Zbigniew Herbert
Potęga smaku
Pani Profesor Izydorze Dąmbskiej
To wcale nie wymagało wielkiego charakteru
nasza odmowa niezgoda i upór
mieliśmy odrobinę koniecznej odwagi
lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku
Tak smaku
w którym są włókna duszy i chrząstki sumienia
Kto wie gdyby nas lepiej i piękniej kuszono
słano kobiety różowe płaskie jak opłatek
lub fantastyczne twory z obrazów Hieronima Boscha
lecz piekło w tym czasie było jakie
mokry dół zaułek morderców bark
nazwany pałacem sprawiedliwości samogonny Mefisto w leninowskiej kurtce
posyłał w teren wnuczęta Aurory
chłopców o twarzach ziemniaczanych
bardzo brzydkie dziewczyny o czerwonych rękach
Zaiste ich retoryka była aż nazbyt parciana
(Marek Tulliusz obracał się w grobie)
łańcuchy tautologii parę pojęć jak cepy
dialektyka oprawców żadnej dystynkcji w rozumowaniu
składnia pozbawiona urody koniunktiwu
Tak więc estetyka może być pomocna w życiu
nie należy zaniedbywać nauki o pięknie
Zanim zgłosimy akces trzeba pilnie badać
kształt architektury rytm bębnów i piszczałek
kolory oficjalne nikczemny rytuał pogrzebów
Nasze oczy i uszy odmówiły posłuchu
książęta naszych zmysłów wybrały dumne wygnanie
To wcale nie wymagało wielkiego charakteru
mieliśmy odrobinę niezbędnej odwagi
lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku
Tak smaku
który każe wyjść skrzywić się wycedzić szyderstwo choćby
za to miał spaść bezcenny kapitel ciała
głowa
podkreślenie moje...dla pani kasi, dla pani daf
znakomite wykonanie śp. Przemysła Gintrowskiego...
youtube.com
- Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
- Odsłony: 14825
ona taka kumata
fakultety
nostryfikacja
samo zadowolona
spelniona zaspokojona
ortografia gramatyka
a
jak una tegu nie pojmie?
to una panu tak odpisze ze my
i belki w oku, pokory ,przebaczenia
ni w .. nie zobaczymy.
Tyle w temacie.
na kanapę skok...i służyć, służyć... ;-)
pusto pod tą czaszką, oj pusto. Pisać nauczyli ale myśleć już nie koniecznie?
Pewien stary profesor mówił:
"Z idiotą się nie rozmawia. Idiota w dyskusji sprowadzi cię do swojego poziomu na którym jako idiota będzie miał nad tobą przewagę".
Dedykuję ten tekst Panu, szanowny Panie.
Pewnie masz ich w schowku sporo i używasz żeby zaistnieć, ale czasem pomyśl najpierw, czy pasują.
Nie wiem o jakie paragrafy chodzi .
Wiem natomiast, że mamy do czynienia z patologiczną antypolską niemrą, bodajże z Austrii.
Proszę się nie przejmować, ani nią ani akolitami.
Pozdrawiam.
Następny arozumny do kolekcji.
zadedykowal Pan miedzy innymi mnie i powiem panu tylko
tyle ze to przez postepowanie takich jak Pan te ZBRODNIE
nigdy nie beda ukarane....
Dlatego ze to tacy jak Pan dziela Polakow a NAROD podzielony
nie ma NIC do powiedzenia....
Jednym slowem...ZMIEN PAN JEZYK....bo " dobrymi checiami pieklo
jest wybrukowane"...
a ja myślałem, że zbrodnie na Polakach nie zostaną ukarane, bo od kilkudziesięciu lat nie ma polskiego rządu
o dzieleniu narodu słyszę ustawicznie od pookragłowej sitwy
jest Pani tej sitwy tubą ?
ZMIEŃ PANI JĘZYK
Myślę, że tacy jak Pan to woda na młyn dla tych właśnie pookrągłostołowych sitw. Ciekawe tylko czy zdaje Pan sobie z tego sprawę czy też nie.
Niestety, tacy jak ten Pan Andrzej W z niczego sobie sprawy nie zdaja. Z domu rodzinnego nie wyniesli zadnego wychowania, im sie tylko wszystko nalezy i naturalnie zawsze maja racje, a chamskie ataki to ich sposob artykulowania sie. Za granica kompromizuja Polske i Polakow - wystarczy sie rozejrzec np. w Berlinie czy w Wiedniu. Diwie sie tylko, ze takie zachowanie jest w Niezaleznej tolerowane. Mnie nie kazdy jest w stanie obrazic - a szczegolnie tenze P. Andrzej W.
Pozdrawiam
Już pani pisałem, że jest pani wyłącznie patologiczną antypolską niemrą.
No pisał Pan, pisał. Fajnie, że chociaż tyle udało się Pana nauczyć w państwowej szkole. Zawsze coś.
Opinia takich "osobistosci" jak Pan nie robi na mnie najmniejszego wrazenia. Z mojego domu rodzinnego wynioslam zasade: "Nie kazdy moze nas obrazic" - Pan nie jest w stanie, nawet jak sie Pan bedzie nadal bardzo staral.
Panu się tylko wydaje, że Pan myśli...
Może mi się i tylko wydaje. Panu jednak nawet to już nie powinno się wydawać.
Ale jak mówię:
"Nie gadaj z idiotą bo idiota ściągnie cię do twojego poziomu i z tobą wygra ponieważ tam jest bezkonkurencyjny".
"Indyk tez myslal o niedzieli a w sobote mu łep ucieli"...
Zastanow sie tez ....DlACZEGO....od kilkudziesieciu lat nie ma
polskiego rzadu?????
Juz najwyzszy czas zadawac takie pytania i uczyc sie na bledach ...
Jak mozna bylo w Polsce tak wszystko SPIEPRZYC....dlaczego pozwoliliscie
sie zagonic do naroznika....skoro jestescie tacy mądrzy to gdzie byliscie????
Tak wiec najwyzszy czas zmienic STRATEGIE....trzeba zdobywac zwolennikow, ludzi
przekonywac do swoich racji a nie obrzucac ich obelgami i ich obrazac...
Ja zyje miedzy zwyklymi ludzmi i nie widze wsrod nich poparcia dla takich
jak Ty....moge nawet powiedziec ze raczej odpychacie ich od siebie swoim zachowaniem.....
Zeby moc zaczac rozliczac to TRZEBA WYGRAC WYBORY.....czy jestes pewny ze PIS wygra
wybory jezeli zwolennicy PIS-u beda zachowywac sie tak jak Ty i Tobie podobni???
Zwolennicy RADIO MARYJA i TV TRWAM to....ZA MALO...
do tej pustej głowiny, że nigdy większość nie stanowiła o Polsce?
Mam gdzieś większość, którą miałbym przekonywać do smoleńskiego morderstwa.
Ja kogoś takiego wygoniłem z domu. Nie miałem ochoty go przekonywać.
Ciebie też ochoty przekonywać nie mam.
Spadaj.
Jest dokładnie tak jak myślałem - "dziadzio" wszystko więdzący tylko, że w demokracji rację ma większość i bez jej przekonania możesz sobie ględzić bez końca. I tak razem z nimi pójdziemy w przepaść. A chodzi o to abyśmy przejęli ster.
Radzę to zrozumieć puki nie jest za późno.
tak koniecznie chce byc tym najmadrzejszym na tym blogu, profesorow roznych, starych cytuje.....
to prosze czasami sprawdzac pisownie ! POKI nie jest za pozno! Taki blad robi fatalne wrazenie!
To Pani nie wie, że odkąd zasiadł na prezydenckim fotelu Komorowski to zmieniły się zasady pisowni?
Uwagę przyjmuję i dziękuje. Postaram się poprawić.
niz z glupim zyskac"...
I puknij sie w ten pusty lep...
jakbym chciał opowiadać dowcipy, to opowiadałbym o Kasi
gdzie slonce nie dochodzi....
bedzie z tego wiekszy pozytek....
Większość nie stanowiła o Polsce i nie stanowi o żadnym kraju. U nas ton zwykle nadaje szczęśliwa mniejszość, która nie wie o swojej głupocie. Dlatego mamy to, co mamy.
Tacy goryle i Andrzej czy dogardy to woda na młyn cwaniaczkom z TVN. I rzeczywiście bezrefleksyjnie nie starają się zupełnie zrozumieć dlaczego tamci od lat wygrywają. Wygrywają ponieważ tacy jak Andrzej W. pokazują wiecznie zaciśnięte pięści i zęby. Aby Polskę zmienić musimy najpierw wygrać wybory - nawet jeśli miało by dziś wyglądać to w ten sposób, że będziemy się do nich dziś uśmiechać trzymając za plecami cały czas kij bejsbolowy.
Ja również poruszam się na co dzień wśród ludzi, którzy mają wszystko w nosie. Nie obchodzi ich Polska, nie obchodzi ich Smoleńsk. Obchodzi ich tylko własny portfel. Dlatego powiedziałem - społeczeństwo mamy trudne ale to nieznaczny, że sprawa jest beznadziejna. Nie jest. Świadczą o tym efekty mojej pracy. Nie mogę więcej zdradzić szczegółów ale w mieście w którym pochodzę rozpoczęliśmy taką kampanię, że lokalny PiS drapie się po głowie i dziwi się, że przyniosło to taki pozytywny efekt.
Każdą wojnę można wygrać - trzeba tylko umiejętnej strategii.
A to co proponują nasi adwersarze to kolejna wyborcza klęska i kolejne przegrane lata dla Polski.
Pani Daf – pozdrawiam Panią – i jak widzi Pani szkoda tu naszego zdrowia i czasu. Nikt nawet nie pochylił się nad moją propozycją.
Co to znaczy? Pozostawiam domysłom.
Zdenerwować prymitywną agenturę i od razu się ujawnia.
"że lokalny PIS drapie się po głowie"
"pozostawiam domysłom".
"nie mogę zdradzić szczegółów"
Mamy kolejnego,który próbuje pokazać, że jest jakaś inna opozycja.
Panie Robo..coś tam... nie uda się to panu.
Marnujesz się chłopie tu. Musisz koniecznie iść do kontrwywiadu. Przy tobie żaden agent by się nie ostał.
Tez tak mysle. W moim dziecinstwie w Polsce mowiono mi:"Zachowuj sie prawidlowo, bo cie nikt nie zechce przyjmowac." jak Pani widzi, takie zasady nie obowiazuja juz w Polsce. Moralna i intelektualna degrengolada znacznej czesci Polakow jest w stanie zaawansowanym. Tego nie da sie juz zahamowac. Tego nie ma tez w innych krajach postkomunistycznych.
Od pewnego czasu, przerazona tym co sie w Polsce dzieje, podpisuje rozne petycje i wysylam pieniadze dla organizacji patriotycznych w Polsce. Ale to na prozno. Osobny rozdzial, to skandaliczne zachowanie niektorych Polakow za granica, o czym nas informuja media.
Pozdrawiam Pania
Tylko ze ja tej "degrengolady" nie widze miedzy zwyklymi Polakami wsrod ktorych
zyje....ludzie staraja sie wiazac koniec z koncem i jakos sobie radzic...
Wiem tez o tym jak Polacy zachowuja sie za granica i jestem pewna ze w Polsce
nie mogli by sie tak zachowywac....bo sami spaliliby sie ze wstydu i na pewno byliby
potepieni przez otoczenie...
Pracuje miedzy ludzmi i nie spotykam sie z takim chamskim zachowaniem jak niektorzy
zachowuja sie na niezaleznej...
Ja takiego CHAMSTWA jak na niezaleznej nie widze w swoim otoczeniu....
Nie wiem komu zalezy na tym zebysmy byli postrzegani jako PROSTAKI,CIEMNOGROD, CHAMSTWO,
na zasadzie jakie te KATOLE to PRYMITYWY....
Nie wiem tylko czy ci co tak sie zachowuja to IDIOCI....czy V KOLUMNA?
Pozdrawiam Pania.
Ja tez nie widze wsrod moich polskich znajomych tej "degrengolady". Wobec tego trzeba poprosic NIEZALEZNA o wyeliminowanie chamow z tego sympatycznego portalu. Nie wnosza oni nic dobrego ani madrego do dyskusji, wprowadzaja niemila atmosfere i swoim chamstwem kompromituja portal. Kogos, kto sie nie potrafi zachowac, nie wpuszcza sie do domu ! Czy tez tak Pani mysli ?
Pozdrawiam Pania
czasem usiłują ją mieć eksterminując innych
ja taką, jak daf przyjmuje w domu
w przedpokoju
pewnie ten problem daf....tam , gdzie mieszka.
pozdrawiam
również pozdrawiam
Tez tak uwazam ...oni tu po prostu wprowadzaja TERROR...
Jaki to ma sens....jaki to ma cel???...NIE WIEM!!!
Nawet na onecie dyskusja jest na wyzszym poziomie
i z moimi pogladami nie jestem tam obrazana..
Pozdrawiam Pania.
Berlin Niemcy
Hotel Adlon Kempinski
---Nikt wiecej nie bedzie obrazal Kate ! ---Doberman niem.wersja Chuck'a N.
---dzwonisz po Sergieja Piaseckiego ,Max ?---radiotelegrafistka Natasza Rostowa.
---dzwonie po wodke i panienki,niemieckie,imprezka made in Gorylisko---Max Otto von Stirlitz.
A co mówią lekarze?
Pani się myli.Dobrze Pani dostrzegła, jak ta niemra postrzega Polaków.
Myli sie Pani jednak odnośnie do tego, że nazywanie spraw po imieniu jest chamstwem.
a nie na prawicowym portalu ktory smie sie uwazac za INTELIGENCKI...
Walcz po rycersku a nie po CHAMSKU....
Mam duzo znajomych za granica , ktorzy tez musza sie wstydzic za
swoich rodakow.....wiec Pani Daf mowi prawde...
Berlin Niemcy
Hotel Adlon Kempinski
---przestancie juz wyc ! wyraznie rozentuzjazmowany Max Otto von Stirlitz dzwonil po panienki,niemieckie.
---"..takim jezykiem mozna mowic w melinie pojackiej.." ? radiotelegrafistka Natasza Rostowa
---- 8-) ---Dog niem.
kompletne dno ... przebiłeś nawet onet.
anulowano
Pan jesteś tylko epigonem. Zresztą niedokładnym. To cytata z NE.
Pańskie zwykłe tchórzostwo lub agenturalność wyszły z któregoś uprzedniego wpisu.
To bardzo się cieszę, że udało się Panu mnie rozszyfrować.
Szanowny Pan
Red. Jozef Darski
Szanowny Panie Reedaktorze,
zwracam sie do Pana z uprzejma prozba o rozwazenie mozliwosci wyeliminowania
z tego sympatycznego Blogu tych, ktorzy tu wprowadzaja zamet, reprezentuja
bardzo niski poziom intelektualny i kulturalny, wykazuja brak szacunku dla
innych osob, co jest powodem niemilej atmosfery .
Obrzucanie mnie i innych wyzwiskami przez niektore osoby nie robi na mnie
wrazenia, powniewaz z mojego warszawskiego domu rodzinnego wynioslam zasade:
"cham nie jest w stanie nas obrazic", jednak stwarza to trudna do zniesienia
sytuacje.
Bede Panu bardzo wdzieczna za podjecie wlasciwej decyzji.
Z wyrazami szacunku
Daf
Berlin Niemcy
Hotel Adlon Kempinski
---nie rzucim ziemi skad nasz rod--Dog niem. Doberman wersja niem.Chuck'a N. radiotelegrafistka Natasza Rostowa und Max Otto von Stirlitz
Myślałem, że takie dno to już tylko na onecie zobaczę.
Bede wdzieczny gdy sie niemry stad ewakuuja
ale kawal:
wyeliminowanie z tego sympatycznego blogu...
poniewaz z mojego warszawskiego domu rodzinnego....
trudna do zniesienia sytuacja...
wysylam pieniadze do organizacji pariotycznych w Polsce...
wyje ze smiechu.
baby musza nadawac z watutinek.
mysle ze P.Darski tez ma ubaw.
a chojecki nie odpowiedzial,
wyslal baby
bez nas bedziecie mogli sobie tylko POGWIZDAC....
na WYCIE nie bedziecie juz miec sil...
Pani Daf z jej (będącą zapewne skutkiem jakiegoś przykrego natręctwa) predylekcją do ciągłego pouczania wystarczyłoby chyba zaserwować Brzechwę:
"Proszę pana, pewna kwoka
Traktowała świat z wysoka
I mówiła z przekonaniem:
"Grunt to dobre wychowanie!"
Zaprosiła raz więc gości,
By nauczyć ich grzeczności..."
Może i paskud był z niego ale przekaz byłby łatwiejszy do rozszyfrowania. To raczej ten poziom rozwoju.
Z drugiej strony... Mistrza zawsze dobrze przypomnieć.
żenujący spektakl
nie róbcie chlewu na Niezależnej , grzecznie proszę abyście zachowali umiar w dyskusji .Tu nie Onet ....... myslicie że ja nie potrafie bydła narobić....Ci którzy mnie pamiętają z Onetu wiedzą że potrafię sprawić iż poczują ciepły oddech na plecach . Tak że prosze o kulturalne zachowania i merytoryczną dyskusje.....pozdrawiam wszystkich
Drogi Panie k a t !
Opatrznosc nam Pana zeslala ! I dzieki temu wylacznie gawiedz sie przestraszyla i siedzi cicho ! Czy Pan nie uwaza, ze niektorzy "aktorzy" tego dzisiejszego i wczorajszego spektaklu moze zbyt czesto odwiedzaja Biedronki i spozywaja nie to co im sluzy ?
Dziekuje serdecznie, takze w imieniu "mojego ugrupowania" i pozdrawiam /DA
Pani to też dotyczy.... proszę bez uszczypliwości i wycieczek osobistych..... pozdrówka