Stara moskiewska metoda...

Stara moskiewska metoda. Rosja atakuje tam, gdzie nie jest pewna zdecydowanego oporu.

Metoda stosowana przez Kreml nie zmienia się a wszystko wskazuje na to, że wciąż jest skuteczna. Najpierw był Karabach, później Abchazja i Osetia oraz Naddniestrze. Wszystko po to, by wyłączyć kolejne państwa postsowieckie z marzeń o niepodległości i niezawisłości od Moskwy.

Rosyjska dyplomacja i agentura odnoszą kolejne sukcesy. Wydawałoby się, że na stare triki nikt nie da się już nabrać. Tymczasem Rosji prostymi chwytami udaje się manipulować opinią publiczną. Gorzej, że również politycy dają się zapędzać do narożnika. Metoda ustępstw jest przez Rosję zawsze odczytywana jako słabość.

Dzisiaj Rosja próbuje zdestabilizować Ukrainę. Rolę gruzińskiej Cchinwali ma odegrać Krym. Jedynie twarde stanowisko władz Ukrainy i poparcie rządów państw demokratycznych może uratować pokój i ukrócić imperialistyczne zapędy Moskwy. Żadnego zgniłego kompromisu. Trzeba pamiętać, że Rosja atakuje tam, gdzie nie jest pewna zdecydowanego oporu. Gdyby ukraiński batalion rakietowy otoczony przez wojsko rosyjskie zagroził skierowaniem wszystkich rakiet na rosyjski port wojenny w Sewastopolu i odpaleniem ich w odpowiedzi na pierwszy wystrzał ze strony rosyjskiej, Rosjanie by odstąpili.

Obecnie jedynie twarde stanowisko USA i państw UE może uratować pokój. Pamiętać należy przestrogę Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi w 2008 r. Jeśli nie obronimy Ukrainy, to Rosja będzie miała apetyt na państwa bałtyckie, Polskę i wreszcie całą Europę. Ukraina rezygnując z broni atomowej dostała gwarancje niepodległości i całości terytorium. Gwarantami były USA, Wielka Brytania i Rosja. Jeśli pozwolą teraz Rosji na bezkarność, to trzeba zadać pytanie: jak wiarygodne są gwarancje niepodległości udzielone przez NATO Polsce, Litwie, Estonii, Łotwie i innym krajom?

Jadwiga Chmielowska

Felieton ukazał się na stronie SDP.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Janko Walski

03-03-2014 [19:02] - Janko Walski | Link:

pożal się Boże "ekspertów" z różnych instytutów wschodnich występujących w mediach. Na szczęście pojawiają się coraz częściej i bardzo dobrze.

Obrazek użytkownika emilian58

03-03-2014 [22:36] - emilian58 | Link:

Rosji się nie UDAJE oni na TACY dostają!Udaje się to tym kelnerom z Brukseli.Udaje im się zachować (na razie) czyste gacie!