KRYPTONIM „PJN”

Koniec politycznej drogi (byłej już) szefowej PJN jasno wskazuje na jej początek. Na polskiej scenie politycznej nie może powstać zjednoczona, wielonurtowa partia prawicowa – to efekt „okrągłego stołu”. Gdy tylko pojawia się szansa na zjednoczenie prawicy, zaraz musi nastąpić rozłam albo pojawienie się „trzeciej siły”. Ten scenariusz grany jest od dwudziestu lat i ciągle znajdują się chętni do występów w tym teatrze.

*****

Gdy prześledzić drogi polityczne różnych „mesjaszy” prawicy, którzy w trosce o „honor lub wartości” rozbijali istniejące ugrupowania lub zakładali nowe, zwykle ich koniec znajdziemy w okolicach partii podtrzymujących okrągłostołowy porządek. Joanna Kluzik-Rostkowska nie stanowi tu wyjątku. Cała jednak operacja związana z powstaniem i aktywnością PJN zawiera w sobie prawie wszystkie elementy poprzednich frond na prawicy skumulowane w czasie i przestrzeni.

Środowisko PJN to w większości ludzie, którzy po katastrofie nad Smoleńskiem zostali wyniesieni na szczyty popularności Prawa i Sprawiedliwości. To oni stanowili twarze kampanii prezydenckiej 2010. I to oni wspólnie i w porozumieniu zbuntowali się przeciw surowej ocenie Jarosława Kaczyńskiego i dokonali rozbicia partii, która nabierała rozpędu i miała wielkie szanse pokrzyżować pookrągłostołowy stan rozbicia prawicy. Jako akuszerów tego ruchu wymienia się tak podejrzane postacie, jak Janusz Palikot czy Monika Olejnik.

Czas ataku na PiS wybrano starannie – środek kampanii samorządowej. Nawet w ciszy wyborczej dokonano jednego z politycznych transferów do PJN. Trudno o bardziej czytelny sygnał, kto jest głównym wrogiem, a kto przyjacielem „nowej prawicy”. Potem już poszło z górki: okrojenie funduszy dla partii politycznych (ruch ogólnie słuszny, ale w kontekście interesów załatwianych w „Pędzącym czymś tam” ewidentnie uderzający w PiS), odcięcie partii Kaczyńskiego od reklam w telewizji i bilbordów, a ostatnio atak na Radio Maryja, jedyne poważne medium o zasięgu ogólnopolskim niepoddane kontroli GTW.

Po wykonaniu tej czarnej roboty PJN stał się już niepotrzebny w kategorii „poważnej siły politycznej”, stąd pozbawiające wszelkich złudzeń transfery do PO, ale może jeszcze odegrać rolę doładowania „trzeciej siły”, która właśnie się zawiązała, by uratować Polskę i wartości katolickie. Na jej czele stoi Marek Jurek, osoba wielce zasłużona zarówno w operacjach rozbijania, jak

i zakładania. Swój honor, katolicyzm i umiłowanie ojczyzny Jurek pokazał ostatnio aż dwukrotnie: raz 10 kwietnia br., gdy poszedł ramię w ramię z Bronisławem Komorowskim (o innych szacownych inaczej uczestnikach tego orszaku nie warto nawet w tym miejscu wspominać – tymi niech się epatuje organ Michnika), a naród szedł akurat w przeciwną stronę – na Krakowskie Przedmieście; drugi raz, kiedy z takimi tuzami, jak Niesiołowski, Siwiec, Nałęcz dokonał medialnego egzorcyzmu nad Grzegorzem Braunem, który miał odwagę zaatakować Filar Kościoła Postępu.

Do swego świętego przedsięwzięcia Jurkowi udało się już skaperować Unię Polityki Realnej (nad czym szczególnie ubolewam, bo miałem nadzieję, że pod nowym kierownictwem ta formacja wyjdzie z kolein Korwina) i teraz czas na fuzję z niedobitkami frondy „Kluzicy”.

Że nic dobrego dla Polski z tego nie będzie, to rzecz aż nadto oczywista. Każdy więc, kto przykłada rękę do tego dzieła, musi się liczyć z tym, że przez ludzi zorientowanych w polityce zostanie zaliczony do jednej z trzech grup: bezideowych karierowiczów, pożytecznych idiotów albo kretów ryjących przeciw Polsce.

Paweł Chojecki

PJN nie był dla mnie wiarygodną partią. Nie dawano mu szans, zwłaszcza wyborczych.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, onet.pl

Jest rzeczą naturalną, że mając do czynienia z tak gigantyczną walką, w jakiej bierzemy udział, musimy liczyć się z tym, że część ludzi po prostu w tej walce nie wytrzyma naporu. I w różny sposób odpadnie, dając się przekupić, dając się przestraszyć, mając od początku złe intencje. To jest też możliwe. (...)

To jest kwestia wielu, wielu lat współdziałania tych ludzi i zdobycia w sposób nieuczciwy, świadomy, długotrwały, z premedytacją zaufania po to, żeby uderzyć w najpilniejszym momencie. Takie rzeczy się robi. W to trudno może wierzyć, ale czasami takie rzeczy są przygotowywane bardzo, bardzo długo, a później bolą szczególnie istotnie. Czy były formułowane wobec tych ludzi różne wątpliwości? Tak, były. I były one rozważane z bardzo wielu różnych stron. I były w tej sprawie różne niepewności. I nigdy w polityce, proszę państwa, która jest rzeczywiście najtrudniejszą sztuką, jaką ludzkość uprawia, nie pozbędzie się pani tej niepewności, czy można się odwrócić do najbliższego współpracownika plecami, czy też nie można się odwrócić. Na tym polegała zresztą siła PiS-u, że na jego czele stali dwaj bliźniacy. Ludzie, których nigdy nie można było pokłócić, pomiędzy których nie można było wbić klina, których nie można było nawzajem zaufania pozbawić. Wymaga to od nas próby zastąpienia tego idealnego układu patriotyzmem, determinacją, odpowiedzialnością.

Antoni Macierewicz na VI Zjeździe Klubów "Gazety Polskiej", maj 2011

Postkomunizm tym różni się od demokracji, że wprawdzie skopiował jej instytucje, ale nadał im charakter fasadowy. Traktując media postkomunistyczne jako czwartą władzę, taką samą jak istniejąca w demokracji, przyczyniamy się do utwierdzania fikcji i ukrywamy istotę Ubekistanu. W postkomunizmie nie istnieje żadna czwarta władza, podobnie jak nie ma tu drugiej i trzeciej władzy, tylko ich imitacje. Prawdziwa władza znajduje się w rękach środowiska byłych komunistycznych służ bezpieczeństwa i ich agentur. To ono wyznacza reguły gry i nadaje kierunek decyzjom oficjalnie zapadającym w fasadowych instytucjach, w tym ustawodawczej, sądowniczej i mediach. Dziennikarze nie stanowią żadnej samodzielnej czwartej władzy czy niezależnej siły jak w demokracji, lecz są zwykłymi wykonawcami, cynglami Ubekistanu.

Józef Darski, Cyngiel Ubekistanu, 11.05.2008, niezalezna.pl

Tekst ukazał się drukiem w lipcowym numerze miesięcznika "idź POD PRĄD".

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Andrew001

05-07-2011 [16:31] - Andrew001 (niezweryfikowany) | Link:

Popieram Panska opinie w calej rozciaglosci. Bardzo trzezwy osad, oby Polacy wyciagneli wlasciwe wnioski i podjeli wlasciwe, zgodne z Honorem Polakai obowiazkiem Wobec Ojczyzny i Narodu, decyzje. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Kuba

05-07-2011 [19:37] - Kuba (niezweryfikowany) | Link:

Witam

Panie Pawle, kilka dni temu odbyła się konwencja UPR- Prawica RP w Lublinie i chciałem zapytać czy był Pan na niej obecny? W ogóle jak Pan widzi swoje dalsze członkostwo w UPR, skoro partia ta brnie dalej w jakąś śmieszną niszę? Czy zobaczymy Pana na listach w najbliższych wyborach?

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

05-07-2011 [22:44] - Paweł Chojecki | Link:

Co myślę o sojuszu z PR, to piszę w wielu miejscach. Co do przyszłość UPR, to "twórczo myślę" o tej kwestii.

Pozdrawiam

PCh

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

05-07-2011 [22:42] - Paweł Chojecki | Link:

Cieszę się i również pozdrawiam.

PCh

Obrazek użytkownika Gość

05-07-2011 [17:39] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

A ja od 7 lat mowie to samo.Drodzy poslowie to wy niszczycie polske -wszyscy! Bo nawet pis tego nie zrobil.A wystarczy wprowadzic ZAKAZ PRZECHODZENIA Z PARTJI DO PARTJI---TZ O NIE MOZLIWOSCI ZMIANY PARTI WOBEC MADDATU--taka luzik -to wystartowala w PIsie i ludziska glosowaly na sobake-a ona mowi donald byl zawsze moim kumplem!!!!!!!!Jest niby demokracja-powino sie gleboko przemyslec gdzie wdepnac-ale jak raz sie zapiszesz to pracujesz dla tej parti-partia tonie to i ty toniesz!!!!!!!Niebylo by un wolnosci i innego badziewia -np chrzescijanskich-demokratow zlozonychz UB.to jest prosre!Wystarczy chciec!

Obrazek użytkownika Gość

05-07-2011 [17:41] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

jak przełamać to koło historii? nadziei na normalność coraz mniej.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

05-07-2011 [22:41] - Paweł Chojecki | Link:

Potrzeba pracy organicznej. Katastrofa nad Smoleńskiem była katalizatorem zmiany myślenia, ale my musimy ją ponieść dalej - "pod strzechy".

Pozdrawiam

PCh

Obrazek użytkownika PB

05-07-2011 [17:59] - PB (niezweryfikowany) | Link:

W sieci krąży filmik z wypowiedzią Palikota dla jednej z regionalnych telewizji. Gratuluje On PJN-owi nadania właśnie tego sygnału w czasie trwania ciszy wyborczej, wspomnianego w artykule. Jakbym był politykiem mówiącym, ze to "Polska jest najważniejsza" to takich gratulacji tego człowieka nie wpisałbym sobie do CV, ale one padły i trudno o gorsze świadectwo.

Obrazek użytkownika Gość

05-07-2011 [18:04] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

Smutny to jest tumanizm.Komuna pochlonela 60 mil ludzi-to nie mrowki ani nie glisty-lecz ludzie.Jakim wiec cudem-ludzie mowiac o sobie jestemy wierzacy-glosy oddaja na SLD????????Przeciez to jest dramatuycznie chore!!!!!Ludzie z tego kibla SLD mowia o sobie jestesmy spadkobiercami PZPR-a jedyna ich aktywnosc to zboczyncy i walka z Kosciolem.Ten kto popiera to cuchnace gowno ma krew na rekach wszystkich 60 mil ludzi ktorych bolszewicy ukatrupili-niektorych w meczrniach a niektorych w wysadzanych kosciolach..Jak moze istniec taki tuman i okreslac sie "wierzacy".

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

05-07-2011 [22:39] - Paweł Chojecki | Link:

Okazuje się, że mieliśmy trochę archaiczne wyobrażenie o naszym narodzie...

Pozdrawiam

PCh

Obrazek użytkownika peset

05-07-2011 [19:00] - peset (niezweryfikowany) | Link:

Ciekawe ile głosów zdobędzie Joanna Kluzik-Rostkowska. To będzie test na stan moralny Polaków. Jakiemu procentowi z nas zdrada nie wydaje się czymś złym.

Obrazek użytkownika maciej13

05-07-2011 [21:23] - maciej13 (niezweryfikowany) | Link:

zdrajców nie brakuje u nas. Nie brakuje też naiwnych, którym się podoba ta Pani, bo w tv z prostej kobity można zrobić zjawisko a słów i gestów wzbudzających zaufanie można się nauczyć.
Sam kiedyś pytałem różnych prostych ludzi dlaczego głosowali na tego a owego i byłem zdumiony odpowiedzią:
a bo fajnie sie prezentuje, ogólnie wygadany i wzbudza zaufanie. I o to chodzi....

A Śląsk jakoś nie popisał się postawą patriotyczną w ostatnich wyborach. Chyba że i tam zostały sfałszowane...

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

05-07-2011 [22:27] - Paweł Chojecki | Link:

Testem będzie też wynik ogólnopolski przeróżnych zdrajczyków.

Pozdrawiam

PCh

Obrazek użytkownika maciej13

05-07-2011 [20:41] - maciej13 (niezweryfikowany) | Link:

Każdy więc, kto przykłada rękę do tego dzieła, musi się liczyć z tym, że przez ludzi zorientowanych w polityce zostanie zaliczony do jednej z trzech grup: bezideowych karierowiczów, pożytecznych idiotów albo kretów ryjących przeciw Polsce"

... oby tych ludzi było coraz więcej. Ubolewam, że w upr tego jeszcze nie widzą, a tego dowodem jest to, że nie potrafią odczytać kim jest Jurek. Zakładam życzliwie, że nie potrafią...Ale w takim razie nie powinni grać w te klocki...

Obrazek użytkownika maciej13

05-07-2011 [21:25] - maciej13 (niezweryfikowany) | Link:

tych ludzi zorientowanych, oby ich było więcej...ale na tym forum chyba nie muszę tego dodawać

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

05-07-2011 [22:26] - Paweł Chojecki | Link:

Niestety ma Pan rację...

Pozdrawiam

PCh

Obrazek użytkownika Jojo

05-07-2011 [21:35] - Jojo (niezweryfikowany) | Link:

Odnośnie Pana Marka Jurka to jest on intelektualnie przeceniany. Jest on po prostu głupi. O ile wiem takie zdanie ma o nim Jarosław Kaczyński. Tak samo jest z ludźmi głosującymi na lewice, która od dzisiątek lat tą głupotę ludzką wykorzystuje.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

05-07-2011 [22:21] - Paweł Chojecki | Link:

JK wypowiedział się o nim albo - albo. Nie wiem, co gorsze...

Pozdrawiam

PCh

Obrazek użytkownika ksena

05-07-2011 [23:14] - ksena (niezweryfikowany) | Link:

aby zaistnieć.Usiłuje zawiązać jakieś quasisojusze głównie na bazie krytyki,bo o żadnym programie nie ma mowy.Zauważmy,że nawet w miarę często widać go w mediach,ale taki występ kosztuje złożeniem sumiennej krytyki PiS-u i puszczaniem oczka w kierunku rzadzących.Fakt,nie robi tego tak nachalnie jak Libicki czy Kluzikowa,ale po cichutku liczy w swym łebku,że PO mu podziękuje,a nawet Tusk sie uśmiechnie jak zdoła urwać PiS-owi ze 2 procent.A jak mu PO nie podziękuje ,Tusk się nie usmiechnie ,a Olejnikowa nie zawoła do studia cichutko i grzecznie usiądzie na swej kanapie do następnego razu.

Obrazek użytkownika Gość

06-07-2011 [09:30] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

Problemem nie jest to co "robi" m Jurek.Problemem jest rozpoznanie tego co robi tenze jurek.Czy oczekujesz od psa aby mialczal? nie! oczekiwania sa aby rozpoznac to ze pies zawsze szczeka.Niekt o zdrowych zmyslach nie bedzie chcial zmusic psa aby mialczal.Jurek jest lobby zydowskie-i ja od niego patrjotyzmu nie oczekuje-Ale aby zwiekszyc swoja skutecznosc przyjal orez "obrony zycia"-raz dlatego ze widzial jaka byla walka aby regulacje nt zycia wprowadzic/nastepna mozliwosc podzialu ludzi/dwa dlatego ze dla swoich skrytych dzialan ma mocne poparcie katolikow polskich.NASZY POLSKIM PROBLEMEM-PO SOWIECKIEJ OKUPACJI I WYMORDOWANIU ELIT-JEST UTWORZENIE METODY DOBORU LUDZI NA STANOWISKA PANSTWOWE I MEDJALNE!!!!!Dlatego ciagle jest mozliwosc podszycia sie pod sprawy narodowe-lub chrzescijanskie-kupy g...
Tacy ludzie sa naprawde niebezpieczni-jak Jurek,dorn,kluzik,ujazdowski,napieralski,-i caly rzad!

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

06-07-2011 [13:15] - Paweł Chojecki | Link:

Rzeczywiście, wystarczy krytykować czy szkodzić PiS i miejsce w telewizji gwarantowane!

Pozdrawiam

PCh