Ukraińców coraz mniej, ale zatrudniani w prawie co 4. firmie

Powolny odpływ Ukraińców, których szczególnie dużo było w naszym kraju w pierwszych miesiącach po 24 lutym 2022 r., tj. rozpoczęciu przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie, staje się zauważalny.
Widać to zwłaszcza na naszym rynku pracy. Z jednej strony, według najnowszych danych (ogłoszonych w tym tygodniu) przez GUS, na naszym rynku pracy od stycznia 2022 r. do maja br. procentowy udział wszystkich cudzoziemców wśród osób pracujących w naszym kraju zwiększył się o 1,5 pkt. proc. – z 5,2 proc. do 6,7 proc. do poziomu 1024,2 tys.
Jednak z drugiej - choć nadal najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy, których na koniec maja 2024 r. było 693,0 tys. Jednak ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę zmniejszył się w stosunku do stycznia 2022 r. o 5,6 p. proc.
Oznacza to tym samym, że o ile na początku 2022 r. aż 73,3 proc. wszystkich pracujących u nas (legalnie) obcokrajowców stanowili obywatele Ukrainy, to po ponad dwóch latach ich udział w tej grupie skurczył się do 67,7 proc. Jest ich wciąż nieco poniżej 700 tysięcy, a łącznie z drugimi na podium najczęściej zatrudnianych u nas obcokrajowców - Białorusinami (nieco ponad 100 tysięcy) - łącznie prawie 800 tysięcy, co stanowi ok. 80 proc. pracujących w Polsce (legalnie) cudzoziemców.
Jak wspomniałem, zauważalny jest jednocześnie w ostatnich miesiącach proces wyjazdów Ukraińców z Polski. Szukają oni zapewne krajów, w których mogą osiągać lepsze zarobki i warunki życia niż u nas - wyjeżdżają np. do Niemiec, ale także dalej: do Kanady, gdzie od lat zamieszkuje spora diaspora ukraińska.
Zjawisko odpływu z Polski pracowników z Ukrainy potwierdza Anna Szymańska w ostatnim Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego (nr 45/2024), w którym napisała, że 23 proc. firm deklaruje, że obecnie zatrudnia pracowników z Ukrainy, a aż 28 proc. ma doświadczenie w ich zatrudnianiu (zatrudnia obecnie i/lub zatrudniało w przeszłości).
Jednocześnie TG PIE potwierdza w analizowanym badaniu MIK (Miesięcznym Indeksie Koniunktury), że w stosunku do sytuacji sprzed dwóch lat lekko zmniejszyła się skala zatrudnienia ukraińskich pracowników. W październiku 2022 r. w badaniach MIK 26 proc. firm deklarowało, że zatrudnia ukraińskich pracowników.
Oznacza to, że w październiku 2024 r. o 3 pkt. proc. spadł udział firm, które obecnie zatrudniają Ukraińców. Przy czym w branży, która najczęściej zatrudnia pracowników z Ukrainy, czyli w produkcji, udział firm obecnie zatrudniających Ukraińców zwiększył się o 5 pkt. proc.
Bodaj najbardziej interesujące wydają się dane, które zamieścił TG PIE na temat branż, w których Ukraińcy pracują najczęściej. Otóż „zdecydowanie najczęściej” zatrudniają ich podmioty działające w branży produkcyjnej (41 proc.) i budowlanej (24 proc.). Jednocześnie to budownictwo jest branżą, która najbardziej odczuła odpływ ukraińskich pracowników w wyniku wojny – aż 9 proc. firm przestało ich zatrudniać po jej wybuchu.
Rzadziej zatrudniają Ukraińców firmy handlowe (16 proc.), działające w branży TSL (17 proc.) i usługowe (18 proc.).
Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorców biznes.gov.pl informuje, że w Polsce może pracować obywatel Ukrainy, który przebywa legalnie w Polsce i ma ważny tytuł pobytowy, albo przybył legalnie na terytorium Polski z Ukrainy, od 24 lutego 2022 r., w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie i deklaruje zamiar pozostania w Polsce.
Ponadto obywatela Ukrainy można zatrudnić u nas na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. A ich pobyt jest legalny do 30 września 2025 r. Co istotne, obywatel Ukrainy, który przybył na terytorium Polski z Ukrainy od 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie i korzysta z ochrony czasowej, utraci prawo legalnego pobytu, jeżeli wyjedzie z Polski na dłużej niż 1 miesiąc.
Według wspomnianego serwisu to ograniczenie nie dotyczy osób skierowanych do wykonywania pracy lub usług poza granicami Polski przez podmioty prowadzące działalność na terytorium Polski.
 



Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

09-11-2024 [20:40] - u2 | Link:

"pobyt jest legalny do 30 września 2025 r."

Coś krótko, ale wtedy będzie już po wyborach prezydenckich w Bolanda. I wiele się wtedy wyjaśni.

PS. Już się trochę wyjaśniło, Trump lekko pokonał Kłamalę. Co prawda wizje Węcławka wskazują, że w USA ma być jakowaś rewolucja. Ale pożyję, to zobaczę :-)