ŚLEPE SPOŁECZEŃSTWO

Pod dzisiejszą informacją "Naukowcy: Katastrofie towarzyszyła eksplozja" komentator Loli zamieścił następują uwagę: "A Donek właśnie daje konferencje prasowa na temat in vitro, żeby odwrócić uwagę od tej konferencji. Również wypadek biskupa to dziś jeden z najważniejszych tematów w mediach głównego ścieku". Trudno o bardziej obrazową ilustrację stanu naszego społeczeństwa.

Dziś okiem narodu są media, a precyzyjniej ujmując, telewizja. Żyjemy tym, co pokazała tv. To prosta obserwacja od której nie ma w naszym świecie ucieczki. Nie ma znaczenia, co się w Polsce czy świecie dzieje, ważne co "pokazali". Tylko to ma siłę kierowania naszej uwagi. Nie mamy innych kanałów komunikacji wzajemnej. Oczywiście są gazety opozycyjne, jest Internet, ale liczy się jak na razie tylko telewizja.

Totalitaryzm nie panuje dziś dzięki policji czy wojsku, ale właśnie dzięki władzy nad telewizją. Swoje dawne znaczenie straciła ambona, gazeta papierowa, czy radio, a Internet jeszcze nie osiągnął pełni swej mocy (już ruscy szachiści i nie tylko pracują, jak go skutecznie przechwycić). Nie dziwi w tym kontekście ostra walka o eliminację lub neutralizację TV TRWAM. W nowym etapie budowy społeczeństwa PO-obywatelskiego nie ma miejsca na żadne niespodzianki w postaci wyborów 2005 roku.

W tym świetle widać nieskuteczność medialnej polityki PiS nakierowanej tylko na kontrolę telewizji publicznej. Sprawą kluczową było wykreowanie rzeczywistego pluralizmu telewizyjnego (co skutecznie zrobił Victor Orban). Ten ogromny grzech zaniedbania uczynił nasze społeczeństwo ślepym. Nie ma znaczenia, jaka jest prawda, tylko kto się o niej dowie i w jakiej "oprawie". Banda Trzymająca Władzę nie przejmuje się zbytnio tym, że skromny procent Polaków pozna prawdę i wyciągnie z niej właściwe wnioski. Oni kontrolują przygniatającą większość tutejszych umysłów, a istnienie niszowego przekazu opozycyjnego tylko uwiarygadnia ich "demokratyczne" rządy.

Co mogłoby odmienić sytuację?

1)Jednolity przekaz ambony.
Choć nie jest już ona kanałem nr , przez który naród "widzi", to jednolity i konsekwentny przekaz wymusiłby reakcję rządców telewizji (nie może ona swym przekazem zbytnio odbiegać od poczucia rzeczywistości przeciętnego widza, bo mógłby on dojść do "wywrotowego" wniosku, że TV kłamie, jak za komuny). Kościół jest jednak podzielony, uczciwi księża zastraszeni lub zmarginalizowani, a kropkę nad "i" postawił episkopat 17 sierpnia.

2) Powszechny polityczny ruch społeczny.
Coś takiego zapowiadał prof. Andrzej Zybertowicz pod nazwą Archipelag Polskości. Dziwnym trafem nic jednak z tego nie wyszło, choć start zapowiedziany został prawie rok temu. Sytuację mógłby też odmienić przywódca na miarę wspomnianego premiera Węgier, który potrafiłby zarazić społeczeństwo swoją wizją przemian i opracować skuteczną metodę jego samoorganizacji. Tego rodzaju oddolne wysiłki, podobnie jak jednolity przekaz ambony, zmusiłyby wrogie nam media do udawania pluralizmu.

KTÓRĘDY DO POLSKI:

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika rob2004

22-10-2012 [16:01] - rob2004 | Link:

Panie Pawle - z tą amboną zgoda. Niestety episkopat odwrócił się od swoich wiernych co udowodnił 29 września podczas Marszu w obronie TV TRWAM. Większość księży trzęsie portkami aby nie stracić dobrej parafii przynoszącej niezłe profity. Kościół odwrócił się nie tylko od swoich wiernych. Odwrócił się również od księży walczących.
Dobrze Pan wie jak tępiany jest ksiądz Małkowski, co spotkało księdza Natanka za to, że śmiał skrytykować episkopat w swoich kazaniach zatytułowanych "Kościół płonie".
Nie ma dziś księży Popiełuszki, nie ma Skorupki - są za to "księża patrioci", którzy wiedzą skąd wieje wiatr. Więc ambona to sprawa przegrana.

Co do archipelagu polskości to mam wrażenie, że było to tylko hasło. Nie ma chęci i siły chcącej pozbierać te samotne wyspy o których mówił Piotr Zybertowicz. Dwa lotniskowce również bardziej zajmują się sobą niż mobilizowaniem "tubylców" na tych wysepkach.
Podczas II wojny światowej Amerykanie organizowali na Pacyfiku zbrojną partyzantkę przeciw japońskim okupantom.
Kto organizuje dziś nas? Nikt.

A co do TV - rzeczywiście ciekawe skąd taka indolencja w PiS, że nie potrafili stworzyć ani jednego medium przez siebie kreowanego.
Takie medium powinno być jak egzamin ich siły organizacyjnej - skoro go nie zdali jak powierzać im los państwa?

Obrazek użytkownika dogard

22-10-2012 [16:29] - dogard | Link:

bezustannych atakow pastora,waleczny taki niebywale,na PiS, KACZYNSKIEGO osobiscie.Stosuje metode POlichama, udajac troskliwosc wali w leb obuchem; nie tych winnych,a skadze--PiS winny.Jak tu z takim POdstepnym gadem normalnie POgadac, jak ja w wawie ,a on w lublinie.Chyba skocze don i mu wytlumacze, z glowki w makowke pyszalkowata.Pamietasz POlityka ,ktory organizowal telewizje niby prawicowa--walendziak sie nazywal .Jak to sie skonczylo tez pamietasz.Wiec wiedz,ze zaden czynny polityk nie moze tworzyc swojej partjnej telewizji.To rola dziennikarzy i ludzi znajacych media , jak znajda zrodla finansowania --do roboty, my akcje takiego projektu kupimy i tyle.

Obrazek użytkownika rob2004

22-10-2012 [16:45] - rob2004 | Link:

dziennikarze, media? - naprawdę jesteś tak naiwny, że ni widzisz że media "gównianego nurtu" są powiązane z PO? Chyba to potrafisz zauważyć? Dlaczego więc PiS nie wspiera takiej działalności? Orban na Węgrzech z tego co mi wiadomo tego się podjął i wygrał - PiS nie może? Znasz ludzi z PiS? Ale nie tych z pierwszych stron, ale tych lokalnych. Ja znam i wiem, że tyle jest w nich chęci i możliwości organizacyjnych, że tylko siąść i płakać.
Pytają się mnie dlaczego krytykuję PiS czy Kościół. Nie robię to dlatego aby ich zniszczyć ale aby ich naprawić.
Kiedy ktoś postronny widzi człowieka rozbierającego auto pomyśli, że to jakiś wandal. Ale jeśli wiesz, że to mechanik to zrozumiesz, że rozbiera to auto nie po to aby je zniszczyć lecz naprawić.
Na pierwszy rzut oka widok podobny ale tylko ktoś zaznajomiony z tematem wie iż cel jest zgoła różny.

Obrazek użytkownika dogard

22-10-2012 [17:12] - dogard | Link:

czy ja mowie o rezimowych dziennikarzynkach.Mamy przecie sporo normalnych dziennikarzy i o nich mowa.Przestancie oszukiwac z ORBANEM i telewizja.On zrobil z nia porzadki po wygranych wyborach.Slyszales aby KACZYNSKI byl przeciwny jedynej wolnej telewizji tj.TV'TRWAM'.wRECZ ORZECIWNIE WALCZY W JEJ OBRONIE.cZYLI JAK, WSPIERA czy nie.Wlasnie ,z takimi klamstwami i manipulacjami'troskliwego'pastora walcze i zawsze to bede robil.Nie znosze POdstepnych gadow.Ty rowniez sam zacznij myslec i nie pedz jak cma do iluminacji zdradzieckich.Koniec gadki.

Obrazek użytkownika rob2004

22-10-2012 [19:53] - rob2004 | Link:

a może jakieś argumenty? Jestem po stronie Kaczyńskiego ale nie wierzę w jego nieomylność. A ludzi z PiS znam od podszewki i wiem o czym mówię. A ty wiesz?

Obrazek użytkownika rob2004

22-10-2012 [20:08] - rob2004 | Link:

opowiedziałbym ci jak u mnie doły partyjne PiS wspierają TV TRWAM, tak że od ponad pół roku petycja w obronie TV TRWAM jest blokowana i to również przy udziale radnych z PiS. Więc jeszcze raz powtarzam - ja wiem o czym piszę, a ty wiesz?

Obrazek użytkownika dogard

22-10-2012 [23:31] - dogard | Link:

wylazl z ciebie normalny ubecki prowokatorek,taki kundelek ' kibica'( wiesz kto to zapewne)--ta sama kombinacja,a zwrot..jeszcze raz powtarzam...to absolut skretynialego propagandzisty lewactwa wszelkiego.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

22-10-2012 [16:53] - Paweł Chojecki | Link:

Końcowe pytanie trafnie diagnozuje stan, w jakim znalazła się Polska.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika pst

22-10-2012 [19:24] - pst | Link:

Wczoraj w Krośnie Kaczyńskiego zapytano o to, czy PiS zamierza stworzyć swwoją telewizję. Odpowiedział, że jeden program TVP powinnna mieć partia opozycyjna, a Wiadomości niech prowadzą na zmianę dziennikarze o róznych poglądach.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

22-10-2012 [21:38] - Paweł Chojecki | Link:

I jak ma to skomentować? Chyba tylko Weselem "... złoty róg" w 2005 r.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika dogard

22-10-2012 [23:21] - dogard | Link:

tak to jest z mediami publicznymi, szczegolnie tv w CALYM demokratycznym swiecie.NIHIL NOVI SUB SOLO.

Obrazek użytkownika xena2012

22-10-2012 [19:55] - xena2012 | Link:

nie znalazłam odpowiedzi na pytania o możliwości zmiany sytuacji ujętej w dwu punktach.Dlatego ja zapytuję dlaczego w Polsce Kościoły nie łączą się razem we wspólnym przekazie ? Dlaczego jedynie od KK wymagamy jednolitego dialogu i przekazu z ambony samemu tkwiąc na uboczu bez chęci współpracy między Kościołami? I dlaczego kazania i słowa do wiernych są tak pozbawione treści,a bazują na irytujacym patosie z przerostem formy nad treścią ? Odnośnie misji prof.Zybertowicza sądzę,że jego apel jest skierowany raczej do grup intelektualistów i tak ugruntowanych w swoich poglądach niż do zwykłych ludzi.Posłużę swoim przykładem :przez miesiąc leżałam w szpitalu i miałam styczność i prowadziłam rozmowy z innymi chorymi .Do nich przekaz prof.Zybertowicza po prostu nie dotrze,jest zbyt trudny w formie.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

22-10-2012 [21:37] - Paweł Chojecki | Link:

Pisałem o dotarciu do odbiorcy masowego, nie niszowego. Ilu Polaków słucha kazań pastorów? Kilkadziesiąt tysięcy? Jakie to ma znaczenie w omawianej kwestii?

Pozdrawiam

Paweł Chojecki