"ZOMO" w Milanówku

9 grudnia 2011 r., w Miejskim Ośrodku Kultury (MOK), w Teatrze Letnim w Milanówku , o godz. 19.00, odbyło się spotkanie poświęconepamięci Ofiarom zbrodni komunistycznej w okresie stanu wojennego. Spotkanie zostało zorganizowane przez Klub Gazety Polskiej w Milanówku kierowany przez panią Małgorzatę Podgórką-Paciorek oraz nasze Stowarzyszenie Solidarność Walcząca Oddział Warszawa.

Przed rozpoczęciem oficjalnego spotkania, gdy przybywały kolejne grupy gości, przedstawiona została prezentacja ukazująca realia stanu wojennego m.in. sceny z demonstracji na ulicach polskich miast, pacyfikacji zakładów pracy. W tle słychać było utwory Przemysława Gintrowskiego.

Na sali zgromadziło się ok. 100 osób. Małgorzata Podgórska-Paciorek, przewodnicząca Klubu GP w Milanówku, przywitała przybyłe osoby oraz gości spotkania, Jadwigę Chmielowską, członkinię Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ ,,Solidarność'' z lat 1980-1981 , ukrywająca się od 13 XII 1981 r. , ściganą listem gończym przez SB aż do 1 VIII 1990 r. - jeszcze ponad rok po zakończeniu obrad tzw.,,okragłego stołu'' i za rządu T.Mazowieckiego!. W latach stanu wojennego Jadwiga była organizatorką struktur podziemnych ,,Solidarności'' oraz ,,Solidarności Walczącej'' na Śląsku. Spotkanie prowadził przedstawiciel naszego Stowarzyszenia, Paweł Kołkiewicz.

Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar stanu wojennego: pomordowanych, zabitych i zakatowanych przez reżim sowieckiego namiestnika w PRL Wojciecha Jaruzelskiego. Uruchomiona została prezentacja ukazująca sylwetki zamordowanych.

Jadwiga Chmielowska opowiedziala zebranych o pierwszych dniach stanu wojennego na Śląsku, o pacyfikacji kopalń, górnikach z "Boryni", którzy obwieszeni laskami dynamitu, gotowi na śmierć, szli na czołgi pacyfikujące kopalnie. Opowiadała o agenturze SB lokowanej w ,,Solidarności'' o gdańskim TW ,,Bolku'' oraz o tym, jak udało się jej uniknąć aresztowania 13 XII 1981 r. i jak dzięki rzeszy ludzi życzliwych mogła się ukrywać przez wiele lat bez żadnej wpadki.

Następnie uruchomiona została projekcja filmu dokumentalnego o stanie wojennym. Po spotkaniu Jadwiga opowiedziała zebranym osobom o Wydziale Wschodnim SW , zajmującym się wspieraniem ruchów niepodległościowych w krajach dawnego Związku Sowieckiego. Na zakończenie Paweł Kołkiewicz przedstawił w krótkiej prezentacji sylwetki 4 żołnierzy podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej, Żołnierzy Wyklętych, którzy mimo swojego podeszłego wieku wciąż byli niebezpieczni dla komuny i w latach stanu wojennego byli aresztowani i więzieni.

W spotkaniu uczestniczyła Grupa Rekonstrukcji Historycznej MO i ZOMO, która swoją obecnością na sali stwarzała namiastkę atmosfery lat stanu wojennego. Wzruszającym akcentem było spotkanie po latach  Jadwigi Chmielowskiej z jednym z przybyłych ,,funkcjonariuszy ZOMO''. Okazało się, że składał on przed Jadwigą przysięgę Solidarności Walczącej. W latach stanu wojennego działał w grupie ,,Amenia'' .

Spotkanie trwało ponad 2 godziny. Zorganizowaliśmy wystawę prasy podziemnej z lat stanu wojennego. Zgromadziliśmy 111 tytułów prasy z całej Polski, w tym pisma Solidarności Walczącej. Można było nabyć wydawnictwa podziemne książkowe za symboliczne pare złotych.
Zainteresowanym osobom rozdowaliśmy numery ,,Alternatywy'' dotyczące Żołnierzy Wyklętych. Dostępna była również broszura o Solidarności Walczącej autorstwa Włodzimierza Domagalskiego, działacza Solidarności Walczącej z Łodzi.

 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Bo

12-12-2011 [06:13] - Bo (niezweryfikowany) | Link:

ktorzy pielegnuja pamiec historyczna. Uczmy sie prawdziwej historii -
bedzie nam latwiej zrozumiec terazniejszosc.

Obrazek użytkownika małgorzata pogórska-paciorek

12-12-2011 [20:23] - małgorzata pogó... (niezweryfikowany) | Link:

Bardzo dziekuję Grupie Rekonstrukcyjnej za przyjazd do Milanówka, polecam ich stronę www.czata49.pl lub www.milicja.waw.pl Pozdrowienia!