Sztuczny neuron, czyli zacznijmy się w końcu chwalić

  Według mediów i to zarówno tych z mainstreamu, jak i tych prawicowych, Polacy maja prawo odnosić sukcesy tylko w jednej dziedzinie - w sporcie.  Wolno było opiewać "małyszomanię" lub Euro 2012.  We wszystkich innych dziedzinach życia, jesteśmy przedstawiani jako nieudacznicy mający dwie lewe ręce.

  Sławną celebrytką staje się dzieciobójczyni.  Czy ktoś spróbował opisać pana Sylwestra Sokolnickiego, burmistrza Serocka od 1990 roku, którego działalność całkowicie przekształciła to, zaniedbane kiedyś, piękne miasteczko.  Ależ skądże !!!  W mediach reklamuje się faceta który przebrał się za babę i robi wokół siebie wiele szumu.  Ostatnio chciał on nawet zostać wicemarszałkinią Sejmu.

  Tę politykę medialną najlepiej widać w nauce.  Od ładnych paru lat uczelnie wyższe przedstawia się jako punkty rozdawania bezwartościowych dyplomów, a naukowców jako tych, co prochu na pewno nie wymyślą.  Wpaja się wszystkim przeświadczenie, że jakiekolwiek osiągnięcia możliwe są tylko za granicą, a w Polsce do niczego nie da się dojść.  A tymczasem....

  Dziś RMF24.pl zamieściło wywiad Grzegorza Jasińskiego z profesorem Konradem Szaciłowskim z AGH p.t. "Naukowcy AGH zbudowali pierwszy w Polsce sztuczny neuron"  /TUTAJ/.  Czytamy:

  "Sztuczny neuron to układ, składający się z dwóch warstw polimeru przewodzącego prąd elektryczny, pomiędzy którymi znajduje się warstwa żelu polimerowego, zawierającego nanocząsteczki siarczku kadmu. Oświetlany krótkimi impulsami światła układ ten potrafi zapamiętać, czy w poprzednim cyklu był oświetlany, czy nie i w zależności od tego odpowiada sygnałem elektrycznym o różnej amplitudzie.

Badacze z AGH zamierzają wykorzystać go do diagnostyki medycznej. Po dobraniu odpowiedniego składu polimerów, czy też nanocząstek, można bowiem dzięki niemu z bardzo dużą dokładnością dokonywać detekcji cząsteczek chemicznych, obecnych w naszym organizmie, które mogą na przykład świadczyć o pewnych schorzeniach.".

  Problem w tym, że takie wiadomości pojawiają się na krótko i znikają.  Nie przebijają się do powszechnej świadomości.  Tak było na przykład z metodą wytwarzania grafenu, szczególnej postaci węgla, mogącej wywołać rewolucję w elektronice.  Pisano o tym we wrześniu 2012  /TUTAJ/.  I co? I nic - do tej pory cisza.
 
  Kto wie, że zespoły polskich astronomów z Warszawy i Torunia odkrywają wciąż nowe planety krążące wokół odległych gwiazd, a marsjański łazik Curiosity jest wyposażony w detektor skonstruowany przez polską firmę z Ożarowa Mazowieckiego?  Kto słyszał o sukcesach polskich informatyków?
  Powinniśmy się nauczyć cenić samych siebie i chwalić się autentycznymi osiągnięciami.  Naukowcy zajmujący się naukami ścisłymi oraz techniką powinni zacząć brać przykład z historyków starających się popularyzować historię Polski oraz walczących z ograniczeniem nauczania historii w szkole.  Nauki ścisłe ograniczono jeszcze bardziej i nikt nie protestował.

  Przed kilkunastu laty powstało trochę cennych inicjatyw w rodzaju Festiwalu Nauki, Pikniku Naukowego, czy budowy Centrum Nauki "Kopernik".  To jednak nie wystarcza.  Trzeba się przebić z tą tematyką do mass-mediów.  A przede wszystkim należy uwolnić się od kompleksu niższości, narzucanego nam wciąż przez media i z lewa i z prawa.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika dogard

09-02-2013 [08:58] - dogard | Link:

ale fajniejszy mial byc'blekitny laser' ,ktory juz byl tuz ,tuz, zawse przed przyznawaniem grantow.POtem sie oddalal,az w koncu okazal sie oszustwem agenturalnej wojskowych uczonych z ich slynnej szkoly na bemowie.

Obrazek użytkownika elig

09-02-2013 [11:16] - elig | Link:

  Skąd właściwie wiadomo, że "błękitny laser" był oszustwem?  Może istnieje jakiś link?  Nie znam tej sprawy.

Obrazek użytkownika gregoz68

09-02-2013 [11:22] - gregoz68 | Link:

Zawsze miałem pewne wątpliwości czy rzeczywiście ten osobnik, stojący z Maliniakiem i Karwowskim w kolejce po robaki (podający się za generała w cywilu) wynalazł laser:)