Von der Leyen potwierdziła polityczny szantaż wobec Polski

Wczoraj Ursula von der Leyen potwierdziła, że wobec Polski był stosowany polityczny szantaż

1. Wczoraj podczas pobytu w Polsce w drodze do Kijowa, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen stwierdziła „Bardzo cieszę się z planu działania, który zaprezentował rząd w tym roku. To bardzo silne oświadczenie, jasna mapa drogowa dla Polski”. To jej zdaniem okazało się warunkiem wystarczającym do tego, aby w następnym tygodniu KE podęła dwie decyzje dotyczące odblokowania środków unijnych dla Polski w wysokości 137 mld euro. Chodzi o odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w wysokości blisko 59 mld euro (dotacje i pożyczki) i 76 mld euro z Funduszu Spójności z wieloletniego unijnego budżetu na lata 2021-2027.
 
2. Środki te oczywiście nie zostaną przekazane jednorazowo, z KPO będą to kolejne transze wraz z wypełnieniem kolejnych kamieni milowych, przekazywane co najmniej do końca 2026 roku , natomiast z Funduszu Spójności będą one przekazywane aż do roku 2030 ( zgodnie z zasadą n+3), dopiero po zrealizowanych inwestycjach zaplanowanych zarówno w strategiach sektorowych jak i 16 strategiach regionalnych, za które odpowiadają samorządy województw. Na Polskę nie spadnie więc deszcz pieniędzy, jak stwierdził wczoraj Donald Tusk po wypowiedzi szefowej KE, a środki  unijne będą przekazywane w formie refundacji za już zrealizowane i rozliczone przedsięwzięcia. Co więcej sugerowanie przez rządzących, jakoby te wszystkie środki, miały bezpośrednio poprawić sytuację materialną polskich rodzin, czy sytuację finansową polskich szpitali jest wręcz ordynarnym kłamstwem.
 
3. Wczorajsza wypowiedź przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen dotycząca odblokowania środków unijnych dla Polski zarówno z KPO jak i Funduszu Spójności dobitnie potwierdza, że były one narzędziem do szantażowania rządu Mateusza Morawieckiego. Przypomnijmy, że przez wiele miesięcy KE twierdziła iż tylko wejście w życie  nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym jest warunkiem uruchomienia pierwszej transzy środków z KPO, a ponieważ ustawa „utknęła” w TK, środki te były blokowane. O konieczności wypełnienia tego warunku po wielokroć mówił w PE w debatach o sytuacji w Polsce, komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders, komisarz Vera Jourowa, czy sama przewodnicząca von der Leyen. Teraz okazuje się, że wcale nie trzeba kończyć tego procesu legislacyjnego dotyczącego tej ustawy, co wprost oznacza, że KE użyła blokady środków z KPO dla Polski, po to tylko, aby wpłynąć na wynik wyborów w Polsce.
 
4. Przypomnijmy także, że właśnie przy udziale europosłów Platformy i Lewicy przygotowano i przegłosowano w Parlamencie Europejskim ponad 40 rezolucji szkalujących nasz kraj, często przy użyciu półprawd i fake newsów, dostarczonych przez polskich polityków. To właśnie te głosowania, a także inne działania europosłów Platformy i Lewicy i innych ugrupowań opozycyjnych, spowodowały, że do tej pory Komisja Europejska politycznie blokowała środki z KPO, choć makiawelicznie twierdzili oni, że to wina rządu Zjednoczonej Prawicy. A więc od blisko 2 lat z inspiracji Tuska, przy pomocy i zaangażowaniu europosłów z ówczesnej opozycji, KE blokowała środki dla Polski z KPO i Funduszu Spójności, żeby teraz wystarczyło tylko „silne oświadczenie” rządu Tuska, aby ta blokada została zniesiona.
 
5. Teraz dowiedzieliśmy się, że przewodnicząca KE zupełnie dowolnie może dysponować ogromnymi środkami finansowymi w ramach unijnego Funduszu Odbudowy i Funduszu Spójności i albo karać jakiś jej zdaniem krnąbrny kraj, albo nagradzać tych, którzy działają po jej myśli. Uruchomienie środków z KPO i Funduszu Spójności w takim trybie to nagroda dla Donalda Tuska za odsunięcie Prawa i Sprawiedliwości od władzy, a  rząd złożony z dotychczasowych partii opozycyjnych, będzie spolegliwy wobec paktu migracyjnego, unijnych podatków, czy głębokiej reformy unijnych traktatów. Przewodnicząca KE, szerzej establishment brukselski spodziewa się, że w wszystkich tych przypadkach rząd Donalda Tuska będzie głosował za (rząd Prawa i Sprawiedliwości  te kwestie blokował), a właśnie na tym najbardziej zależy Brukseli i Berlinowi. Polska zapłaci więc ogromną cenę jeżeli ostatecznie zostanie przeforsowany obligatoryjny rozdział nielegalnych imigrantów, unijne podatki, a także przekształcenie Unii 27. suwerennych państw w scentralizowane superpaństwo pod dominacją niemiecko- francuską.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

24-02-2024 [07:47] - Siberian Husky Dog | Link:

Pytanie do Radia Erewań.
- Czy to prawda, że odblokowano Polsce pieniądze z KPO?
- W zasadzie tak, ale nie odblokowano, tylko obiecano odblokować, nie w tym roku, tylko w przyszłym i nie pieniądze, a kredyt.

Reszta się zgadza.

ps.
I co  zrobicie z taką ilością pieniędzy?

Obrazek użytkownika sake3

24-02-2024 [09:50] - sake3 | Link:

@Siberian Husky......Już służę wyjasnieniem......Pieniądze a raczej kredyt zostaną obwarowane wskazaniem na co mogą być wydane.Na likwidację rozpoczetych już, inwestycji i przywrócenie poprzedniego stanu,na zakup kolejnych niemieckich wiatraków w mysl hasła-  wiatrak przy każdej zagrodzie'' na budowę Europejskiego Centrum Śmietnikowego i Spalarni w Gietrzwałdzie przy Sanktuarium Maryjnym i innych wskazanych punktach w Polsce.,przekształcenie terenów nad Odrą w Park Narodowy bez dostępu do Odry przez Polaków.Tak więc te pieniądze czy kredyty jak zwał tak zwał zatoczą zgrabne kółeczko i wrócą do Niemiec.Nie bez powodu paniusia Leyen i Tusk byli tacy roześmiani.  

Obrazek użytkownika smieciu

24-02-2024 [11:44] - smieciu | Link:

Podsumowując, z tekstu pana Kuźmiuka wynika, że wdrażanie kamieni milowych, opracowanych w wielkiej części przez poprzedni rząd jeszcze, jest w porządku. I tylko boli że pani  von der Leyen wolała na jako wdrażającego Tuska a nie Morawieckiego.

a  rząd złożony z dotychczasowych partii opozycyjnych, będzie spolegliwy wobec paktu migracyjnego, unijnych podatków, czy głębokiej reformy unijnych traktatów.
Narazie to pani von der Leyen musi się zatroszczyć o swój stołek. Dalsze blokowanie nam funduszy mogłoby mieć negatywny wpływ na jej karierę w nowej rzeczywistości jaka się szykuje w parlamencie UE i Radzie UE. Nie jest osobą która sama decyduje o najważniejszych sprawach. Orban udowodnił że szantaże działają w dwie strony. A Polska, w związku z Ukrainą ma ogromne znaczenie. Większe niż Węgry, których szantaże też bazowały na ukraińskiej wojnie.

Obrazek użytkownika Jabe

24-02-2024 [14:04] - Jabe | Link:

Dali się (i nas) prze­czołgać, a konfitury będzie z­lizywał kto inny.

Obrazek użytkownika Marek Michalski

24-02-2024 [12:05] - Marek Michalski | Link:

Ta rywalizacja o zasługi w KPO już nie świadczy źle o karbowych, tylko o chłopach pańszczyźnianych, skoro możliwa jest propaganda o pieniądzach z bankomatu, za które powieszą nas na kamieniach milowych.
https://nczas.info/2024/02/23/...
Kolejny przykład współpracy Tuska ze swoim doradcą - zmiennicy.
 

Obrazek użytkownika Czesław2

24-02-2024 [14:26] - Czesław2 | Link:

Właśnie po to chłopi pańszczyźniani kończą studia, aby potem orać. Duża część nie zdaje sobie z tego sprawy
( KOŃCZĄ STUDIA!!!), niektórzy dla ideologii.

Obrazek użytkownika sake3

24-02-2024 [12:08] - sake3 | Link:

Europa pod znakiem wyborów.Nie tylko u nas.Paniusia Leyen poległa jako kandydatka do NATO ( co zresztą zrozumiałe) i postanowiła zostać ponownie szefową KE.Na jej dotychczasowy dorobek można spuścić zasłonę milczenia.Teraz w obliczu nowych wyzwań i nowych sytuacji osoba tak niekompetentna ,stronnicza,bezmyslna jest po prostu nieporozumieniem.Łamanie prawa,powszechna korupcja w PE,przyzwolenie na bezkarność aferzystów stawia pod znakiem zapytania jej kandydaturę Jej zaangażowanie się w kampanię Tuska,by uwalić rząd PiS-u pokazuje że tylko intrygi i wykorzystywanie stanowiska nią kierowały.Jak więc może być lepiej w nastepnej kadencji?W tym dla Polski tak przez nią obrzucanej ,,kamieniami milowymi''.Cóż za kretyńska nazwa,tylko w UE mozna takie coś wymysleć.;.

Obrazek użytkownika Kaczysta

24-02-2024 [12:24] - Kaczysta | Link:

Rudy śmieć, nie doczeka tej kasy bo ludzie go po prostu pogonią
Tuskoidalny "Narut" do perfekcji opanował sztukę, kopania siebie w swoją własną d..ę. Dlatego takie Tuski zdobywają poklask wśród gawiedzi
Gdybyż ludzie pogonili tego chuja, odzyskałbym wiarę w polski naród.