Nocna zmiana premiera

Napisałem luźny tekścik krótko po północy, więc nie ma tu nic o tym, co powiedział dziś Donald Tusk, tylko o tym, jak się przygotowywał. I nic bym teraz nie zmienił.   
Może poza jednym, że nad ranem dostał worek pieniędzy.

Lampka premiera świeciła tak, jakby była tej nocy wystraszona. Donald siedział z głową wciśniętą w dłonie, drapał się po bujnej jesiennej czuprynie i skrobał srebrnym piórem jakieś odręczne poprawki w swoim wystąpieniu. No to jest do bani, po prostu do bani – mówił do siebie, gdy wtem do pokoju weszła żona.

-Chcesz jeszcze herbaty? Może czerwonej pu - erh? – wiedziała, że ją lubi. 
-Nie chcę żadnej herrrr....baty! – odpowiedział wyraźnie zezłoszczony.
-Jezu, Ty znowu rozmawiałeś z Merrrr..kel!
-Rrrrro.....zmawiałem z Merrrkel, no i co z tego? Ona też nie wie, co mam powiedzieć!
-Powiedz prawdę! – odparła Małgosia.

-A co ja mówię od pięciu lat, jak nie prawdę? – pytał szklistymi oczami. Jak się pięć lat mówi to samo, to jest to  przecież prawda ! Czy to jest jasne dla Ciebie?

-Jasne, jasne, tylko się nie denerwuj, bo znowu będziesz miał zagięte w dół usta – powiedziała Małgosia i poszła spać do swojego pokoju.

Do wystąpienia pozostało raptem siedem godzin, a tu bigos, jakiś ersatz, pitu, pitu, kaszanka i dziura na dziurze.. Był zły, nikomu już nie ufał. Rzecznik od pięciu godzin stał z kurczakiem na tacy i nie mógł wejść do Pierwszego. Ostachowicz, krótko po północy, wyszedł z gabinetu, z prawą nogą włożoną do lewej kieszeni spodni. Pokręciło go, czy co? – zastanawiał się Graś, a kurczak na tacy, biedny wychłodzony, zwinął się w pół i zasnął.

Premier nie dawał jednak za wygraną. Merkel udaje Greka, bo dobrze wie, że jest pat – myślał Pierwszy i przyszło mu do głowy, że zadzwoni do Lecha, bo on i tak pewnie siedzi w Internecie i linkuje sam do siebie.

-Klik, klik, klik, podsłuch znikł! – powiedział premier do telefonu, a ten błyskawicznie zrozumiał tajną komendę głosową i połączył go z Lechem.
-Lechu, co ja mam zrobić?

-Ja to jestem ja! Ja mogę zrobić, a Ty nic nie możesz zrobić. Obal się sam, a potem zróbcie z kamienną twarzą drugą nocną zmianę, że kraj w niebezpieczeństwie, no tak samo jak ze mną....ja......ja.....ja......- dodał na koniec, by nie było wątpliwości, kto może w Polsce używać słowa „ja”.

-To nie przejdzie! Jak się sam obalę, to będę miał nocną zmianę na Mokotowie, nie da rady! – odparł i rzucił zdenerwowany słuchawką o drzwi. Halo? Halo? – odpowiedziały drzwi, ale odpuściły, bo i tak atmosfera była napięta.  

Pierwszy wstał od biurka, szarpnął firanki i zerwał je na podłogę. Niech widzą! Niech widzą, że tu jestem! – krzyczał w nocnej ciszy. Gorzej, że sam już nie wiedział, w jakim jest pokoju, czy to URM, Parkowa, czy Sopot, tak zacierał ostatnio ślady przed spiskowcami i podsłuchami. Do swojego przemówienia wykorzystał już wszystko, co można, a i tak się nic nie kleiło. Nie było myśli przewodniej, nie było owego słynnego message, owego przesłania i w tym momencie przypomniał mu się wielki hit „The Police” - „Message in the bottle” z 1979 roku. Dobrze pamiętał ten angielski tekst, a teraz nucił go sobie po polsku:         

Tylko rozbitek
Wyspa zgubiona na morzu
Kolejny samotny dzień
Nikogo tu nie ma, prócz mnie
Więcej samotności, niż ktokolwiek mógłby przetrzymać
Uwolnij mnie zanim wpadnę w rozpacz
Wyślę SOS do świata
Wyślę SOS do świata
Mam nadzieję, że ktoś dostanie
Mam nadzieję, że ktoś dostanie
Mam nadzieję, że ktoś dostanie moją wiadomość w butelce
Wiadomość w butelce*

-No dość już tego – przerwał śpiewanie, bo dochodziła trzecia w nocy i było jak w „Ostatniej nocce” Maleńczuka - słyszał gdzieś te kamasze, światła ramp, czarno robiło mu się przed oczami, ale w końcu podjął decyzję życia:

-Klik, klik, klik, podsłuch znikł! – znowu wywołał głosowo połączenie.
-Halo, Pierwszy? To ja premier......- dodał niepewnie, głosem wystraszonym.
-No Krzysiu, mordo moja! No ja bardzo Cię lubię, wiesz? A Ty nie śpisz jeszcze – pytał głos w słuchawce.
-Nie Krzysiu, ale to nic... – chciał dokończyć zdanie premier, ale nie zdążył. 
-No przecież mówię Krzysiu, a jaka to różnica?
-No w sumie żadna Pierwszy, nie wiem co mam rano powiedzieć?
-A to Tyyyyyy! No mordo moja, a Ty to już nic nie mów, ubierz się ładnie, wyśpij, wypocznij, wstań, i nie zapomnij  podziękować żonie za życzenia urodzinowe. Bardzo Cię lubię! – powiedział głos w słuchawce i zamilkł nagle.

Donald siadł zrezygnowany w fotelu i myślał: no dobrze obalę się sam, może zrobię tak jak Mazowiecki, ale on chyba naprawdę zasłabł, a ja tak naprawdę to chyba nic nie robię, to i tak nie uwierzą. Numer z nocną zmianą byłby niezły, pod warunkiem, że kręciłby z tego film redaktor Mroźny z TVN-u. No i .... Pierwszy. Ten mówi, żebym nic nie mówił. Nic? – pytał się sam siebie. Tak postoję, postoję, wotum zaufania i do domu?! Genialne! Genialne – powtarzał i chodził wyraźnie podekscytowany po pokoju. Wtem usłyszał ciche pukanie.

-Kto tam? – zapytał Donald.
-To ja!
-Ach wejdź, bo już cały jesteś zziębnięty i powiedz Grasiowi, żeby stanął teraz na drugiej nodze, bo mu pierwsza zdrętwieje – powiedział rozluźniony już premier.

Do pokoju wszedł całkiem już zimny kurczak i zajadał sobie kiszonego ogórka, a Donald pomyślał o słowach piosenki „The Police” i swojej wymarzonej „zielonej wyspie”:

Kolejny samotny dzień
Nikogo tu nie ma, prócz mnie
Więcej samotności, niż ktokolwiek mógłby przetrzymać
Uwolnij mnie zanim wpadnę w rozpacz
Wyślę SOS do świata
Wyślę SOS do świata
Mam nadzieję, że ktoś dostanie

                                                          **********

*źródło: www.tekstowo.pl

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zdenek Wrhawy

12-10-2012 [17:34] - Zdenek Wrhawy (niezweryfikowany) | Link:

Jakby to napisał "sowiniec"....BINGO! :-))

Obrazek użytkownika grzechg

12-10-2012 [17:39] - grzechg | Link:

Tak, to prawda, "sowińcowe" BINGO to już klasyka...

Dziękuję i pozdrawiam.