Tortury, represje, cenzura, powstania

Mam dla Państwa doskonałą wiadomość – pokolenie młodych ludzi, które wkracza w dojrzałe życie, nie będzie generacją straconą. Ma świetną okazję sprawdzić się w warunkach, które wymagają hartu ducha. Krytykowano polskie powstania jako
przejaw nieliczącego się z faktami romantyzmu. Prawda o możliwościach militarnych powstań XIX-wiecznych jest tak naprawdę bardzo złożona. Nie byłoby projektu Księstwa Warszawskiego, które miało przerodzić się w odnowioną Rzeczpospolitą, gdyby nie powstanie kościuszkowskie (dla porządku przypominam, że powstanie Kościuszki to jeszcze końcówka XVIII wieku) i gdyby nie insurekcyjne Legiony Polskie walczące u boku Napoleona Bonaparte. Z tych powstań wynieśliśmy trwające osiem lat (to już chyba tradycja to osiem lat) Księstwo, projekt odrodzenia Rzeczpospolitej, a po upadku Napoleona okupanci powołali wprawdzie podporządkowane Rosji, ale drogie nam Królestwo Polskie. Przez 100 lat byliśmy państwem o nazwie Polska, choć zniewolonym. Największe szanse militarne miało powstanie listopadowe. Pogrzebało je kunktatorstwo dowódców. Nie można jednoznacznie ocenić szans powstania styczniowego. Na pewno nauczyło ono Polaków organizacji nowoczesnego państwa w warunkach skrajnych. Być może trudniej byłoby powołać Legiony Piłsudskiego, armię gen. Hallera czy Polską Organizację Wojskową, gdyby nie tradycje samoorganizacji wyniesione z czasów powstania styczniowego.

Udanym zrywem było powstanie warszawskie z... 10 listopada 1918 roku. Nawet historycy nie zdają sobie sprawy, że było to faktycznie kilkudniowe powstanie. Polskie podziemie rozbroiło Niemców (chyba teraz Niemcy odwrócili historię) niemal bezkrwawo. Sprzyjało im wiele czynników, jednak bez zrywu oddziałów POW los Warszawy nie byłby ostatecznie przesądzony. Zresztą powstańcy warszawscy z 1944 roku liczyli na podobną reakcję uciekających Niemców. Przeliczyli się, bo wielki jednoczyciel Europy, Adolf Hitler, ranny po zamachu Stauffenberga i nasycony narkotykami, jak przystało na człowieka wyższej kultury, podjął absurdalną decyzję zaangażowania znacznych środków militarnych w zniszczenie tego zrywu zbrojnego. Gdyby miał resztki rozumu, to raczej sam powinien organizować zrzuty broni dla czekających na Sowietów powstańców. Ale rozumu już nie miał. Po drodze mieliśmy udane powstanie wielkopolskie i częściowo udane śląskie. Ponieważ były pomyślne, to o nich w katalogu powstań,
które miały być wyłącznie nieszczęściem, się nie wspomina.

Za komuny też mieliśmy swoje powstania, krwawe, czyli poznańskie, i pokojowe – Solidarności. Protestów było więcej, ale te dwa miały cechy insurekcji. Powstania polskie nie były absurdalne. Tak jak wszystkie zrywy po wolność, miały swoje zmienne losy. To, co nam po nich zostało, to hart ducha i marzenia o wolności. Obecne pokolenie po raz pierwszy musiało dać coś z siebie po 10 kwietnia 2010 roku, kiedy to Putin zamordował nam prezydenta i wielu wybitnych przedstawicieli narodu i państwa. Rząd Tuska robił, co mógł, żeby tego nie zauważyć. Fatalnie zachowywali się dziennikarze, z czego później nie wyciągnięto żadnych wniosków. Jednak miliony ludzi wyszły na ulice i zmieniły Polskę. Ruch posmoleński przez pięć lat wykreował innych wyborców i nowe elity, co później zresztą zmarnowano. Dzisiaj tortury, cenzura i wszelkie represje wobec opozycji, niezależnych mediów, duchowieństwa oraz uczciwych sędziów i prokuratorów wywołają opór i protesty. Młodzi ludzie znowu będą mieli bardzo wyraźny wybór. A to największa porażka obecnej władzy, która chciała sobie darmową pizzą kupić młodzież.

Tekst z najnowszego wydania tygodnika "Gazeta Polska" z 10.07.2024 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

10-07-2024 [21:20] - Jabe | Link:

Czas na zryw antychanukowy!

Obrazek użytkownika sake3

10-07-2024 [22:35] - sake3 | Link:

Dlaczego my żyjemy wyłacznie przeszłością? Romantyzm,powstania a brak oglądu rzeczywistości.Nic więc dziwnego,że koalicja ma łatwe zadanie a patologia rośnie.Rośnie też przemoc.i nienawiść która wkrótce dotknie jeszcze bardzej Polaków .Kto da lekcję wychowania młodzięzy jeśli będziemy tkwili tylko  przeszłości i pisali tylko o przeszłości? Płomiennymi słowami i apelami dzis nie zdziała się nic.

Obrazek użytkownika r102

11-07-2024 [05:38] - r102 | Link:

Historia magistra vitae est...

Dzisiejszy młody człowiek po tzw maturze nie wie np dlaczego Hejnał Mariacki jest tak nagle przerwany - niedawno się dowiedziałem - zapewne nie ma tego w "podstawie" - ogólnie chyba doszliśmy już do etapu skotłowanej bezmyślnej czerni...

Obrazek użytkownika paparazzi

11-07-2024 [00:28] - paparazzi | Link:

To wszystko dlatego że mamy za dużo historyków a może  i histeryków wśród polityków. Pozdrowienia dla pierwszego prawnika Polski.

Obrazek użytkownika Marek Michalski

11-07-2024 [09:07] - Marek Michalski | Link:

"Nie byłoby projektu Księstwa Warszawskiego, które miało przerodzić się w odnowioną Rzeczpospolitą, gdyby nie powstanie kościuszkowskie"
To wielce prawdopodobne, że gdyby nie kościuszkowskie nie doszłoby do III rozbioru i formalna państwowość Polski dotrwałaby do czasów Napoleona.
Problem, że potrzeby rewolucji były inne. "Nie udają się" te powstania, które organizowane są przez masonów i rewolucjonistów.
"na początku 1793 roku komitet (emigracyjny) wysłał (z Lipska) w tajnej misji do Paryża Tadeusza Kościuszkę, który miał przedstawić rządowi francuskiemu plan zakładający wzniecenie w Polsce przy pomocy francuskiej rewolucji całkowitej i rozpoczęcie wojny z Rosją, Austrią i Prusami." Wikipedia, jak podręczniki w PRLu, przypomina całkiem niemało faktów podstawowych.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

11-07-2024 [19:50] - Imć Waszeć | Link:

LOL "wzniecenie w Polsce przy pomocy francuskiej rewolucji całkowitej i rozpoczęcie wojny z Rosją, Austrią i Prusami" - no to tutaj chyba widać wyraźnie z jakimi herosami umysłu mamy w polskiej polityce do czynienia niemal od zarania "myśli rewolucyjnych". Przypomnę tylko, że obecnie ogromna Rosja próbuje cały czas dodusić Ukrainę, która jest tylko częścią dawnej Polski, a idzie jej to raczej średnio. Można jedynie dyskutować która pomoc jest większa - czy całego BRICSu, czy całego NATO. To i tak więcej niż bidna Francja. Tak więc wizję kadłubka Polski duszącego trzy takie Rosje, powinniśmy umieścić w kategorii "żarty Rene Gościnnego", a nie dyskutować w XXI w. z wypiekami na twarzy. Dali się nasi podpuścić na takie plewy, że aż wstyd jakie przemądrzałe mieliśmy elity. Zupełnie jak dziś z "tworzeniem wspólnej Europy", czyli z durnym zacięciem ponowne pakowanie się na talerze wielkich tego świata.

Obrazek użytkownika u2

11-07-2024 [19:52] - u2 | Link:

***ogromna Rosja próbuje cały czas dodusić Ukrainę, która jest tylko częścią dawnej Polski, a idzie jej to raczej średnio***

You made my day Imć! :-) :-) :-)

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

11-07-2024 [19:57] - Imć Waszeć | Link:

No bo to chyba wygląda na jakiś żart... ;)

Obrazek użytkownika u2

11-07-2024 [20:15] - u2 | Link:

Dzięki Imć!

Dawno się tak dobrze nie bawiłem :-) :-) :-)

Obrazek użytkownika Marek Michalski

11-07-2024 [21:31] - Marek Michalski | Link:

@ImćWaszeć Ani wtedy, ani dzisiaj nie chodziło o interes polityczny Polski, tylko "O wolność, waszą i naszą". Cel zniszczenia Polski został osiągnięty.

Obrazek użytkownika Es

11-07-2024 [11:35] - Es | Link:

Porażką by było, gdyby tę darmową pizzę zjedli i zagłosowali na PiS. A Pis mógł zaproponować albo lepszą pizzę, albo oprócz pizzy jeszcze popitkę.
Represje wobec mediow, duchowieństwa, czy sędziów mają niby wywołać protesty? Coś mi się obiło o uszy: Kaczyński niedawno, parę dni temu ilu protestantów w obronie uwięzionego księdza zebrał? Szef medialnego koncernu jakimiś mrzonkami żyje?
A przede wszystkim Redaktorze: dla ludzi, którzy mieliby zmieniać kraj, pizza- nawet darmową, ani jakieś romantyczne opowiesci to jest oferta stanowczo zbyt uboga.

Obrazek użytkownika sake3

11-07-2024 [12:41] - sake3 | Link:

Panie Reaktorze .Nie da się bazować na wspominaniu kart historii i czasów Solidarnosci..Nie da się uparcie patrzeć w przeszłość starając się nie widzieć dzisiejszego bezprawia a nawet więcej-likwidowania Polski.Czy ktoś pyta dlaczego znikają symbole PW ze ściany Ministerstwa Klimatu które paniusia Henning-Kloska wrzuciła do piwnicy?.W Warszawie zniknął kolejny taki symbol.Dlaczego z nazwy lotniska zniknął Chopin?Czyżby był pisowcem? To jaką nazwę teraz przybierze? Jak zawiśnie w miejsce polskiej flagi tęczowa też będziemy milczeli.To co dzis spotyka liderów i działaczy PiS-fałszywe oskarżenia,brutalne traktowanie jutro spotka nas.Reżim Tuska i Bodnara nie bawi się w sentymenty,sprawę księdza i urzędniczek załatwił tendencyjnym sondazem w którym podszczute umiejętnie społeczeństwo dało w sondażu wsparcie rządowi w stosowaniu tak brutalnych metod.Nie zdziwiłabym się gdyby ksiądz i te urzędniczki wyszli kiedykolwiek na wolność albo byli już martwi bo Bodnar jeszcze nie znalazł dowodów na ich zbrodnię i mozolnie fabrykuje.Czy to jest czasa na pisanie tylko o powstaniach i przeszłości.?Dzis nie ma miejsca na bierne przyglądanie się bo jak śpiewa Cugowski dziś krzykiem zdobywa się świat.. 

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-07-2024 [14:18] - jazgdyni | Link:

Obrazek użytkownika Pers

11-07-2024 [15:38] - Pers | Link:

//kiedy to Putin zamordował nam prezydenta//
Czy prokuratura już wie o tej wiedzy Reda?
Jeśli nie to jest to zatajanie dowodów. Karalne.

Obrazek użytkownika Tezeusz

12-07-2024 [07:27] - Tezeusz | Link:

@Rus..
Twój idol putler to bandyta, ludobójca scigany listem gończym za zbrodnie na Ukrainie. Działa jak hitler i tak jak on skończy w rynsztoku historii..

Obrazek użytkownika Kaczysta

11-07-2024 [19:06] - Kaczysta | Link:

Nie wiem czy PiS się coś nauczy na przyszłość, ale teraz ponosi karę za trzęsidupstwo przed wyciem eurochlewu, bycie bardziej konstytucyjnym niż konstytucja, brak konsekwencji i noszenie skurwysynów na rękach podczas zadym.

Zawsze mówiłem, że to się zemści. Tusk ma prawo w dupie

Obrazek użytkownika sake3

11-07-2024 [21:23] - sake3 | Link:

To PiS ma się uczyć? Niby czego?Bezprawia ,chamstwa.przemocy? To są te wymarzone wartości które koalicja nosi na sztandarach i nakazuje by były obowiązujące?Nie było trzęsienia tyłkiem przez PiS tylko zachowania zgodne z prawem i Konstytucją.Nie da się jednak rządzić mając wszystkich przeciw sobie w UE i w kraju.A tak było przez 8 lat.Również przez całe 8 lat tu na NB wyżywaliście się na PiS-ie z żądaniami wieszania włacznie.Teraz macie co chcecie więc uśmiechajcie się jak nakazał Tusk.