Netanyahu wyraźnie szuka guza…

W Izraelu, z dużej chmury, która miała się oberwać, mały deszcz. Polityczni synoptycy przewidywali poważne zachmurzenie z możliwym uciążliwym gradobiciem, grzmotami i błyskawicami. Jednak, od czego są parasole amerykańskiego podatnika?  Więc przeszło, minęło i pojaśniało prognozami kolejnych medialnych mrożących krew w żyłach opadów i wizją dewastującego gradobicia. Dobrze, że ten Bliski Wschód jest taki daleki, bo dzieją się tam naprawdę nieciekawe zjawiska. Krytykowany zewsząd za swoją brutalną operację specjalną w Gazie premier “Samson” Netanyahu, chyba aby uspokoić zaognioną sytuację zbombardował irański konsulat w Damaszku. Facet wyraźnie szuka guza i prze do wojny, aby skolonizować jak najwięcej Palestyny. Podobnie jak Putin przypomina też o “globalnym ociepleniu” podkreślając, że poza konwencjonalną, Izrael ma także broń atomową. Prezydent Biden zarządzany przez ludzi Obamy odziedziczył ich miękkie serce dla irańskich szyitów. Dlatego zerwał z twardą polityką Trumpa blokowania ich wpływów ze sprzedaży ropy i pozwolił im finansowo odetchnąć. Jeśli wróci Trump (“drill baby drill!”) to bez wojny “odchudzi” nie tylko Rosję, ale i Iran.
                                https://assets.zerohedge.com/s... 
Po izraelskim ataku na irański konsulat w Syrii i zabiciu generała Mohammad Reza Zahedi i sześciu innych oficerów irańskiej formacji Strażników Rewolucji, Teheran dał kilka dni ostrzeżenia, że zaatakuje Izrael z powietrza, w ten sposób aby uratować twarz wobec własnych zwolenników. Jednak to ostrzeżenie, wystrzelenie powolnie przemieszczających się rakiet i dronów z odległego swojego terytorium z komunikatem, że w ten sposób ukażą Izrael i to powinno zakończyć sprawę, nie wskazuje na to, że Teheran w przeciwieństwie do Netanyahu prze do wojny. 
Cytowany przez The Times of Israel prezydent Iranu Ebrahim Raisi (co powtórzył też szef sztabu irańskiej armii generał major Mohammad Bagheri) powiedział:

“Jeśli reżim syjonistyczny (Izrael) czy jego wspólnicy zaryzykują lekkomyślne zachowanie, wtedy otrzymają bardziej zdecydowaną silniejszą odpowiedź”.

Można mieć wrażenie, że mamy tu do czynienia z pewnym przedstawieniem z rozpisanymi rolami. Iran wysyła w sobotę ponad 300 dronów i rakiet. Siły USA stacjonujące w bazach na terytorium Iraku i Syrii oraz obrona powietrzna Izraela zestrzeliły podobno aż 99% atakujących jednostek. Jednak jakaś ich ilość szczególnie rakiet balistycznych przedarło się i trafiło w bazę lotniczą Nevatim  w południowym Izraelu. Przypomnijmy, że zestrzelenie rakiety balistycznej dalekiego zasięgu należy do systemu obronnego Arrow, czyli rakieta zdejmuje rakietę, taka rakieta systemu Arrow kosztuje ok $3,5 mln. Izrael użył też systemu David’s Sling (proca Dawida), które zestrzeliwały pociski średniego zasięgu, koszt pocisku ok. $1 mln i bezpośrednio samolotów do zestrzeliwania dronów, też pociskami o podobnym koszcie. 

Mamy więc sytuację w której kosztujący $1 mln pocisk zestrzeliwuje dron warty $1 tys. Koszty obrony Izraela w ciągu tylko jednej nocy wyniosły 4-5 mld szekli, czyli ok. $1,3 mld jak oświadczył izraelski gen. brygady Reem Aminoach. Przyjmuje się, że Iran wydał na ten atak ok. 10% sumy wydanej przez Izrael na zatrzymanie ataku.  Pojawia się więc nowe zjawisko kiedy koszty ataku są wielokrotnie niższe od kosztów obrony, ciekawe czy to doświadczenie znajdzie dalszych naśladowców.

Przywódcy irańscy zaznaczyli, że była to operacja specjalna w ramach rewanżu za bezprecedensowy atak Izraela na irański konsulat w Damaszku. Zaznaczyli przy tym, że w razie gdyby nastąpił nowy atak Izraela na interesy irańskie, Iran odpowie w znacznie większym zakresie uruchamiając Hamas, libański Hezbollah, jemeńskie Houthis i milicje szyickie z Iraku. Obecnie jemeńskie Houthis atakują komercyjne statki transportowe powiązane z Izraelem, USA i UK w południowym rejonie Morza Czerwonego. W sobotę Iran przejął izraelski statek kontenerowy w rejonie cieśniny Hormuz. Na długo przed atakiem amerykańskie bazy wojskowe w Iraku i Syrii były atakowane przez  iracką szyicką milicję. Od daty 7 X 2023 r. znalazły się pod ostrzałem aż 150 razy.

Do sojuszników Izraela podczas tego starcia zaliczamy USA, Jordanię, Arabię Saudyjską, Francję, Anglię, Bahrain, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt. Podobno Qatar i ZEA zabroniły użycia zasobów militarnych z amerykańskich baz w ich krajach. USA ustami prezydenta Bidena oświadczyło, że nie weźmie udziału w ewentualnym nowym ataku Izraela na Iran i cały ten konflikt uważa za zamknięty. Ze swojej strony Iran oświadczył, że jeśli US będzie pomagał Izraelowi w ewentualnym odwecie to nastąpią ataki na bazy US w tym rejonie. 

We wtorek miało miejsce posiedzenie izraelskiego gabinetu wojennego na którym postanowiono zbrojnie odpowiedzieć na sobotni atak Iranu. Pozostaje tylko pytanie kiedy i w jakie cele irańskie uderzy Izrael. Niektórzy ministrowie izraelscy żądali od Netanyahu zabezpieczenia ataku przez stworzenie międzynarodowej koalicji, inni żądali natychmiastowego ataku na Iran. Według CNN i amerykańskich źródeł wywiadowczych Izrael planuje małe uderzenie na irańskie cele wojskowe w ramach kolejnej akcji odwetowej.  Część komentatorów uważa, że kontynuowanie wojny dyplomatycznej i nie tylko z Iranem ma służyć medialnemu przykryciu brutalnej czystki etnicznej w Gazie. Minister izraelskiego MSZ Israel Katz skontaktował 32 kraje żądając nałożenia sankcji na Iran, jednocześnie Izrael rozpoczął nowy etap operacji specjalnej i bombardowań w Gazie…

Joe Biden prowadząc kampanię wyborczą przeciwko Trumpowi raczej nie potrzebuje nowej wojny, chyba, że jego szanse byłyby nikłe, a taka wojna mogłaby mu pomóc w wyborach. Jednak Biden przez otwarte popieranie krytykowanych na świecie brutalnych zachowań Izraela w strefie Gazy, czy zniszczenie irańskiego konsulatu w Damaszku traci poparcie Amerykanów arabskiego pochodzenia w stanach jak  Michigan i Minnesota. W Ameryce mają miejsce coraz częstsze demonstracje dotychczasowych wyborców Bidena przeciwko dostarczaniu broni i funduszy dla Izraela, który używa je do pacyfikowania Gazy.
Inną sprawą jest realizowanie przez administrację Bidena zielonego ładu, jego wcześniejsze dekrety o zatrzymanie rurociągu Keystone i wycofanie pozwoleń Trumpa na wydobywanie gazu i ropy na terenach federalnych. Co prawda na terenach prywatnych wydobycie osiągnęło szczyt. Jednak Biden pchając zielony ład stawia na upowszechnienie chińskich paneli słonecznych i wiatraków. 

Dodajmy, że każda większa zawierucha na Bliskim Wschodzie gwałtownie podniesie ceny baryłki ropy, co przyniesie wyższe ceny paliw, energii, zwiększy inflację, spowoduje niezadowolenie wyborców i prosperitę dla Putina i Iranu. Dlatego tolerowanie wojennych planów Netanyahu raczej nie jest w interesie Bidena i skończy się zwycięstwem Trumpa. 

Jacek K. Matysiak                                                                                               Kalifornia, 2024/04/17
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek Michalski

17-04-2024 [08:08] - Marek Michalski | Link:

Interesujące informacje, m.in. o proporcjach kosztów ataku i obrony rakietami i dronami.
Wynika z tego, że Ukraina skazana jest na porażkę m.in.właśnie ze wzgl.na embargo na broń, która przenosiłaby działania na terytorium Rosji.
Z tej perspektywy pozycja Polski w sojuszu z USA nie przedstawia się dobrze.
Na froncie bliskowschodnim podobnie. Interes deep state nie jest interesem USA, ani nawet Izraela. Strategiczną porażką Amerykanów jest wojna z Iranem. Z punktu widzenia geopolitycznego Iran, podobnie jak Polska ma dla USA kluczowe znaczenie. Decyduje ideologia i władza. Iran jest wrogiem bo jest suwerenny i wierny zasadom własnej cywilizacji.

Obrazek użytkownika Es

17-04-2024 [10:25] - Es | Link:

Zdumiewające jest jak dużo można zrobić i jakdaleko posunąć aby uchronić siebie przed więzieniem. 
Wydaje się, ze niezbyt serio traktowane są dowody finansowania Hamasu prrez rządy " państwa położonego w Palestynie" jak powtarza dr Szewko i użycia go do sprowokowania pretekstu do operacji "ostatecznego rozwiązania kwestii palestyńskiej". 
Ostentacyjne proby wciągnięcia calego regionu i operujacych w nim sił zewnetrznych w działania militarne których efektem byłaby przebudowa mapy politycznej Bliskiego Wschodu, z centralnym punktem planu: nowym wielkim państwem izraelskim. Bez podziałów na strefy i regionów etnicznie nieprzychylnych. 
Plan Netanyahu : zamiast więziennego uniformu tytuł Wielkiego Budowniczego nowego panstwa, wydaje sie prosty. Realizacja idąca-rowniez z przyczyn etycznych- po bandzie  niesie co prawda sporo ryzyka, ale jest to ryzyko kontrolowane obecnością hegemona tuż za plecami. Hegemona bardzo podatnego na szantaże ewentualnych szkód , utraty interesów lub wpływów w regionie.

Obrazek użytkownika Marek Michalski

17-04-2024 [12:21] - Marek Michalski | Link:

Jeden z wojskowych izraelskich powiedział: "to jest nasz 11 września". Ciekawe co miał na myśli?
Inne pytanie brzmi czy prowokacja ma jedno dno? Intuicja podpowiada, że eskalacja konfliktu albo nawet wybuch bomby atomowej w Palestynie może wywołać falę przesiedleń. Np.na Ukrainę albo do Argentyny.
Izrael powstał po zainwestowaniu finansjery USA w państwo Hitlera. Opornych, mimo IIWŚ, przekonano m.in.operacją NKWD w Kielcach w 1946r. określaną jako "pogrom kielecki".

Obrazek użytkownika sake3

17-04-2024 [10:33] - sake3 | Link:

Netanjahu nie szuka guza,jego działania sprowadzają się do ostatecznego rozwiązania kwestii palestyńskiej.Zniecierpliwiony,że Palestyńczycy jeszcze żyją i mieszkają na swej rodzimej ziemi którą Izrael chce przejąć w całości szuka wszelkich sposobów ich eksterminacji.Po co zorganizowano napaść na ambasadę Iranu skoro wiadomo że prawo międzynarodowe ambasady uważa za nietykalne?Netanyahu prze do wojny do której chce wciągać świat.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

17-04-2024 [13:33] - rolnik z mazur | Link:

@ sake,
w końcu napisałaś coś sensownego. W przypadku Netanjahu jest też element ucieczki przed odpowiedzialnością za przekręty. Pzdr 

Obrazek użytkownika sake3

17-04-2024 [14:20] - sake3 | Link:

@Rolnikzmazur.......W końcu napisałam coś sensownego? To znaczy że szanowny pan nawet czyta moje komentarze w powodzi mądrych pisanych przez lepiej wyposażonych intelektualnie komentatorów?.Jakież to miłe.Netanjahu nie musi uciekać przed odpowiedzialnością za przekrety mając za plecami potężnych sojuszników gotowych w każdej chwili do pomocy militarnej.Uruchomiony poza tym przemysł Holocaustu działa tak bezbłędnie,że przekrętny to nieznaczący detal. 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

17-04-2024 [14:34] - rolnik z mazur | Link:

@ sake, 
byś się zdziwiła jak te przekręty decydują o polityce.
Oczywiście, ze czytam twoje wpisy choćby z tego powodu żeby wiedzieć co myśli wyznawca pisowskiej sekty. Pzdr 

Obrazek użytkownika sake3

17-04-2024 [14:52] - sake3 | Link:

@Rolnik zmazur.....Młodą sekciarą pisowską będąc siedzę sobie wygodnie i popijając kawę słucham antypisowskiego wycia dochodzącego ze wszystkich stron.Jak mnie ono zaczyna nudzić słucham Cezarię Evorę.Tak więc pana szpileczki na mnie nie działają.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

17-04-2024 [12:10] - Chatar Leon | Link:

A niech sobie ten cały netaniachuj czy jak mu tam nie tylko guza nabije, ale łeb rozwali.
Życzę również ichniemu ambasadorowi jeszcze więcej chamstwa i bezczelności. Oba ta bezczelność była jak największa i jak najbardziej zauważalna.
Same korzyści dla Polski i świadomości polskiego społeczeństwa!

Obrazek użytkownika spike

17-04-2024 [19:18] - spike | Link:

Tu jest cytat z "talmudowskiego Mein Kampf" :

-"Musi być krwi przelewanie na świecie i podczas tego zamieszania odbierzemy zgubę naszą, za którą się teraz uganiamy. Podobnież, gdy woda mętna, wtenczas dobrze ryby łowić. Tak też, gdy się świat krwią zaleje, będziemy mogli ułowić rzecz, która do nas należy." "Skoro zejdzie zorza i poranek Abrahamowy, żadna władza nie pozostanie w ręku tych, którzy ją teraz posiadają".

"Nie ma skutku bez przyczyny"
jak w strefie Gazy nie było lichwiarzy, to był tam spokój, w tym światowy, od czasu jak tam wtargnęli, ciągle są problemy,
usunąć przyczynę i będzie spokój.

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

19-04-2024 [12:37] - Lech Makowiecki | Link:

Jacku.
Ciekawe spostrzeżenie z tym pyrrusowym zwycięstwem Izraela.
Podobnie było w Afganistanie, gdzie niedrogie, ręczne wyrzutnie rakiet, dostarczone Talibom przez Amerykanów skutecznie niszczyły kosztowne rosyjskie helikoptery...
Myślę, że kiedy zrobi się na Bliskim Wschodzie naprawdę gorąco, to zielone światło dostanie wreszcie CPK.
Bez  portu lotniczego o ogromnej przepustowości nie jest możliwa tak duża akcja ewakuacyjna!  :)))
Pozdrawiam!

 

Obrazek użytkownika sake3

19-04-2024 [13:01] - sake3 | Link:

CPK nie powstanie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki,a jego budowa jest uzależniona od humoru Niemców.Tak wielka inwestycja choć już rozpoczęta jest budowana przez kilka lat a wojna u bram.