"Jesteśmy za autonomią uniwersytetów!"

Wyrażamy oburzenie z powodu nagonki medialnej rozpoczętej przez „Gazetę Wyborczą” na Katolicki Uniwersytet Lubelski z powodu wypowiedzi Grzegorza Brauna. Reakcja J.M. rektora KUL ks. prof. Stanisława Wilka stanowi żenujący przykład upadku autonomii wyższych uczelni i etosu wolności wypowiedzi w ich murach.

„Manipulacyjny charakter publikacji „GW” widać wyraźnie, gdy zestawi się chronologię wydarzeń. Spotkanie z reżyserem Grzegorzem Braunem na KUL miało miejsce 11 kwietnia br. Miesięcznik „idź POD PRĄD” opublikował w Internecie nagranie ze spotkania już 15 kwietnia. Przez miesiąc nic w tej sprawie się nie działo. Dopiero 14 maja „GW” alarmuje o „Hańbie na KUL-U” jako dowód pokazując nagranie redakcji „idź POD PRĄD”. Natychmiast dyżurni politycy i autorytety zaczynają potępiać Brauna i domagać się ekspiacji ze strony władz KUL-u. Na to żądanie kaja się Rektor, a pracownicy KUL piętnują Brauna. Trudno oprzeć się wrażeniu, że wróciliśmy do czasów realnego socjalizmu, gdzie partia wskazywała winnych, a usłużni intelektualiści i media dokonywali na nich publicznego linczu na rozkaz” - komentuje dr Bartosz Józwiak, prezes UPR.
– A Panu Grzegorzowi Braunowi, w tej atmosferze nagonki, gratuluję odwagi i bezkompromisowości w demaskowaniu fałszywych stereotypów – dodaje.

Wyższe uczelnie tradycyjnie postrzegane są jako ostoja wolności myśli, poglądów i debaty. Jeśli na uniwersytetach nie ma swobody wypowiedzi i poszukiwań naukowych, to znaczy, że nie ma ich nigdzie w przestrzeni publicznej. Upokorzenie władz KUL-u i tchórzliwa reakcja jego pracowników naukowych stanowią skandaliczny przykład tego, kto sprawuje w Polsce rząd dusz. Wystarczy jeden artykuł w „Gazecie Wyborczej”, by największe polskie autorytety były gotowe do kompromisu ze swoim sumieniem i uniwersyteckim etosem.


Unia Polityki Realnej

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Bogdanrze

19-05-2011 [13:01] - Bogdanrze (niezweryfikowany) | Link:

Niestety, to rezultat zelicenia narodu przez TW.
Jest to przykład, jak daleko sięga lęk przed lustracjami!!

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

20-05-2011 [01:29] - Paweł Chojecki | Link:

Miało przejść jedno pokolenie i miało być dobrze...

Pozdrawiam

PCh

Obrazek użytkownika rolmpos

19-05-2011 [14:13] - rolmpos (niezweryfikowany) | Link:

Myślę, że nasza reakcja jest zbyt stonowana.Czy nie powinniśmy napisać protestu di Trybunału Praw w Strasburgu o ograniczenia wolności słowa oraz ograniczanie swobód obywatelskich(zakaz wstępu na uczelnię, rozwiązanie koła historyków, itd.)Poza tym pikiety, listy poparcia dla G. Brauna itp. Niech ludzie w końcu przeciwstawia się dyktaturze GW!

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

20-05-2011 [01:28] - Paweł Chojecki | Link:

Ale gdzie są ci LUDZIE? Wokół tylko konsumenci seriali...

Pozdrawiam

PCh

Obrazek użytkownika Gość

19-05-2011 [18:34] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

A takich służalczych rektorów należy natychmiast wy....ć z uczelni !!! TAK !!! UCZELNIE WYŻSZE MUSZĄ BYĆ AUTONOMICZNE !!!!!!!!!!!!!!!!! Nawet nie będę tego uzasadniał,robi to za mnie historia !!!!!!!!!!!!!!

Obrazek użytkownika Ynternauta

19-05-2011 [19:19] - Ynternauta (niezweryfikowany) | Link:

Z jednej strony domagasz się autonomii uczelni a z drugiej chcesz wyrzucać rektora wybranego przez organy statutowe tejże uczelni. Zanim to oceni historia, kłania się logika.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

20-05-2011 [01:26] - Paweł Chojecki | Link:

Tak, to już historia... Będziemy kiedyś o tym opowiadać, jak to dawno, dawno temu uniwersytety były ośrodkami wolnej debaty. Ale zaraz, czy ktoś z nas to w swoim życiu widział? Czy to czasem nie legenda?

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika ksena

19-05-2011 [18:59] - ksena (niezweryfikowany) | Link:

nie krępują się przyjmować i promować Palikota jak to było w Poznaniu.Rektor nie kajał się ani nie tłumaczył
dlaczego wydał zgodę na konferencję Ruchu Poparcia Palikota. Uniwersytet Jagielloński nie potrafił i nie chciał bronić profesora Andrzeja Nowaka przed atakami min.Kudryckiej.Rektorzy uczelni z góry przyjęli rozkazy do wykonania od zaraz pokornie i bez oporu.A uhonorowanie Michnika na KUL,gdzie nie wzięto pod uwagę głosów sprzeciwu ?

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

20-05-2011 [01:24] - Paweł Chojecki | Link:

To pokazuje, kto w Polsce sprawuje rząd dusz. Już nie kk.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Czerwony Kapturek

19-05-2011 [22:17] - Czerwony Kapturek (niezweryfikowany) | Link:

w kościołach dokonywane są zbiórki na KUL?
A może liczy, że ci "którzy_boją_się_prawdy" rzucą więcej na tacę, niż zwolennicy "Polski_bez_agentów"? (oby się nie pomylił)

Chyba, że znalazł jakieś inne źródło finansowania (KUL-u) - i teraz właśnie się odwdzięcza temu "źródłu"?
_________
Jeśli to ma być uniwersytet (wolna i obiektywna nauka), to odpowiednią reakcją (na domniemane kłamstwa p. Brauna) byłaby odpowiedź w takim samym trybie - np. konferencja obalająca tezy adwersarza.
A słuchacz niech sam wyciągnie wnioski.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

20-05-2011 [01:23] - Paweł Chojecki | Link:

Z wielkim rozmachem i przepychem. Kasa idzie też/głównie z UE. Czy muszę więcej tłumaczyć?

Obrazek użytkownika Ynternauta

20-05-2011 [09:52] - Ynternauta (niezweryfikowany) | Link:

Czyżby zazdrość przez pana przemawiała, że dla pańskiego dość dziwnego "kościoła" nie ma dotacji?

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

20-05-2011 [13:47] - Paweł Chojecki | Link:

Poczyta Pan kilka razy, to co Pan komentuje, pomyśli i może przestanie się kompromitować...

Z małą nadzieją

PCh

Obrazek użytkownika Ynternauta

20-05-2011 [16:07] - Ynternauta (niezweryfikowany) | Link:

Panie "Pastorze" - kompromitacją nazywa pan myślenie inne niż pańskie? Co ma piernik do wiatraka, czyli finansowanie czegokolwiek z UE do wszystkich tych spraw. Zamiast gadać weź się pan i wypełnij wniosek o dotację unijną i buduj pan swój uniwersytet. Słowo "katolicki" kole w oczy?
Może się pan w końcu wytłumaczy ze swoich słów o "wielkiej prostytutce", a nie podwijaj pan ogona. Tym się pan wystarczająco skompromitował w oczach wielu katolików.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

23-05-2011 [22:48] - Paweł Chojecki | Link:

Widzi Pan sam jak prostytuują ludzi pieniądze z UE. Nie chcę pójść śladem Pańskich idoli...

Obrazek użytkownika Symeon

20-05-2011 [09:38] - Symeon (niezweryfikowany) | Link:

Papież Grzegorz VII wydał bullę, aby powstająca wtedy Sorbona była NIEZALEŻNA od tamtejszego BISKUPA.
No cóż, działo się to w czasie ciemnoty i zabobonu, czyli w wiekach średnich.
Wniosek: żyjemy w czasach umiejscowionych poniżej wieków średnich.