Witaj: Niezalogowany | LOGOWANIE | REJESTRACJA
Upadek portalu Obserwator.com
Wysłane przez elig w 29-05-2013 [13:22]
Wczoraj /28.05.2013 uświadomiłam sobie, że bardzo dawno juz nie zagladałam na portal Obserwator. com . Witryna ta powstała 1 września 2012, a załozył ją Stanisław Janecki, były naczelny "Wprost". Zapowiedzi były zachęcajace /TUTAJ/:
"Obserwator to portal, który ma działać w zastępstwie tygodników opinii, które upadają z powodu kryzysu czytelnictwa i kryzysu opiniotwórczej roli prasy.
Równoprawnymi twórcami Obserwatora są blogerzy. Istotnym elementem portalu będzie tak zwany reportaż obywatelski - materiały, w tym filmowe przygotowywane przez blogerów. Generalnie filmy i serwisy wideo mają być atutem portalu.".
Gdy jednak obecnie zajrzałam na stronę Obserwatora, powitał mnie napis:
"Domena obserwator.com jest na sprzedaż.
Szczegóły pod adresem: [email protected]. ".
Zajrzałam na stronę Obserwatora na Facebooku /TUTAJ/. Już 31 stycznia 2013 widniał tam wpis: "Jakub Iwański - jakoś cicho o Obserwatorze ostatnio", a 28 kwietnia 2013 Marek Krzyżanowski napisał: "BĘDZIE SIĘ TU JESZCZE COŚ DZIAŁO?
Zajrzałam do Internet Archive Wayback Machine /TUTAJ/. Okazało się, że 20 kwietnia 2013 portal jeszcze istniał,
choć ostatnie wpisy pochodziły z marca 2013. W dniu 30 kwietnia domena była już wystawiona na sprzedaż.
W lutym 2013 napisałam notkę "Pączkowanie portali" /TUTAJ/ w której stwierdziłam, że: " W ciągu zaledwie 10 miesięcy, od maja 2012 do lutego 2013 włącznie powstało aż sześć nowych portali blogerskich. Jakie będą ich dalsze losy? - trudno powiedzieć.".
Niestety - wiemy już co się stało z portalem Obserwator.com . Pięć pozostałych jakoś sobie radzi /3obieg.pl wreszcie ruszył, choć nastąpił tam rozłam w redakcji/. Powstał jeszcze jeden nowy portal Noweblogi.pl /TUTAJ/.
Podejrzewam, iż upadek Obserwatora zwiazany jest z faktem podjęcia przez red. Janeckiego pracy w tygodniku "Sieci". Szkoda jednak, że nikt nie przejał prowadzenia tej witryny. W ten sposób siedmiomiesięczna /wrzesień 2012 - marzec 2013/ praca wielu ludzi została zmarnowana.
Komentarze
29-05-2013 [13:44] - Teresa Bochwic | Link: Sytuacja na rynku prasy
Sytuacja na rynku prasy tygodnikowej zmieniła sie radykalnie - nie upada, przeciwnie,kwitnie, do tego nowa telwizja, radio Wnet. Portal okazał się niepotrzebny.
Zastanawia natomiast sytuacja permanentnych rozłamów w inicjatywach Tomasza Parola.
29-05-2013 [14:03] - tipsi | Link: Obawiam się,
że pozytywna zmiana na rynku tygodników to tylko nasza polska specyfika, wynikająca już to z sytuacji politycznej, już z zachowawczego podejścia znacznej grupy odbiorców do nowych kanałów przekazywania treści, tudzież z grupy tej wiekowego przekroju -- młodzi stosunkowo mało interesują się życiem społeczno-politycznym, więc siłą rzeczy przewagę wśród odbiorców mają osoby znajdujące większą przyjemność z fizycznego obcowania z prasą niż posługiwania się tabletem. Dostęp do i koszt internetu też nie są bez znaczenia.
Na świecie jednak trendy są wiadome -- prasa drukowana schodzi ze sceny, a wraz z nią klasyczne dziennikarstwo. Żyjemy na przełomie epok i nie jestem pewny, czy uda nam się z epoki mijającej do nadchodzącej przenieść dobre rzeczy, a porzucić te gorsze.
Państwo, zwłaszcza totalniackie, równie łatwo będzie kontrolować sieciowe media elektroniczne i rozproszone źródła wypełniających je treści, co media klasyczne i tworzących je autorów.
Co do p. Parola zaś, to mnie już nic nie zastanawia -- wszystko jasne.
29-05-2013 [14:11] - elig | Link: @tipsi
Zawsze wieszczono, że nowe media doszczętnie wyprą stare. Kino miało wyrugować teatr, telewizja - radio i kino. Nie doszło jakoś do tego. Teraz mówi się, iż Internet wykończy prasę. Nie wierzę w to.
29-05-2013 [16:48] - Leszek Witkowski | Link: Internet w ataku
W Kanadzie internet i TV juz wyparly ksiazke. Ludzie nie czytaja, lub czytaja naprawde bardzo malo.
Gazety podobnie jak TV spelniaja role oglupiajaco-propagandowa.
Informacje sa filtrowane, a nawet falszowane.
Osobiscie nie ogladam TV i nie prenumeruje gazet, poniewaz w internecie znajde szybciej wszystko to co mnie interesuje.
W tym miejscu jestem raczej wyjatkiem, bo gazety sa czytane, a w kazdym domu, na naczelnym miejscu, kroluje pokazny telewizor.
Wydaje mi sie, ze jednak internet wyprzedzi slowo pisane i TV. Oczywiscie nie niszczac ich do cna.
Tutaj teatr ledwo zipie. Kino jeszcze funkcjonuje, ale to nie jest juz to kino, co kilkanascie lat temu.
Natomiast koncerty zespolow muzycznych, czy solistow, ciesza sie nieslychanym powodzeniem.
29-05-2013 [22:26] - elig | Link: @Leszek Witkowski
Czytający książki zawsze byli mniejszością. Różnica między obecnymi i dawnymi czasami polega tylko na tym, że dawniej większość nieczytających to byli analfabeci, a dziś każdy potrafi się podpisać.
30-05-2013 [12:51] - takijeden | Link: .
.
29-05-2013 [23:55] - Leszek Witkowski | Link: Jednak mnie zadziwia
Jednak mnie zadziwia kompletny brak oczytania np wsrod lekarzy.
Rozumiem, studia dlugie i ciezkie, pozniej tez trzeba byc na biezaco.
Czy moze Pani sobie wyobrazic, ze w miasteczku w ktorym zyje, wsrod dosyc duzej grupy lekarzy, a jeszcze wiekszej grupy absolwentow wyzszych uczelni, sa tylko trzy osoby, ktore wypozyczaja polskie ksiazki z istniejacej polskiej biblioteki.
To o czyms swiadczy.
30-05-2013 [12:51] - takijeden | Link: .
.
29-05-2013 [14:05] - elig | Link: @Teresa Bochwic
Portale służą do czego innego, a tygodniki do czego innego. One się raczej uzupełniają. Sądzę, iż Janecki nie był w stanie pracować i tu, i tu. Podobnie, gdy Karnowski został naczelnym "Sieci", to portal Wpoliryce.pl przejał Marek Pyza. Szkoda, że Obserwatora nikt nie przejął.
29-05-2013 [15:19] - szara_komórka | Link: i to są właśnie "nasi" z sieci
Najoględniej mówiąc mają nas tam, gdzie słońce nie dochodzi. Wściekacie się na Coryllusa gdy wali "w tych naszych" jak w kaczy kuper a w końcu okazuje się, że ma rację.
29-05-2013 [22:21] - elig | Link: @szara_komórka
Coryllusowi nie chodzi o to, że "nasi" nie doceniają Internetu. On uważa, iż oni są integralną częścią rządzącego nami Systemu, a tylko udają opozycjonistów.
31-05-2013 [00:03] - szara_komórka | Link: a o czym ja piszę ?
- o ich opozycyjności. Swoim podejściem do spraw pokazują, że mają wszystko gdzieś.
I nie tylko ten Obserwator.com. (przez trzy m-ce siedzieli cicho w d...e?. Gdyby Pani tam nie zajrzała dalej by tak siedzieli i nikt by się o tym nie dowiedział). Ci "nasi" oczywiście doceniają wszystko, ale jeżeli nie idzie za tym kasa to mają to głęboko.
31-05-2013 [00:23] - goral | Link: .
.