Rozszczelnienie

Pamiętam konferencję prasową przedstawicieli reżimu Jaruzelskiego, podczas której omawiano badania społeczne nad popularnością mediów drugiego obiegu, czyli po prostu podziemnej prasy i takich rozgłośni jak Radio Wolna Europa czy Głos Ameryki. Bodajże wtedy sam Jerzy Urban oznajmił, że „wywrotowych” stacji słucha zaledwie 4 procent Polaków, a „bibułę” czyta mniej niż 1 procent. Wszystkich zastanawiało, czy reżim Jaruzelskiego po prostu skręcił te badania, jak wiele innych rzeczy, czy też może coś badał, tylko tak mu wyszło. Przez zupełny przypadek trafiłem kilka dni później do dentysty, który był poddany takiemu badaniu. Według jego opowieści zgłosił się do niego nieznany mu mężczyzna, który dopytywał go o jego zainteresowanie dywersyjnymi rozgłośniami i kontakt z nielegalnymi wydawnictwami. Dentysta zapewnił badacza, że nigdy, przenigdy nie miał z tym nic wspólnego. Oczywiście codziennie słuchał Głosu Ameryki i miał pochowane w domu kilogramy bibuły. „Ta bezpieka robi się coraz bardziej bezczelna” – to był jego jedyny komentarz w tej sprawie.

Wygląda na to, że jednak komuniści rzeczywiście coś badali i chcieli sami się przekonać, jak jest. Takie badania spowodowały potem katastrofę przy wyborach w 1989 roku. Mimo przyznania „stronie społecznej” mniej niż połowy miejsc w Sejmie, ponieśli tak sromotną klęskę, że musieli dofałszować wyniki z tzw. listy krajowej, a i tak władzę stracili – nie do końca oczywiście, jednak proces rozpadu systemu się rozpoczął. Jak 4 procent Polaków słuchających zagranicznych rozgłośni i 1 procent czytających bibułę przekonało do obalenia komuny większość, do której władza docierała ze swoim zmasowanym przekazem? Oczywiście nie był to ani 1 procent, ani nie były to 4 procenty, tylko było to pewnie 40 procent. Niemniej nie byli większością. Do większości informacje docierały pośrednio. Siła tego przekazu rosła, im gorzej władza rządziła i kłamała. Rozjazd pomiędzy komunistyczną propagandą a rzeczywistością był ogromny. Wiara w to, co mówili w rządowym dzienniku, była uważana za rodzaj ułomności umysłowej.

Dlaczego przypominam te czasy? Bo mam wrażenie, że dzisiaj prawica przeżywa szok po brutalnym i nielegalnym przejęciu przez rząd mediów publicznych. W wypowiedziach wielu jej liderów widać brak wiary, że te środki przekazu, które nie grają w orkiestrze Tuska, mogą zmienić sytuację. Jednocześnie w Polsce odbywają się największe w historii demonstracje organizowane przez prawicę, na których okrzyki „Republika” pokazują, co jest źródłem informacji dla tych ludzi. Republikę „doceniła” na swój sposób sama władza, organizując system represji typowy dla państw totalitarnych, od niewpuszczania na konferencje prasowe, oskarżanie o przestępstwa kryminalne do zastraszania reklamodawców. Niestety, w tych sprzecznych ze standardami etyki dziennikarskiej i cywilizowanymi normami działaniach biorą też udział niektóre redakcje związane z obozem władzy.

Skąd taki strach przed Republiką? Według badań Nielsena, w styczniu oglądało nas ponad 8 mln ludzi. Badania te nie dotyczą milionów osób korzystających na przykład z YouTube’a. Dla przypomnienia: na PiS głosowało w ostatnich wyborach trochę ponad 7 mln ludzi. 8–12 mln widzów to grupa wystarczająca do wygrania w Polsce praktycznie każdych wyborów. Oczywiście nikt nie gwarantuje, że wszyscy widzowie Republiki będą chcieli głosować na PiS. Niemniej w 2015 roku sytuacja była nieporównanie gorsza (Republikę oglądały miesięcznie 2–3 mln ludzi), a wybory wygrała partia Kaczyńskiego. Dzisiaj, póki istnieje Republika, prawica ma medium, które bez trudu rozszczelni pół-demokratyczny system Tuska. Są jeszcze inne media konserwatywne i zawsze im pomagałem, jednak siła jest teraz przy jednym i rozsądek nakazuje o to po prostu dbać, szczególnie jeżeli jesteśmy pod takim ostrzałem.

Felieton z najnowszego wydania "Gazety Polskiej" z 21 lutego 2024

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

21-02-2024 [11:42] - NASZ_HENRY | Link:

 

 Republika obsługuje starszy konserwatywny elektorat PiSu. Ale trzeba też trafić do młodszego ... jeszcze tu wrócę 😉

 

Obrazek użytkownika sake3

21-02-2024 [15:54] - sake3 | Link:

@NASZ-HENRY......Starzejemy się jak widać w ekspresowym tempie i konserwujemy w tej Polsce bo Republice stale rośnie oglądalność..

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

21-02-2024 [16:37] - NASZ_HENRY | Link:

 

@sake3...Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić😉  
  

 

Obrazek użytkownika tricolour

21-02-2024 [11:51] - tricolour | Link:

Hehehe

Osiem milionów w styczniu - jak to liczono skoro ten sam Nielsen mówi o średniej minutowej w wysokości 215 tys osób.

Podoba mi się krętactwo - prowadzi donikąd.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

21-02-2024 [12:08] - AŁTORYDET | Link:

Hehe
Nielsen jest tak wiarygodny, jak ty, tęczowy....

Obrazek użytkownika tricolour

21-02-2024 [12:54] - tricolour | Link:

@ałto

Sakiewicz powołuje się niewiarygodne źródło, by budować Republikę?

To jeszcze lepiej - porażka murowana.

😄

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

21-02-2024 [14:02] - Siberian Husky Dog | Link:

Z miejsca siódmego na drugie awansowała Telewizja Republika, która - podobnie jak TVN24 - zanotowała najwyższą miesięczną oglądalność w historii nadawania (3,52 proc.; + 3100 proc. - największy wzrost w zestawieniu).

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/...

Obrazek użytkownika tricolour

21-02-2024 [14:20] - tricolour | Link:

@dog

Hehehe... Wzrost jest, to prawda, ale 3,52 to wynik naciągany, bo w kategorii all4+.
Natomiast w kategorii wiekowej 20-54 lat wynosi raptem 1,77% to jest dalej drugi wynik, ale pierwszy ma 4,84%.

Wynika z tego, że Republika robi wynik u starych ludzi, bo młodzi to telewizora nie oglądają. A jeśli u starych, to przyszłości toto nie ma.

https://tvn24.pl/biznes/z-kraj...

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

21-02-2024 [14:45] - Siberian Husky Dog | Link:

tri
jak starym bucem jesteś skoro szczujnie TVN oglądasz
+70?

Obrazek użytkownika tricolour

21-02-2024 [14:54] - tricolour | Link:

@dog

Prawdę mówiąc w ogóle nie oglądam telewizji, co najwyżej coś z VOD. 

Ale muszę też ci serdecznie (serio) podziękować za nazywanie mnie starym bucem, bo to wlewa nadzieję w moje serce, że stare, zdezelowane chamy już nigdy nie wrócą do władzy, o ile nie zmienią swego nastawienia do innych ludzi. Na razie na to się nie zanosi, na razie bryluje Czarnek więc mogę spać spokojnie.

😄😄😄

Obrazek użytkownika spike

21-02-2024 [20:55] - spike | Link:

@tri
"Wynika z tego, że Republika robi wynik u starych ludzi, bo młodzi to telewizora nie oglądają."
starałeś się być złośliwy, a wyszło jak zwykle.

Twoje "analizy" dowodzą, że ci starzy ludzie są jednak mądrzejsi od takich "gówniarzy" jak ty, który się uważa za młodzieniaszka, byle czego nie oglądają, szczególnie twojej ulubionej stacji TVN, nie czytają Gównianej gazety itd.
Wygląda na to, że ty już nie masz szans by zmądrzeć, twój czas minął bezpowrotnie, im człowiek starszy powinien być mądrzejszy, nie bez powodu plemiona mają swoją starszyznę, kiedyś senatorowie też byli wiekowi, a teraz byle gówniarz może nim zostać, stąd to dziadostwo.

Widać że nie wiesz, że masz w d..pie przedział, bo inaczej byś w mateczniku siedział :)

Obrazek użytkownika tricolour

21-02-2024 [23:35] - tricolour | Link:

@spike

Wzmianka o przedziale na dupie jednoznacznie dowodzi, że twoje zasoby intelektualne nie wystarczają na napisanie dwudziestu zdań bez niekontrolowanej defekacji.

Załóż pampers na noc. Dobranoc.

😛😛😛

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

21-02-2024 [13:58] - Siberian Husky Dog | Link:

Właśnie okazało się, że niezłomny i nibywale praworządny sędzia Igor Tuleya kolaborował z nieludzkim, faszystowskim reżimem PiS i wydawał zezwolenia na podsłuchy Pegasusem.

Ale się nie cieszył

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

21-02-2024 [15:53] - SilentiumUniversi | Link:

I nie zaciągał. Tylko nie wiedział, co podpisuje 

Obrazek użytkownika RinoCeronte

21-02-2024 [17:55] - RinoCeronte | Link:

Prawo w formie głębokiego rozluźnienia czyli rozpadu.

Obrazek użytkownika Kaczysta

21-02-2024 [18:51] - Kaczysta | Link:

Ale, że  Dobrosz-Oracz nie podniosła "ani o milimetr" oglądalności TVP Info?
Toż to szok!
Jak to się mogło stać?

Obrazek użytkownika sake3

21-02-2024 [19:20] - sake3 | Link:

@Kaczysta.....MInęła moda na buzie a'la zombie.

Obrazek użytkownika foros

21-02-2024 [19:57] - foros | Link:

Republika zmieniła się - z mojego punktu widzenia - na gorsze
Kiedyś była to telewizja stawiająca na spokojną dyskusję, prezentującą różne punkty widzenia, oczywiście z przewagą niepodleglościowo-konserwatywnego.
Teraz zaś zamienia się w TVP Info czyli Monikę Olejnik, tylko 2 razy bardziej stokrotkową niż oryginalna Stokrota.
Dla mnie jest to świadectwo ostateczej porażki intelektualnej i słabości wielkiego ruchu Solidarności, który nie potrafił wyworzyć etosu kulturowego, jako wzorca dla, przynajmniej części, społeczeństwa, ale wolał poddać się i kultywować etos SB-ecki, którego, w publicystyce politycznej Monika Olejnik i Tomasz Lis są najbardziej rozpoznawalnymi ikonami.

Obrazek użytkownika sake3

21-02-2024 [20:18] - sake3 | Link:

@foros....Być może się zmieniła ale nie na gorsze.Obecnie Republika przejęła obowiązek informowania o polskich sprawach a nie tylko pokazywania różnych punktów widzenia w prowadzonych dyskusjach.Bezprawnie przejęte przez ekipę Tuska media nie są rzetelne,nie informują ,kłamią,manipulują opinią publiczną.To zresztą jest zrozumiałe,społeczeństwo ma nie wiedzieć o łamaniu prawa,Konstytucji,wyrzucania z urzedów i stanowisk tylko dlatego że się jest lub było wyborcą PiS albo pracowało za rządów PiS..Telewizja Republika nie ma żadnych punktów wspólnych z takim atrapami dziennikarstwa jak ,Olejnik czy Lis ani z reżimowymi mediami...

Obrazek użytkownika Kaczysta

21-02-2024 [23:15] - Kaczysta | Link:

 foros
ty tuskoidalny baranie
od Republiki to 3 ruje w bok
panimaju kretynie

Obrazek użytkownika foros

22-02-2024 [19:39] - foros | Link:

do nicka Kaczysta
Spadaj SB-eku na Łubiankę do swoich. Bo tutaj jest Polska i nie damy sie podzielić takim jak ty prowokatorom

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

21-02-2024 [22:12] - Teresa Bochwic | Link:

Wbrew pozorom, słuchalność Wolnej Europy była w czasach komuny doskonale znana władzom. Istniał Ośrodek Badania Opinii Publicznej (OBOPi SP), gdzie pracowało wielu świetnych ludzi, również takich, co robili KOR, ROPCziO, a potem "Solidarność". Pierwszym dyrektorem była późniejsza profesor Anna Pawełczyńska, więźniarka obozów niemieckich. Badania były prowadzone zgodnie z zasadami wypracowanymi na zachodnich uniwersytetach, z nauką statystyki. Czuwało nad tym wielu mądrych ludzi, socjologów (Stefan Nowak), statystyków (Andrzej Szarkowski) i innych przyzwoitych badaczy.
Oglądalność TVP i słuchalność Polskiego Radia była bardzo duża, bo prawie przecież nie było innych mediów, prasy, żadnej wolnej prasy, żadnych wolnych stacji. Władze różnicowały dostęp do informacji zależnie od przeznaczonego im audytorium lub czytelników - cenzura np. w 100 egzemplarzach puszczała prawdziwe dane naukowe, dostępne tylko dla niektórych, masowe gazety w licznych nakładach zależały od podporządkowanej władzom PAP.
Wolnej Europy przez dziesiątki słuchało w radiu ok. 60% słuchaczy, czyli 90 proc. ludności, co ukrywano starannie przed ludnością, ale władze uważały, że same w wąskim gronie muszą znać prawdziwe dane. Doszły do tego Głos Ameryki, muzyczne Radio Luksemburg, podające poza muzyką zachodnie wiadomości.
Warto podłubać w internecie, IPN, bibliotekach, zapoznać się z fascynującą historią ludzi i instytucji, walczących z cenzurą, zniewoleniem, zakłamaniem o wolną Polskę i prawdziwą informację.
TV Republika, podobnie jak TV WPolsce, Radio Wnet i parę innych stacji stara się podtrzymać tę tradycję.
Dzięki nim natychmiast, na żywo lub w parę godzin, wiemy, co naprawdę się dzieje.