Kolejne samobójstwo w kontrwywiadzie

W czerwcu 2011 r. samobójstwo popełnił oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego - podał portal tvp.info, który powołał się na interpelację posła Marka Opioły.
Tragedia wydarzyła się 12 czerwca w Wejherowie w województwie pomorskim.
(patrz: http://tvp.info/informacje/pol...)
W tym mieście znajduje się jednostka wojskowa: Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej. Oficer SKW posiadał wysoką klauzulę dostępu do materiałów niejawnych, posiadał certyfikat z wysoką klauzulę dostępu do informacji niejawnych. Znaleziono go powieszonego.
SKW nie informuje, jaki był stopień służbowy oficera i zakres jego obowiązków. Ppłk Andrzej Kapica, zastępca dyrektora gabinetu Szefa SKW poinformował: „Zdarzenie nastąpiło po godzinach służbowych i poza miejscem wykonywania obowiązków. Właściwa jednostka organizacyjna SKW przeprowadziła czynności wyjaśniające w tej sprawie, w wyniku których wykluczono jakikolwiek związek popełnionego przez żołnierza samobójstwa z wykonywanymi przez niego zadaniami służbowymi”.
Zdecydowanie wstrzemięźliwiej w sprawie przyczyn śmierci oficera kontrwywiadu wypowiadają się policjanci w Wejherowie, którzy pod nadzorem prokuratury rejonowej prowadzą śledztwo. Mł. asp. Anetta Potrykus, rzecznik komendy powiatowej w Wejherowie poinformowała: „Nie możemy na razie mówić o przyczynach śmierci mężczyzny, ponieważ czekamy na wyniki sekcji zwłok”.
Nieoficjalnie wiadomo, że na ciele oficera SKW nie znaleziono śladów wskazujących na to, by mógł zostać zamordowany.
Zdaniem posła PiS Marka Opioły z Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych, zdarzenie powinno być dokładnie zbadane. W tej sprawie skierował do premiera Tuska interpelację, w której spytał m.in., czy wojskowe specsłużby posiadały informacje o jakichkolwiek problemach osobistych żołnierza, czy miał on kontakty, które mogły być dla niego niebezpieczne oraz czy przeprowadzono analizę bilingów jego telefonów. Odpowiedzi od premiera jeszcze nie otrzymał.
(patrz: http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.n...)
Samobójstwo oficera SKW to w ostatnich latach kolejne takie zdarzenie wśród funkcjonariuszy specsłużb.
Warto przypomnieć dwie najgłośniejsze tragedie. W styczniu 2009 r. podpułkownik Barbara P. z delegatury w Poznaniu powiesiła się w swoim domku letniskowym.
(patrz: http://www.rp.pl/artykul/25255...)
Ppłk Barbara P. za czasów Bogdana Święczkowskiego awansowała do centrali ABW w Warszawie, zajmowała się sprawami finansowymi. Po wyborach w 2007 r. odesłano ją z powrotem do Poznania. Jednak często była wzywana do centrali na przesłuchania. Media spekulowały, że przyczyną tragedii mógł być mobbing ze strony nowego szefostwa ABW.
Natomiast w maju 2009 roku wyszła na jaw sprawa zaginięcia szyfranta Służby Wywiadu Wojskowego chorążego Stefana Zielonki. W połowie 2010 roku jego zwłoki znaleziono jednak nad Wisłą w Warszawie, a prokuratura umorzyła śledztwo stwierdzając samobójstwo.

opr. PIOTR BĄCZEK

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika s.e.

07-07-2011 [22:18] - s.e. (niezweryfikowany) | Link:

"Każdy głupiec potrafi popełnić morderstwo, ale trzeba być artystą, by popełnić naturalną śmierć lub samobójstwo" ....
Serdecznie Pana pozdrawiam

Obrazek użytkownika zet

07-07-2011 [23:18] - zet (niezweryfikowany) | Link:

A co z tym szefem od przyjmowania korespondencji przy gabinecie Donalda Tuska?On też popełnił samobójstwo.

Obrazek użytkownika Szarlott

08-07-2011 [20:12] - Szarlott (niezweryfikowany) | Link:

Bardzo słuszna uwaga!

Pan Piotr zapomniał o dyrektorze Kancelarii Premiera Grzegorzu Michniewiczu, to również bardzo zagadkowa śmierć...

Pozdrawiam.Szarlott

Obrazek użytkownika Piotr Baczek

08-07-2011 [20:53] - Piotr Baczek | Link:

Grzegorz Michniewicz był dyrektorem generalnym Kancelarii Premiera, był urzędnikiem służby cywilnej.
Nie był funkcjonariuszem służb specjalnych (w każdym razie media nie informowały o tym) i dlatego nie uwzględniłem go w tej krótkiej notce.
Ale oczywiście zgadzam się, że również i ta tragedia okryta jest jakąś tajemnicą.
Pozdrawiam
Piotr Bączek

Obrazek użytkownika Ciekawy

10-07-2011 [13:07] - Ciekawy (niezweryfikowany) | Link:

W ostatnich latach wiele osób ”myślących i czujących po polsku” ginie w niewyjaśnionych okolicznościach lub popełnia samobójstwo. Gdy czyta się o tym w pojedynczych komunikatach z czasem ulega zapomnieniu. Dopiero gdy te zdarzenia zbiera się w jeden artykuł okazuje się, że wygląda to na zorganizowane działanie. A gdy do tego przeczyta się tytuły interpelacji poselskiej posła Opioły ogarnia przerażenie czy już przypadkiem nie jesteśmy w miejscu o którym w wywiadzie prowadzonym przez R. Kotomskiego powiedział Władimir Bukowski.

“Proszę spojrzeć na historię Polski, na wszystkie ofiary, które poniosła, by wywalczyć i utrzymać swoją niepodległość. Rezygnując z tego, zdradzacie wszystkie generacje, które były przed wami, zdradzacie swoją historii – ostrzega Władimir Bukowski, legendarny rosyjski opozycjonista w rozmowie z Rafałem Kotomskim.”
..............
“W stronę państwa KGB zwracać się nie wolno, Zachód nie traktuje nas poważnie. Gdzie w takim razie ma według Pana skierować się Polska polityka? Prezydent Komorowski twierdzi na przykład, że Gruzja nie jest dla niego ważna tak jak dla poprzednika.

Komorowski może tak sobie mówić, ale dla Polaków jest bardzo ważna. Podobnie jak wszystkie państwa posowieckiej części Europy i kwestia ich niepodległości. Kiedyś dobrym początkiem dla regionu wydawał się Trójkąt Wyszehradzki. Szkoda, że dziś to tylko pusta idea. Polska zwróciła się w stronę Unii, która nie jest ani demokratyczna, ani nie buduje wolnego rynku czy wolnych społeczeństw. Buduje socjalizm i polityczną poprawność.
Następuje zresztą rozpad Unii, przed którym przestrzegałem. Nie możecie dzisiaj tak igrać ze swoją suwerennością. Proszę spojrzeć na historię Polski, na wszystkie ofiary, które poniosła, by wywalczyć i utrzymać swoją niepodległość. Rezygnując z tego, zdradzacie wszystkie generacje, które były przed wami, zdradzacie swoją historię. Nie można budować państwa w taki sposób, jak robią to dzisiaj polskie władze. Bo zawiśniecie w powietrzu, a pewnego dnia obudzicie się już bez polskiego państwa.”
link do tego wywiadu:

http://www.gazetapolska.pl/545...

Mam cały czas nadzieję na zmiany, że jeszcze możemy coś zmienić. Warunkiem tego jest byśmy dojrzeli do myślenia i działania a sprawdzeniem tego będą jesienne wybory. Jeżeli nie będziemy mogli przeprowadzić radykalnych zmian jak robią to Węgrzy to gdy przyjdą następne wybory nie będzie już co naprawiać i ostatnie zdanie W. Bukowskiego nabierze znaczenia.

„Nie można budować państwa w taki sposób, jak robią to dzisiaj polskie władze. Bo zawiśniecie w powietrzu, a pewnego dnia obudzicie się już bez polskiego państwa.”

Mam dziś straszenie czarne myśli, choć wczorajsza rozmowa z prostym malarzem dachu mogła mnie podbudować, że jest nadzieja w jesiennych wyborach. Trzeba je tylko odpowiednio przypilnować.