Dwie reakcje na formę pomnika "RZEŹ WOŁYŃSKA" w Domostawie

Odsłonięcie pomnika "Rzeź Wołyńska" dłuta śp. Andrzeja Pityńskiego jest zaplanowane na 14.07.2024 w Domostawie w gminie Jarocin w powiecie Nisko (niżańskim) w woj. podkarpackim. Pomnik został zlokalizowany tuż przy północnym MOP Bukowa II (miejsce obsługi podróżnych) na S19 na odcinku Lublin-Rzeszów. 
Mapkę gdzie to jest można zobaczyć tu: "O pomniku ofiar Rzezi Wołyńskiej. Skandaliczne słowa prezesa Związku Ukraińców w Polsce niejakiego Skórki...
Wyszukałam sobie dziś co różni piszą o planowanym odsłonięciu i już wiem.

Są dwie "narracje" w mediach. 

  1. Pierwsza, jakby obowiązująca, bo głoszona przez największe (niby) media: Fakt, Gazeta Wyborcza, a nawet Polskie Radio, którego jakiś pismak napisał, że "byłby on (pomnik) ładniejszy, gdyby nie drastyczne sceny, które przedstawia" ...
  2. Druga, cicha, lokalna, ale rzeczowa, ściśle związana z faktami, z prawdziwą polską historią jak np. w Radiu Leliwa: Domostawa: W niedzielę odsłonięcie pomnika „Rzeź wołyńska”, gdzie były wójt Jarocina Zbigniew Walczak, jednocześnie prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika mówi o budowie pomnika i planowanych inicjatywach. 

Jaka jest jedyna polska narracja? Ano taka:
POMNIK RZEŹ WOŁYŃSKA POKAZUJE MORDOWANIE POLAKÓW NA WOŁYNIU. To Holokaust Polaków, bezbronnych, niewinnych, bez względu na wiek, płeć, wiarę, zawód. Byli mordowani tylko dlatego, że byli Polakami.
Artysta w tym wielkim monumencie zawarł w formie rzeźby zeznania świadków zbrodni, którym udało się przeżyć. Byli to tylko Polacy, którzy mieszkali na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z lat 1918-1939. Mieszkali tam od wieków, bo te tereny zawsze związane były z Polską. Zbrodniarzami byli ich sąsiedzi zza miedzy, też mieszkający tam od setek lat. 
Tak się składa, że mordercami niewinnych Polaków byli UKRAIŃCY. I tego nic nie zmieni!
Ukraińcy, którzy robili to w czasie zawieruchy II wojny światowej, stosunkowo łatwo dali się namówić do zbrodni.
II wojnę zaś wywołali Niemcy z Sowietami, czyli ówczesnymi władcami Rosji (Rosjan tam z początku wielu nie było...). To oni są odpowiedzialni za wszystkie zbrodnie w latach 1939-1945 w Polsce!
Jedno trzeba jednak oddać wielu Ukraińcom - nie WSZYSCY dali się ogłupić zbrodniarzom - wielu uratowało Polaków, czasem tracąc życie z rąk swoich rodaków. 
Niestety zdarzają się jeszcze dziś potomkowie rezunów, jak ów Mirosław Skórka prezes Związku Ukraińców w Polsce, który twierdzi, że pomnik jest pomnikiem polskiej głupoty. Ja to skomentowałam krótko:
Panu Skórce trzeba wyraźnie i wprost powiedzieć, że jeśli ktoś chce ten pomnik uznać za pomnik czyjejś głupoty, to tylko głupoty Ukraińców. W dodatku będzie pomnikiem nie tylko ukraińskiej głupoty, ale i wyjątkowego zbrodniczego prymitywizmu, jakby sprzed 2000 lat. 
Mój znajomy stwierdził: dopisz jeszcze, że wyjątkowej podłości... 
Co pan Skórka jeszcze robi w Polsce - nie wiem...

Skąd się wobec tego bierze w Polsce ta inna narracja, to oburzenie "drastycznością pomnika" w największych mediach i bzdury wypisywane w niby polskich? 
Jest tylko jedno wytłumaczenie! To wszystko są OBCE MEDIA, a jeśli nie obce, to reprezentujące zupełnie obce, antypolskie interesy. Ich nie oburzają drastyczne okoliczności realnych zbrodni, lecz metalowa figurka na pomnikowych widłach i metalowy płomień, nie obchodzą ich zbrodniarze! Dlaczego? Bo to są właściciele tych mediów! I to jest najważniejsza rzecz!
PO STOSUNKU DO POMNIKA "RZEŹ WOŁYŃSKA" MOŻNA POZNAĆ CZY KTOŚ JEST CZY NIE JEST POLAKIEM. Czy prezentuje polskie, czy obce interesy.
Nie ma dziś lepszego kryterium! 

Dochodzą do mnie dziwne informacje, że w uroczystościach w Domostawie nie wezmą udziału ani policja, ani Wojsko Polskie, ani lokalna władza. 

Czym dla mnie jest odsłonięcie i poświęcenie tego pomnika?
To postawienie zbiorowego nagrobka tym wszystkim Polakom, którzy do tej pory nie zostali odnalezieni i pochowani zgodnie z polską tradycją. 
To ostrzeżenie dla współczesnych do czego prowadzi nienawiść - tylko do zbrodni! 
To przypomnienie Ukraińcom, że mają wielką zbrodnię na sumieniu, zbrodnię, której nie zadośćuczynili...
To przypomnienie Niemcom do czego prowadzi ich zbrodnicza polityka i kolejna zbrodnia do rachunku, jeśli Ukraińcy nie zapłacą Polakom...
To pokazanie Żydom, że nie byli jedynymi ofiarami II wojny światowej, bo pierwszymi byli na pewno Polacy i to oni powinni jako pierwsi dostać odszkodowania.
To wreszcie przypomnienie Rosji, że oto 24.02.2022 rozpoczęli dokładnie to samo piekło co 1 i 17.09.1939. Udowadniają tym samym, że ich cywilizacja wróciła na tory zbrodni. Sobowtóry Putina kiedyś się skończą ...
To przypomnienie całemu światu, że Polacy byli pierwszą i największa ofiarą II wś. ofiarą dwóch największych europejskich zbrodniarzy - Niemców i Rosji!

No i na koniec jeśli ktoś nadal uważa, że rzeźba jest drastyczna, że stanowi jakiś "polski" problem, konieczne jest małe ćwiczenie swojego mózgu. Proszę sobie wyobrazić co działoby się w mediach, gdyby to był pomnik 300 000 bezbronnych Żydów wymordowanych przez Ukraińców? Czy znalazłby się jakiś odważny pismak w GW, w PR, czy innych mediach, któremu forma pomnika by się nie spodobała? I czy byłby ktokolwiek na świecie, kto uważałby, że za tę zbrodnię NIE należy się Izraelowi wielkie odszkodowanie od zbrodniarzy?

Podstawowe informacje:
Pomnik, który krzyczy. - Na warsztat! 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

10-07-2024 [01:23] - Alina@Warszawa | Link:

Jakby na potwierdzenie: niemiecka partia AfD nie chce współpracować z G. Braunem w PE z powodu jego wypowiedzi na temat Holokaustu. Niemcom jak widać trudno się przyznawać do zbrodni, które mają na sumieniu, więc ta niby "uczciwa" partia chce uniemożliwić G. Braunowi głoszenie prawdy? 
Konfederacja w nowej frakcji w PE? Jest warunek: Nie wszyscy posłowie  
(...) "Die Welt" zwraca uwagę, że do utworzenia grupy Europa Suwerennych Narodów AfD zaprosiła trzech z sześciu europosłów polskiej Konfederacji i jednego z dwóch eurodeputowanych słowackiej Hnutie Republika. 
"AfD postawiła warunek, że nie będzie współpracować z polskim posłem Grzegorzem Braunem i słowackim posłem Milanem Mazurkiem" - czytamy w dzienniku. Powodem są ich wypowiedzi na temat Holokaustu.
(...)
Może Niemcy wreszcie przyjmą do wiadomości co robili w Polsce, co zrobili Żydom, jak "zagospodarowali" Europę w latach 1939-1945 i ile MILIONÓW trupów z tego wynikło? Czyżby wciąż mieli u siebie jakichś światowych planistów, którzy chcą regulować zaludnienie np. w Polsce? Stosunek AfD do Brauna jednoznacznie wskazuje na hitlerowski charakter tej partii. Niemcy pewnie inaczej nie potrafią zaprogramować swojej mentalności? 

Wie zur Bestätigung: Die AfD will nicht mit G. Braun im Europaparlament kooperieren, weil er sich zum Holocaust geäußert hat. Offenbar fällt es den Deutschen schwer, die Verbrechen einzugestehen, die sie auf ihrem Gewissen haben. Deshalb will diese vermeintlich „ehrliche“ Partei G. Braun daran hindern, die Wahrheit zu predigen? Konföderation in einer neuen Fraktion im Europaparlament?
Es gibt eine Bedingung: Nicht alle Abgeordneten
(..) „Die Welt“ weist darauf hin, dass die AfD drei der sechs Europaabgeordneten der Polnischen Konföderation und einen der beiden Europaabgeordneten der Slowakischen Republik eingeladen habe, um die Gruppe „Europa der souveränen Nationen“ zu gründen. „Die AfD hat eine Bedingung gestellt, dass sie nicht mit dem polnischen Abgeordneten Grzegorz Braun und dem slowakischen Abgeordneten Milan Mazurek kooperieren wird“, lesen wir in der Tageszeitung. Der Grund sind ihre Aussagen zum Holocaust.(..)
Vielleicht werden die Deutschen endlich akzeptieren, was sie in Polen getan haben, was sie den Juden angetan haben, wie sie Europa in den Jahren 1939-1945 „entwickelt“ haben und wie viele MILLIONEN Leichen dabei entstanden sind? Gibt es noch einige Weltplaner, die die Bevölkerung regulieren wollen, z. B. in Polen? Die Haltung der AfD gegenüber Braun zeigt deutlich den nationalsozialistischen Charakter dieser Partei. Deutsche können ihre Mentalität wohl nicht anders programmieren? 

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

10-07-2024 [01:28] - Alina@Warszawa | Link:

Niemcy są świetnie zorganizowani i konsekwentni w zrzucaniu z siebie odpowiedzialności za II wojnę światową  i wszystkie ówczesne zbrodnie! Ursula von der Leyen - też! 

Deutschland ist gut organisiert und leugnet konsequent die Verantwortung für den Zweiten Weltkrieg und alle Verbrechen dieser Zeit! Ursula von der Leyen – auch! 

Germany is well organized and consistent in denying responsibility for World War II and all the crimes of that time! Ursula von der Leyen - too! 

https://wydarzenia.interia.pl/... 

Obrazek użytkownika Marek Michalski

11-07-2024 [08:23] - Marek Michalski | Link:

AfD wyraźnie nie chce być partią prawicową i narodową, tylko lewicową i szowinistyczną.

Obrazek użytkownika Adam66

10-07-2024 [04:45] - Adam66 | Link:

@Alina@Warszawa
Ależ czemu się Pani dziwi, chanukowcy z lewicy po lewej i lewicy po prawej idą ręka w rękę.  Pisałem już o tym wiele razy, Polska od około 400 lat nie miała polskiego rządu z wyjątkiem okresu między I i II wojną światową.  Rząd Olszewskiego zbyt krótko trwał żeby można było osądzić jego rolę, reszta to chanukowa koalicja, zarówno z lewa jak i prawa.  Polska znowu jest unicestwiana, miejmy nadzieję, że się obroni.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

10-07-2024 [11:41] - Alina@Warszawa | Link:

Ja się nie dziwię! Ja to piszę dla tych, którzy codziennie ogłupiani przez TVN i innych, zaczynają rozmawiać ze mną jak obcy, a nie Polacy. 

Obrazek użytkownika sake3

10-07-2024 [11:24] - sake3 | Link:

Dlaczego sprawa pomnika prawdy  jest nadal kontrowersyjna? Odpowiedzi można szukać w decyzji paniusi Nowackiej-Wasilewskiej nieudolnie udającej Ministra Edukacji.Sama wykreśliła z programu szkolnego historię Polski.Wczesniej rzeź Wołyńską określiła jak stosunki napięte mięzy Polakami i Ukraińcami.Dziwnym trafem paniusia podjęła decyzję by dzieci w szkołach ukraińskich w Polsce miały historię jako przedmiot z opracowanym przez władze ukraińskie programem.Do kogo więc pomnik ma przemawiać?Do ludzi którzy nic na temat historii Polski nie wiedzą.? To własnie wykorzystuje ten Skórka.

Obrazek użytkownika Pers

10-07-2024 [11:37] - Pers | Link:

@sake
A paniusia @sake przecież kocha Ukraińców i złego słowa nie da powiedzieć na nazioli.

Obrazek użytkownika sake3

10-07-2024 [21:07] - sake3 | Link:

@Pers.......Proszę się nie kompromitować.W swoim komentarzu napisałam jedynie,że dopóki nie ma wyjasnienia sprawy zburzenia dziecęcego szpitala nie możemy sugestii traktowac jako pewnik co zrobił pan @smieciu.Nie sugerowałam która strona jest odpowiedzialna za ostrzał bo uważam że trzeba czekać na oficjalny komunikat.Nie wiem co pan chciał uzyskać obrzucając mnie wyzwiskami czy teraz wmawiając mi miłość do Ukraińców.Skoro tak bardzo chciał mnie pan obrazić to owszem -obraził mnie pan ale niestety najgorzej świadczy to o panu Nie wiem przed kim pan tak się popisuje komentarzami pod moim adresem będącymi nienajwyższych lotów,ja nie zamierzam zachowywać się tak samo.

Obrazek użytkownika Marek Michalski

11-07-2024 [08:43] - Marek Michalski | Link:

Jak co roku, w tej i innych sprawach, politycy i dziennikarze będą uprawiać politykę historyczną a nieliczni z Polaków mają w sercu historię.
Demokratyczna większość nie chce trzymać z "przegrywami" ale zwycięstw też nie pamięta.
Rocznice zwycięstwa pod Kłuszynem 4 VII 1610, czy operacja NKWD 4 VII 1946 w Kielcach minęły niezauważone. Operacja Ostra Brama to wręcz zmowa milczenia.
Tacy byli i w XIX wieku. Właśnie poznaję historię życia Józefa Retingera. Jako mały Józio w Krakowie nie miał serca do licznych wówczas obchodów patriotycznych. Udało mu się wydostać na świat.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

11-07-2024 [16:25] - Alina@Warszawa | Link:

Witold Gadowski zaprasza:
https://www.youtube.com/shorts... 

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

11-07-2024 [21:22] - Alina@Warszawa | Link:

Cenne uzupełnienie informacji o życiu i dokonaniach śp. Andrzeja Pityńskiego, autora pomnika "Rzeź Wołyńska": 
"Mistrz Andrzej Pityński zastawił swój powrót do Ojczyzny"  

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

12-07-2024 [19:08] - Alina@Warszawa | Link:

"Ale za to Niemcy mogą bez przeszkód przeprowadzać (na Ukrainie) ekshumacje członków swoich oddziałów, czyli Wehrmachtu i SS." - to cytat z tekstu: Żadnych złudzeń w kwestii możliwości ustanowienia bliskich relacji polsko-ukraińskich
Bo Polacy jakoś do tej pory nie mogą ...

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

13-07-2024 [16:54] - Alina@Warszawa | Link:

O organizacji uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika "Rzeź Wołyńska" o godz. 11.00 w niedzielę 14.07.2024 w Domostawie:
"Hostią ciało nabitego na ukraińskie widły polskiego dziecka"  

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

14-07-2024 [19:33] - Alina@Warszawa | Link:

Dziś odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika "Rzeź Wołyńska" w Domostawie. 
Nie było NIKOGO Z WŁADZ CENTRALNYCH. Nie było żadnego z 3 biskupów sąsiednich diecezji Lubelskiej, sandomierskiej, przemyskiej. Nie było wojewody podkarpackiego, ani lubelskiego, nie było żadnego ambasadora Ukrainy w Polsce, ani Polski na Ukrainie. Nie było żadnego przedstawiciela Unii Europejskiej, do której chce wejść Ukraina. 
Byli sami "nacjonaliści", czyli Polacy z całej Polski, od Szczecina po Rzeszów, od Przasysza po Kraków i może dalej. Piszę o miejscowościach, z których przyjechali moi rozmówcy. Wśród gości mignęli mi znani z mediów: były prezes IPN Jarosław Szarek i organizator "Marszu Niepodległości" Robert Bąkiewicz. Wśród zaproszonych wielu gości, w tym kuzynki A. Pityńskiego, małe wystąpienie miał redaktor Witold Gadowski i Marcin Rola. Bardzo ciekawe były wystąpienia księży, za których powinniśmy się codziennie modlić, żeby nie utracili swoich święceń, bo zwrócili uwagę na dziwną nieobecność hierarchów kościelnych na tej najważniejszej dla Kresowian uroczystości. Był również G. Braun, ale nie występował zapewne z braku czasu. Byli posłowie Konfederacji Korony Polskiej. Polecam w szczególności wystąpienie organizatora uroczystości Zbigniewa Walczaka

Tylko Tv wRealu24 nadawała bezpośrednią relację w sieci. Inne telewizje pominęły temat milczeniem. Dopiero wieczorem TV Republika zapowiedziała informacje o uroczystości. Ciekawe co nadadzą. Nie było widać znaków firmowych tej telewizji, ani żadnych znanych twarzy. 

Tu są urealnione liczby polskich ofiar zbrodni: "Ilu Polaków zabili Ukraińcy z UPA"
Oto fragment tekstu: (...) 
WOŁYŃ 130 TYSIĘCY ZAMORDOWANYCH POLAKÓW. 
MAŁOPOLSKA WSCHODNIA 220 TYSIĘCY ZAMORDOWANYCH POLAKÓW. 
LUBELSZCZYZNA, PONAD 20 TYSIĘCY ZAMORDOWANYCH PRZEZ BANDY UPA. 
PODKARPACIE, PONAD 20 TYSIĘCY ZAMORDOWANYCH PRZEZ BANDEROWCÓW I PONAD 140 TYSIĘCY WYPĘDZONYCH PRZEZ REZUNÓW NASZYCH RODAKÓW,
PODDANYCH STRASZLIWEMU, NIEWYOBRAŻALNEMU WRĘCZ TERROROWI. 
TO ŁĄCZNIE DAJE OKOŁO 400 TYSIĘCY, BESTIALSKO ZAMORDOWANYCH PRZEZ UKRAIŃSKIE POTWORY, NASZYCH RODAKÓW NA KRESACH, JAK RÓWNIEŻ OBECNYCH ZIEMIACH KRESOWYCH OBECNEJ POLSKI. A I TAK, JAK PISZE WITALIJ MASŁOWSKIJ SĄ TO NADAL LICZBY… NIEPEŁNE! (...) 

W ostatnio zasłyszanych w mediach informacjach słyszałam 100-130 tys. zamordowanych Polaków na Wołyniu i Polsce Wschodniej ... Ktoś pilnuje, żeby te liczby systematycznie zmniejszać z jednej strony - polskiej. Z drugiej, ukraińskiej pilnują, żeby nikt nie robił ekshumacji, bo mogłoby się okazać, że nawet kostki dzieci jeszcze się nie rozłożyły

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

14-07-2024 [20:02] - Alina@Warszawa | Link:

Obrazek użytkownika sake3

14-07-2024 [20:25] - sake3 | Link:

Alina@Warszawa.......Zamiast brać przykład z historyków żydowskich i podtrzymywać pamięć o ludobójstwie zwiększając co roku liczbę zabitych jak to robi Engelking czy inni my olewamy temat ,nie dbamy o pamięć pomordowanych.Dbałośc o dobre stosunki z Ukrainą nie jest żadnym wytłumaczeniem.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

16-07-2024 [01:00] - Alina@Warszawa | Link:

W zapisie uroczystości, który znajduje się na BanBay "PILNE! Uroczyste odsłonięcie "zakazanego" pomnika RZEŹ WOŁYŃSKA w Domostawie! Transmisja NA ŻYWO!" jest bardzo emocjonalne i ciekawe wystąpienie pana Teofila Lachowicza (w ok. 3h 27 min), sekretarza Zarządu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej Okręg 2 w Nowym Jorku. Cała historia losów idei postawienia pomnika i realizacji całej inwestycji. Stowarzyszenie jest głównym sponsorem tego pomnika
 

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

16-07-2024 [14:06] - Alina@Warszawa | Link:

W 2 godzinie i 30 min. relacji na Banbay rozpoczyna się najważniejsze przemówienie byłego wójta Jarocina i głównego organizatora tej inwestycji i uroczystości pana Zbigniewa Walczaka. M.in. przeprasza, że nie jest prezydentem Warszawy ... Przy okazji - mieszkańcy Jarocina i całej gminy powinni się z tego faktu cieszyć, bo to Trzaskowski mógłby być wójtem gminy Jarocin, a to byłoby prawdziwym nieszczęściem.
Bardzo polecam

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

15-07-2024 [23:13] - Alina@Warszawa | Link:

Jeden z ciekawszych filmów z Domostawy, autor "Jarosław szuka kłopotów": 
Tłumy na odsłonięciu pomnika poświęconego ofiarom Rzezi Wołyńskiej w Domostawie 
 

Obrazek użytkownika Jabe

15-07-2024 [23:56] - Jabe | Link:

A... Jarosław był?

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

16-07-2024 [01:00] - Alina@Warszawa | Link:

Zapytaj "Jarosława" ...

Obrazek użytkownika sake3

16-07-2024 [07:38] - sake3 | Link:

Tylko to pana interesuje,nie uroczystość? Małe horyzonty.Plotkarz. 

Obrazek użytkownika Jabe

16-07-2024 [15:12] - Jabe | Link:

Ciekaw jestem, jak prezes wszyst­kich patrio­tów po­stąpił.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

17-07-2024 [22:23] - Alina@Warszawa | Link:

W niedzielę 14.07.2024 wielu Polaków mogło się przekonać, że rząd warszawski jest zupełnie niepotrzebny: najważniejsza uroczystość patriotyczna w Polsce w 2024 roku, odsłonięcie pomnika Rzeź Wołyńska" odbyło się bardzo uroczyście bez udziału PREZYDENTA RP A. Dudy, PREMIERA D. Tuska, BEZ MINISTRÓW. Polakami nie poczuli się wojewodowie. 
Polakiem nie poczuł się PRYMAS POLSKI
(o nazwisku 'Polak") ani żaden z najwyższych HIERARCHÓW KOŚCIELNYCH, nawet biskupów najbliższych  diecezji. 

Obrazek użytkownika Jabe

18-07-2024 [10:41] - Jabe | Link:

Co wobec tego?

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

19-07-2024 [21:45] - Alina@Warszawa | Link:

Bardzo ciekawy wywiad z ks. proboszczem Antonim Moskalem z 2020 roku o historii parafii, którą objął nie wiedząc z jaką historią będzie musiał się zmierzyć i jak to wpłynęło na jego dalsze działania jako kapłana:

"Ks. Antoni Moskal, kustosz pamięci o Polakach pomordowanych przez UPA w Bieszczadach"  
(...) "Zabiję Lacha, to wszystko będzie moje!" ....  Nadszedł czas żniw, trzeba wyrwać kąkol!" (...) 

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

21-07-2024 [01:53] - Alina@Warszawa | Link:

Tu przypomnienie "Kto uniemożliwił postawienie pomnika "Rzeź Wołyńska" na czas", bo bez tej historii ktoś będzie się dziwił dlaczego nie rok wcześniej w 80 rocznicę?