PODZIAŁ PiS SZANSĄ

Mleko się rozlało. Odejście parlamentarzystów skupionych wokół Zbigniewa Ziobry nie jest oczyszczeniem i wzmocnieniem prawicy, jak chcą to nam przedstawić niektórzy ich wrogowie. Ten podział to błąd i fałszywy ruch Jarosława Kaczyńskiego. Jest jednak prosty sposób na przekucie tej porażki w sukces. Do tego jednak trzeba odwagi i wizji. Czy Premier otoczony stadem miernot i klakierów (nie wspomnę o kratach) jest jednak w stanie dostrzec nową szansę i wznieść się na wyżyny politycznej wirtuozerii?

Pozostawienie spraw swojemu biegowi to prosta droga do marginalizacji obozu patriotycznego. Kaczyński ze swoim dworem będzie osuwał się w mroczne opary pilnowania politycznej jedności i dyscypliny partyjnej bez szans na wejście w rolę polskiego Orbana jednoczącego wszystkie propaństwowe środowiska. Ziobro, jako rozłamowiec bez struktur, też wiele nie osiągnie, choć zapewne lepiej sobie poradzi niż poprzedni rozłamowcy spod znaku P…ta. Na takim scenariuszu mogą wygrać tylko generałowie. Być może właśnie teraz Kiszczak z Jaruzelskim otwierają kolejnego szampana cmokając z zadowoleniem nad swoim planem „oddania władzy” w 89’…

Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia i także ta porażka otwiera prostą drogę do budowania podwalin przyszłego sukcesu. Jeśli już nie udało się uniknąć podziału, to … dzielmy się dalej, ale mądrze!

Zanim Państwo popukają się w czoło nad moją głupotą, proszę jeszcze o chwilę cierpliwości, bym wyłożył szczegóły tego planu.

Odejście Ziobry pokazało, że dotychczasowa formuła PiS się zdezaktualizowała. Czekają nas tylko kolejne wykluczenia. To jasny znak, że trzeba odejść od partyjnego monolitu w kierunku federacji różnych frakcji propolskich. Teraz nie czas wycofywania się do Sulejówka w wąskim gronie „najwierniejszych z wiernych”, ale okazja do politycznej ofensywy demolującej układ pookrągłostołowy oparty na założeniu, że prawica ma być zawsze rozbita!

Zdecydowana większość polskich patriotów widzi w Jarosławie Kaczyńskim niekwestionowanego swojego wodza. Dotychczas jednak Premier nie potrafił, czy nie chciał tego wykorzystać. Teraz nie ma wyboru. Albo odważnie pójdzie do przodu, albo będzie odchodził w polityczny niebyt, a nasze nadzieje na zjednoczoną prawice wraz z nim. Gdyby jednak odrzucił dotychczasowe kanony swojej gry wewnątrzpartyjnej nastawionej na budowanie monopartii sztywno podporządkowanej centrali i poszedł w kierunku otwarcia się na wszystkie środowiska propaństwowe (zachowujące swoją odrębność i luźno skonfederowane pod jego przywództwem), niebawem mógłby rzeczywiście wjechać do Warszawy na białym koniu.

Klub Ziobry nie wróci już do obecnego PiS, ale z pewnością wróciłby do federacji środowisk patriotycznych zbudowanej na wzór amerykańskiej partii republikańskiej. Oczywiście, by taki twór żył i się rozwijał, potrzebne jest zaangażowanie nie partyjnych kacyków, którzy umieją co najwyżej umeblować swoje biura poselskie, ale setek tysięcy anonimowych ochotników, którzy wykonają konieczną pracę na dole. Do tego konieczna jest instytucja prawyborów (znowu kłania się gotowy wzór amerykański), by każdy Nowak czy Kowalki z najdalszego zakątka Polski wiedział, że ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie swojej partii, a nie jest tylko mięsem armatnim do rozklejania plakatów wyborczych. Prawybory uchroniłyby nas także przed losem Konwentu św. Katarzyny.

Przekształcenie PiS w federację różnych środowisk patriotycznych, której niekwestionowanym przywódcą (a z czasem zapewne honorowym seniorem) byłby Jarosław Kaczyński, jest obecnie jedyną szansą zbudowanie nowoczesnego i masowego obozu polskiego. Jedyną przeszkodą jest krótkowzroczność i zapatrzenie w siebie głównych aktorów prawej strony. I na tym fakcie opierają swoją skuteczność dalekowzroczni generałowie. Czy zrobimy im tym razem niespodziankę?

Paweł Chojecki

PS
Prof. Zybertowicz w Lublinie

Miesięcznik "idź POD PRĄD" oraz Lubelski Klub "Gazety Polskiej"
zapraszają na spotkanie z prof. Andrzejem Zybertowiczem pt. "Naród na rozstajach - diagnoza i plan".
Czas: środa, 9 listopada 2011, godz. 18.30
Miejsce: Hotel "Lwów" ul. Bronowicka 2

O godz. 13.15 prof. Zybertowicz wygłosi wykład pt. "Tajne służby w przestrzeni grup interesów" - Aula Wydziału Politologii UMCS
pl.Litewski 3

Podczas spotkań będzie można kupić książkę "Pociąg do Polski. Polska do pociągu", a także zdobyć pamiątkowy wpis autora.

Wstęp wolny

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Siwy

08-11-2011 [14:16] - Siwy (niezweryfikowany) | Link:

Autor gloryfikuje zdradę jako dobro.Ja mam odmienne zdanie i uważam,że gloryfikacja zdrady jest pewną zdradą.

Obrazek użytkownika krzyh

08-11-2011 [14:47] - krzyh (niezweryfikowany) | Link:

raczej takie polityczne Aikido - jak przeciwnik pcha to ciągnąć :)

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

08-11-2011 [15:06] - Paweł Chojecki | Link:

Dużą przyjemność sprawia mi "spotkanie się myślą" z drugim człowiekiem.

pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

08-11-2011 [15:07] - Paweł Chojecki | Link:

Zachęcam do ponownej lektury tekstu. Jeśli to nie pomoże, radzę omijać ten blog.

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika ewelina

08-11-2011 [21:36] - ewelina (niezweryfikowany) | Link:

to żegnaj, bo to jest mój blog.Typowo republikański spoób myślenia i przylad jak powinna wyglądać prawdziwa demokracja i łaczenie. Nie tak jak w PIS u tego winnego wszystkiemu Kaczyńskiego. Co on sobie myśli- założył paartię i chce w niej decydować!

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

08-11-2011 [22:40] - Paweł Chojecki | Link:

Ciężko mi tłumaczyć rzeczy oczywiste - jeśli ktoś nie rozumie, o czym jest artykuł, to jak może go sensownie komentować? Każdy merytoryczny głos - nawet bardzo krytyczny - przyjmuję z radością.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Gość

08-11-2011 [15:11] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

Tak - Ziobrzyści z pewnością zostali zdradzeni przez miernoty które obległy prezesa Kaczyńskiego.
To nie oni odeszli - zostali WYRZUCENI bez prawdziwej możliwości obrony. Taka jest prawda

Obrazek użytkownika stanczykblazen

08-11-2011 [18:57] - stanczykblazen (niezweryfikowany) | Link:

Nie trzeba opowiadać takich bzdur. Czy tak trudno iść wiceprezesowi do prezesa partii i porozmawiać po męsku?Prawdopodobnie pan Kaczyński czekał na Machometa , a pan Ziobro czekał na Gorę , ale Góra nie ruszyła ,jak to z górą bywa, nie może .

Obrazek użytkownika Niemiec

08-11-2011 [14:54] - Niemiec (niezweryfikowany) | Link:

Szanowny Panie Pawle,

rozczarowal mnie Pan.Szkoda.Zycze powodzenia.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

08-11-2011 [15:11] - Paweł Chojecki | Link:

Jak zwał, tak zwał. Chodzi o partię wielonurtową. Inaczej nie mamy szans.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika zet

08-11-2011 [19:02] - zet (niezweryfikowany) | Link:

Tam jest tak,że każdy nurt chciałby rządzić.Stawiają ultimatum sobie nawzajem.Jednak ktoś mocno podpuszcza tych naszych europosłów

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

09-11-2011 [00:10] - Paweł Chojecki | Link:

To jest kwestia braku społecznej weryfikacji elit. Dlatego pisałem o prawyborach.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika zet

08-11-2011 [14:54] - zet (niezweryfikowany) | Link:

Chodzi mi o to,że zaczynają te zmiany od opluwania swoich w mediach?Ploty,posądzenia,brak współpracy podczas kampanii wyborczych,wyszukiwanie odszczepieńców i ich popieranie.Przecież to było z PJN. Sondażownie i tym razem szczują rozłamowców pozornymi wysokimi słupkami.
Nie wierzę,że Jarosław Kaczyński jest niedostępny.Otwarte listy do niego to nic innego jak zdrada bez ostrzeżenia.
Czy zauważył pan ,że tam w Brukseli ktoś mocno pracuje nad PIS-owskimi europosłami?Nawet Ziobro zachowuje się tak jakby tylko udawał,że chce się dogadać.Ale widać,że nigdy nie chciał się dogadać.Chyba,że sam został by szefem PIS.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

08-11-2011 [15:10] - Paweł Chojecki | Link:

Obaj zapewne nie znamy kulisów tych osobistych rozgrywek. Niezależnie jednak od nich, wielki przywódca musi umieć sobie poradzić z takimi sytuacjami, albo nie jest wielki. Tu ewidentnie coś źle poszło i wina spada na szefa. Koniec, kropka.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika katamaraz

09-11-2011 [08:13] - katamaraz (niezweryfikowany) | Link:

Pomysł dobry!? Tylko jakoś mało nadziei widzę przy ewentualnej realizacji. Analizując dotychczasowe "dokonania" tych co zdradzili. Szczegółów nie będę opisywał. Kto ma oczy i uszy w miarę sprawne, a uszy umyte, nie zalepione "miodem" orientuje się. Widać, jak na dłoni propaganda (nie-polskie media) "walą w Kaczkę" z całych sił. Jakby tego było mało pomagają w tym procederze "bliscy współpracownicy" (nazwisk nie wymieniam). Jednym ze "szlagierów" jest, że w PiS-ie panuje zamordyzm, w PO-"demokracja". Jeśli ma ktoś uszkodzoną spostrzegawczość!!!! A takich jest "trochę". Więcej niż połowa uprawnionych do głosowania nie głosowała. Rozmawiałem z niektórymi. Szkoda pisać. Dosyć duża grupa Polaków zagłosowała na przestępców i to jest smutne. Jedni głosowali głową, a większość nogami. Może sam Pan Prezes zrobić wszystko cacy w takich okolicznościach? A my? Myślę, że dość liczne grono zwolenników-śpimy spokojnie? Sytuacja gospodarcza Polski, Europy jest nie szczególna!!!

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

09-11-2011 [09:49] - Paweł Chojecki | Link:

"Widać, jak na dłoni propaganda (nie-polskie media) "walą w Kaczkę" z całych sił." - na to też jest prosty sposób. Trzeba tylko zobaczyć, co w podobnej sytuacji zrobił Putin.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika katamaraz

09-11-2011 [11:33] - katamaraz (niezweryfikowany) | Link:

Przestępcy moimi inspiratorami w życiu moim.

Obrazek użytkownika Bwana Kubwa

08-11-2011 [15:42] - Bwana Kubwa (niezweryfikowany) | Link:

jestem tego samego zdania. Jeżeli Kaczyńskiemu, lub komuś innemu, nie uda zjednoczyć prawicy to może to oznaczać w niedługim czasie koniec naszej państwowości.
Nazwa Partia Republikańska już pojawiła się w mediach w tym tygodniu, a moich wypocinach funkcjonuje od przeszło roku. I jestem pewien, że gdyby taką nazwę wraz z formułą funkcjonowania przedstawioną przez p. Chojeckiego przyjął PJN, to miałby dzisiaj silną reprezentację parlamentarną. Ale oni woleli się lansować i obawiam się że w podobny sposób zakończą żywoty polityczne inni secesjoniści z PIS. Naszym politykom jakoś trudno pojąć (Kaczyńskiemu przede wszystkim), że formuła partii wodzowskiej się wyczerpała i jeśli marzy nam się Polska jako kraj demokratyczny to wewnętrzne struktury partii politycznych nie mogą być autorytarnie zarządzane.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

08-11-2011 [16:00] - Paweł Chojecki | Link:

Wódz jest potrzebny dla mas, ale partia z osamotnionym wodzem ze stadkiem klakierów nie odniesie żadnego sukcesu.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika wojtek

08-11-2011 [15:52] - wojtek (niezweryfikowany) | Link:

Prawdziwa zaleta prawyborow jest pozwiazany z nimi mechanizm awansu, a nie to zeby "każdy Nowak czy Kowalki z najdalszego zakątka Polski wiedział, że ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie swojej parti" :)
Ludzie ambitni, ale konstruktywni, potrzebuja w miare jasnych regul gry.

pozdraiwam

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

08-11-2011 [15:58] - Paweł Chojecki | Link:

Ma Pan oczywiście rację! Zalet jest więcej - np. rozgłos medialny i zaangażowanie niezdecydowanych. Mój wpis to tylko krótka notka, która postaram się rozwinąć w większym tekście  w najbliższym "idź POD PRĄD".

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika cogito

08-11-2011 [16:08] - cogito (niezweryfikowany) | Link:

A po co ma się prawica dzielić jeszcze bardziej? Jeśli już trzeba z pokora przyjąć to, co się stało, to warto zastanowić się nad szansą dogadania się "ponad podziałem" liderów PIS i nowego klubu. Przy Kaczyńskim zostanie twardy elektorat. Do Ziobry mogą pociągnąć ci, których Kaczyński odstręcza, a Tusk nie uwodzi. Kolejne podziały i "luźna federacja" osłabi w naturalny sposób możliwość realizacji potencjalnych wspólnych celów. Kaczyńscy wykonali tytaniczna pracę, by z kanapowych partyjek, skłóconych i wściekle się zwalczających, stworzyć mocny ruch prawicowy. Teraz Ziobro ma egzamin do zdania. Z prawdomówności. Jesli zależy mu na dobru Polski może i powinien w koalicji z PIS działać. Nie ma innego sprzymierzeńca. Jeśli zależy mu na własnej karierze i niecierpliwie wygląda owoców swojego posłowania w postaci władzy, to nici z kompromisów i wspólnej pracy pro publico bono. Nie znane mi są jego rzeczywiste intencje. Może jest jak mówi, a może nie. Jeśli PIS nie zreformuje swych szeregów, to byc może Ziobro zyska odchodzący od PIS elektorat. Tak naprawdę nic nie zależy jeszcze od Zioby, a wszystko od Jarosława Kaczyńskiego. Życzę u mądrych i odważnych decyzji i wierze, że na jednym i drugim mu nie zbywa.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

09-11-2011 [00:08] - Paweł Chojecki | Link:

Właśnie dlatego, ze JK osiągnął silną pozycję niekwestionowanego lidera, może odważyć się na ruch otwierający mu wejście na drogę Orbana. Na razie idzie droga Korwina - co celnie zauważył R. Ziemkiewicz.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika crb

08-11-2011 [16:42] - crb (niezweryfikowany) | Link:

Większość chciałaby właśnie takiego obrotu spraw. Sam spodziewałem się podobnych ruchów po wyborach. Wyszło inaczej i na minus. Liczę że jednak ta idea zostanie wcielona w życie i przekuta na sukces prawicy!
pozdrawiam

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

09-11-2011 [00:04] - Paweł Chojecki | Link:

Ta nadzieja ma szansę się spełnić tylko wtedy, gdy w centrali są mądrzy ludzie, którym prawdziwie zależy na dobru Polski. A to wielce ryzykowne założenia...

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Lubelak

08-11-2011 [17:01] - Lubelak (niezweryfikowany) | Link:

Zgadzam sie Pastorem, że to błąd J.K. Ale ponieważ tych błędów juz było wiele (co najmniej sześć - sześć przegranych), muszę podejrzewać, że to nie błędy bardzo inteligentnego wodza, ale jego wybór, jego taktyka. Może już w 2007 wiedział, że objęcie rządów w Polsce nie ma sensu bo wszystko jest już rozdane i zaplanowane i nic sie zmienić nie da?
Może Ziobro tego nie wie i dlatego będzie mógł coś zmienić. Na J.K. już nie liczę.
Nie zapomnę mu też: Bnai Brith, pomnika wołyniaków, i zahamowanej lustracji.

Pozdrawiam Pastora i życzę dalszych sukceców w działalności patriotycznej.

Obrazek użytkownika BYŁY ZWOLENNIK ZIOBRY

08-11-2011 [17:33] - BYŁY ZWOLENNIK ... (niezweryfikowany) | Link:

Co do pomysłu autora: kolejne podziały?! Pomysł całkowicie chybiony. Skończyłoby się demolką. Natomiast sam JK wspominał o konieczności rozszerzania się na nowe środowiska. I co się dzieje? Po wyborach wyskakuje Ziobro i biega po tefałenach. Ziobro jest postacią zupełnie niepoważna. PS. Mimo wszystko JK w dzisiejszym wywiadzie dla GPC wyraźnie mówi, że PIS nie będzie siedział z założonymi rękami. I mam nadzieję, że szkodnik Ziobro PISowi w tym nie przeszkodzi kolejnymi wizytami w mediacvh głównego ścieku.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

09-11-2011 [00:03] - Paweł Chojecki | Link:

Liczę na pewną finezję moich Czytelników. Fraza "kolejne podziały" nie oznacza następnych frond, ale przekształcenia PiS w partię wielonurtową.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

09-11-2011 [00:00] - Paweł Chojecki | Link:

Jeśli ma Pan rację - "to wybór JK" - problemem pozostaje zwodzenie tylu prostaczków (do których siebie zaliczam), że gramy o zwycięstwo. Zająłbym się czymś pożytecznym...

również pozdrawiam!

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika ksena

08-11-2011 [17:26] - ksena (niezweryfikowany) | Link:

patriotycznych ?Czy miałby to być ruch społeczny na zasadzie pospolitego ruszenia ? Trochę na to za późno,bo nie wykorzystano potencjału Solidarnych 2010,klubów i różnych grup o patriotycznym nastawieniu .Nikt nie zastanowił sie nad sygnałami dobiegajacymi w regionach o słabej działalności terenowych klubów poselskich ,czy głosy internautów wrecz o tej sytuacji alarmujace.Ale traktowanie ziobrystów jako leku na całe zło w PiS-ie to nieporozumienie.Nie tędy droga.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

08-11-2011 [23:58] - Paweł Chojecki | Link:

Naprawdę tak Pani zrozumiał mój tekst: "traktowanie ziobrystów jako leku na całe zło w PiS-ie to nieporozumienie." Od razu wyjaśniam - to nieporozumienie. Ale "mleko się rozlało" i co dalej?

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Gość

08-11-2011 [20:22] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

Ten rozłam był bardzo potrzebny by pozyskać dla prawicy tych zdezorientowanych i niezdecydowanych. Oni mają w tej chwili alternatywę jakiej nie mieli przed wyborami gdy zasypywani byli różnymi dziwnymi propozycjami. Przed kolejnymi wyborami te dwie opcje na pewno wystartują pod wspólnym szyldem i to jest autentyczna szansa dla Polski, by liczyły się głównie nasze polskie interesy, byśmy stali się podmiotem we własnym państwie, byśmy wreszcie mogli się bogacić i nie dzielić wytworzonymi dobrami z różnymi darmozjadami.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

08-11-2011 [23:56] - Paweł Chojecki | Link:

Z tego podziału może wyjść dobro - o tym jest artykuł - ale nie może się na tym skończyć. Okopany w twierdzy PiS i nowa partia socjalno-katolicko-narodowa. To nie jest żadna oferta dla niezdecydowanych. Może przyciągnie mikroskopijny elektorat Marka Jurka i tyle. By to miało sens musi dojść przynajmniej jeszcze jedna opcja dla patriotów o zapatrywaniach liberalnych na gospodarkę. Dopiero taki 'triumwirat" ma szansę na zwycięstwo.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika LB-NY

08-11-2011 [20:29] - LB-NY (niezweryfikowany) | Link:

Juz nieraz pisalem o tym aby wodzowie obozu patriotycznego, prawicowi, centrowi czy chadeccy pojechali sobie do Stanow i przyjrzeli sie, ale ze zrozumieniem jak dziala ruch GOP-republikanie.Teraz nadarza sie znakomita okazja bo GOP's przygotowuja sie do przyszlorocznych wyborow prezydenckich a wiec jest na co popatrzec i mozna z tymi ludzmi pogadac na ciekawe tematy a przedewszystkim wiele, wiele sie nauczyc.
Jesli PiS zaskorupi sie w obecnej strukturze to Polska na trwale umocni swoja pozycje jako kraj trzeciego swiata i stanie sie najwieksza z banana republics.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

08-11-2011 [23:51] - Paweł Chojecki | Link:

Nic dodać...

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Jacek Stachyra

09-11-2011 [00:07] - Jacek Stachyra (niezweryfikowany) | Link:

Wszystko w rękach Jarosława Kaczyńskiego.Od zawsze byłem jego sympatykiem.Teraz rzeczywiście jest jedna z ostatnich szans żeby pod jego przywódctwem budować federację środowisk prawicowych.Wcześniej mimo sprzyjających okoliczności i zapowiedzi niewiele w tym kierunku robiono.Wszystkie strony konfliktu popełniły błędy,ale po dalszych poczynaniach liderów poznamy kto ma pomysł na zagospodarowanie zwolenników NORMALNOŚCI.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

09-11-2011 [00:20] - Paweł Chojecki | Link:

Pozostaje mi tylko Pana serdecznie pozdrowić!

Paweł Chojecki