Piotr Zarębski : Niezależna TV ?

Tu muszę wtrącić kilka zdań.

Mianowicie o stworzeniu niezależnej TV walczę od dobrych kilkunastu lat a może i więcej. Wiele razy rozmawiałem o tym z różnymi osobami "z naszej - niezależnej opcji" celem zjednoczenia wysiłków, funduszy, sił, ludzi z profesji (często błąkających się po peryferiach zawodowych z przyczyn politycznych). Robiłem to sam lub z kilkoma ludźmi zainteresowanymi na złamanie przede wszystkim monopolu TVN, POLSATU, TVP itd. Były to czasy kiedy SLD i UW królowały na rynku medialnym a Gazeta Polska raczkowała w sprzedaży...
Później wydreptywałem ścieżki do TV Niepokalanów, kiedy się rodził TV Puls , pozyskiwałem wsparcie od Polonii z USA a nawet od Wspólnoty Polskiej sądząc że zacząć można chociażby od programu polonijnego. Były to też czasy kiedy internet raczkował i niektórym w głowie się jeszcze nie mieściło że... będzie tam możliwość oglądania i przesyłania filmów. Na wszelkich spotkaniach przy okazji pokazu moich filmów o tym mówiłem. Składałem też propozycję do PiSu sądząc iż tam znajdę zrozumienie że Wolna Polska może tylko się odrodzić z wolnymi od propagandy mediami. Niektórzy też pamiętają moje wysiłki w propagowaniu idei TV Społecznej RP - fundacji na rzecz stworzenia takiej TV. Wielu znajomych zaczęło tam wpłacać fundusze z nadzieją iż projekt się uda. Przekonało się do tego dzięki władzom fundacji (między innymi Tomasz Sakiewicz, Jan Pietrzak czy Andrzej Warchałowski - założyciel).
Na prośbę A.Warchałowskiego by "rozruszać" tę ideę na większą skalę np. zamieszczać anonse w GP skontaktowałem się z T.Sakiewiczem - on jedynie machnął ręką... natomiast J.Pietrzak uznał iż jest już w sile wieku i nie może się angażować w takie przedsięwzięcia....

To było jakieś 1,5 roku temu może 2 lata temu.

Od tego czasu ciągle słyszę o wznowieniu inicjatywy (TV niezależnej) przez kręgi dziennikarskie z Warszawy - a szczególnie, że ma to być pod szyldem GP. Przyglądam się temu z zainteresowaniem ale też i uważnie czy inicjatorzy skontaktują się z... np. Andrzejem Warchałowskim, czy innymi którzy czynili takie starania wcześniej. Przynajmniej uczciwość tak by nakazywała...

Chyba że... ma to być wąska inicjatywa biznesowa oparta tylko dla własnych przyjaciół i znajomych a nie dla dobra społecznego.

Piszę o tym bo moje inicjatywy skierowane były właśnie na dobro społeczne a także na "zagospodarowanie" jeszcze nieskompromitowanych twórców którzy z przyczyn politycznych i uczciwości nie mogli przebić się do świadomości społecznej. To oni są dzisiaj najbardziej niedocenieni za swoje postawy, część z nich balansuje na granicy ubóstwa, część niestety rozpiła się, część wyemigrowała trwoniąc swój talent i profesjonalizm. Ci nie mieli takiej szansy by pisywać do Rzeczpospolitej, Gazety Polskiej, bycia na etatach w TVP, radach nadzorczych różnych mediów, itp... w najtrudniejszych momentach nikt im ręki nie podał. Dlatego proszę traktować mój tekst jako apel do pomysłodawców stworzenia TV niezależnej żeby nie widzieli tylko czubka swojego nosa. Inaczej ta inicjatywa stanie się kolejnym grajdołem zamkniętego kręgu klakierów co można prześledzić w innych stacjach TV kompletnie zrujnowanych intelektualnie i zawodowo.

Takie ślady zdegradowania profesjonalnego widać też na portalu Niezależna.pl kiedy za kamerę biorą się znajomi o czym wielokrotnie informowałem wszem i wobec.

Piotr Zarębski
PS.Można drukować

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Daf

05-11-2012 [12:05] - Daf (niezweryfikowany) | Link:

To jest niezwykle wazna sprawa: Niezalezna TV, a wiec tak zorganizowana, jak te TV w Eur.Zach., ktore codziennie ogladam (Niemcy, Austria, Szwajcaria). Chetnie sie zajme organizacja takiej niezaleznej polskiej TV, ale sama przeciez nie dam rady. Naturalnie, bede to robic bezinteresownie - gdyby ktos przypuszczal, ze chodzi mi o kase.
Chetnie jeszcze z wlasnej kieszeni doloze...
Prosze o propozycje.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

05-11-2012 [13:58] - NASZ_HENRY | Link:

trzeba koniecznie dać odpór ;-)

Obrazek użytkownika marco.kon

05-11-2012 [14:31] - marco.kon | Link:

Oprócz Pana i moich. Znam pana osobiście i z całą odpowiedzialnością mogę to stwierdzić. Szkoda że jest tak mało bezinteresownych Polaków i dziennikarzy, takich jak Pan.

Obrazek użytkownika Piotr Zarębski

06-11-2012 [00:08] - Piotr Zarębski | Link:

Dziękuję za tak miły dla mnie komentarz. Niektórzy nie mogą w to uwierzyć że można coś robić dla innych szczególnie w zawodzie filmowo-tv, gdzie panuje konkurencja. Ja to widziałem już na studiach w szkole filmowej. Jak się komuś noga powinęła to inni skwapliwie z tego korzystali zamiast pomóc... W 1980 roku nasze (moje) pokolenie przeżyło tzw solidarność (nie związkową tu mam na myśli ale tę międzyludzką). Wtedy nie liczyło się ILE JA Z TEGO BĘDĘ MIAŁ... Te wartości należałoby przywrócić w kraju bo tu chodzi o Polskę, Naród itd. Moim zawodem jest film, pośrednio media stąd uważam że MUSI być solidarność między twórcami w zasadniczych sprawach. Jedynie możemy różnić się czy konkurować na polu artystycznym. I to jest klucz do wszystkiego bo... tak konkurować to trzeba mieć wiedzę, znać profesję,a przede wszystkim mieć talent. Jak dzisiaj obserwuję "ludzi mediów" to z jest z tym problem bo do zawodu trafiają ludzie przypadkowi (najczęściej po protekcji). O talentach nie wspomnę bo to deficytowy produkt w ogóle...Ale to dłuższa debata...
Oczywiście odpowiadam tu też innym blogerom. Tak, należy tworzyć TV "niezależne" a jeśli nie ma się na to finansów - zebrać siły. Dla każdego dobrego twórcy, dziennikarza w takich mediach znajdzie się miejsce. Podkreślam DOBREGO. Osobiście mam pewne pomysły w tym względzie, projekty możliwe do wprowadzenia nawet dość szybko. Jedyny problem to finanse. Uważam że takie medium nie może mieć "strategicznego sponsora" by się nie uzależnić od takowego. Ktoś na blogu napisał że jest zainteresowany czymś takim jak TV "niezależna". Ma chęci itd - podaję więc swój e-mail do kontaktu: zarebski.piotr@gmail.com - co kilka głów to nie jedna. Mam grupę profesjonalistów i pracujemy nad takim projektem - tak więc na potwierdzenie społecznego celu zapraszam do kontaktu.
Piotr Zarębski

Obrazek użytkownika Jolanta Pawelec

05-11-2012 [18:01] - Jolanta Pawelec | Link:

nikogo już nie bierze. Słowo kompletnie wyprane z treści - przez różnych Niezależnych. Wbrew wszystkim opiniom nasze społeczeństwo doskonale wyczuwa co jest możliwe w sprawie prawdomówności:
-gdyby PIS poparł Panów inicjatywę - byłaby to tv pisowska niezależnie jak uczciwych zatrudniałaby realizator
-gdyby Gazety poparły Panów - jaki byłby ich zysk
-gdyby dziennikarze i filmowcy zmierzali do niezależności - to bylibyśmy w innym miejscu przestrzeni politycznej
Nie wyłoniliście z grona dziennikarskiego - opcji samodzielnych, niezawisłych. Oczekiwanie, że ktoś to sfinansuje - jest oczekiwaniem na zależność, czyli "kto mnie kupi".

Jak mogłoby to być możliwe:
Musiałby powstać front sił społecznych. Można to nazwać Kongres PRO - Polska Racja Obywatelska. Ten ruch świadomych obywateli (sieć ogólnopolska - niepartyjna) mogłaby opracować i zrealizować projekt Telewizja PRO - obywatelska.
Jedyna ideą takiego ruchu musiałoby być - Dla Obywatela ( służymy jego sprawom - świadomości i wolności rozwoju we wszystkich dziedzinach życia). Jak Pan widzi - pozostaje to w sferze utopii.
Różniczkowanie się ( Piłsudski) sprzyja interesom partykularnym i urządzaniu się kosztem innych ( także koryfeuszy medialnych). Pozdrawiam.