Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Ukraińscy nacjonaliści chcieli zabić wszystkich

Tezeusz, 10.07.2026

WSTĘP

prezydent.pl

Prezydent RP Andrzej Duda (do 2025 r.) oraz prezydent Karol Nawrocki konsekwentnie określają rzeź wołyńską mianem ludobójstwa. Podkreślają, że pamięć o ponad 100 tysiącach pomordowanych Polaków jest fundamentem polskiej tożsamości, a prawda historyczna musi zostać w pełni wyjaśniona.

Z mojego bloga. POLECAM ten materiał napisany 2021 roku

dziennikarzobywatelski.blogspot.com

„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”

W dobie pogorszenia stosunków politycznych i gospodarczych z Rosją i wykazywaniu w obecnej polityce zagranicznej RP zbliżenia z Ukrainą, zapomniano o nierozliczonej przeszłości historycznej obu narodów.

Są zbrodnie dokonane przez nacjonalistów Ukraińskich na Polskim narodzie dotychczas nie rozliczone, zbrodnie i okrutne mordy przypominające i obecnie trudne chwile w historii obu państw.

Nacjonaliści Ukraińscy, według zebranych danych przez IPN, dokonali na Wołyniu nieopisanych i okrutnych zbrodni ludobójstwa na narodzie Polskim, zbrodnie te  do chwili obecnej jednak nie zostały  potępione i osądzone.

Badania naukowe zbrodni nacjonalistów ukraińskich

Instytut pamięci Narodowej,  na podstawie już wcześniej prowadzonych śledztw, związanych z zebranymi przez wiele lat aktami dotyczącymi zbrodni ludobójstwa prowadzonymi przez nacjonalistów ukraińskich na Polskim narodzie, zgodnie z art. 118 KK z 1997 r. oraz konwencji ONZ z 1948 r., jako czyn "dokonany w zamiarze zniszczenia całości lub części grup narodowych, etnicznych czy rasowych”, prowadzi, jak wynika z informacji prasowych, kolejne śledztwa celem wyjaśnienia wszelkich okoliczności tego ludobójstwa.

Prokuratorzy z IPN prowadzą obecnie ponad 22 śledztwa związane z dokonanymi przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i Galicji wschodniej zbrodni ludobójstwa na polskiej ludności.

Jak ustalono w tych śledztwach, w wyniku zbrodniczych działań oddziałów nacjonalistów na terenach Polskich zostało w bestialski sposób wymordowanych przez nacjonalistów ukraińskich spod znaku UPA ponad 100 tys. kobiet, dzieci, mężczyzn i starców. W latach 1939-1945 na podstawie zebranych akt przez IPN jednoznacznie wynika, że w sposób fizyczny i psychiczny ludność ukraińska znęcała się na narodzie Polskim.

Ukraińcy mordowali Polaków w sposób okrutny

Ukraińscy spod znaku Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zamordowali w bestialski sposób niemal wszystkich wołyńskich Polaków.

Propaganda OUN, według danych uzyskanych przez IPN, przedstawiała Polaków jako naturalnych wrogów narodu ukraińskiego. Wśród członków organizacji szczególnie popularna była pieśń „Zrodziliśmy się z krwi narodu”, której jedna ze zwrotek brzmi: „Śmierć, śmierć, Lachom śmierć/ Śmierć moskiewsko-żydowskiej przeklętej komunie/ Prowadzi nas OUN na krwawy bój”.

Mordowano zatem niewinnych ludzi w sposób niezwykle okrutny znane i udokumentowane zostały przypadki znęcania się i mordowania przez Ukraińców niewinnych ludzi. Np. mordując noworodki, zwyrodnialcy spod znaku UPA, zabijali je uderzając głowami w mur, wyrywano im także rączki, wyłupywano oczy. Uderzeniem kija powodowano śmierć lub kalectwo. Palono żywcem kobiety w ciąży, bijąc kijami po brzuchu, powodując poronienia. Rozrywano siekierami brzuchy, wyciągając wnętrzności na zewnątrz ciała. Mężczyzn rozrywano końmi lub wbijano ich na pal. Okrucieństw były niezliczone ilości. Nacjonaliści wspierani byli przez miejscową ludność tego pochodzenia będących niejednokrotnie sąsiadami ludności polskiej.

Nacjonaliści ukraińscy współpracowali z Niemcami służąc w Armii Niemieckiej głównie w formacjach SS. IPN posiada dokumenty na to jak służący w 4. pułku policyjnym SS Ukraińcy zamordowali ponad 1000 Polaków w sposób okrutny, w ocenie IPN, to było niewyobrażane bestialstwo i ludzkie zwyrodnienie jakiego cywilizowane narody w XX wieku nie widziały.

Odpowiedzialnymi za rzeź Polaków na Wołyniu są, jak ustalono, głownie dowódcy ukraińscy jak: Dymitro Klaczkiwski ps. "Kłym Sawur" dowódca okręgu UPA, Wasyl Iwachow oraz Iwan Łytwynczuk przywódców OUN. To ci zbrodniarze byli odpowiedzialni za mordy i nieopisane zbrodnie na polskim narodzie. Dotychczas za te zbrodnie kaci i mordercy Ukraińscy nie zostali rozliczeni, a wręcz przeciwnie, obecnie są stawiania na Ukrainie jako wzór bohaterstwa do naśladowania!

Największe zbrodnie ludobójstwa Ukraińcy popełnili w 1943 r.

Chcieli, żeby Ukraina była bez innych narodowości. Polaków traktowali jak największych wrogów, w sposób bezwzględny i okrutny - powiedziała w radiowej Jedynce Ewa Siemaszko, badaczka wydarzeń na Wołyniu w 1943 roku.

Rzeź polskiej ludności trwała ponad rok. Pojedyncze napady zaczęły się już w 1942, a machina zbrodni ruszyła na początku 1943. Apogeum przypadło na 11 lipca - określane jest jako krwawa niedziela. Mordy na Wołyniu skończyły się dopiero w pierwszym kwartale 1944 roku. Od połowy 1943 rzezie przeniosły się na południowe województwa II RP: stanisławowskie, tarnopolskie i lwowskie.

Największe zbrodnie ludobójstwa na Polakach Ukraińcy przeprowadzili w 1943 r. Mordowano, jak ustalono w śledztwie prowadzonym przez IPN, głównie w niedziele, napadano na kościoły, zabijając Polaków w okrutny i przemyślany sposób. Znane były przypadki podpaleń świątyń wraz z modlącymi się wiernymi. Uratowanym wyłupywano oczy lub przecinano ich na pół piłą. Kobiety przed zabiciem, jak podają materiały IPN, gwałcono wbijając niejednokrotnie w ich ciała butelki, rozbijając je później kopniakiem. Trudno pisać o wszystkich wymyślonych przez tych zbrodniarzy torturach, były to najbardziej wymyślne i okrutne tortury stosowane w czasie II wojny światowej.

W czerwcu 1943 roku dowódca jednej z grup UPA wydał dyrektywę ws. likwidacji polskiej ludności. "Powinniśmy przeprowadzić wielką akcję likwidacji polskiego elementu. Przy odejściu wojsk niemieckich należy wykorzystać ten dogodny moment dla zlikwidowania całej ludności męskiej. Tej walki nie możemy przegrać. Za każdą cenę trzeba osłabić polskie siły. Wioski powinny zniknąć z powierzchni"

Zabójstw dokonywano, jak podają materiały IPN, z nieopisanym okrucieństwem. Palono całe wsie, a pozostawiony majątek Polaków grabiono. W ten sposób tylko w 1943 r. spalono 530 polskich wsi. Były to zbrodnie nazywane "czystkami etnicznymi" i zbrodniami ludobójstwa, które zgodnie z prawem międzynarodowym nie ulegają przedawnieniu.

Tych zbrodni wybaczyć nie można

Zbrodnie na narodach, mordowanie niewinnych ludzi winno zostać, zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym, dokładnie zbadane a winni powinni ponieść karę wynikająca z obowiązującego prawa. Tak było w przypadku osądzenia zbrodniarzy Niemieckich, serbskich i wielu innych. Dotychczas nie zostali ukarani i rozliczeni poprzez potępienie zbrodniarze Sowieccy i Ukraińscy. Rosja co prawda przyznała się do zbrodni politycznej a nie ludobójstwa na Polskim narodzie w Katyniu i innych miejscach kaźni. Ukraina dotychczas nie dokonała takiego rozliczenia z przeszłością.

Zwierzchnik ukraińskiego kościoła greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk co prawda ponowił prośbę o przebaczenie tej zbrodni dokonanej przez Ukraińców ale nie spotkała się ona z pozytywnym oddźwiękiem na Ukrainie i w Polsce.

Kształtując obecnie w trudnej sytuacji politycznej dobrosąsiedzkie stosunki z Ukrainą, musimy jednak pamiętać o historycznych prawdach tamtych czasów i oddania im sprawiedliwości oraz całkowitego rozliczenia, by móc je w przyszłości wybaczać. W innym przypadku historia przeszłych krzywd przyćmi potrzebę przyszłości.


 Stanowisko obecnego Prezydenta RP Karola Nawrockiego

Karol Nawrocki akcentuje konieczność obrony polskiego honoru i prawdy historycznej. W swoich przemówieniach Prezydent: [1]

  • Stanowczo potępia sprawców: Wskazuje, że zbrodnia została dokonana przez ukraińskich nacjonalistów (OUN i UPA).
  • Sprzeciwia się relatywizacji: Stanowczo krytykuje decyzje władz Ukrainy gloryfikujące formacje UPA
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 73
u2

u2

10.07.2026 09:12

"Prezydent RP Andrzej Duda (do 2025 r.) oraz prezydent Karol Nawrocki konsekwentnie określają rzeź wołyńską mianem ludobójstwa."

AI Overview

Polski parlament przyjął szereg dokumentów w tej sprawie, z których najważniejsza jest Uchwała Sejmu RP z 2016 roku. Oficjalnie ustanowiła ona 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Treść ta była następnie potwierdzana i rozwijana w kolejnych latach, m.in. w okolicznościowych uchwałach na 80. rocznicę w 2023 r. oraz 81. rocznicę w 2024 r. [1]

Główny przekaz uchwał parlamentarnych skupia się na następujących kwestiach:

  • Nazwanie zbrodni: Wydarzenia z lat 1943–1944 są w nich określone wprost mianem ludobójstwa. [1]
  • Potępienie sprawców: Odpowiedzialność za tragedię przypisuje się Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). [1, 2]
  • Upamiętnienie i prawda: Sejm domaga się przeprowadzenia ekshumacji, godnego pochówku pomordowanych oraz potępia wszelkie próby relatywizacji prawdy. [1]

Czy chciałbyś zapoznać się z pełnym tekstem konkretnej uchwały z wybranego roku lub dowiedzieć się więcej o aspektach politycznych i historycznych, na które zwracają uwagę posłowie?

Domyślny avatar

Mirek Skalski

10.07.2026 10:56

Parlament Europejski stwierdził, że „ta decyzja Wołodymyra Zełenskiego szkodzi dobrosąsiedzkim stosunkom i wcześniejszym wysiłkom zmierzającym do rozwiązania nierozwiązanych i bolesnych aspektów dwustronnych stosunków historycznych w duchu prawdziwego i szczerego pojednania, a także jest niezgodna z wartościami europejskimi”.

Ewa Zajączkowska-Hernik, posłanka Konfederacji, przemawiając z mównicy Parlamentu Europejskiego, podarła flagę UPA i oświadczyła, że neonazistowska Ukraina nie powinna zostać przyjęta do UE. Dzielna kobieta! Uczcie się pisiory i tuskoidy.

„Gdyby Niemcy nazwali te jednostki „bohaterami SS” i postawili pomniki Hitlerowi, Himmlerowi, Goebbelsowi i Eichmannowi, czy zaprosiłbyś ich do Unii Europejskiej? Nie. Nazwałbyś ich neonazistami. I słusznie” – powiedziała, podkreślając, że „nie ma moralnej różnicy między szacunkiem dla SS a szacunkiem dla UPA”.

Następnego dnia Panią Ewę dodano do bazy danych ukraińskiego portalu „egzekucyjnego” „Myrotworec”, oskarżając ją o rzekome „publiczne zbezczeszczenie flagi bojowej jednostek armii ukraińskiej” i „manipulowanie informacjami o znaczeniu społecznym w celu podżegania do nienawiści”.

W odpowiedzi Pani Ewa zauważyła, że baza danych „Myrotworec” jest prowadzona przez ukraińskie służby wywiadowcze i zawiera nazwiska osób, które padły ofiarą nękania, zastraszania i eliminacji. „Dziś zostałam wpisana na tę listę za potępienie ludobójczych zbrodniarzy z UPA i obronę polskich interesów narodowych. Moi koledzy z frakcji Patriots for Europe zostali już wcześniej wpisani. To bandytyzm i nikczemność wobec wysłanników UE!” – napisała posłanka w Internecie 9 lipca.

Tezeusz

Tezeusz

10.07.2026 12:31

Dodane przez Mirek Skalski w odpowiedzi na Parlament Europejski…

Ruszkiewicz vel Skalski przypomnę kim i czym jesteś i jakie masz poglądy

naszeblogi.pl

salon24.pl

Ruszkiewicz takie są twoje poglądy i twoje słowa cytuję :

""A swoją drogą to podziwiam pana prezydenta Putina bo to chyba największy Mąż Stanu obecnie na świecie. Szkoda że nie jest Polakiem i nie może być naszym prezydentem."


""Putin święty nie jest i popełnił wiele błędów ale wolny świat (nie mylić z "wolnym światem") nie ma innego wyjścia tylko kibicować Rosji i jemu samemu.."

""po prostu kibicuję Panu prezydentowi Putinowi i Rosji w jej zbożnym dziele. To obecnie jeden z najlepszych polityków na świecie (jeśli nie najlepszy). "


"Pan Prezydent Putin to prawdopodobnie największy mąż stanu na świecie. No może razem z Xi."


"Jestem zapatrzony nie tylko w Rosję ale w cały ruch BRICS, który jest dla świata szansą na normalne życie na Ziemi. Właśnie te państwa uważają, że suwerenność i równouprawnienie to niezbywalne prawo każdego państwa.Dla was leżenie plackiem i robienie "łaski" USA"


 "Prezydent Putin okazał się, jak zwykle, politykiem poważnym, szanowanym i wielkim mężem stanu. Już dostał prawie wszystko co chciał jeszcze w grudniu 2021 roku. Resztę sam sobie weźmie.."


Jak tego osobnika oceniali jego koledzy z portalu NEon24 gdzie był Adminem wyrzuconym przez włąściciela tego portalu cytuję tę opinię celem przypomnienia:


"J.R. to przypadek kliniczny, osoba, która albo na głodzie alkoholowym, albo na kacu wypisuje rzeczy bez logicznego związku, a wyłącznie na podstawie swoich urojeń lub niewiedzy i chaosu poznawczego, z którym sobie umysłowo nie radzi?

J.R. to przypadek osobowościowo-psychologiczny, to człowiek o urojonym wyobrażeniu o własnej wielkości i wpływach, głęboko zakompleksiony, niespełniony dziennikarz i przewymiarowany analityk, zazdrosny o popularność i uznanie.

J.R. to pracownik na zlecenie służb ( najprawdopodobniej żydowskich lub żydowskiego skrzydła służb rosyjskich, dobrze rozgrywających dwie w/w skłonności J.R.), nieudolny nadzorca poprawności politycznej, bazujący na podsyłanych mu materiałach oraz wykonujący „ miękką mokrą robotę”.

cham, rusofil, zlodziej nazw blogów i osobowości, 70 kilku letni zgorzkniały facet z Izraela 

Tezeusz
Nazwa bloga:
Tezeusz
Zawód:
https://albicla.com/Tezeusz
Miasto:
Gdynia

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 1, 891
Liczba wyświetleń: 3,523,762
Liczba komentarzy: 18,723

Ostatnie wpisy blogera

  • Zbrodnie UPA na Polskim narodzie
  • Zbrodnie ludobójstwa. Wołyń
  • Sowieci i ich aktywne wtyki w Polsce. Przeżyjesz szok

Moje ostatnie komentarze

  • Ruszkiewicz vel Skalski przypomnę kim i czym jesteś i jakie masz poglądynaszeblogi.plsalon24.plRuszkiewicz takie są twoje poglądy i twoje słowa cytuję :""A swoją drogą to podziwiam pana prezydenta…
  • Polecam jako uzupełnienie :dziennikarzobywatelski.blogspot.com 
  • Popieram walkę Ukrainy z bandyckim kacapskim narodem barbarzyńców ale jak powiedział Prezydent RP honor wartość historyczna to fundament relacji dwustronnych inaczej nic z tego mie będzie.

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Przesmyk Suwalski – czy tam zaatakuje Rosja?
  • Szczepionki przeciwko COVID-19 – dlaczego są bezpieczne?
  • Dlaczego Polscy nie chcą się szczepić przeciwko Covid19

Ostatnio komentowane

  • Tezeusz, Ruszkiewicz vel Skalski przypomnę kim i czym jesteś i jakie masz poglądynaszeblogi.plsalon24.plRuszkiewicz takie są twoje poglądy i twoje słowa cytuję :""A swoją drogą to podziwiam pana prezydenta…
  • Mirek Skalski, Parlament Europejski stwierdził, że „ta decyzja Wołodymyra Zełenskiego szkodzi dobrosąsiedzkim stosunkom i wcześniejszym wysiłkom zmierzającym do rozwiązania nierozwiązanych i bolesnych aspektów…
  • u2, "Prezydent RP Andrzej Duda (do 2025 r.) oraz prezydent Karol Nawrocki konsekwentnie określają rzeź wołyńską mianem ludobójstwa."AI OverviewPolski parlament przyjął szereg dokumentów w tej sprawie, z…

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności