podziału w PiS nie będzie

 

Iwona Arent                                      Toruń – Olsztyn, 4 kwietnia 2008 r.

Zbigniew Girzyński

Posłowie na Sejm RP

 

 

Szanowny Pan          

Bronisław Komorowski

Marszałek Sejmu RP

Szanowny Panie Marszałku

 

            Z ogromnym niepokojem przyjmuje napływające ciągle nowe informacje na temat działań powołanego przez Pana Marszałka na szefa Biura Prasowego Kancelarii Sejmu pana Jarosław Szczepański, które prowadzą do ograniczenia możliwości pracy dziennikarzy w Sejmie.

            W myśl nowych przepisów wszyscy dziennikarze musieli na nowo wystąpić o „Karty Prasowe”, które są podstawą do poruszania się po budynku Parlamentu. Redakcje były informowane, że jest to tylko zabieg o charakterze formalno – organizacyjnym mający usprawnić prace mediów. Okazało się jednak, że posłużył on do wyeliminowania wielu dziennikarzy z możliwości pracy na terenie Parlamentu, a w każdym razie tę prace w sposób zasadniczy utrudnił.

            Właśnie dotarła do nas informacje, że redakcja portalu internetowego tvn24.pl, która złożyła 5 wniosków o wydanie nowych „Kart Prasowych” dostała 5 odmów! Portal internetowy tvn24.pl jest wprawdzie inicjatywą stosunkowo młodą bo funkcjonującą w obecnej formule rok czasu, jednak należy do najbardziej dynamicznych i opiniotwórczych przedsięwzięć na rynku mediów elektronicznych. Arbitralną i niezrozumiałą decyzją pana Jarosław Szczepańskiego odmówiono „Kart Prasowym” następującym dziennikarzom portalu internetowego tvn24.pl:

Majda Aleksandra

Czyczło MałgorzataSosnowski Mateusz

Wężyk Katarzyna

Bojanowski Wojciech

 

            „Kart Prasowych” odmówiono także z tych informacji jakie do nas dotarły również dziennikarzom i fotoreporterowi „Naszego Dziennika” (9 odmów na 15 wniosków): Zenonowi Baranowskiemu, Grzegorzowi Lipce, Jackowi Dytkowskiemu, Arturowi Kowalskiemu, Jolancie Tomczak, Robertowi Popielewiczowi, Krzysztofowi Loszowi, Marii Cholewińskiej i Markowi Borawskiemu, a także dziennikarzom Tygodnika „Nasza Polska” (5 odmów na 6 wniosków): Marii Adamus, Kai Bogomilskiej, Piotrowi Jakuckiemu, Wiesławie Mazur, Jackowi Sądejowi.

 

            Wiemy także o kolejnych przykładach, że Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu nie wydało „Kart Prasowych” dziennikarzom co najmniej kilku redakcji (brak jednak jeszcze danych całościowych). Sprawę tą monitorujemy i będziemy w tej kwestii głośno protestować ponieważ traktujemy ją jako groźne naruszenia zasad jawności życia publicznego w Polsce i najgroźniejszy w ostatnim czasie zamach na niezależność dziennikarką.

 

            Zapowiadamy, że będziemy się w związku z tymi doniesieniami domagali nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. Liczymy, że uzyskamy od Pana Marszałka i pana Jarosław Szczepańskiego wyczerpujące wyjaśnienia, a praktyka dzielenia dziennikarzy na lepszych i gorszych zostanie natychmiast zaprzestana.

 

            Pragniemy także aby w Pan Marszałek wyjaśnił i rozwiał wątpliwości, które publicznie są stawiane przez niektóre media i dziennikarzy, czy prawdą jest, że obecne zachowanie pana Jarosława Szczepańskiego może być formą politycznego odwetu na mediach za to, że informowały o tym, że:

jego nazwisko zostało umieszczone w raporcie z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, w którym podano, że w latach 2000-2002 jako wiceszef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej pan Jarosław Szczepański informował WSI o planach zmian personalnych w zagranicznych placówkach TVP, a po odejściu z TVP był gotów do infiltracji m.in. „Rzeczpospolitej” lub „Wprost” bądź też „innej związanej z jego profesją instytucji”?oraz o fakcie naruszeniu przez pana Jarosław Szczepańskiego tajności posiedzenia Sejmu poprzez nieuprawnione wtargnięcie na salę posiedzeń podczas utajnionej części obrad Sejmu?  

Sprawa przez nas poruszona jest wysoce bulwersująca. Wyrażamy przekonanie, że Pan Marszałek bez zbędnej zwłoki zajmie się tymi doniesieniami i zechce autorytetem swojego urzędu uciąć wszelkie spekulacje pojawiające się na ten temat.

 

Z wyrazami szacunku

 

Iwona Arent                                                    Zbigniew Girzyński

Poseł na Sejm RP                                           Poseł na Sejm RP

 

Członek Komisji                                             Członek Stowarzyszenia

Regulaminowej i Spraw Poselskich                  Dziennikarzy Polskich

 

Zbigniew Girzyński 10 komentarzy   

Poseł na Sejm RP                             Toruń, 5 kwietnia 2008 r.

Zbigniew Girzyński

 

Szanowny Pan 

Bronisław Komorowski

Marszałek Sejmu RP

Szanowny Panie Marszałku

 

            Ze smutkiem przyjmuję napływające ciągle nowe informacje dotyczące represjonowania kolejnych redakcji i dziennikarzy przez powołanego przez Pana Marszałka na szefa Biura Prasowego Kancelarii Sejmu pana Jarosława Szczepańskiego.

            Zgodnie z nowymi przepisami dziennikarze Tygodnika „Nasza Polska” złożyli stosowne wnioski w celu uzyskania nowych „Karty Prasowe”. Jest to tygodnik, który ukazuje się na naszym rynku wydawniczym od 13 lat, cieszący się stałym gronem czytelników, poruszał i porusza niejednokrotnie wiele ważnych, a często przemilczanych wydarzeń.

Redakcja Tygodnika „Nasza Polska” złożyła wnioski o 6 „Kart Prasowych” dla swoich dziennikarzy. Okazało się, że arbitralną decyzją pana Jarosław Szczepańskiego pozytywnie rozpatrzono wniosek tylko jednej z nich, a mianowicie pana redaktora Pawła Sergiejczyka. „Kart Prasowych” nie otrzymali z redakcji Tygodnika „Nasza Polska” następujący dziennikarze:

Maria Adamus Kaja Bogomilska Piotr Jakucki Wiesława Mazur Jacek Sądej 

Wśród dziennikarzy Tygodnika „Nasza Polska”, którym odmówiono „Kart Prasowych” znaleźli się m.in. redaktor naczelny pisma pan Piotr Jakucki, przeprowadzająca od wielu lat wywiady polityczne dla gazety red. Kaja Bogomilska, czy czołowy reporter sejmowy tygodnika pan Jacek Sądej.

W związku z powyższym, że ta wysoce kontrowersyjna i nosząca znamiona szykan politycznych i represji wobec dziennikarzy decyzja dezorganizuje prace Tygodnika „Nasza Polska”, proszę Pana Marszałka o pisemną wyjaśnienia:

 

Jakie merytoryczne przesłanki legły u podstaw opinii powołanego przez Pana szef Biura Prasowego Kancelarii Sejmu pan Jarosław Szczepański? Jakie w każdym wypadku indywidualne przesłanki spowodowały odmowę wydanie „Kart Prasowych” dla następujących dziennikarzy: Marii Adamus, Kaji Bogomilskiej, Piotra Jakuckiego, Wiesławy Mazur, Jacka Sądeja? Ile „Kart Prasowych” wydanych zostało, a ile wniosków rozpatrzono odmownie (proszę o informacje z podziałem na redakcje) dla tygodników: „Polityka”, „Wprost”, „Newsweek”, „Przegląd”, „Gazeta Polska”? 

W związku z fundamentalnym dla funkcjonowania pluralizmu i wolności słowa charakterem sprawy proszę Pana Marszałka o niezwłoczną odpowiedz na postawione pytania i pilne zainteresowanie się działaniami, mam nadzieję odbywającymi się wbrew woli Pana Marszałka, podejmowanymi przez szefa Biura Prasowego Kancelarii Sejmu pan Jarosława Szczepańskiego.

 

Z wyrazami szacunku

 

Zbigniew Girzyński

Poseł na Sejm RP

Zbigniew Girzyński 19 komentarzy  

04 kwietnia 2008

Poseł na Sejm RP                                                                  Toruń, 4 kwietnia 2008 r.

Zbigniew Girzyński

                                                                        Szanowny Pan         

                                                                        Bronisław Komorowski

                                                                        Marszałek Sejmu RP

Szanowny Panie Marszałku

 

            Z najwyższym zdziwieniem przyjmuję informację, że powołany przez Pana Marszałka na szefa Biura Prasowego Kancelarii Sejmu pan Jarosław Szczepański zamiast ułatwiać pracę dziennikarzom i stwarzać im dogodne warunki do wykonywania swojej misji, uniemożliwia im wykonywanie obowiązków dziennikarskich.

            W związku z nowymi przepisami dziennikarze, w tym pracownicy „Naszego Dziennika”, złożyli wnioski o nowe „Karty Prasowe”, uprawniające ich do poruszania się po gmachu Parlamentu. Spośród 13 wniosków przedłożonych przez dziennikarzy i 2 przez fotoreporterów „Naszego Dziennika” pozytywnie rozpatrzono jedynie 5 wniosków dziennikarzy i 1 fotoreportera. Odmówiono wydania „Kart Prasowych” następującym dziennikarzom „Naszego Dziennika”: Zenonowi Baranowskiemu, Grzegorzowi Lipce, Jackowi Dytkowskiemu, Arturowi Kowalskiemu, Jolancie Tomczak, Robertowi Popielewiczowi, Krzysztofowi Loszowi i Marii Cholewińskiej, oraz fotoreporterowi Markowi Borawskiemu. Warto nadmienić, że wśród osób, którym odmówiono wydania nowych „Kart Prasowych” są dziennikarze, którzy niejednokrotnie pracują w sejmie na co dzień od wielu lat. Dla przykładu pan Marek Borawski jako fotoreporter otrzymał pierwszy raz stałą „Kartę Prasową” za czasów AWS, następnie otrzymywał ją gdy Marszałkowie Sejmu wywodzili się z SLD, później z PiS i dopiero w obecnej kadencji, gdy Pan kieruje pracami Sejmu została mu ona odebrana!

 

Dlatego proszę Pana Marszałka o precyzyjną odpowiedź na następujące pytania:

 

Jakimi kryteriami kieruje się obecnie szef Biura Prasowego Kancelarii Sejmu pan Jarosław Szczepański przy wydawaniu „Kart Prasowych”? Czy i w jaki sposób pan Jarosław Szczepański uprzedzał dziennikarzy i redakcje, że mogą mieć problemy z otrzymaniem nowych „Kart Prasowych”? Czy na redakcje zostały nałożone jakieś ograniczenia co do ilości przyznawanych „Kart Prasowych”, a jeśli tak to jakie (proszę podać informację dla następujących gazet codziennych: „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Nasz Dziennika”, „Dziennik”, „Trybuna”, „Polska – The Times”)? Jeśli na redakcje nałożono jakieś ograniczenia ilościowe to czy zostały one uprzedzone o tym fakcie i mogły wskazać, którym dziennikarzom spośród zgłaszanych stosowne „Karty Prasowe” są najbardziej potrzebne? Proszę o informację (precyzyjną dla każdej redakcji) ile wniosków zostało złożonych przez dziennikarzy i fotoreporterów z następujących dzienników: „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Nasz Dziennik”, „Dziennik”, „Trybuna”, „Polska – The Times” oraz ile z nich zostało rozpatrzonych pozytywnie, a ile negatywnie? 

Biorąc pod uwagę fakt, że decyzja podjęta w stosunku do redakcji „Naszego Dziennika” jest wysoce bulwersująca, a za jej podjęcie odpowiada szefa Biura Prasowego Kancelarii Sejmu pan Jarosław Szczepański, którego osoba wzbudza niezwykłe kontrowersje, pragnę również zapytać Pana Marszałka, czy na decyzje szefa Biura Prasowego Kancelarii Sejmu pana Jarosława Szczepańskiego mogły mieć wpływ publikacje „Naszego Dziennika”, informujące:

 

o umieszczeniu nazwiska pana Jarosław Szczepańskiego w raporcie z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, w którym podano, że w latach 2000-2002 jako wiceszef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej pan Jarosław Szczepański informował WSI o planach zmian personalnych w zagranicznych placówkach TVP, a po odejściu z TVP był gotów do infiltracji m.in. „Rzeczpospolitej” lub „Wprost” bądź też „innej związanej z jego profesją instytucji”? o naruszeniu przez pana Jarosław Szczepańskiego tajności posiedzenia Sejmu poprzez nieuprawnione wtargnięcie na salę posiedzeń podczas utajnionej części obrad Sejmu? 

W związku z bulwersującym charakterem tej sprawy proszę Pana Marszałka o pilną i wyczerpującą odpowiedz na postawione pytania,  a także o zajęcie się opisanymi sprawami i umożliwienie dziennikarzom WSZYSTKICH mediów właściwych warunków do realizowania ich misji.

 

Z wyrazami szacunku

 

Zbigniew Girzyński

Poseł na Sejm RP

 

 

Z ogromnym niepokojem przyjmuje napływające ciągle nowe informacje na temat działań powołanego przez Pana Marszałka na szefa Biura Prasowego Kancelarii Sejmu pana Jarosław Szczepański, które prowadzą do ograniczenia możliwości pracy dziennikarzy w Sejmie.