Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Koronawirus atakuje mózg?

Filovera, 05.03.2020
Wbrew tytułowi, nic tu nie będzie o polityce, ale o poważnej sprawie. Ze świata dochodzą informacje, że koronawirus może być poważniejszym problemem, niż się wydaje, o czym piszę w artykule „Koronawirus dopiero zaczyna zaskakiwać”. Pojawiają się też przypuszczenia, że koronawirus nie tylko atakuje układ oddechowy, ale może też zainfekować mózgi osób zarażonych tym wirusem.

Koronawirus z Wuhan, który 11 lutego przybrał nazwę SARS-CoV-19, wywołuje chorobę nazwaną COVID-19, a która dotyczy układu oddechowego. Choroba może mieć przebieg od łagodnej infekcji, dając objawy przeziębieniowe, aż po ciężkie zapalenie płuc, z niewydolnością oddechową i zgonem.
Ale być może nie tylko.

Jak twierdzi dr Norman Swan, szkocko-australijski lekarz i dziennikarz, niektóre objawy mogą sygnalizować, że koronawirus to „bardziej skomplikowany wirus niż nam się wydaje”. Dr Swan mówi o tym w opublikowanym na Weekly Time podcaście. Całej wypowiedzi można posłuchać tutaj: Chance coronavirus could infect your brain.

Poniżej zacytuję tylko fragmenty jego wypowiedzi (w tłumaczeniu na polski).

Myślimy o nim (o koronawirusie - przyp. autora), jak o wirusie układu oddechowego, który rzeczywiście jest tym, czym jest – jego objawy to kaszel, objawy grypopodobne, duszność i nieco zmęczenie” - mówi dr Swan.
Ale możesz również odczuwać bóle głowy, co sugeruje, że może również wpływać na układ nerwowy.

Jak też powiedział dr Swan, chociaż nowy koronawirus nie powoduje problemów, takich jak zapalenie opon mózgowych, to COVID-19, będąc wirusem podobnym do SARS, w ciężkich przypadkach może zainfekować część mózgu, która kontroluje oddychanie i prowadzi do niewydolności oddechowej.

„Kiedy ludzie mówią o niewydolności oddechowej, niezdolności do przenoszenia tlenu z płuc do krwi, (zakażenie) może faktycznie wpływać na oddychanie do tego stopnia, że ​​przestajesz oddychać i musisz być wentylowany” - wyjaśnił dr Swan.


Jeśli tak rzeczywiście jest, to może oznaczać dłuższy powrót do zdrowia po zakażeniu, niż się teraz sądzi, co oczywiście wymaga dogłębnych badań. Chorzy mogą też wymagać dłużej leczenia wspomagającego oddychanie, czyli podłączenia do respiratora.

Ta niepokojąca wypowiedź zbiegła w czasie z wynikami najnowszych badań chińskich naukowców, które wskazują, że koronawirus może mutować. Z ponad stu próbek pobranych od chorych pacjentów z Wuhan wyizolowano dwa szczepy: L i S, przy czym szczep L ma być groźniejszy i miał powstać później, jako mutacja prawdopodobnie pierwotnego szczepu S.

Czym jeszcze zaskoczy nas koronawirus COVID-19? Tego nie wiemy, ale z pewnością profilaktyka zakażenia oparta na właściwych zachowaniach higienicznych jest jak najbardziej wskazana. Wskazany jest też spokój, bo najgorsza w sytuacji epidemii jest panika.

Najnowsze informacje o zagrożeniu i zapobieganiu można znaleźć na stronie GIS – tutaj komunikat z 4 marca.
______________
Czytaj też:
Koronawirus z Wuhan dopiero zaczyna zaskakiwać
Pani droga, kiedyś to dopiero zarazy bywały...

 
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 16747
Imć Waszeć

Imć Waszeć

05.03.2020 15:40

Bardzo ciekawa opinia i niepokojąca wizja: https://www.youtube.com/…
Marek1taki

Anonymous

06.03.2020 18:04

Dodane przez Imć Waszeć w odpowiedzi na Bardzo ciekawa opinia i

@Imć Waszeć  Nie jest to wojna koronawirusem z poziomu mocarstw tylko jak sam później stwierdza jest to wojna rządzących z rządzonymi. Czy wojna na tratwy z "uchodźcami" była z poziomu mocarstw?
Teofila77

Filovera

07.03.2020 17:17

Dodane przez Imć Waszeć w odpowiedzi na Bardzo ciekawa opinia i

Zapoznałam się i mam mieszane uczucia, co nie znaczy, że coś nie jest na rzeczy.
Imć Waszeć

Imć Waszeć

08.03.2020 21:16

Dodane przez Teofila77 w odpowiedzi na Zapoznałam się i mam mieszane

Słusznie. Do tego rodzaju informacji trzeba podchodzić ostrożnie, ale faktem jest, że tego rodzaju strategie mogą być wybierane z opóźnieniem, czyli post factum. Różne siły będą teraz próbowały wykorzystać zamieszanie związane z pandemią, żeby ograniczać prawa obywatelskie lub wprowadzać kontrowersyjne rozwiązania prawne, ekonomiczne i polityczne. Polska też mogłaby skorzystać na tym, ale pod warunkiem, że rząd rzeczywiście chce realizować cele polskie, a nie obce, czyli np. amerykańskie. Naszym problemem są sfosylizowane konstrukty amerykańskiego porozumienia z komuchami. I to jest właśnie ten moment, kiedy wali się w stół czwórką asów.
Kryspin

Kryspin

05.03.2020 16:55

No to nas pani doktor pocieszyła - precz z paniką1
Tomaszek

Tomaszek

05.03.2020 22:15

Dodane przez Kryspin w odpowiedzi na No to nas pani doktor

A pisałem ci lewacki , że tobie to w nogi nie idzie . Ale o mózg to  się nie martw , ciebie to przecież nie dotyczy .
Teofila77

Filovera

06.03.2020 00:05

Dodane przez Kryspin w odpowiedzi na No to nas pani doktor

Panikować nie trzeba, ale wiedzieć, co się dzieje, czemu nie?
Domyślny avatar

adarus2

05.03.2020 19:31

Ile trzeba wypić? By zadusić tę zarazę w zarodku, znaczy się.
Teofila77

Filovera

06.03.2020 10:36

Dodane przez adarus2 w odpowiedzi na Ile trzeba wypić? By zadusić

Wypić zawsze można :-) na zdrowie ;-)
angela

angela

05.03.2020 20:56

🌞🌞"KORONAWIRUS”
Z nosa mi się leje, gorączka nie spada,
Czy Koronawirus już się do mnie skrada.
We Włoszech nie byłem choć to bardzo blisko,
Chiny są daleko ale z Chin mam wszystko.
 Codzień myję ręce, licznik wodę bije, 
 Szybciej mnie za wodę rachunek zabije. 
 W informacjach mówią niech każdy unika, 
 Tam gdzie ktoś zakaszle albo ktoś zakicha. 
A skąd mogę wiedzieć kto jest zarażony, 
Przecież nikt wirusem nie jest oznaczony. 
Straszą Nas codziennie, wszystkich ostrzegają, 
A sami codziennie wszędzie wyjeżdżają. 
 Od kiedy pamiętam co roku jest nowy, 
 Czy to Ptasia grypa, czy Szalone krowy. 
 Ale ten jest inny bo Made in China, 
 Jak z elektroniką żniwo swe zaczyna. 
Jestem w izolatce schowany w łazience, 
Co mi ręce wyschną to znowu je myję. 
Nagle mnie olśniło, dało do myślenia, 
Kiedy wierszyk piszę, trzymam Huawei'a. 
 Znalazłem lekarstwo leżało na stole, 
 Wirus nagle znikną wraz z telewizorem. 
 Taki zwykły pilot a tyle dobrego, 
 Jednym wyłączeniem zrobił mnie zdrowego. 
Woda się nie leje, maska w koszu leży, 
Gorączka mi spadła bom w nic nie uwierzył. 
Apetyt mi wrócił, głodu nie oszuka, 
Przychodzę do kuchni a tam Chińska zupa..."
Teofila77

Filovera

06.03.2020 00:03

Dodane przez angela w odpowiedzi na "KORONAWIRUS”

Czy to własna twórczość? Podoba mi się :-) PS. O infliuenzy, czyli grypie, też kiedyś pisano wiersze :-) Jednym słowem duch w narodzie nie ginie.
angela

angela

06.03.2020 07:52

Dodane przez Teofila77 w odpowiedzi na Czy to własna twórczość?

@Teofila77,  nie, to nie moje, dostałam ale też mi się podoba, żeby choć trochę rozładować napięcie.
Opozycja atakuje, rząd się broni,  i dementuje, a w rezultacie jestesmy bombardowani  tematem  ' coronavirus' .
Na szczęście zwycięża rownowaga, jaką wprowadza rząd,  prezydent i  minister zdrowia. Konkretne i rzeczowe wypowiedzi, oraz wysoka kompetencja w przeciwdzialaniu chorobie, hamują  szaleństwa opozycji.
Teofila77

Filovera

07.03.2020 17:12

Dodane przez angela w odpowiedzi na @Teofila77,  nie, to nie moje

Zgadzam się :-) Pozdrawiam :-)
Jan1797

Jan1797

05.03.2020 21:01

https://www.gazetaprawna…
Szanowna Pani,
Tak się zastanawiam; cóż to mamy za kwiatuszek, czy to plamka kolorowa czy koncentrat
przemyślany, nie to sąsiad nas kochany, po decyzji swej pos...ny? Nie bój mówią - uzupełnią.
Zgadzam się z Panią i pozdrawiam.
Cóż na to DT, relokacją żyje - do Gdańska czy z ogólnopolską perspektywą?
Teofila77

Filovera

06.03.2020 00:07

Dodane przez Jan1797 w odpowiedzi na https://www.gazetaprawna.pl

A jakie jest Pana zdanie odnoście załączonego przez Pana linku do artykułu?
Jan1797

Jan1797

06.03.2020 16:09

Dodane przez Teofila77 w odpowiedzi na A jakie jest Pana zdanie

Przepraszam, dopiero wróciłem.
Oczywiście linkowana opinia ma znamiona odczłowieczenia- tu na 100% się zgadzamy.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by minimalizować straty gospodarcze, chyba że zakładano
zyski, które wirus unicestwił, stworzył zapewne inne.
Dobry akcent? Hmm; róbmy swoje, chroniąc, tłumacząc potrzebę kichania w łokieć
bo wirus może powrócić do siejącego ze zdwojoną siłą. Sami powinniśmy stworzyć
fundusz celem zakupu masek i środków higieny dla najbiedniejszych, to też
nasze — wspólnotowe bezpieczeństwo.
Pan maluczkim objawia, Czego wielkim odmawia, róbmy swoje, zachowując się, czego
sobie i wszystkim życzę. Proszę pisać częściej a przy Pani akceptacji, będę komentował.
Dziękuje za pytanie, pozdrawiam Panią
Teofila77

Filovera

07.03.2020 17:15

Dodane przez Jan1797 w odpowiedzi na Przepraszam, dopiero wróciłem

Bardzo dziękuję, staram się pisać tak często, jak mogę, bo prowadzę jeszcze swój autorski blog i jakoś ten czas muszę dzielić. Ale dziękuję za zainteresowanie :-) i serdecznie pozdrawiam, licząc na komentowanie kolejnych moich wpisów. Miłego dnia :-)
jazgdyni

jazgdyni

06.03.2020 04:32

Witam!
Ciekawe doniesienie na tak wczesnym etapie. Pełny mechanizm działania tego wirusa i możliwe efekty poznamy pewnie za parę lat.
Pani Doktor dobrze wie, że w 80% zawsze możemy się spodziewać objawów pobocznych, które nawet po latach mogą wystąpić.
Czy już mamy wiedzę, jakie konkretnie komórki są przysmakiem wirusa? Komórki T, czy wszystkie limfocyty? To, co w tekście Pani podała, może świadczyć, że również neurony, lub ich komponenty.
HIV jako ostateczny efekt załatwia sprawę kompleksowo - niszczy mechanizmy obronne organizmu. Wiadomo jak. Mamy też wiedzę o efektach wielu innych wirusów, jak też organizmów żywych - bakterii, grzybów i pasożytów. I wiemy też, że zawsze ważny jest pewien kontekst, albo środowisko. Takiej escherichia coli mamy cały czas w sobie parę milionów, ale tam "gdzie siedzą" to nawet są przyjazne. Lecz, gdybyśmy połknęli powtórnie, to ciężko zachorujemy.
To fascynująca, śledcza część medycyny.
Lecz o jednym to już chyba wiemy na pewno więcej - SARS-CoV-19 może też wywołać zaburzenia jelitowe. Już takie przypadki stwierdzono.
Szacunek
Es

Es

06.03.2020 10:25

Pani Doktor sądząc po medialnej histerii to ten wirus zdaje się atakować przede wszystkim mózg, a reszta to tylko  efekty uboczne
Teofila77

Filovera

07.03.2020 17:16

Dodane przez Es w odpowiedzi na Pani Doktor sądząc po

Przecież zaznaczyłam na początku, że ten tekst nie jest o polityce ;-)
Roz Sądek

Roz Sądek

07.03.2020 20:18

Dzisiaj, przed chwilą 07 marca, przed 20:00, w programie Fakty po Faktach w telewizji TVN, jakaś pani w roli gościa programu poinformowała widzów, że w rozmowach z szpitalami (?) nie jest dobrze, tzn. brak nawet masek, kombinezonów i czego tam jeszcze. Mało tego, o ile dyrekcje wiedzą, to już lekarze nie wiedzą jak postępować (?). Informacja, dla której piszę ten komentarz, to nie powyższe, ale zapowiedź nieprzychodzenia do pracy lekarzy, jeśli sytuacja się pogorszy!. Taką informację ta pani podała. Niewyobrażalne!
Szanowna Pani i szanowni blogerzy, czy ktoś może słyszał, że w innych krajach ktoś straszy podobnymi newsami? Ludziom może braknąć makaronu, papieru toaletowego i 100 innych rzeczy, ale na wieść o szpitalach bez lekarzy niejeden może wpaść w panikę.
Teofila77

Filovera

08.03.2020 00:57

Dodane przez Roz Sądek w odpowiedzi na Dzisiaj, przed chwilą 07

W poradni, w której pracuję, mamy jasno ustalone procedury i wiemy, co robić. Ale rzeczywiście, w szpitalach mogą zbuntować się niektórzy młodzi lekarze, którzy gdzieś tam powiedzieli, że jak nie będą mieli wystarczających zabezpieczeń, to nie przyjdą. Mam nadzieję, że zabezpieczenie cały czas będzie wystarczające i nigdy do takiej sytuacji nie dojdzie.
Filovera
Nazwa bloga:
NIECODZIENNIK
Zawód:
Kilka, dożywotnio lekarz
Miasto:
Odpłynęłam z Łodzi do domku pod lasem

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 52
Liczba wyświetleń: 343,729
Liczba komentarzy: 711

Ostatnie wpisy blogera

  • Zajawka o Pani Sztucznej
  • Ruiny zamku w Kole
  • Katar, gula i cała reszta

Moje ostatnie komentarze

  • Bardzo przydatna lista. 
  • A ustaliliście pojęcie "płuca Ziemi"? 
  • Człowiek też może wpuścić w maliny. Istotą jest krytyczne podejście, czyli z tzw. ograniczonym zaufaniem. Sprawdzanie samemu w innych źródłach danych i po prostu myślnie. Ono zawsze się przydaje :-)…

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • My tu maju-maju, a biała polska jesień tuż-tuż
  • Koronawirus atakuje mózg?
  • Gdy kobieta bije "Rudą"

Ostatnio komentowane

  • Imć Waszeć, Nie wiem czy taką inwigilację byłby w stanie prowadzić człowiek. Serio mówię. Spróbuj na przykład coś powiedzieć o mnie na przykładzie muzy, którą stworzyłem w Suno ;)))https://suno.com/s/…
  • Grzegorz GPS Świderski, To fejk. Wystarczy samemu spytać, by się o tym przekonać. A tu przykład trochę innego pytania: https://www.salon24.pl/u/gps65/1364336,esej-ai-o-maseczkach
  • Kazimierz Koziorowski, ciekawe czy wyznawcy AI to skomentują?

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2025, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności