Warszawa-Paryż: bez wizy i z aktywną współpracą gospodarczą

Mimo ostatnio pojawiających się informacji o wycofywaniu się niektórych międzynarodowych firm z Polski i przenoszeniu przez nie działalności do tańszej z ich punktu widzenia Rumunii (m.in. niemiecki Rheinmetall, czy fińska firma Nokian Tyres) szczególnie pozytywnego wydźwięku nabierają informacje przekazane ostatnio przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą (CCIFP) nt. relacji biznesowych między Polską a Francją w ostatnich latach.
Okazją do tego stało się opublikowanie przez CCIFP we współpracy z Instytutem Debaty Eksperckiej i Analiz QUANT TANK z okazji 30-lecia istnienia Izby raportu „Wkład firm z kapitałem francuskim i relacji polsko-francuskich w polską gospodarkę”.
Z dokumentu wynika m.in., że skumulowane bezpośrednie inwestycje zagraniczne firm z kapitałem francuskim w Polsce osiągnęły na koniec 2022 r. rekordowy poziom około 108 mld zł, po wzroście ostatnich pięciu latach o około 1/3. Co więcej, w rankingu największych inwestorów zagranicznych wg kraju siedziby podmiotu dominującego udział Francji przekroczył 9 proc., co uplasowało ją na pozycji wicelidera za Niemcami, a bezpośrednio przed Holandią i USA.
Ponadto 1200 firm z udziałem kapitału francuskiego działających w naszym kraju odpowiada za 4% całkowitego zatrudnienia i przychodów podmiotów posiadających 10 i więcej pracowników. Jednocześnie odpowiadają one za około 5% łącznych nakładów inwestycyjnych i wartości dodanej generowanej przez przedsiębiorstwa działające u nas. Łącznie wartość wymiany handlowej między Francją, a Polską osiągnęła w 2023 r. poziom 35 mld euro, z nadwyżką handlową Polski w wysokości aż 8,4 mld euro.
Jak wylicza raport, w wielu sektorach francuskie firmy odgrywają szczególnie ważną rolę na tle innych zagranicznych inwestorów. Obszarem ich największej aktywności (blisko 70% udział w 2022 r.) jest sekcja informacji i komunikacji, obejmująca branżę telekomunikacyjną, mediową oraz IT. Wiodącą rolę odgrywają one także w sektorze usług biznesowych dla firm, szczególnie w obszarze administracji i działalności wspierającej, gdzie reprezentują około 1/3 całkowitego kapitału zagranicznego firm działających w Polsce oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (3. miejsce wśród inwestorów zagranicznych).
Jak zaznaczają autorzy raportu, pod względem skali działalności, efektywności biznesowej oraz aktywności inwestycyjnej firmy francuskie pozytywnie wyróżniają się nie tylko na tle średniej, ale też podmiotów kontrolowanych przez kapitał z krajów ze ścisłej czołówki inwestorów obecnych w Polsce (Niemcy, USA, Wlk. Brytania, Holandia). Co więcej, cechują je najwyższe w tej grupie przeciętne przychody, zatrudnienie oraz relacja nakładów inwestycyjnych do przychodów.
- Duża skala działalności wielu firm z kapitałem francuskim sprawia, iż otaczają się one szczególnie szerokim gronem lokalnych dostawców. Blisko 2/3 firm francuskich stale współpracuje w Polsce z ponad 100 lokalnymi firmami, a co piąta spółka szacowała łączną liczbę polskich partnerów na ponad 1000 podmiotów. Ponadto firmy te włączane są w globalne łańcuchy dostaw, dzięki czemu mogą rozwijać się we Francji, ale też w innych oddziałach francuskich koncernów na całym świecie – podkreśla Joanna Jaroch-Pszeniczna, dyr. Generalna CCIFP.
Z kolei Valéry Gaucherand, prezes L'Oréal na Polskę i kraje bałtyckie informuje: - w Polsce jesteśmy obecni od ponad 30 lat i jest to dla nas jeden z najważniejszych rynków na świecie. Od 2017 r. Warszawa jest główną siedzibą naszego HUB L’Oréal Polska i Kraje Bałtyckie, a w podwarszawskich Kaniach działa fabryka L’Oréal Warsaw Plant, która jest największą jednostką produkcyjną naszej Grupy w Europie. Z uwagi na skalę działalności, profil i rozwiązania technologiczne, L’Oréal Warsaw Plant to obiekt strategiczny w naszym logistycznym łańcuchu dostaw. (…)W ciągu ponad 25-letniej działalności podwarszawskiej fabryki przeznaczyliśmy kwotę 251 mln euro na rozwój innowacyjnych rozwiązań. Dostrzegamy w Polsce ogromny potencjał, dlatego planujemy nad Wisłą kolejne inwestycje.
Zaś Olivier Degand Partner Zarządzający firmy Mazars Polska, podsumowuje: - Po wejściu Polski do UE w 2004 r., francuskie inwestycje bezpośrednie, wspierane przez ogromny zastrzyk funduszy europejskich dla polskiej gospodarki, gwałtownie wzrosły. Po pojawieniu się na polskim rynku największych firm z francuskiego indeksu giełdowego CAC-40 (lata 1990-2010), Polska zaczęła przyciągać również coraz więcej francuskich firm z sektora MŚP - głównie dzięki dostępowi do wykwalifikowanych pracowników i niższym kosztom dla pracodawcy, a także możliwości dotarcia do 38 mln konsumentów na rynku, w samym sercu Europy. W czasie pandemii Covid-19, stosunki handlowe między Polską i Francją jeszcze bardziej się umocniły. Wpłynęło na to między innymi zjawisko „nearshoringu”, polegające na przeniesieniu części łańcucha dostaw z Azji Południowo-Wschodniej bliżej Francji.
- Brexit oraz wojna w Ukrainie spowodowały, że jak nigdy dotąd przyszłość UE zależy od wzmocnienia relacji politycznych i gospodarczych pomiędzy państwami scalającymi dziś Europę, wśród których szczególną rolę pełnią Francja i Polska. Dotychczasowa, bogata historia współpracy może stać się fundamentem dla strategicznych sektorów obu krajów, takich jak przemysł, energetyka, cyfryzacja i obronność - ważnych szczególnie w kontekście wyzwań związanych z zieloną transformacją Polski, jej bezpieczeństwem i rozbudową infrastruktury - mówi dr Stanisław Kluza, prezes Instytutu Debaty Eksperckiej i Analiz QUANT TANK, współautor raportu.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

26-04-2024 [20:57] - Pers | Link:

Dzieje się to co przewidziałem już dawno.
Polska jest jedynie poddostawcą i ew, składaczem produktów zachodnich firm. Jeśli te firmy padają to najpierw wycofują się z takich krajów jak Polska, żeby chronić miejsca pracy w swoich krajach lub znaleźć jeszcze tańsze kraje. Polska jest murzynem Europy, czy to się komuś podoba czy nie.

A dlaczego zachodnie firmy się zwijają? Odpowiedź jest banalnie prosta.
Europa funkcjonowała dobrze i była konkurencyjna przede wszystkim dzięki taniej energii i surowcom z Rosji. Głupkowate sankcje, które miały "rzucić Rosję na kolana" jak bumerang uderzyły w samą Europę. Firmy bankrutują albo przenoszą produkcję do USA, gdzie dostają zachęty podatkowe i tanią energię. To w sumie był jeden z głównych powodów rozpętania przez USA wojny na Ukrainie - rozwalić europejską gospodarkę i ratować amerykańską. Plan, jak widać, udał się doskonale. 
Europa we współpracy z Rosją i Chinami miała szansę stać się prawdziwym mocarstwem gospodarczym ale nasz najlepszy "sojusznik" ma inne plany. Nawet posunął się do największego aktu sabotażu gospodarczego w dziejach świata - wysadzenie NS.
Te procesy demontażu gospodarek dzieją się we wszystkich państwach UE, mimo że nie rządzi tam pan premier Tusk. No ale sekta PiS na kogoś musi zwalić winę, prawda?

A Rosja? No cóż... Szybko się pozbierała, przekierowała eksport i współpracę do Azji i Afryki. Ma 3,5% wzrost gospodarczy podczas gdy Europa wpadła w recesję. Na złość babci odmroziliśmy sobie uszy :)

Mam wrażenie graniczące z pewnością, że @admin nie puści tego komentarza, zbyt "wywrotowy" mimo, że to samo piszą wybitni, niezależni eksperci.

Obrazek użytkownika Pers

26-04-2024 [21:22] - Pers | Link:

@admin
Sorki, że straciłem wiarę w twoje oddanie prawdzie :)
Jak byś mi jeszcze oddał bloga to byłbyś naprawdę godny miana obrońcy "wolnego słowa" :))
 

Obrazek użytkownika Tezeusz

27-04-2024 [19:14] - Tezeusz | Link:

Twoja prawda #Pers śmierdzi osranym putlerem

Obrazek użytkownika sake3

26-04-2024 [21:33] - sake3 | Link:

@Pers.....Fajna agitka,a koniec najlepszy-,,mam wrażenie graniczące z pewością że @admin tego nie puści.Po co ta kokieteria? Za każdym razem pan tę wzmiankę wstawia choć za każdym razem admin puszcza te pana agitki.Ja jednak mam zstrzeżenia.Widzę,że to sekta koalicyjna zwala winę na PiS o wszystko.Że też kocie oko przeoczyło ten fakt.

Obrazek użytkownika Pers

26-04-2024 [22:00] - Pers | Link:

@sake
Ty z tymi "agitkami" to masz pier...ca @sake. To są same fakty i rzeczywistość a nie banialuki w które wierzy sekta PiS czy sekta PO.
Bydełko wyborcze uwierzy we wszystko co powiedzą im ich guru.

Gdybyś miała jakąkolwiek, choćby elementarną wiedzę na tematy geopolityczne to nie pisałabyś takich bzdur. A tak to tylko "agitka" i uważasz sprawę za załatwioną.
Przypomnij sobie jednak ile tych moich "agitek" na temat Ukrainy jakoś dziwnym trafem okazało się szczerą prawdą. 
Możesz oczywiście razem ze swoimi kumplami z NB tkwić w ignorancji, mi nic do tego :))))

Obrazek użytkownika Tezeusz

27-04-2024 [19:13] - Tezeusz | Link:

@Pers
Nie sraj..gawnem...

Obrazek użytkownika r102

27-04-2024 [06:46] - r102 | Link:

No może dołożę trochę dziegciu  do tego miodu:  - te 4% zatrudnienia to podejrzewam Auchan, Carrefour czy Leroymerlin  - a szerokie grono dostawców to polskie wyciskane jak cytryna firmy artykułów spożywczych...

Tak że rzeczywiście wielki to przemysł i wielka technologia :-)