"Uwarzałem Że" - mówi Rafał Ziemkiewicz

  W dniu 20.02.2013 w Empiku Junior przy Marszałkowskiej w Warszawie miała miejsce promocja najnowszej książki Rafała Ziemkiewicza "Uwarzałem Że".  Imprezę prowadził Piotr Gociek, który wyraźnie wyspecjalizował się już w tego typu działalności.  Spotkanie zaczęło się o godz 18:00.  Obecnych było kilkadziesiąt osób.

  Najpierw Rafał Ziemkiewicz opowiedział o historii powstania książki.  Powiedział, że jeszcze na początku listopada nie miał pojęcia, że ją napisze.  Jej powstanie było skutkiem wyrzucenia przez Hajdarowicza Pawła Lisickiego z tygodnika "Uważam Rze".  Nikt wtedy nie przypuszczał, że nowe pismo - "Do Rzeczy" uda się stworzyć w dwa miesiące.  Ziemkiewicz postanowił więc zebrać część tekstów z "URz", "Rz" oraz "W sieci opinii", przerobić je nieco i usystematyzować.  Tak powstało "Uwarzałem Że".  Zastosowana technika pisania była taka sama, jak ta, której używał Ziemkiewicz przy pisaniu swojej pierwszej publicystycznej książki "Viagra Mać", wydanej w 2002 roku.

  Potem Piotr Gociek zapytał o analogie miedzy współczesną Polską, a Królestwem Kongresowym.  Ziemkiewicz powiedział, że przyszła mu ona do głowy, gdy pisał "Michnikowszczyznę".  Zastanawiało go wtedy, jak to się dzieje, że niektóre osoby będące parę lat wcześniej bojownikami o wolność słowa, zaczęły w II RP szerzyć kłamstwa.  Przypomniał sobie wtedy, że podobna sytuacja w dziejach Polski miała miejsce w Królestwie Kongresowym przed i w trakcie Powstania Listopadowego.  Przypomniał książkę Mariana Brandysa "Koniec świata szwoleżerów" / ja bym wspomniała też o piosence Jacka Kaczmarskiego "Somosierra"/.

  Żeby pokazać rozmiary degrengolady państwa polskiego pod rządami Tuska, Ziemkiewicz porównał postępowanie premiera i jego ludzi  po Smoleńsku z zachowaniem komunistycznego aparatczyka Szałajdy po katastrofie Ił 62 w Lesie Kabackim w 1987 r.  Szałajda miał odwagę postawić się Rosjanom i wymusić przeprowadzenie śledztwa, które wykazało, iż to konstrukcja samolotu była wadliwa.  Jeden ze słuchaczy próbował tłumaczyć Tuska, twierdząc, że był on "sparaliżowany strachem".

  Ziemkiewicz mówił takze o pakcie fiskalnym, złym wykorzystaniu funduszy unijnych i degrengoladzie polskiej kolei, którą obserwuje na bieżąco, gdyż nie ma prawa jazdy i często podróżuje pociagami

  Rozmowa Ziemkiewicza z Goćkiem trwała 35 minut, a potem przyszedł czas na pytania z sali.  Pytano m.in o to czy Ziemkiewicz planuje jakieś powieści.  Odpowiedział, że pracuje nad książką historyczną ukazującą błędy polskiej polityki przed wybuchem drugiej wojny światowej.  Pytano też o Telewizję Republika, i czy pojawi się w niej "Antysalon Ziemkiewicza".  Stwierdził, że formuła jego programu nie jest jeszcze ustalona, ale będzie raczej różna od poprzedniej, gdyż program ten przeznaczony będzie dla bardziej wyrobionego politycznie widza.  Ziemkiewicz powiedział też, że ma wrażenie, iż odstaje od reszty zespołu TR w kierunku centrowym.

  Ja zabrałam głos i zauważyłam, ze Ziemkiewicz podpadł ostatnio blogosferze i części czytelników przez to, że najpierw oświadczył, iż: "nigdy z tym słupem Hajdarowiczem !!!", a potem opublikował artykuł w "PlusMinus" - weekendowym dodatku do hajdarowiczowskiej "Rzeczpospolitej".  Powiedziałam, że rozumiem, czemu Ziemkiewicz opublikował tam ten tekst, ale spytałam go: po co się zarzekal?

  Ziemkiewicz przypomniał, jak redaktor naczelny pewnej gazety żądał od swoich współpracowników: Znajdźcie mi k...a coś na tego Ziemkiewicza!  No i ostatnio znaleziono ten artykuł w "PlusMinus".  Powiedział także, iż blogosfera została podpuszczona przez portal Na Temat, który podał nieprawdziwą wiadomość, ze Ziemkiewicz i jego koledzy wracają do redakcji "Rz".

  Dyskusja zakończyła się o 19:05.  Potem Ziemkiewicz zabrał się do podpisywania swej książki.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika tagore

20-02-2013 [22:04] - tagore | Link:

Pan Ziemkiewicz nie odpowiedział na Pani pytanie dotyczące
"zarzekania się" ?

tagore

Obrazek użytkownika elig

21-02-2013 [00:42] - elig | Link:

Coś bąknął, że może wyrażał się zbyt kategorycznie, a potem powiedział to, co opisałam.

Obrazek użytkownika tagore

21-02-2013 [22:05] - tagore | Link:

Obserwacja zachowań umiarkowanych i związanych mniej lub bardziej z opozycją
dziennikarzy ,nasuwa niemiłe wspomnienia z czasów gdy ludzie o podobnej
pozycji społecznej przepychali się na linii startowej do nowego rozdania, z
nadzieją na karierę polityczną.

tagore

Obrazek użytkownika lala

21-02-2013 [00:30] - lala | Link:

nie ma jak wierzyc takim cynicznym blagierom jak Ziemkiewicz...

Obrazek użytkownika elig

21-02-2013 [12:27] - elig | Link:

  Każdego można nazwać "cynicznym blagierem", ale dobrze byłoby jakoś to uzasadnić.

Obrazek użytkownika Ewakropkapl

21-02-2013 [10:30] - Ewakropkapl | Link:

Wprawdzie R. Ziemkiewicz(z paru powodów) nie jest w stanie dogonić J.I.Kraszewskiego, ale rozpędza się...
Szkoda, że ostatnio zobaczyliśmy inne oblicze R.Ziemkiewicza, którego wielu nie chciałoby widzieć. Szkoda, że ten zdolny człowiek, nie potrafi być skromniejszy i szanować czytelników(słuchaczy), bo powątpiewam, iż pan Ziemkiewicz na prawdę wierzy, że wszystko można wytłumaczyć "wrogim redaktorem" gazety wrednej. Ponadto, odnoszę wrażenie, jakby Pan Rafał wciąż ścigał się z A.Michnikiem, nie zauważając, że dawno temu go przegonił, intelektem i piórem, bo przecież, a Michnik- od dawna już, jedynie odcina kupony z minionego czasu młodości.

Obrazek użytkownika elig

21-02-2013 [12:25] - elig | Link:

  Jakie jest to "inne oblicze"?  Czym się różni od poprzedniego?