Kolejna wielka wojna wisi na włosku

W momencie gdy piszę ten komentarz, Izrael rozważa odpowiedź militarną na atak Iranu. Wprawdzie straty Izraela są minimalne, ale nic nie zmieni faktu, że po raz pierwszy od ponad pół wieku jakieś państwo przeprowadziło zmasowany atak na najważniejszego sojusznika USA na Bliskim Wschodzie. Awantura między Izraelem a Iranem trwała już od jesieni, kiedy to okazało się, że Iran wspierał Hamas w akcji terrorystycznej, która pochłonęła półtora tysiąca ofiar. Odpowiedź Izraela była oczywista, zlikwidowano irańskich wojskowych, którzy organizowali ataki. Iran uznał to za napaść na swoje państwo. Atak Iranu nie był ślepy. Skoordynowali najlepsze technologie, jakie mają, czyli rakiety balistyczne, z dronami wysyłanymi nie tylko z własnego terytorium. Mimo to Izrael i sojusznicy zniszczyli niemal wszystkie środki ataku. 

Cały świat obserwuje w tej chwili wysiłki USA, by ograniczyć odpowiedź Izraela. Ale z całą pewnością są też inne, mniej widoczne działania. To starania Moskwy, której zależy na rozpaleniu wielkiego konfliktu na Bliskim Wschodzie. Wciągnięcie USA, Wielkiej Brytanii i innych państw Zachodu w wielką awanturę z dala od granic Rosji leży w jej interesie. Dlatego należy się spodziewać, że wojna, którą mamy na Ukrainie, rozleje się. A to już grozi światowym konfliktem. 

Mam wiele pretensji do obecnej administracji USA o początkową chwiejność wobec Rosji, która ośmieliła Putina do ataku na Ukrainę, o politykę energetyczną, która ułatwiła utrzymanie uzależnienia od Rosji i krajów arabskich, a wreszcie o wsparcie opcji niemieckiej w Europie, która na pewno zaszkodziła Ukrainie, a w Polsce była jedną z przyczyn zmiany władzy. Nie zmienia to faktu, że USA są naszym najważniejszym sojusznikiem i tego sojuszu trzymać się musimy. Pomysły wspierane półgębkiem przez obecny rząd – wykopania Amerykanów z Europy – to w tej chwili szaleństwo. Nie ma żadnej armii europejskiej i jeszcze długo nie będzie. A zagrożenia dla Polski są już dzisiaj bezpośrednie. Tusk nie jest w stanie zmienić swojej polityki, bo jest zbyt zależny od Berlina. Jeżeli chcemy być bezpieczni, trzeba jak najszybszych zmian w Warszawie, które nie pozwolą dalej prowadzić tu zbankrutowanej niemieckiej polityki. Muszą to zrozumieć wszystkie istotne siły w Polsce i nasi główni sojusznicy. 

Felieton z najnowszego wydania tygodnika "Gazeta Polska" z 17 kwietnia 2024

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tezeusz

17-04-2024 [10:22] - Tezeusz | Link:

Polska już w 1939 roku miała podpisane tzw gwarancje bezpieczeństwa z Francją i Wielką Brytanią i.. została sama. Gdyby , nie daj Boże , dzisiaj roSSja  uderzyła na Polskę to Niemcy i Francja ( komple tuska) by nas po prostu olali totalnie, twierdząc, że nie będą umierać za Warszawę i narażać się bandycie putlerowi, a pomoc w  starymi hełmami i bzdurnymi gadkami nic nie da. A Polska w  konsekwencji za politykę Tfusska zostanie sama za to z potężną agenturą roSSyjską i niemiecką. Jedynie Armia USA pomoże naszym walczącym żołnierzom gdyż stacjonują w Polsce z uzbrojeniem. I cale szczęście ! Bez Armii USA NATO nie istnieje - takie są fakty !

Dlaczego kontrakty zbrojeniowe Polski z Koreą Południową są przez gumofilca na maxa torpedowane... Co z produkcją czołgów K2 w Polsce. ? HCP w Poznaniu przez to już pada.Termin podpisania umowy wykonawczej na 820 czołgów K2PL dla Sił Zbrojnych RP pozostaje nieznany. Z punktu widzenia niżej podpisanego główną korzyścią ekonomiczną byłoby utworzenie mnóstwa niezwykle wartościowych miejsc pracy w ważnym segmencie krajowego przemysłu. Analitycy Deloitte szacują, że w Polsce powstałoby przeszło 34 tys. specjalistycznych stanowisk. Wobec malejącej konkurencyjności europejskich gospodarek te liczby robią wrażenie. W samej Republice Korei w produkcję czołgu K2 zaangażowanych jest ponad 1100 firm i 40 tys. pracowników.

Wydaje się skrajnie mało prawdopodobne, by utracone dzisiaj przez tuska kompetencje z produkcji najcięższego sprzętu pancernego przez krajowy przemysł obronny były możliwe do odtworzenia własnym sumptem przez Polską Grupą Zbrojeniową. Produkcja nowoczesnych czołgów podstawowych – skądkolwiek by nie pochodziły – czy ulokowanie tu ośrodków serwisowych i remontowych, a także samodzielne badania i rozwój osprzętu, środków bojowych oraz podzespołów to inwestycje w przyszłość Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych.

Obrazek użytkownika Jabe

17-04-2024 [11:52] - Jabe | Link:

Niemiecka polityka po­zyskiwania tanich surowców wcale nie z­bankrutowała. Ciekawe, jaka byłaby polska polityka, gdyby Polska pro­wadziła własną poli­tykę.

Obrazek użytkownika sake3

17-04-2024 [12:04] - sake3 | Link:

Należy uzupełnić komentarz-o różnicę między polską polityką a własną polską polityką.Jak wiemy polską polityką zarządza Klaus Bachmann,Weber,Tusk Scholtz na pokorną prośbę niejakiego Bodnara aby cywilizowali polskie zwierzątka.Nie jest więc ona w żadnej mierze własna choć niejaki Bodnar jest podobno Polakiem.

Obrazek użytkownika Jabe

17-04-2024 [17:27] - Jabe | Link:

Morawiecki też jest podobno Polakiem, nadmieńmy.

Obrazek użytkownika Tezeusz

17-04-2024 [21:32] - Tezeusz | Link:

@jebe
ty nim podobno nie jesteś 

Obrazek użytkownika Tezeusz

17-04-2024 [12:08] - Tezeusz | Link:

@Jebe
Po co nam rynki pracy jak są szparagi, po co nam wykształceni ludzie jak są niemcy, po co nam Warszawa jak jest berlin, po co tęczowym lewakom z UB rozum jak mamy potomków SS manów...i stalinowskich kacyków..po co ?

Obrazek użytkownika MFW

17-04-2024 [12:23] - MFW | Link:

Polityka USA/ Niemiec/Zachodu po 2001 roku(po wydarzeniach 9/11 w NY i ogłoszeniu przez USA tzw. wojny z terroryzmem), nazywana przez politologów "polityką przyciągania Rosji do Zachodu" i podniesiona w 2009 roku przez administrację B.H. Obamę na wyższy poziom  zwany "polityką resetu USA-Rosja, spowodowała "utuczenie"  Rosji petrodolarami i petroeurolami.
 Wg danych Banku Rosji, zarobili w okresie 2002-2016 „dodatkowo” na eksporcie węglowodorów ok. 3.2 bln $.
W tym samym czasie USA/Zachód obniżali wydatki na obronę, czego efektem są obecne kłopoty USA/UE/Zachodu z produkcją uzbrojenia a zwłaszcza produkcji amunicji, co dotkliwie odczuwa Ukraina tocząca wojnę obronną z Rosją.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

17-04-2024 [13:00] - Alina@Warszawa | Link:

A może rację ma bloger Maciej Krogulski, kiedy pytając:
Dlaczego byliśmy w Iraku?  odpowiada, że po to, żeby nie dopuścić Putina do Oceanu Indyjskiego i że II wojna światowa wcale się nie skończyła. Wręcz przeciwnie, to kanclerze Niemiec decydują kto ma wejść do NATO, a kto nie, zapewne w porozumieniu z Rosją. 

Kto odważy się wejść w sensowną dyskusję z jego stwierdzeniem: 
Rozpatrując aktualne rządy państw — widzimy, że Polsce kibicują:
Wielka Brytania, Włochy, Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Węgry, Słowacja,
Turcja, Azerbejdżan, Japonia, Korea Południowa, Tajwan.
Rządy tych państw, nie są bynajmniej zadowolone
z puczu agentury IV Rzeszy in spe w Polsce.

No kto? Szczególnie ze świata dziennikarskiego i z perspektywy faktów dziś znanych, dokonanych i dokonujących się m,in. na Ukrainie i Bliskim Wschodzie? Czy jest jakaś inna logiczna koncepcja, która wyjaśniałaby to, co się teraz dzieje?

Obrazek użytkownika Marek Michalski

17-04-2024 [13:30] - Marek Michalski | Link:

„Izrael rozważa odpowiedź militarną na atak Iranu”
Sęk w tym, ze to była odpowiedź na izraelski atak na irańską placówkę dyplomatyczną w Damaszku.

„Iran wspierał Hamas w akcji terrorystycznej”
Proszę o informacje źródłowe o wsparciu tej akcji. Iran współpracował ale też walczył z Hamasem w Syrii. Dzielą ich duże różnice ideologiczne. Hamas to nie Hezbollah.
Podobnie szef dyplomacji Józef Borell informował, że Izrael finansował powstanie Hamasu bez podania szczegółów. Faktem jest natomiast, że w interesie Izraela było pokonanie Al Fatah przez Hamas, że wywiad Izraela miał informacje o przygotowaniach Hamasu jak wywiad USA w przygotowaniach do „11 września”.

Wypada też dodać, że Rosja i Izrael blisko współpracują od lat 40tych (poparcie za tajemnice bomby atomowej). Izrael organizowali fachowcy stalinowscy, którzy wcześniej sprawdzili się w podboju Polski.
Obecnie Rosja i Izrael prowadzą wspólną politykę kłamstw historycznych przeciw Polsce (wywiady Putina i ambasadora Jakowa Liwne). Przykład osoby ambasadora Izraela nie jest zresztą jednostkowy gdyż imigranci z ZSRR zdominowali Izrael.
 

Obrazek użytkownika Chatar Leon

17-04-2024 [21:12] - Chatar Leon | Link:

Nie będzie żadnej wojny, jest za to ustawka.
Proszę mi nie pitolić, że nagłaśniana akcja z dronami lecącymi przez pół Bliskiego Wschodu w ślimaczym tempie to jakaś skuteczna akcja militarna.
Swoją drogą, ustawka jest dość droga dla Izraela. Iran wystrzelił ze 300 dronów kosztujących jakieś tysiące dolarów. Izrael, aby zestrzelić takie drony, musi odpalić rakiety kosztujące miliony dolarów. Gdybyśmy tak samo skutecznie potrafili rozmawiać z Izraelem, skoczyłyby się wszystkie "mienia bezspadkowe" i "polski antysemityzm wyssany z mlekiem matki".

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

18-04-2024 [00:41] - wielkopolskizdzichu | Link:

 "trzeba jak najszybszych zmian w Warszawie, które nie pozwolą dalej prowadzić tu zbankrutowanej niemieckiej polityki. Muszą to zrozumieć wszystkie istotne siły w Polsce i nasi główni sojusznicy. "
A nie prościej napisać, iż uchodźcy z TVP przytuleni przez Republikę mają takie roszczenia finansowe że tylko zmiana ekipy rządowej pozwoli na zapchanie ich nienasyconych dziobów.

Obrazek użytkownika Ijontichy

18-04-2024 [08:26] - Ijontichy | Link: