A. Zybertowicz: Neutralność badawcza

Przypominam wykład prof. Andrzeja Zybertowicza z lutego 2010. Problemy poruszane przez Profesora uległy pogłębieniu...

A. Zybertowicz ukazał negatywne skutki podporządkowania polskiej nauki założeniom filozofii neutralności badawczej. Neutralność ta bowiem, która w swych zamierzeniach służyć powinna podniesieniu jakości nauki oraz zapewnieniu jej autonomiczności, w rzeczywistości obniża jej poziom, a ponadto szkodzi polityce i życiu społecznemu. Podkreślał, że niewłaściwie pojmowana neutralność badawcza ogranicza otwartość nauk akademickich i zniechęca badaczy do podejmowania tematów, uznawanych za politycznie niepoprawne, a to te właśnie niejednokrotnie są tematami ważnymi społecznie.

Organizatorzy: Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej „Vade Mecum" wraz z Lubelskim Terenowym Klubem Frondy

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ksena

06-03-2012 [12:48] - ksena (niezweryfikowany) | Link:

nawet w tak ważkim temacie jak wyświetlenie przyczyn katastrofy smoleńskiej ta tzw.,,neutralność'' jest widoczna jak na dłoni.Uczelnie ,nawet te na których pracują cenione autorytety nie sa zainteresowane a najprawdopodobniej po prostu stosują szantaż bądź naciski.Czyż nie jest to wstyd,że sięgamy i to nieoficjalnie po pomoc do Stanów Zjednoczonych tak jakby u nas nie było kompetentnych uczonych do badań.Prof.Zybertowicz nader oględnie i nader łagodnie odniósł się do zjawiska,które nazwał neutralnością,a co w rzeczywistości jest smierdzącym strachem.

Obrazek użytkownika SUPER KACZOR

06-03-2012 [17:46] - SUPER KACZOR (niezweryfikowany) | Link:

Witam. Nie trzeba dodawać nic więcej,to jest "poprawność" tych co chcą a się boją.Pzdr.

Obrazek użytkownika Jerzy Tatol

06-03-2012 [17:00] - Jerzy Tatol (niezweryfikowany) | Link:

Popieram opinię kseny, ze większość "autorytetow" kieruje się smierdzącym strachem i udaje neutralność. Jest rzecz niezwykle charakterystyczna; wszystkie autorytety potrafia deliberować na temat jak jest źle i będzie jeszcze gorzej ale nie potrafią sie wypowiedzieć na temat: CO ZROBIĆ ABY BYŁO DOBRZE?