O poziom intelektualny patriotów

Medialne dzieła „Gazety Polskiej” są największą płaszczyzną kształtowania myślenia polskich patriotów. To zobowiązuje. Jeśli więc tu nie będziemy dbać o poziom intelektualny Polaków, to dokąd zajdziemy?

Do podzielenia się z Państwem tymi myślami skłonił mnie telefon Przyjaciela z drugiego końca Polski zbulwersowanego głównym tematem wczorajszej Niezależnej – „Cud - Jan Paweł II uratował samolot”.

Zwykle staram się unikać na tym blogu poruszania tematów spornych z dziedziny religii. Tym razem jednak powaga problemu skłania mnie do zabrania głosu. Nie mam zamiaru rozpatrywać poruszanego zagadnienia z perspektywy teologicznej (dla protestantów kult relikwii to zabobon, a kult świętych to bałwochwalstwo). Problemem jest poziom intelektualny Polaków, a w szczególności patriotycznej elity.

Dla średnio rozgarniętego człowieka zawdzięczanie wczorajszego awaryjnego lądowania samolotu dwóm włosom Papieża czy jego osobistej ingerencji, nastręcza poważane wątpliwości.

Oto kilka przykładów: „Jeśli ten samolot był pod tak szczególną opieką, to dlaczego nie wylądował bez żadnych problemów?”, „Czy zniszczenie samolotu, przerażenie setek pasażerów i członków ich rodzin, wielogodzinny paraliż na lotnisku, kłopoty pasażerów z powodu odwołania lotów, to ma być błogosławieństwo Boga?”, „Czy gdy będą przewożone inne relikwie możemy liczyć na podobne błogosławieństwa?”. Pozostaje jeszcze sprawa najważniejsza – jeśli Papież ma takie możliwości, to dlaczego 10.04.2010 rządowy samolot z elitą narodu nie znalazł się w sferze jego zainteresowania?

Choć osobiście swoje życie wieczne i doczesne powierzyłem Jezusowi, to nie sięgam często do wyjaśnień nadprzyrodzonych. Cud to ingerencja Boga łamiąca prawa naturalne. W tym konkretnym przypadku jakie prawo fizyki zostało zawieszone? Żadne. Gdy więc mówimy o wczorajszym wydarzeniu na forum politycznego medium, wychwalajmy kunszt polskich pilotów zamiast przyczyniać się do infantylizacji i tak już żałosnego poziomu intelektualnego naszego narodu.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika krzyh

03-11-2011 [13:39] - krzyh (niezweryfikowany) | Link:

może interwencja z góry była i nie z powodu włosów a modlitwy. W każdym razie ocaleni mają za co dziękować Bogu.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

03-11-2011 [14:19] - Paweł Chojecki | Link:

"nie z powodu włosów a modlitwy" - to jednak WIEEELKA różnica. Dalej idzie jeszcze rozróżnienie do kogo się modlić - czy tak jak w Asyżu, czy po chrześcijańsku.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika expertum credere potes

03-11-2011 [23:20] - expertum creder... (niezweryfikowany) | Link:

Cud jest znakiem jaki Bóg czyni by wskrzesić wiarę. Tak więc może nie chodzi tutaj o poziom intelektualny, ale o poziom religijny. Ja osobiście boję się cudów, bo ile razy mi się trafiają, tyle razy coś muszę naprostować, oddać, dokonać metanoi, upamiętać się,....

Zdaje się Pięcioksiąg mówi:

" pomnij na znaki i cuda, jak na skrzydłach orlich nosłem cię z Egiptu..."

no i Ewangelia Janowa, Ewangelia znków...

Jeśli nie dokładnie cytuję, to przecież dokładnie przekazuję.

Jeśli ktoś jest świadkiem cudu, to ma świadczyć. Ale sąd i obaj Parakleci, i Oskarżyciel to już osobny temat. Kryzys, podział - to nie ekonomia i nie nauki społeczne, ale czysta, najczystsza teologia. Tak więc jeśli cud, to fragment wielkiej mozaiki. Jeśli są jego świadkowie, to mają też i przesłanie.

Semeion -żebyśmy umieli odczytać ten znak..

artur

Obrazek użytkownika Niemiec

03-11-2011 [14:51] - Niemiec (niezweryfikowany) | Link:

Nie bede ukrywal:jestem katolikiem (takim przecietnym,ale nie takim wierzacym,niepraktykujacym-ha),zagozalym czytelnikiem prawicowej prasy i.t.d. i wlasnie dlatego mialem dosc mieszane uczucia czytajac wczorajsza informacje (forma w jakiej zostala podana) na stronach niezaleznej.pl.No jestem jeszcze gotow zrozumiec taki tytul na pierwszej stronie Gazety Polskiej Codziennie,ale tylko z tego powodu ze jest to tabloid i takie tytuly (niekoniecznie zwoazane wlasnie z takim wydarzeniem) to wszadzie normalka.jezeli chodzi o sama obecnosc relikwi Jana Pawla II na pokladzie samolotu to ojciec redemptorysta,ktora o tym wspomnial zastrzegal,ze sam fakt ze ja mial przy sobie,ze modlil sie o wstawiennictwo do Jana Pawla II nie umniejsza w zaden sposob umiejetnoscia naszych pilotow.Czy to byl cud czy nie,ludzie zyja a my mielismy okazje na wlasne oczy przekonac sie,ze polscy piloci to nie pijani samobojcy,"debesciaki" ktore chce pokazac jak taki kozak potrafi ladowac,a jedni i drudzy zawdzieczaja to opatrznosci bozej.A tak na marginesie to wlasnie w tym upatrywal bym reki boskiej.ktora
zdaje sie do nas mowic i odwoluje sie do naszego rozumu ,naszej wolnej woli ktora nam dala: popatrzcie jak wyglada samolot,ktorego konstrukcja nie jest tak solidna jak TU-154,ktory wyladowal na betonie,a ak wyglada taki TU-154 ktory upadl na podmokly teren odchodzac w gore!Jak Pan mysli? Da to co poniektorym do myslenia?Jak fakty nie przemawiaja,jak dowody nie przemawiaja to moze jak ten niewierny Tomasz uwierza gdy zobaczyli na wlasne oczy?

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

03-11-2011 [15:41] - Paweł Chojecki | Link:

Polacy nie odczytali znaku pod Smoleńskiem i to udane lądowanie z 1.11 nie otworzy im już niestety oczu. Tu musi się wydarzyć kolejna jeszcze większa tragedia i następna... Aż do zagłady lub nawrócenia naszego narodu. Co do tekstu - proszę zauważyć, że nie występuję przeciw wierze w ingerencję Boga.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Post Scriptum

03-11-2011 [15:04] - Post Scriptum (niezweryfikowany) | Link:

Rozumiem Pastorze, że zna Pan ścieżki myśli i postepowania Pana Boga. Odmawia Pastor możności pomocy z "góry" jednym tylko dlatego że Bóg nie pomógł innym. Rozumiem też, że ludzie którzy poswięcili życie Chrystusowi i dali przykład wiary np. ginąc śmiercią męczeńską, nie zasługują na wyróżnienie. Co do Codziennej. To tabloid. Wyższy poziom intelektualny ma tygodnik i Nowe Państwo. Jak dla mnie teraz walczymy o jak najwiekszy nakład. Myśli Pastor, że czytelnicy-intelektualiści chwycą za GP czy Nowe Państwo po artykułach w GW? Ale mogą to zrobić czytelnicy Faktu. Być może już niedługo zmieni się ramówka Codziennej. po sprzedaży Rzepy nastąpi dziura, którą będzie można wykorzystać. Jednak cały czas będą to nasi. Trzeba powoli przekonywać pospolitych zjadaczy popcornu. Świetnie robi to Agora rozdając szmatławca Metro, za DARMO. Mało kto wie że to to samo co GW. Pranie mózgu takie samo.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

03-11-2011 [15:42] - Paweł Chojecki | Link:

Proszę ponownie przeczytać komentowany wpis.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika quijote

03-11-2011 [15:11] - quijote (niezweryfikowany) | Link:

to był koszmar, ten tytuł na samym wejściu na portal. zastanawiam się jak dużo szkody mogło to przynieść dla Sprawy. na portalu interia.pl też pojawiła się informacja o rzekomym cudzie, lecz jako źródło szczęśliwie padł "super express".

jak duży jest to problem może świadczyć rozległa dyskusja pod wczorajszą "rewelacją". głosy podobne do Pańskiego były bardzo szybko pacyfikowane. ogromne pokłady złych emocji, zacietrzewienia i tego co przedstawiane jest jako fanatyzm można było wynieść tylko z pobieżnej lektury komentarzy.
po prostu wstyd. jestem lekko przestraszony.

pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

03-11-2011 [15:44] - Paweł Chojecki | Link:

Inne narody dawno już odrobiły tę lekcję...

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Rajmund

03-11-2011 [15:34] - Rajmund (niezweryfikowany) | Link:

chociażby najucziwszy nie przepuści zadnej okazji, żeby przynajmniej uszczypnąc Kościoł Katolicki. To, że będący członkami tego Koscioła publicyści trochę( ale tylko trochę)sami sie podłożyli to jakby inna sprawa.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

03-11-2011 [15:46] - Paweł Chojecki | Link:

Przeczy Pan sam sobie. Przyznaje Pan, że popełniono błąd, a jednocześnie atakuje mnie za krytykę tego faktu.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Rajmund

03-11-2011 [18:24] - Rajmund (niezweryfikowany) | Link:

że ten błąd(tak przyznaję że był-pewien zbyt duży skrot myslowy dziennikara) pan wykorzystał jako pretekst do zanegowania tak ważnego dla katolikow faktu, jakim jest kult relikwii. Może nie miał pan takich intencji, ale tak to ja przynajmniej odebrałem...Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

03-11-2011 [20:11] - Paweł Chojecki | Link:

Doceniam, że myśli Pan kategoriami "drugiego dna". To cenna i niestety rzadka zdolność w naszym narodzie. Tym razem jednak proszę pogłębić analizę - czy tym tekstem więcej zyskuję czy tracę jeśli chodzi o tutejszych Czytelników? Proszę też wziąć pod uwagę, że są sprawy fundamentalne, gdzie nawet tracąc odbiorców, trzeba mówić prawdę.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Paweł

03-11-2011 [15:39] - Paweł (niezweryfikowany) | Link:

Dzień Dobry,

Sznuję Pana wypowiedzi , niemniej mam problem w związku z przywoływaniem przez Pana odwołań czy też porównań katolicyzm - protestantyzm.Nie przepadam za doktrynerstwem bo po ludzku widzę to tak...
Rozumiem ,że zabobon,bałwochwalstwo ma miejsce wtedy kiedy oddajemy się praktyce czczenia włosa lub modlimy się do wizerunku zamiast do Boga poprzez powiedzmy ten wizerunek.

Proszę wiedzieć ,że Redemptorysta wg jego opinii powierzył się wstawiennictwu bł. Papieża. Wierzył,że w niebezpieczeństwie taka pomoc jest możliwa.
Zgadzm się jednak - nie lansujmy tak jednoznacznie opinii o cudach.
Nie relikwie ,więc uratowały samolot a wiara we wstawiennictwo jeżeli już chcemy dopatrywać się nadprzyrodzonych zjawisk. Redemptorysta ma prawo takiej wiary.
Pilot również wierzy (jak sam powiedział)w taką możliwość i to pomimo tego ,że jest świetnie wyszkolony.
W chwilach trudnych zwracamy się do Boga gdyż wierzymy,że wesprze nasze umiejętności ,że unikniemy ludzkiej cechy ... pomyłki.

Tu 154 10/04/10 - a kto powiedział,że Bóg zawsze ingeruje? Nikt .
lub czy wiemy,że ktoś modlił się do niego w tamtym momencie o ratunek? - nie wiemy . Wynikało to być może z tego,że niewiedziano o niebezpieczeństwie.

W portfelu mam zdjęcie żony . Czy to w celu ubóstwiania obrazka , przecież nie. Myślę podobnie jest z pamiątkami po swiętych lub ich wizerunkami.

Jeszcze jedno ,powiedział pan,że cud przekracza prawa fzyki . I to nie jest takie pewne ponieważ może być tak,że Bóg wykorzystuje prawa fizyki w danym momencie i okolicznościach.
Manna z nieba nie jest zjawiskiem nadprzyrodzonym lecz przez "dziwny zbieg okoliczności" znalazła się w miejscu takim a nie innym a zarazem zbawiennym dla dłodujących

Czy można wyobrazić sobie wichury podczas lądowania? - można i to w całej Europie. Wyobraża sobie Pan lądowanie w takich warunkach.?

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

03-11-2011 [16:00] - Paweł Chojecki | Link:

Miałem poważny problem, czy poruszać ten temat. Powiedzenie prawdy sprowadza ryzyko niepotrzebnego zamieszania u ludzi na nią niegotowych. Przemilczenie tak rażącego pogwałcenia zasad Bożych i zdrowego rozsądku sprowadza na mnie winę współuczestnictwa.
Postarałem się poruszyć temat możliwie jak najdelikatniej (wiedza o stosunku protestantów do relikwii i świętych nie powinna być obca każdemu posiadaczowi matury).

Co do Pańskich wyjaśnień, proszę zwrócić uwagę na tytuł wczorajszego tekstu: "Jan Paweł II uratował samolot", a redemptorysta mówi: "ręka Jana Pawła II była z nami". Nie widzę w tych słowach odwoływania się do Boga.

Proszę też zauważyć, że nie występuję przeciw zaufaniu w ingerencję Boga w naszą codzienność, a jedynie przed pochopnym przypisywaniem wydarzeniom naturalnym cech cudu. To kompromituje chrzęscijaństwo w oczach sceptyków.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Paweł

03-11-2011 [16:52] - Paweł (niezweryfikowany) | Link:

Szanowny Pastorze ,

Dziękuję,za odniesienie się do mojego komentarza.
Oczywiście,że znane są nam katolikom ( chociaż zapewne niewszystkim)doktryny protestantyzmu. Również dogmaty Koscioła Katolickiego.

Tyle,że z tego porozumienia nie bedzie.Rozumowanie odnosimy do podstaw takich a nie innych w katolicyźmie jak i protestantyźmie.
Jężeli wierzę we wstawiennictwo Papieża to tylko dlatego,że wierzę w moc Boga do którego dążył całe życie . I przyjmuję wg dogmatu KK ,że taka mozliwość istnieje . Natomiast protestanci z założenia to odrzucają.Ich prawo.

Chyba problemem jest też literalne traktowanie Pisma.Proszę zwrócić uwagę,na słowa w których również nie pada stwierdzenie ,że Bóg odział człowieka ale zrobił to człowiek swemu bliźniemu a liczy się to u Boga . -"jeżeli ubraliście jednego z tych najmniejszych to i mnie odzialiście" .Istnieje więc związek Boga i człowieka ,zależność moich czynów na Boże decyzje co do mojej osoby.
Wierzę więc ,że mogę wiele zrobić sam ale jeszce więcej poprzez wstawiennictwo do Papieża jako tego ,który wierzę jest przykładem i może więcej niż żyjący na ziemi .I bóg mnie wysłucha .To jest zgodne z dogmatem KK.

Pozdrawiam,
Paweł

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

03-11-2011 [20:17] - Paweł Chojecki | Link:

Nie jest moją intencją dyskutowanie na tym forum różnic katolicko-protestanckich. To nie miejsce do tego. I właśnie dlatego napisałem tę notkę. Jeśli GP chce jednoczyć Polaków różnych opcji światopoglądowych, nie może pisać rzeczy, które gorszą protestantów i wzbudzają uśmiech politowania u sceptyków.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Rajmund

03-11-2011 [15:49] - Rajmund (niezweryfikowany) | Link:

nawet najuzciwszy nie przepuści żadnej okazji, by przynajmniej uszczypnąć Kościoł Katolicki. Pastorze, przy wszystkich pana zaletach ta jedna wada, której już pan dawal nieraz ujście drażni mnie niepomiernie.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

03-11-2011 [16:02] - Paweł Chojecki | Link:

"Przeczy Pan sam sobie. Przyznaje Pan, że popełniono błąd, a jednocześnie atakuje mnie za krytykę tego faktu.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki"

Obrazek użytkownika maciej13

03-11-2011 [19:37] - maciej13 (niezweryfikowany) | Link:

że każdy katolik wierzy w moc wlosów czy innych doczesnych szczątków ludzkich. Są tacy, którzy widzą tę i inne sprzeczności między nauką katolicką a Pismem Sw. ale siedzą cicho czy jest im to obojętne. Sęk w tym że dla ludzi traktujących Boga poważnie nie będzie nigdy problemem, jeśli zobaczą że w jakiejś kwestii wiary błądzili.
Spór miedzy katolikami a protestantami o to czy ludzka tradycja czy też Słowo Boże ma być punktem odniesienia do budowania światopoglądu wierzących, będzie trwał, nie ma sensu go zatrzymywać.
A jeśli jakiś odważny ksiądz wyraziłby wątpliwość w moc relikwii czy należy go ekskomunikować?

Obrazek użytkownika fritz

03-11-2011 [17:50] - fritz (niezweryfikowany) | Link:

Tego rodzaju artykuly sa naprawde w najwyzszym stopniu szkodliwe. Doslownie pod kazdym wzgledem (sic!)

Obrazek użytkownika bardo

03-11-2011 [20:08] - bardo (niezweryfikowany) | Link:

no więc po co Pan się czepia katolickiego papieża? Czy my się bez przerwy czepiamy waszych duchownych? Skąd, nic nas oni nie obchodzą ani to, co wy z nimi robicie. Pewnie dlatego taka w was nerwowość i czepialstwo. A już ta odwieczna protestancka fobia antywatykańska - to wprost choroba. Po faryzejsku zalecacie nam "rozsądek", a sami aż nogami przebieracie, żeby tylko dowalić rzymskiemu katolicyzmowi. Nie wiem, co pan tu robi na tym katolickim portalu. W każdym razie, na pewno nie działa pan dla pożytku "Gazety Polskiej", a wręcz odwrotnie. Wątpię, czy Pan zamieści mój głos, bo już raz kiedyś Pan wykasował moje uwagi na temat Pańskich wpisów blogerskich, mało ciekawych i pisanych bez wdzięku. Widocznie w Bielsku Białej takie są obyczaje.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

03-11-2011 [20:19] - Paweł Chojecki | Link:

Dwie uwagi do Pańskiego bełkotu:

- Nie mam nic wspólnego z BB - mieszkam w Lublinie
- Nie mam możliwości kasowania postów

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika edek45

04-11-2011 [08:56] - edek45 (niezweryfikowany) | Link:

W pełni się zgadzam z logicznym wywodem sz.P.Pawła, natomiast ubolewam nad tzw.opinią "bardo", która zawiera same inwektywy pod adresem autora, nie mające żadnego związku z poruszanyn tematem. Zaznaczam, że jestem ortodoksyjnym katolikiem ale takie wpisy kaleczą moją wrażliwość intelektualną. Są żenujące.

Obrazek użytkownika Rajmund

04-11-2011 [12:14] - Rajmund (niezweryfikowany) | Link:

z polową wywodu baardo się zgadzam( do tego miejsca, w ktorym pisze on o nieustannej chęci przywalaniu przez protestantow Kościołowi Rzymskiemu. Druga część, przyznaję, to już nadużycie.

Obrazek użytkownika GEDEON

05-11-2011 [21:41] - GEDEON (niezweryfikowany) | Link:

Panie Bardo właśnie przez takich katolików jak pan ja zostałem protestantem a przez takie wpisy tracimy młodych wierzących ludzi na rzecz Palikota!

Obrazek użytkownika ksena

03-11-2011 [22:24] - ksena (niezweryfikowany) | Link:

ale zeby aż taka burza ?zyjemy w społeczeństwie gdzie co rusz przekonuje nas się do cudów,co z takim wdziekiem czyni Tusk,w telewizji pracuje cała armia wróżbitów i ezotererystów i nikt nie podwaza walorów intelektualnych odbiorców wierzących w cuda i magię.Zresztą jadący samolotem pasażer -redemptorysta wyrażał się bardzo oględnie i nie narzucał swojej opinii.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

04-11-2011 [20:26] - Paweł Chojecki | Link:

"Jak luter z katolem, Babiarz i Gmyz o społeczności świętych" - http://razem.tv/filmy/-/Jak-lu...

"Gmyz: Nasz stosunek do Maryi jest bardzo papieski" - http://razem.tv/filmy/-/Gmyz-N...