Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Tak w dekadę Polska stanie się potęgą gospodarczą

Piotr Solis, 12.12.2017
Tzw. Plan Morawieckiego da pozytywne efekty w perspektywie dziesięcioleci. Oczywiście, jeśli targowiczanie nie powrócą do władzy, ale to nie temat artykułu.

Życie ludzkie jest ograniczone, więc oprócz perspektywy „dla potomnych”, dobrze byłoby coś mieć „tu i teraz”, czyli dla siebie. Wbrew pozorom jest to wykonalne. Koniecznie należy powiązać naukę z biznesem. Tego gadaniem nie osiągniemy, ale miękkim przymusem tak.

Nie, nie żaden bat, żandarm z karabinem, urzędnik. Nie pieniądze z budżetu, bez których np. nie będzie tzw. Planu Morawieckiego. A to ważne, bo główna część przemysłu w Polsce jest w rękach zagranicznych, która niekoniecznie jest zainteresowana konkurencyjnością technologiczną Polski. Teraz pozornie zaprzeczę, bo pieniądze, tak, ale inne i w inny sposób.

Tusk podniósł podatki, w tym VAT i zbliża się moment, kiedy będzie można ten podatek cofnąć. Pytanie tylko, dlaczego dodatkowe pieniądze mają wprost zwiększyć zyski zagranicznych właścicieli? Już widzę protesty, ale to jest tak, że jak rząd podniesie VAT, to zapłacą klienci, a jak obniży, to ceny nie spadną, o czym przekonała się ś.p. Prof. Gilowska.

Proponuję, aby ten cofnięty 1 punkt procentowy VAT przeznaczyć:
a) na badania związane z produktami, technologiami produkcji itd.;
b) na fundusz nauki, jeśli nie będzie decyzji przedsiębiorcy;
c) na PPK Morawieckiego.

Ad.a) Pierwszy punkt jest oczywisty, bo przedsiębiorca za „zaoszczędzone” na VAT środki, ogłaszałby przetarg skierowany do placówek naukowych, celem badań nad produktem, materiałami, technologią wytwarzania itd. Dobrą opcją byłoby zbudowanie bazy internetowej, portalu, który by to ułatwiał.

Ad.b) Nie każdy przedsiębiorca zgłosi, co zrobić z dodatkowymi pieniędzmi na badania, więc w przypadku braku decyzji, te pieniądze powinny trafić na fundusz nauki, badania podstawowe, lub nowatorskie technologie.

Ad.c) Najbardziej tajemniczy jest ostatni punkt. Nie znam detali transferu OFE na PPK, ale widzę, pomimo braku wiedzy o szczegółach, istotną słabość tego programu. Można różnie oceniać zalety i wady PPK, ale jest jeden detal, który przekona do PiS wielu wyborców, nawet przeciwników. Niewątpliwą zaletą będą ludzie zatrudnieni w PPK, którzy będą kompetentni w ocenie potencjalnych inwestycji. To kapitalna zaleta, bo proszę zwrócić uwagę na mój wcześniejszy artykuł: http://naszeblogi.pl/49848-polska-gospodarka-oparta-o-wiedze-i-badania-projekt-dla-pis . Najpierw pisałem o podniesieniu płacy minimalnej, co jest już faktem, a później bardzo wiele miejsca poświeciłem na badanie realności i uczciwości potencjalnych inwestycji.

Ten powyższy problem mógłby być kontrolowany instytucjonalnie w ramach PPK. A teraz o słabości, bo w PPK nie ma miejsca na tzw. Incydentalne Wpłaty Kierowane (tzw. IWKa). Ktoś z wpłacających (np. pracownik objęty systemem) ma wolne środki, ale także przedsiębiorca z pieniędzmi z VAT, jw., dokonuje incydentalnej wpłaty na wybraną, konkretną inwestycję. Byłaby to wielka krzywda, gdyby miały to być tylko i wyłącznie inwestycje z tzw. Planu Morawieckiego. Powinna być możliwość inwestycji w polskie wynalazki, a w zagraniczne tylko wtedy, jeśli twórcy zobowiązaliby się na rozwijanie wynalazku (i firmy) w Polsce.

Jakiś drobny ułamek środków wpłacanych w ramach IWKa winien być przekazywany na badania podstawowe, teoretyczne, nawet na pensje uznanych ekspertów, wykładowców.

Aż przykro czytać, jak na polskich wynalazkach zarabiają wszyscy, byle nie Polacy, z wynalazcami włącznie... .

Piotr Solis
Od autora. Dawno, dawno temu, w epoce przed komputerowej, napisałem kilka stron rękopisu z programem i za pośrednictwem olsztyńskiego działacza ROP (Pana inż. Duczymińskiego) przesłałem go do Warszawy. Później były tzw. „szafy Lesiaka” i rozpad ROP. Byli działacze zasilili szeregi wielu partii, w tym Samoobrony. Przeszli z moim programem, ale z czterech punktów głosili tylko trzy, a ten powyższy, czwarty, był zbyt odważny, może niezrozumiały. Kto chce, niech uwierzy, kto nie chce, niech nie wierzy, ale pomysłodawcą/prekursorem większości programu gospodarczego i społecznego PiS jestem ja. Może posypia się zaprzeczenia, ale nie mam pretensji. W historii jest tak, że znani są generałowie i ich zwycięstwa. A taki myśliciel, nikt znikąd, nigdy i nigdzie … Cieszę się, że w dobrych zawodach wystąpiłem, wiele dobrego uczyniłem i chyba z tego przed Bogiem nie będę musiał się tłumaczyć.

Z Bogiem
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 4965
Jabe

Jabe

12.12.2017 22:16

Pytanie tylko, dlaczego dodatkowe pieniądze mają wprost zwiększyć zyski zagranicznych właścicieli? – No to protestuję: VAT stanowi część ceny. No dobra, załóżmy, że nie:
Proponuję, aby ten cofnięty 1 punkt procentowy VAT przeznaczyć: – Zaraz, to Pan chce VAT cofnąć, ale nie cofnąć, tylko dalej nim rozporządzać. Misterny plan.
Zatem pomysł jest taki, żeby przedsiębiorca dodatkowo zajął się organizowaniem odpowiednich „badaczy”, by jakoś część grosza zrekuperować. Naturalnie tylko duzi zdołają tę odrobinę odzyskać. Resztę przejedzą „badacze” i baza internetowa z portalem.
Ci mniejsi „cofniętego” procenta nawet nie zobaczą. Zostanie przeznaczony na fundusz, który będzie wiedział lepiej, jak szmal zutylizować, produkując papierowy ekwiwalent w postaci rezultatów badań podstawowych. Pożywią się przy tym sławni polscy ludzie nauki.
Nie wiem, co to jest PPK, ale niewątpliwe ludzie kompetentni w ocenie potencjalnych inwestycji będą również kompetentni w przytuleniu tego „zaoszczędzonego” szmalu.
pomysłodawcą/prekursorem większości programu gospodarczego i społecznego PiS jestem ja. – Przyszło mi to do głowy. Niestety poziom kształcenia ekonomistów jest taki, że oni gotowi i ten plan wprowadzić w życie. Przedsiębiorczość w tym nieszczęsnym kraju jest w dużej mierze slalomem między absurdami. Może lepiej by było zacząć to odkręcać?
piastolsztyn

Piotr Solis

13.12.2017 19:51

Dodane przez Jabe w odpowiedzi na Pytanie tylko, dlaczego

Szanowny Panie, pewni ludzie twierdzą, ze ziemia jest płaska, także w ekonomii. Ja twierdzę, że ziemia jest okrągła i ma kształt kuli. Prawdziwy ekonomista wie, to wręcz elementarz, że VAT płacimy my klienci, a nie przedsiębiorcy. To farmazony, że obniżka VAT sprawi, że my Polacy zapłacimy mniej w sklepie - przerabiała to ś.p. prof. Gilowska. Dlaczego my Polacy mamy fundować innym krajom wzrost dobrobytu? Czy proponujesz Pan sado-masochizm? Niech mają wszyscy inni, byle nie Polacy? Skoro my klienci i tak zapłacimy, niech te pieniądze wpłyną na nasz dobrobyt. Pozostawienie status quo oznaczałoby, że to politycy  będą decydowali, na co pójdą nasze pieniądze. Ja proponuję, by ten kawałek decyzji odebrać politykom. Co więcej, druga część mojej propozycji, odnośnie PPK Morawieckiego (Pracownicze Plany Kapitałowe), zaleca stworzenie możliwości, aby każdy pracujący mógł dokonywać incydentalnych wpłat kierowanych - IWKa - na wybraną inwestycję, lub na "koszyk" inwestycji.
Co do "przytulania" pieniędzy ... cóż, każdy sądzi po sobie. Nie wiem, czy Pan coś przytulił, skoro tak Pan sądzisz? Proszę oduczyć się ataków ad personam, a w szczególności osądzania, kto jest ekonomistą. Nie wiesz nawet człowieku tak elementarnej rzeczy, że to my konsumenci płacimy VAT. I przypomnę jeszcze, że ziemia jest okrągła, nie płaska.
Jabe

Jabe

13.12.2017 20:31

Dodane przez piastolsztyn w odpowiedzi na Szanowny Panie, pewni ludzie

My płacimy VAT, a gdy go obniżą, wciąż będziemy płacić. Tego nie można pozostawić bez uzasadnienia. Skoro jednak tak jest, proponuję podnieść VAT o 5 punktów procentowych. Po co zostawiać obcym pozostałe 4? Chce Pan fundować innym krajom wzrost dobrobytu?!
Swoją drogą zwracam uwagę na automatyzm myślowy, wg którego nadwiślański tubylec nie jest stworzony, ani do przedsiębiorczości, ani do handlu, a te procenty na pewno wezmą sobie inni.
piastolsztyn

Piotr Solis

13.12.2017 22:40

Dodane przez Jabe w odpowiedzi na My płacimy VAT, a gdy go

Ani mru mru o Pańskiej wpadce, bo nie wiesz człecze, że to my klienci płacimy VAT. Co więcej, jego obniżka nic w naszej klientów sytuacji nie zmieni, o czym swego czasu boleśnie przekonała się ś.p. prof. Gilowska - po obniżce VAT ceny nie spadły, a często nawet wzrosły.
Kłamstwo jest najgorszą metodą dyskusji, bo gdzie proponuję podwyżkę VAT? Pan się skompromitowałeś. Jedyne, o czym napisałem, że skoro my klienci tego nie odczujemy (i tak zapłacimy), to biznes niech nie powiększa swych zysków na nasz koszt, bez pracy. Biznes, co oczywiste, może na tym skorzystać, ale w taki sposób, że my konsumenci także skorzystamy - napisałem jak tego dokonać. A że trzeba trochę się wysilić, a nie tylko brać ... na tym polega przedsiębiorczość, o czym osoba mieniąca się "prawdziwym ekonomistą" winna wiedzieć, czyż nie, Panie Jabe?
Jabe

Jabe

13.12.2017 23:04

Dodane przez piastolsztyn w odpowiedzi na Ani mru mru o Pańskiej wpadce

To faktycznie lepiej nie obniżać podatków, bo ceny mogą wzrosnąć.
Piotr Solis
Nazwa bloga:
Pieniądz czy człowiek - co ważniejsze?
Zawód:
Ekonomista
Miasto:
Olsztyn

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 259
Liczba wyświetleń: 1,517,413
Liczba komentarzy: 2,104

Ostatnie wpisy blogera

  • Tak Ruscy pozbędą się Putina
  • III wojna światowa tuż za rogiem
  • NATO ma powód postawić ruskim ultimatum

Moje ostatnie komentarze

  • https://opinie.olsztyn.pl/polityka/tak-opozycja-zniszczy-polske-ale-czy-swiadomie/
  • https://opinie.olsztyn.p… Taka trochę ciekawostka
  • https://opinie.olsztyn.p… Kolejny element, nic z polityki i ekonomii.  Przepraszam za wstawkę.  PS

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Niemcy chcą zniszczyć PiS – chodzi o 1 bln USD
  • Niemcy w panice - pragną obalić rząd PiS
  • PO-PSL odbierze Polakom prywatne majątki - projekt ustawy

Ostatnio komentowane

  • u2, Swołocz zwrócił się do Chin o wsparcie militarne. Wczoraj eksperci w TV nie wierzyli. Sądzili, że chodzi o wsparcie finansowe :-)
  • Admin Naszeblogi.pl, Autorze - jeszcze raz puścisz drugi raz ten sam komentarz, to będę zmuszony odebrać bloga.
  • Piotr Solis, Bulgotanie nic nie zmieni... Za to zmieniło blokowanie broni dla Polski, bo jesteśmy osłabieni.  Proszę te swoje pierdu, pierdu i bulgotanie uskuteczniać gdzie indziej.  Za I…

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2025, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności