnie się udały - Bóg pobłogosławił piękną pogodą, choć jeszcze nad ranem była plucha. Tu relacja i zdjęcia.

Dziś kontynuujemy temat - zapraszamy na dyskusję na temat dostępu do broni. Ciekawostką jest, że będzie można w niej uczestniczyć nie tylko w realu (to dostępne tylko w Lublinie), ale też poprzez bezpośrednią transmisję. Jeśli projekt wypali pod względem technicznym, będę Państwa zapraszał częściej na tego typu wydarzenia.

d

W piątek 23 listopada zapraszamy na inaugurację dyskusji Twojego Ruchu w nowym roku akademickim. Kontynuując warsztaty strzeleckie porozmawiamy o tym, czy Polacy powinni mieć dostęp do broni, jak to prawo wygląda w praktyce. W dyskusji wezmą również udział eksperci, m.in. Andrzej Turczyn, prawnik ROMB-u (Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni) - który na listopadowych warsztatach z zarażającą pasją opowiadał nam o rodzajach broni palnej (tu relacja z warsztatów).

23 listopada (piątek), godz. 19.00

Dom Studencki "HELIOS" ul. Czwartaków 13, Lublin o godzinie 19.00! Od głównego wejścia prosto i na prawo:) Sala nr 13

Będzie możliwość oglądania transmisji na żywo - już od 18.45 - dla zalogowanych na twojruch.net - na głównej stronie - PRAWA kolumna - klikajcie w "TRANSMISJA NA ŻYWO". Dodatkowo będziecie mieć możliwość udzielania się na czacie:)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Emil

23-11-2012 [09:31] - Emil | Link:

.. ze dzis tylu chetnych do wbijania opozycji w plecy?

Poszedl jakis "sms" do wyhodowanej opozycji ze tak sie spontanicznie niektorym na bron w domu zebralo?

I to tak kolektywnie jak przyslowiowe psy Pawlowa... tu kolejny co SMSa dostal:

Bezpieczeństwo poprzez dostęp do Broni
http://naszeblogi.pl/34250-bez...

"23 listopada (piątek), godz. 19.00
Dom Studencki "HELIOS" ul. Czwartaków 13, Lublin o godzinie 19.00! Od głównego wejścia prosto i na prawo:) Sala nr 13"

Ciekawe .. ilu z tych mlodych zainteresowanych co sie tam zglosi trafi na zolte paski TVNu
wkoncu tematyka na czasie... a i parti ostatnio palec na cynglu drzy.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

23-11-2012 [22:11] - Paweł Chojecki | Link:

Jest Pan dowodem skuteczności propagandy medialnych terrorystów.

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

23-11-2012 [09:32] - NASZ_HENRY | Link:

niż ten reżim POzwoli na dostęp do broni ;-)

Obrazek użytkownika znowucospadlo

23-11-2012 [10:26] - znowucospadlo | Link:

Mamy nadzieję, że nic nie padnie. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika rob2004

23-11-2012 [11:36] - rob2004 | Link:

ad3). Bandyci by strzelali - bandyci akurat nie mają żadnego problemu z bronią i mogą sobie dowolnie strzela do ludzi jak do kaczek kiedy będą mieli na to akurat ochotę. Kilka tygodni temu na Ukrainie, gdzie z dostępem do broni jest podobnie jak u nas bandyta wszedł do sklepu zabrał pendrive i zastrzelił czterech próbujących go zatrzymać ochraniarzy. Żaden z nich nie miał żadnej broni ponieważ nad bezpieczeństwem uczciwych obywateli podobnie jak w Polsce czuwa policja.
https://www.youtube.com/watch?...

ad4.Nikt nie czułby się bezpieczny - kolejna bzdura. Okazuje się, że w USA według wszystkich statystyk policyjnych w Stanach gdzie dostępność broni i jej posiadanie jest łatwiejsza odsetek przestępstw jest znacznie mniejszy niż w tych gdzie dostęp do broni jest utrudniony. Czyli - im więcej broni mają obywatele tym mniej napadów. I odwrotnie - im mniej jest broni u obywateli tym przestępcy czują się bardziej bezkarni i tym więcej dokonują napadów.
https://www.youtube.com/watch?...

A teraz prawdziwa przyczyna dlaczego Polacy nie mogą mieć broni:

JEST NIĄ STRACH WŁADZY PRZED WŁASNYMI OBYWATELAMI.

Załóżmy, że do władzy dostaje się dyktatura. Robi co chce nie licząc się z Polakami. Na ulice wychodzi 100 tyś. demonstracja. Do tej pokojowej demonstracji kompania uzbrojonych umundurowanych bandytów otwiera ogień.
Padają zabici, ranni. Za pomocą jednej kompanii władza jest wstanie zapanować nad całym społeczeństwem gnębiąc ją podatkami, sądami, służbami i czym tylko się da.
A co dzieje się gdy ta sama demonstracja 100 tyś. obywateli przychodzi pod siedzibę władz uzbrojona nawet tylko w broń krótką. 100 tyś pistoletów - proszę znaleźć mi dyktatora na świecie, który odważyłby się narzucić swoją wolę uzbrojonemu społeczeństwu.

I taka jest właśnie prawda dlaczego Polacy nie mogą mieć broni.

Obrazek użytkownika KRZYK

23-11-2012 [16:29] - KRZYK | Link:

Swym komentarzem wyczerpał Pan całkowicie możliwość jakiejkolwiek dyskusji, szacunek.

Obrazek użytkownika rob2004

24-11-2012 [06:49] - rob2004 | Link:

Dziękuję za słowa uznania.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

23-11-2012 [18:19] - Paweł Chojecki | Link:

I dlatego Amerykanie od ponad dwustu lat są wolnymi ludźmi. Ojcowie założyciele USA wiedzieli, co jest ostoją wolności obywatelskich. Mieli jeszcze drugi filar - o tym piszę w listopadowym "idź POD PRĄD". Ciekaw jestem Pańskiej opinii.

Pozdrawiam,

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika rob2004

24-11-2012 [06:49] - rob2004 | Link:

Ma Pan link do artykułu o którym Pan pisze?
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

24-11-2012 [21:36] - Paweł Chojecki | Link:

Jest w aktualnym numerze "idź POD PRĄD", jeszcze nie ma go w sieci.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika rob2004

23-11-2012 [13:59] - rob2004 | Link:

Dlaczego Polacy nie mogą mieć broni:

Odpowiedź lewaków:
1. Bo Polacy by się zaraz pozabijali.
2. Bo broń mogłaby dostać się łatwo w ręce wariatów tak jak to ma miejsce w USA gdzie stale słyszymy o masowych morderstwach w szkołach czy na uczelniach.
3. Bo bandyci strzelaliby do ludzi jak do kaczek.
4. Bo nikt nie czułby się bezpiecznie.

A teraz jak naprawdę wygląda kwestia tych lewackich teorii:

ad1) Bo Polacy by się pozabijali - czemu więc Polacy dziś się nie zabijają? Czemu nie rzucają się na siebie z nożami i siekierami? Co proszę? Rzucają się? Zna Pan/Pani takie przypadki? Skoro tak to trzeba uczynić jak z bronią palną. Noże wydawać tylko za specjalnym pozwoleniem komendanta policji. Że absurd? Że jak będzie sobie Pan/Pani chleb kroiła? A proszę bardzo. Krajalnice są dostępne - proszę sobie kupić.

ad2. Łatwo dostępna broń to masowe morderstwa - a ile Polaków ginie w niemasowych wypadkach drogowych? Raz na kilka lat ze Stanów dojdzie do nas informacja, że w Oklahomie czy Arizonie uczeń zastrzelił 10 ludzi. W Polsce codziennie ginie 20 osób na drogach i prawie drugie tyle popełnia samobójstwa. Nie słyszałem aby z tego powodu ktoś wpadł na pomysł zabierać ludziom samochody oraz koncesjonowania sprzedaży sznurka czy innego przyrządu służącego samobójcom do zamachu na własne życie.

A do ilu osób dotarła informacja, że w pewnej wiosce w Chinach kilka miesięcy temu młodzieniec rozżalony na rodzinę swojej narzeczonej zasztyletował 8 osób? Jak mówiłem - zabrać ludziom noże. Są równie niebezpieczne jak broń palna.

Obrazek użytkownika Daf

23-11-2012 [17:19] - Daf (niezweryfikowany) | Link:

dla osob bez kryminalnej przeszlosci. Powinny byc okreslone kryteria przechowywania broni w domu. Powinna byc tez systematyczna kontrola, czy bron jest wlasciwie przechowywana.
Tak jest np. w Szwajcarii, a moze i w innych krajach.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

23-11-2012 [18:14] - Paweł Chojecki | Link:

Jestem oczywiście tego samego zdania. To podstawowe prawo wolnych ludzi - wyrównujące ich szanse w kontakcie z bandytami ( i nie tylko).  Problem w tym, że u nas nawet na prawicy ten pogląd nie jest popularny. Trochę z przekory - by zmusić do refleksji - dałem takie zdjęcie na Twittera.

Pozdrawiam,

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

23-11-2012 [19:43] - Paweł Chojecki | Link:

TU PO ZALOGOWANIU TRANSMISJA NA ŻYWO: http://twojruch.net/live

Obrazek użytkownika Leszek Witkowski

24-11-2012 [23:35] - Leszek Witkowski | Link:

O ile sie orientuje, w Konstytucji USA istnieje zapis o swobodnym dostepie obywateli do broni palnej.
Oczywiscie o ten zapis powstala wojna pomiedzy lewakami (oni podbijaja teaz swiat bez jednego wystrzalu), a ludzmi rozumiejacymi zalety tego zapisu.
Jest to prawo wolnego czlowieka, prawo do obrony wlasnej.
Nie pamietam juz w ktorym Stanie US, kobiety mialy powazne problemy z gwalcicielami. Wobec tego Gubernator dal im zezwolenie na noszenie przy sobie broni palnej. Problem przestal istniec. Jezeli ktos zna wiecej szczegolow i liczb, prosze o ich zamieszczenie.
W kazdym wolnym kraju bron jest powszechnie dostepna i nie stanowi ona zadnych problemow, ani zagrozen. Wrecz przeciwnie. Ludzie sa dla siebie uprzejmi, a policja jest nieliczna. Prosze mi wierzyc, ze przez pierwsze dwa tygodnie mojego pobytu w Nowej Zelandii nie widzialem policjanta !
W Kanadzie kazdy pelnoletni czlowiek ma dostep do broni palnej po skonczeniu krotkiego przeszkolenia. Na bron automatyczna i krotka nalezy miec oddzielne pozwolenie - co tez nie stanowi wiekszego problemu.
Tutaj tez ludzie sa dla siebie mili, usmiechaja sie do siebie.
W Polsce jest inaczej. Krancowo inaczej.
Strzelaniny w szkolach sa skutkiem lekcewazenia przepisow o przechowywaniu broni.
Jezeli ktos ma dojrzewajacych synow, albo czubka w domu, powinien trzymac spluwy na policji. Takiego przepisu tu nie ma - a szkoda.
Nie bede przytaczal dlugiej listy korzysci wynikajacych z powszechnego dostepu do broni. Jedno jest pewne - wolny czlowiek w wolnym kraju powinien miec swobodny dostep do posiadania broni. W Izraelu jest to chyba nawet obowiazkowe, chociaz nie mam tej pewnosci.
Przed wojna w Polsce bron byla ogolnie dostepna. Trzeba wrocic do tej tradycji.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

25-11-2012 [02:07] - Paweł Chojecki | Link:

"Przed wojna w Polsce bron byla ogolnie dostepna." - to jeden z lepszych dowodów, że III rp nie jest kontynuatorką II RP, a PRL.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika konradc1993

28-11-2012 [16:34] - konradc1993 | Link:

Według mnie wolny dostęp do broni palnej powinien być dla uczciwych, z czystą kartoteką (znaczy się nigdy nie mających żadnego konfliktu z prawem), bez zaburzeń psychicznych i nienadużywających alkoholu obywateli.
Ale także mającyh gdzie ja przechowywać, by nie wpadła w niepowołane ręce. Najlepiej w sejfie na elektroniczny szyfr, bo sejfy na kluczyk mają to, że chocby 10 latek mógłby ukraść kluczyk tatusiowi, a później w szkole byłby wielki problem.

Obrazek użytkownika tagore

28-11-2012 [19:39] - tagore | Link:

choć pluton (czyli przekrój przez całe społeczeństwo)
po raz pierwszy pobierający broń zapewnia dużo materiału
przeciw takiej możliwości.Sporo trzeba by zmienić w
policji i administracji by powszechne posiadanie broni
było w miarę bezpieczne.I nie mam tu na myśli umyślnych działań
kryminalnych użytkowników broni lecz bezmyślność i brak
umiejętności.

tagore