Ceny żywności i energii w górę, a ceny korekty brwi w dół

Plan Platformy na rządzenie- ceny żywności i energii w górę, a ceny korekty brwi w dół      

1. Jest już jasne, że rządząca koalicja PO, Trzecia Droga i Lewica, podjęła decyzję polityczną o tym, że nie będzie kontynuacji stosowania zerowej stawki VAT na żywność, nie będzie również mrożenia cen na energię elektryczną, gaz i ciepło systemowe (ogrzewanie w miastach), ale za to będzie obniżenie stawki VAT na korektę brwi, czy rzęs. Z dniem 1 kwietnia wygasa rozporządzenie wprowadzone jeszcze przez rząd premiera Morawieckiego o zerowej stawce VAT na żywność, co oznacza podwyżki cen produktów żywnościowych, z kolei z dniem 30 czerwca kończy się mrożenie cen prądu, gazu i ciepła systemowego, co oznacza duże podwyżki cen tych nośników energii, a z kolei od 1 kwietnia ma nastąpić obniżka stawek VAT dla branży beauty z 23% na 8%, co prawdopodobnie oznacza obniżki cen tego rodzaju usług. Rząd obecnej większości ma więc taki plan na rządzenie, że godzi się na podwyżki cen żywności, czy energii dotyczące wszystkich Polaków i jednocześnie jest gotowy na zmniejszenie obciążeń podatkowych dla branży, z której usług obywatele korzystają raczej sporadycznie.
 
2. Przypomnijmy, że zerowa stawka na żywność obowiązywała od 1 lutego 2022 roku i była reakcją na wzrost cen spowodowany pandemią covidu, była parokrotnie przedłużana, premier Morawiecki już po utworzeniu się w Sejmie nowej większości, zdecydował na początku grudnia poprzedniego roku o jej przedłużeniu tym razem  już tylko na I kwartał 2024 roku. Dalsze utrzymywanie zerowej stawki VAT na żywność wydaje jest konieczne co najmniej z dwóch powodów, odejście od niej spowoduje bowiem wzrost jej cen o zdecydowanie więcej niż 5%, (stawka VAT zostanie podniesiona z 0% do 5%),  co uderzy w mniej zamożne gospodarstwa domowe, a także zapewne spowoduje kolejny impuls inflacyjny. A ponieważ wydatki na żywność w strukturze wydatków gospodarstw domowych w Polsce w roku 2023 wynosiły średnio ponad 27%, to podwyżki cen żywności spowodowane powrotem do 5% stawki VAT, mocno odczują przede wszystkim ci mniej zamożni konsumenci. 
 
3. Jak już wspomniałem rząd Tuska że od 1 lipca tego roku, nie zamierza już „mrozić” cen nośników energii (prądu, gazu i ciepła systemowego), w tej sytuacji ich ceny gwałtownie wzrosną, w tym przede wszystkim ceny energii elektrycznej. Dla wszystkich gospodarstw domowych zużywających nie więcej 1,5 MWh  ceny energii elektrycznej  w I półroczu tego roku wynoszą ok. 90 groszy za 1 MWh brutto, ze względu na ciągle funkcjonujący system dopłat, jeżeli one ustaną, od 1 lipca, mogą być na poziomie ok 1,9 zł brutto za 1 MWh. To oznacza ich wzrost o ponad 100%, znacznie wzrosną również ceny nośników elektrycznej dla przedsiębiorców, a ponieważ energia jest w koszcie wytwarzania  każdego produktu, bądź usługi, to oznacza silny impuls inflacyjny w całej gospodarce.
 
4. Z kolei  w związku z tym, że w kampanii wyborczej przewodniczący Platformy Donald Tusk obiecał na spotkaniach z przedstawicielami branży beauty, obniżenie stawki VAT na jej usługi z obecnych 23% do 8%, a ci obecnie żądają wywiązania się z tej deklaracji, minister finansów przygotował odpowiednie rozporządzenie. Twierdzi, że obniżenie stawki podatku VAT dla tej branży będzie kosztować rocznie ponad 200 mln zł ubytku, a w ciągu najbliższych 10 lat do roku 2033 włącznie, będzie kosztować budżet przynajmniej 2,2 mld zł.        Na tę propozycję ministra nerwowo zareagowali przedstawiciele branży, zwracając uwagę ,że jego propozycje obejmują zaledwie około połowy usług oferowanych w gabinetach (wg klasyfikacji PKD), domagając się obniżenia stawek podatku na ich wszystkie rodzaje. Oznaczałoby to jednak znacznie wyższy koszt dla budżetu państwa i zapewne dlatego minister finansów, zdecydował się na ograniczoną propozycję, chyba nie zdając sobie sprawy , że spowoduje to poważny konflikt z przedstawicielami tej branży, którzy okazują się bardzo dobrze zorganizowani, z dużą siłą nacisku. 
 
5.Niezależnie od tego jak ostatecznie, ten konflikt zostanie rozwiązany i czy przedstawiciele branży beauty uznają, że premier Tusk wywiązał się wobec obietnicy wyborczej wobec tego środowiska, to jednak ta sprawa dobitnie pokazuje plan na rządzenie Platformy i jej koalicjantów. Zgadzamy się na podwyżkę stawki VAT na żywność, choć wydatki na ten cel stanowią  przeciętnie ponad 1/4 wszystkich wydatków każdej polskiej rodziny, zgadzamy się także na znaczące podwyżki cen prądu, gazu i  ogrzewania w miastach, ale jednocześnie obniżymy stawki VAT na usługi branży beauty, z których większość Polaków korzysta tylko sporadycznie.    

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek Michalski

05-03-2024 [08:42] - Marek Michalski | Link:

Jednym z możliwych błędów metodyki badań jest wybór zbyt krótkiego okresu do oceny.

Obrazek użytkownika Zofia

05-03-2024 [10:42] - Zofia | Link:

Z dobrego serca chcę zawiadomić tych oczadziałych euroentuzjastów zielonego ładu, że po pierwszym deszczu można już wychodzić na zbiór "wartościowego białka" ( oj mnóstwo już jest  dżdżownic i pędraków ). Smacznego! 

Obrazek użytkownika tricolour

05-03-2024 [16:35] - tricolour | Link:

Bardziej mi się smakują krótkie spódniczki latem niż dżdżownice po deszczu, ale w sprawach gustu nie ma dyskusji.

Obrazek użytkownika sake3

05-03-2024 [16:56] - sake3 | Link:

Możę jednak da radę jakoś zastąpić to ożywcze białko pani Zofio strawą duchową.Choćby napuszone mowy pana marszałka Hołowni,czy artystyczne pląsy pań posłanek w Sejmie pozwolą zapomnieć o treściwym jedzeniu.Jakby jeszcze zatańczyły kankana to całkiem byśmy zapomnieli o jedzeniu na nasze szczęście bo można by się udławić ze śmiechu. 

Obrazek użytkownika Ryan

05-03-2024 [19:06] - Ryan | Link:

Rysio Kalisz zaprzysiężony do PKW.
Ja pierdolę.
PRL w pełnej krasie.
I tak mamy szczęście, że Kiszczak i Rokossowski nie żyją.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

05-03-2024 [20:48] - Alina@Warszawa | Link:

Na początku działania PO-wskiej mafii w sejmie komisja sejmowa nie udzieliła rekomendacji Kaliszowi jako kandydatowi do PKW.
Ciekawe co się stało, że jednak się tam wcisnął? Pewnie padł rozkaz i Kalisz ma być przed wyborami w składzie PKW. Były leśne dziadki w PKW, które zapewniły wygraną Tuskowi w 2007 i 2015 za pomocą ruskich serwerów. Teraz nad wyborami będzie czuwał przyboczny Kwacha, pewnie serwery będą te same co wówczas?