Zaproszenie na spotkanie

Zaproszenie na spotkanie

 

 

W dniu dzisiejszym, 15 października o godz. 19.00 w Auli Liceum Ogólnokształcącego nr I w Toruniu przy Zaułku Prosowym odbędzie się spotkanie inauguracyjne Toruńskiego Klubu Dyskusyjnego „Lepsze Państwo”.

Organizowane przez Klub spotkania mają charakter otwarty i niezobowiązujący. Pragniemy na nich gościć w Toruniu znane  i ciekawe osoby działające w szeroko rozumianej przestrzeni życia społecznego. Żywimy nadzieję, że przyczynimy się w ten sposób do pogłębienia i nadania bardziej merytorycznej formy debacie publicznej w naszym mieście.

Tematem inauguracyjnego spotkania będzie postać i okoliczności śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Mamy nadzieję, że spotkanie zorganizowane w 24. rocznicę tragicznych wydarzeń, które rozegrały się na Pomorzu i Kujawach, poszerzy stan naszej wiedzy na temat okoliczności męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Prelegentami na spotkaniu będą

 

Prokurator Andrzej Witkowski

Prof. dr hab. Wojciech Polak

 

Prokurator Andrzej Witkowski, absolwent UMCS; w prokuraturze od 30 lat. W maju 1990 r. w wyniku weryfikacji prokuratorów, awansowany z prokuratury rejonowej do wojewódzkiej, a następnie do Departamentu Prokuratury Ministerstwa Sprawiedliwości. Oddelegowany do Lublina w grudniu 1991 r., następnie prokurator wydziału śledczego Prokuratury Wojewódzkiej w Lublinie, a zarazem powołany przez Prokuratora Generalnego konsultant do spraw zabójstw. W latach 90. we współpracy z prokuraturą i policją niemiecką prowadził śledztwo przeciwko międzynarodowej grupie przestępczej Roberta K. pseud. Ciolo, zakończone m.in. pięciokrotnym wydaniem prawomocnych kar dożywotniego pozbawienia wolności. Zajmował się także, wspólnie z holenderską policją, sprawą zorganizowanej grupy przestępczej, dokonującej zabójstw na terenie Holandii. Kilkakrotnie nagradzany za wybitne osiągnięcia w pracy śledczej. Od 1998 r. awansowany do Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, gdzie sprawował nadzór nad wydziałem do spraw przestępczości zorganizowanej. Od października 2000 r. do października 2006 r. naczelnik i prokurator Oddziałowej Komisji IPN w Lublinie. Obecnie prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie. w latach 1990 – 1991 i ponownie od 2001 do 2004 r. prowadził śledztwo w sprawie uprowadzenia i zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki.

 

Profesor Wojciech Polak, ur. 22 lutego 1962 w Olsztynie - historyk w Instytucie Politologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od października 2005 r. kierownik Zakładu Systemów Politycznych w tymże Instytucie. W maju 2005 r. został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego UMK. Dnia 29 lutego 2008 r. otrzymał z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego tytuł profesora nauk humanistycznych. W ostatnich latach prowadzi badania dotyczące głównie dziejów PRL. Ich owocem jest kilkadziesiąt artykułów oraz wiele książek. W latach 1996–1999 Wojciech Polak pełnił funkcję sekretarza i członka Kolegium Redakcyjnego półrocznika historycznego "Czasy Nowożytne". Obecnie jest członkiem Rady Redakcyjnej tego periodyku. W 2007 r. został członkiem Międzydiecezjalnej Komisji Historycznej powołanej w celu weryfikacji danych o współpracy duchowieństwa diecezji chełmińskiej z tajnymi służbami PRL-u. W roku 2007 objął także funkcję redaktora naczelnego wydawnictwa seryjnego pt. "Diecezja chełmińska w czasach komunizmu – 1945–1990". Od 1980 r. był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W lutym 1981 r. został członkiem Zarządu Uczelnianego NZS UMK. Działalność podziemną w NZS prowadził także po wprowadzeniu stanu wojennego, był członkiem podziemnego Tymczasowego Zarządu Uczelnianego NZS UMK. Równocześnie przez całe lata osiemdziesiąte współpracował ze strukturami podziemnymi "Solidarności" Regionu Toruńskiego i Regionu Olsztyńskiego. Za działalność naukową i dydaktyczną otrzymał wyróżnienia Rektora UMK w roku 1994 i 2002 oraz nagrodę Rektora UMK II stopnia w 2004 r. W roku 1999 został odznaczony odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" za działalność w stanie wojennym. W lutym 2005 r. otrzymał nagrodę - Złotą Karetę w dziedzinie nauki i edukacji od redakcji toruńskiego dziennika Nowości, głównie za publikacje o stanie wojennym. Dnia 31 sierpnia 2007 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność podziemną i niezależną w latach osiemdziesiątych.