Tak rządzą „fachowcy” z PO

Tak rządzą „fachowcy” z PO, za I kw. sprzedaż Orlenu mniejsza o blisko 1/3, a zysk aż o 7 mld zł

1. Zarząd Orlenu opublikował raport za I kwartał tego roku, z którego wynika, że przychody ze sprzedaży całej Grupy Orlen, wyniosły ponad 82,3 mld zł, a zysk netto wyniósł tylko około 2,8 mld zł. Przychody ze sprzedaży były aż o 33, 5 mld zł niższe (a więc blisko o 1/3), niż w I kwartale 2023 roku, a zysk netto był o aż 7 mld zł niższy (czyli o ponad 2/3), niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. To wręcz katastrofalne dane, nawet jeżeli weźmie się pod uwagę, że to właśnie Orlen finansuje decyzją nowej większości rządowej, zamrożenie cen prądu i gazu do 30 czerwca tego roku (w poprzednim roku koszty mrożenia tych cen, były rozłożone także na koncerny energetyczne). Na ten komunikat zareagowała giełda, w ciągu zaledwie dwóch dni ceny akcji Orlenu spadły o niemal 10%, co więcej wszystko wskazuje na to, że kurs ten w następnych dniach będzie miał dalej tendencję spadkową.
 
2. Przypomnijmy, że w kwietniu już nowy zarząd Orlenu powołany przez ministra Budkę, opublikował dane dotyczące wyników finansowych za rok 2023, z których wynikało, że obroty tej firmy sięgnęły 373 mld zł, a więc zbliżyły się do 100 mld USD, a zysk netto wyniósł  aż 27,6 mld zł. Oznaczało to, że byłemu już prezesowi Danielowi Obajtkowi dzięki fuzjom i przejęciom, a także widocznym już efektom synergii, udało się stworzyć firmę, która jest już potentatem w Europie i pod względem poziomu obrotów znajduje się w pierwszej 40-największych europejskich firm. Niestety ten ogromny sukces, tylko dlatego, że został osiągnięty w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości i przy ogromnym jego wsparciu dla zarządu firmy pod kierownictwem prezesa Obajtka jest cały czas dyskredytowany, co więcej ludzie Tuska coraz częściej mówią o konieczności „rozczłonkowania Orlenu, ba o wycofaniu się z fuzji z Lotosem.
 
3. Przypomnijmy przy tej okazji, że łączny zysk netto Orlenu  w latach 2016-2023 wyniósł 98 mld zł, podczas gdy w czasie 8 letnich rządów PO-PSL w latach 2008-2015, wyniósł zaledwie 2,9 mld zł, czyli był aż 33-krotnie niższy. Ponadto gwałtowne zwiększenie potencjału finansowego Orlenu, pozwoliło  na przeznaczenie w latach 2016-2023, aż 90 mld zł na inwestycje (w samym tylko 2023 roku, było to 32,4 mld zł), podczas gdy w latach 2008-2015 nakłady inwestycyjne wyniosły tylko 24,3 mld zł, a więc były blisko 4 -krotnie niższe.
 
4. Przypomnijmy także, że  Orlen to firma, która w ostatnich latach dostarcza do budżetu państwa ponad 10% wszystkich dochodów, a w roku 2023 , było to  blisko 13% tych dochodów. Chodzi oczywiście o wpłaty do budżetu z tytułu wszystkich podatków: podatku dochodowego, podatku od płac pracowników, a także wpłat z tytułu VAT i akcyzy, w roku 2023 była to  kwota ponad 70 mld zł, podczas czy wszystkie dochody budżetowe w  wyniosły około 574 mld zł (czyli stanowiły ponad 12% wszystkich dochodów budżetowych). Podważanie fuzji dokonanej przez Orlen najpierw z Lotosem, a później wchłonięcia PGNiG i zapowiedzi, że rządowi prawnicy zbadają czy można ją unieważnić, co zapowiadają prominentni politycy Platformy z Tuskiem na czele, jest więc skrajną nieodpowiedzialnością i proszeniem się o kłopoty, w tym także o poważne ograniczenie zysków firmy i w konsekwencji wpłat do budżetu z tytułu różnych podatków.
 
5. W tej sytuacji wyjątkowo brutalne wielomiesięczne atakowanie przez polityków Platformy firmy, która nie tylko zagwarantowała Polsce i Polakom bezpieczeństwo energetyczne, w sytuacji toczącej wojny się za naszą wschodnią granicą, a także potrafiła w tak trudnym czasie odejść od rosyjskich surowców, oraz realizuje wielomiliardowe inwestycje i dostarcza corocznie ponad 12% dochodów budżetowych, wygląda na podcinanie gałęzi, na której ta koalicja siedzi. Wyniki Grupy Orlen za I kwartał tego roku po porównaniu ich z analogicznym okresem roku ubiegłego, niestety to potwierdzają i pokazują, że Platforma oddelegowała do tej firmy „fachowców” , którzy już na początku nawiązują do „chlubnych” wyników zarządzania nią w latach 2008-2015.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

24-05-2024 [09:15] - u2 | Link:

***w czasie 8 letnich rządów PO-PSL w latach 2008-2015, wyniósł zaledwie 2,9 mld zł, czyli był aż 33-krotnie niższy***

Pełomafia wie jak rozwalać polską gospodarkę. W dodatku pełomafia to taka szczujnia że ludzie umierają pod wpływem szczucia tak jak ten dyrektor ORLEN-u którego chcieli przekabacić przeciwko prezesowi Obajtkowi.

Obrazek użytkownika Eugeniusz Kościesza

24-05-2024 [15:10] - Eugeniusz Kościesza | Link:

Zablokowane mam konto na niezależna .pl ,
stąd korzystam z Jego z sojuszniczej racji  , jako komentarz do jego postu ! 
Póki  mam jeszcze możliwość dodania postu w komentarzu  :A jesteśmy obaj , przynajmniej deklaratywnie, po tej samej, po  Polski stronie!

Tow. Joński …a czemu nie np. Bałtycki ? Czyli wskazówka do pochodzenia funkcjonariusza .
Od czasu wprowadzenia dekretu Bieruta o zmianie nazwisk dla sowieckich żydów na polskobrzmiące , różne już idiotyczne wygibasy nazwiskowe miały miejsce jak : np. Gdański, Hetman, Mazowiecki.  Wojewódzki,  Warszawski,- niczym przydomki  z książęcych rodów ze wczesnego średniowiecza. Ale ksywa nazwiskowa „joński” (w Polsce  wszystkich nosicieli tego nazwiska 7 osób) przebija w swej denności doboru na udawane polskie- nawet te wyżej wymienione.  Bo jeszcze nikt z onych przybyłych po wojnie na obszar okupowanej Polski kacapskich Chazarów nie skrył się za  nazwiskową ksywą  niczym ten potomek władcy Morza Jońskiego.
A czemu z kolei akurat „Joński” , a nie vel „Bałtycki” -zapewne dlatego , że przez te pierwsze znacznie bliżej do wymarzonego powojennym przodkom tow. Jońskiego Israela niż do Polski. Owe chazarskie geny Jońskiego  ujawniają się każdorazowo niczym iście stalinowskiego politruka-żydowskiego pochodzenia  podczas występów jako towarzysza przewodniczącego tusko-nazistowskiej komisji ds. wyborów kopertowych. Nazwisko ,mądrego -niczym tego przysłowiowego Greka -z niego nie zrobiło, ale przejęte po przodkach chazarskie geny- jako współczesnego ubeckiego   chama i buraka – i owszem.
  
ps. Obstawiam ,że gdy ów osobnik się nie załapie na immunitet ojropejski w PE , to wyniesie się ze strachu przed Polakami do wymarzonego przez jego przodków Israela, wykazując -tam już oficjalnie swe pochodzenie- w podaniu o zmianę  obywatelstwa ! 

Obrazek użytkownika sake3

24-05-2024 [17:47] - sake3 | Link:

@Eugeniusz Kosciesza.....Załapie się ,załapie....Choć w Łodzi brylując na przystankach autobusowych i tramwajowych  nikt nie jest zainteresowany kiedy osobiście zaprasza do głosowania na niego,a ludzie wyrzucają jego ulotki.cóż za problem dla koalicji znowu sfałszować wybory.