Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Zarząd Orlenu tak bardzo chce „zrobić dobrze” ministrowi Domańskiemu, że zawiesił członkostwo w POPiHN

Zbigniew Kuźmiuk, 27.06.2026

Zarząd Orlenu tak bardzo chce „zrobić dobrze” ministrowi Domańskiemu, że zawiesił członkostwo w POPiHN 


1. Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja, że Grupa Orlen zawiesiła swoje członkostwo w największej organizacji zrzeszającej firmy sektora paliwowego, czyli Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). To zawieszenie członkostwa było protestem Orlenu przeciwko stanowisku POPiHN, bardzo krytycznemu w sprawie wprowadzenia przez rząd Tuska ustawy o nadzwyczajnych zyskach, które w okresie marzec- grudzień 2026 roku, miały osiągnąć firmy sektora paliwowego. Mimo tego, że w stanowisku POPiHN znalazły się racjonalne argumenty przeciwko temu podatkowi, takie jak zagrożenie dla sytuacji finansowej niektórych przedsiębiorstw sektora, pogorszenie bezpieczeństwa paliwowego państwa, czy ograniczenie zdolności inwestycyjnej przedsiębiorstw sektora, to oburzyły one zarząd Orlenu do tego stopnia, że zdecydował się zawiesić członkostwo w tej organizacji.


2. Mimo tego, że dodatkowy podatek od zysków nadzwyczajnych uderza także w Grupę Orlen ograniczając jej możliwości inwestycyjne, o czym później, to zarząd tej firmy, tak bardzo boi się utraty stanowisk, że publicznie prezentuje stanowisko, jak bardzo chce tego podatku. A przecież według szacunków resortu finansów na 4 mld zł spodziewanych wpływów z tego podatku, aż 2,4 mld zł ma wpłacić do końca tego roku właśnie Grupa Orlen, a mimo tego jej kierownictwo, okazuje się być fanem tego rozwiązania. Co więcej, tylko zgrubna analiza tego, jakie pieniądze decyduje się oddawać ministrowi finansów od blisko już od ponad 2 lat Grupa Orlen z nowym zarządem i radą nadzorczą, potwierdza, że godzą się oni na wręcz ordynarny drenaż finansów tej firmy.


3. Przypomnijmy, że Orlen jest drenowany z zysków nie, tylko tym ostatnim podatkiem od nadzwyczajnych zysków ,ale także wcześniejszym finansowaniem mrożenia cen energii elektrycznej, a także koniecznością wypłacania wysokiej dywidendy pod potrzeby budżetu państwa. O ile jeszcze w roku 2023 , a więc za rządów Prawa i Sprawiedliwości, mrożenie cen energii elektrycznej, było finansowane przez zyski wszystkich firm sektora energetycznego, to już w pierwszym roku rządów Tuska, czyli roku 2024, już tylko przez Grupę Orlen, co kosztowało tę firmę ok 15 mld zł. Ustawę w tej sprawie jako jedną z pierwszych przeforsowała w grudniu 2023 roku koalicja 13 grudnia, nie chcąc nawet słyszeć aby mrożenie cen finansowały wszystkie firmy sektora energetycznego, w tym np. niemieckie firmy właściciele farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Oczywiście w związku z tym ,że Orlen już pod kierownictwem „fachowców” z ekipy Tuska osiągnął w 2024 roku zysk netto na poziomie zaledwie 1,4 mld zł, więc owe 15 mld zł pochodziło z zysków wypracowanych przez firmę pod rządami prezesa Obajtka.


4. Głęboki drenaż finansów Orlenu przez ministra finansów, dokonuje się także za rządów Tuska przez politykę dywidendową, a ponieważ zarząd prezesa Obajtka, poprzez kolejne fuzje ze spółkami Skarbu Państwa doprowadził do tego, że w Skarb Państwa ma w niej prawie 50% akcji, to wymuszanie wysokich dywidend jest pomysłem ministra Domańskiego na zasypywanie dziury budżetowej. I tak w 2024 wypłacono 4,8 mld zł dywidendy za rok 2023, w 2025 wypłacono 7 mld zł dywidendy za rok 2024, wreszcie w 2026 roku zostanie wypłacone aż 9,3 mld zł dywidendy za rok 2025, to oznacza, że sumarycznie firma wypłaciła przez 3 lata aż 21 mld zł w postaci dywidendy z tego aż 10,5 trafiło do budżetu państwa, a około 5 mld zł do zagranicznych firm i funduszy, mających łącznie ok 25% akcji Orlenu. Co jest szczególnie bulwersujące te wysokie kwoty dywidendy, zostały wypłacone także głównie z zysków wypracowanych w okresie kierowania Orlenem przez prezesa Obajtka, bo w 2024 roku jego zysk netto wyniósł tylko 1,4 mld zł , w 2025 tylko 2,7 mld zł ,a tylko w tych dwóch latach, suma wypłaconej dywidendy, wyniosła aż 16,3 mld zł.


5. Podatek od nadzwyczajnych zysków jest więc już trzecim z kolei instrumentem wykorzystanym przez rząd Tuska do głębokiego sięgnięcia do zysków Orlenu i to zysków wypracowanych przez firmę jeszcze pod kierownictwem prezesa Obajtka, bo za rządów Tuska firma wypracowała zaledwie 4,1 mld zł zysku netto. Tak drenaż finansów spółki na kwotę ponad 40 mld zł oznacza, że wielkie inwestycje realizowane przez firmę takie jak: Olefiny, farma wiatrowa na Bałtyku, SMR-y, 4 elektrownie gazowe i gazowo- parowe w Gdańsku, Grudziądzu, Ostrołęce i Warszawie (Siekierki), czy inwestycje w wydobycie, między innymi w Norwegii, zostaną znacząco spowolnione, a to położy się głębokim cieniem na rozwoju firmy. Co więcej uchwalenie podatku od nadzwyczajnych zysków przez Parlament, spowodowało spadek wartości spółki Orlen ponad 20 mld zł w zaledwie w kilka dni, co więcej tendencja spadkowa wartości akcji tej spółki na giełdzie w Warszawie, trwa niestety nadal.


6. Mimo tego zarząd Orlenu, nie tylko godzi się na te rozwiązania forsowane przez ministra Domańskiego, a przecież bardzo niekorzystne dla przyszłości firmy, ale wręcz ostentacyjnie prezentuje takie stanowisko, wobec pozostałych firm sektora paliwowego, czego wyrazem jest zawieszenie członkostwa w POPiHN. Godzi się niestety na swoiste zarzynanie kury znoszącej złote jaja dla polskiego państwa od wielu już lat, zgodnie z zasadą realizowaną, także w wielu innych dziedzinach życia gospodarczego i społecznego przez rząd Tuska, „ po nas choćby potop”.

  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 224
NASZ_HENRY

NASZ_HENRY

27.06.2026 08:32

Też zrobię dobrze - wszystkim 😉

Na początek odnotuję, że Nasze błądzące gwiazdy mniej błądzą niż decyzyjne funki NaszychBlogów. Mają własne wielojęzyczne blogi i nie muszą się taplać w tutejszym bajorze. Przykładowo taki @Mars cotygodniowy aktualny biuletyn drukuje, który mogę spokojnie polecić

biuletynnowy.blogspot.com

Jeszcze trochę to żadne gwiazdy na NB nie zabłądzą bowiem na blogach najlepiej słychać gwiazdy tfu gwizdy trolli, które w desperacji miedzy sobą już trollu-ją. Z tej obfitości serca usta trolla oznajmiły wczoraj fachowo fakt im dobrze znany:
"Starczy nie karmić trolla i zdechnie." Co uczestnikom konkursu admina "kto bardziej swojemu trollowi dogodzi" przekazuję pod rozwagę. Ciepłego, tfu chłodnego dnia życzę wszystkim 😉😡⚫️

sake3

sake2020

27.06.2026 08:37

Dodane przez NASZ_HENRY w odpowiedzi na Też zrobię dobrze -…

Mało eleganckie to powiedzenie troll.Lepiej brzmi komentator czy bloger z misją.Wczorajszy dzień był nader misyjny.

NASZ_HENRY

NASZ_HENRY

27.06.2026 12:02

Dodane przez sake3 w odpowiedzi na Mało eleganckie to…

Nowy eufemizm © sake3😉

troll – komentator lub bloger z misją

u2

u2

27.06.2026 15:28

"Orlen jest drenowany z zysków" 

Pamiętam, że jako doradca ORLEN-u za pierwszego Tuska robił niejaki Sienkiewicz, prawnuk znanego Noblisty, który na tym doradztwie zarobił sporo milionów. Z tego co pamiętam to wykonał "analizy" na kilku kartkach A4 (a może nawet tylko jednej kartce), w których doradzał kupno ropy z Rosji od znanych sobie firm, które poznał podczas "roboty" w UOP. Nic dziwnego, że obecnie prawnuk Noblisty całuje premiera Tuska padajac mu do nóg :)

Zbigniew Kuźmiuk
Nazwa bloga:
Blog autorski
Zawód:
Zbigniew Kuźmiuk
Miasto:
Radom

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 6, 028
Liczba wyświetleń: 10,478,648
Liczba komentarzy: 15,967

Ostatnie wpisy blogera

  • Jeszcze w 2025 r. ekipa Tuska zadłużała Polskę o 0,9 mld zł dziennie, a w maju 2026 r. już o 1,5 mld zł dziennie
  • Premier Tusk ochoczo zabrał się za odbieranie wiarygodności sygnaliście, więc prokuratura Żurka niczego nie wyjaśni
  • Wrócił Tusk, wracają pomysły poniesienia wieku emerytalnego, likwidacji 13.i 14.emerytury,cięć w programie 800 plus

Moje ostatnie komentarze

  • Ja jestem teraz posłem do polskiego Sejmu  a w Parlamencie europejskim pracowałem do roku 2009
  • Jak dogonimy Niemcy pod względem poziomu infrastruktury technicznej i społecznej to wtedy zaczniemy mieć budżety zrównoważone. Pozdrawiam

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Kogo my mamy za prezydenta?
  • Czy śmierć Andrzeja Leppera spowoduje polityczne trzęsienie ziemi?
  • Za gaz płacimy jak za przysłowiowe zboże

Ostatnio komentowane

  • u2, "Orlen jest drenowany z zysków"  Pamiętam, że jako doradca ORLEN-u za pierwszego Tuska robił niejaki Sienkiewicz, prawnuk znanego Noblisty, który na tym doradztwie zarobił sporo milionów. Z…
  • NASZ_HENRY, Nowy eufemizm © sake3😉 troll – komentator lub bloger z misją
  • sake2020, Mało eleganckie to powiedzenie troll.Lepiej brzmi komentator czy bloger z misją.Wczorajszy dzień był nader misyjny.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności