Ciemne chmury nad Tuskiem

Jak Pan Bóg chce kogoś zgubić, to mu rozum odbiera. Zatarg Tuska z republikanami w USA pewnie wydawał mu się na chłodno skalkulowany. Demokratyczny prezydent Joe Biden co najmniej od roku na powrót wszedł w stare koleiny proniemieckiej polityki z czasów Baracka Obamy, która zaowocowała pod koniec pierwszej dekady tego wieku słynnym resetem z Rosją i serią nieszczęść trwających do dzisiaj. Tusk całkowicie uzależniony od Niemiec sądził, że atakując republikanów, wzmocni w ten sposób coraz mniej popularnego Bidena, już otwarcie wspierającego Berlin w grze o Europę. Trzeba tu dodać, że w tym momencie polityka Waszyngtonu jest zupełnie nieadekwatna do antyamerykańskiej polityki Niemiec. Kalkulacja Tuska wynika więc z pewnego stadnego odruchu wyrażającego pogląd, że skoro ja i Waszyngton gramy na Berlin, to muszę też wspierać gospodarza w Białym Domu.

Być może Tusk rzeczywiście tak musiał, ale cena, jaką za to już zaczął płacić, to nic w porównaniu z tym, co go czeka, jeżeli do władzy dojdą republikanie, szczególnie Donald Trump. Już sposób potraktowania przez amerykańską dyplomację Radosława Sikorskiego pokazuje, że Waszyngton nawet za Bidena ma problem z obecnym polskim rządem. Złudzenia obecnej ekipy nad Wisłą, że antydemokratyczne działania Tuska nie są dostrzegane za oceanem, prysnęły po oświadczeniach republikanów przypominających, że w Polsce niszczona jest wolność słowa i pojawili się więźniowie polityczni. Biden i jego ekipa wcale nie byli chętni do obrony Tuska, wręcz jeszcze gorzej – reakcji na tę sprawę nie uznali za istotną. Czyli pomoc przyjmą, ale bez zobowiązań, a cenę za politykę Tuska niech płaci on sam. Powściągliwość Bidena ma jeszcze jeden istotny powód: Tusk, podważając amerykańskie inwestycje w Polsce, wchodzi w coraz mocniejszy konflikt z największymi lobbies w USA: militarnym, atomowym i informatycznym. Przy obecnych kłopotach Bidena przed wyborami nie potrzeba mu dodatkowych wrogów.

Biden musi liczyć się z Berlinem i jeszcze mniej popularnym niż on sam szefem niemieckiego rządu, ale nie musi spłacać żadnych długów wobec wasala Berlina, jakim na pewno jest ekipa Tuska.
Za to Tusk uzyskał nagłośnienie swojej antydemokratycznej polityki w światowych elitach i pewność, że w razie zmiany władzy polityka republikanów wobec Warszawy będzie dużo bardziej konsekwentna niż za pierwszej kadencji Trumpa, kiedy to jego ambasador nawet nie ukrywała, że w Europie powinny dominować Niemcy. Tuskowi wypada więc modlić się jedynie o zwycięstwo Bidena, co jego kłopotów w USA nie zmniejszy, lecz przynajmniej pozwoli mu przetrwać nadchodzący zza oceanu cyklon. Przy możliwych zmianach w tym roku w Europie i tak będzie miał dostatecznie dużo problemów za granicą.

Felieton z najnowszego wydania "Gazety Polskiej" z 14 lutego 2024

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

14-02-2024 [13:44] - NASZ_HENRY | Link:

 

Prorokiem być  trudniej niż historykiem! Nie wiem co będzie za 4 lata ale wiem, że  u nas przez 8 lat  był festiwal disco polo pod patronatem braci Kurskich 😉  

 

Obrazek użytkownika RinoCeronte

14-02-2024 [14:11] - RinoCeronte | Link:

Brat brata nożem harata. Nawet w przypadku Kurskich...

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

14-02-2024 [14:09] - Siberian Husky Dog | Link:

Nie znam autora, ale  to i genialne i takie prawdziwe

https://pbs.twimg.com/media/GGS44ygXEAAtl7B?format=jpg&name=medium

Obrazek użytkownika Chatar Leon

14-02-2024 [14:09] - Chatar Leon | Link:

Po raz kolejny mogę jedynie powtórzyć, że PiS nie mógł otrzymać hojniejszych darów od Niebios, aniżeli tak prymitywne tłuki w postaci przeciwników politycznych na poziomie Tuska.
Oczywiście, otrzymać dary a z nich skorzystać, to dwie różne kwestie.

Obrazek użytkownika tricolour

14-02-2024 [15:07] - tricolour | Link:

To jakim trzeba być durniem, ofermą czy też leniem i trutniem, by zamiast korzystać z takich darów niebios, jęczeć, że własny uwiąd jest także winą Tuska.

😄😄😄

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

17-02-2024 [18:03] - Imć Waszeć | Link:

W piłce nożnej też nie sam kapitan drużyny robi wynik. Warto o tym pomyśleć na przyszłość, Tri. Chyba, że uznamy przepisy innej dyscypliny za obowiązujące, na ten przykład boksu. Kiedy przyjmuje się reguły gry przeciwnika, to tak jakby się poszło na targ wygrać od szulerni majątek w trzy karty. Bardzo mądre to nie jest, nieprawdaż?

Obrazek użytkownika Kaczysta

14-02-2024 [15:15] - Kaczysta | Link:

Fajny ten Uśmiechnięty Sejm
Taki mocno pierdolnięty

https://twitter.com/i/status/1757729488274604394

Obrazek użytkownika Kaczysta

14-02-2024 [15:40] - Kaczysta | Link:

Ławrientij Bodnar , ukraiński głupek zwany przez nieprzychylnych mu ludzi Rzeźnikiem albo złośliwie profesorem nawołuje to przyznania swoim ziomkom praw wyborczych w Polsce mimo tego że nie posiadają obywatelstwa.

Obrazek użytkownika smieciu

14-02-2024 [16:55] - smieciu | Link:

Zatarg Tuska z republikanami w USA
Może ktoś mi wyjaśni bo w tekście nie ma. O co chodzi z tym zatargiem? Serio. Czytam „Tusk całkowicie uzależniony od Niemiec sądził, że atakując republikanów...” i nie wiem kiedy i jak atakował on tych republikanów. Widzę że coś mi umknęło choć staram się być na bieżąco.
Dalej jest:
Trzeba tu dodać, że w tym momencie polityka Waszyngtonu jest zupełnie nieadekwatna do antyamerykańskiej polityki Niemiec.
Co tym bardziej się nie klei. Bo mamy z jednej strony że Niemcy są antyamerykańscy a z drugiej że Biden wspiera Berlin (no i Tuska).
Potem, podobnie:
Już sposób potraktowania przez amerykańską dyplomację Radosława Sikorskiego pokazuje, że Waszyngton nawet za Bidena ma problem z obecnym polskim rządem
Mamy że Biden wychodzi ostro do Tuska. Dlaczego więc ten ma atakować Trumpa? Czemu mamy w tekście że Tusk swoim atakiem „wzmocni w ten sposób coraz mniej popularnego Bidena”. Który z trudem wychodzi z samolotu. Tusk ma stawiać na gościa o którym wiadomo że nie zostanie prezydentem USA?
Słabo się to wszystko kupy trzyma.
Dalej jest:
Złudzenia obecnej ekipy nad Wisłą, że antydemokratyczne działania Tuska nie są dostrzegane za oceanem, prysnęły po oświadczeniach republikanów przypominających, że w Polsce niszczona jest wolność słowa i pojawili się więźniowie polityczni
Znów. Może coś takiego miało miejsce ale naprawdę pierwsze słyszę.
Biden i jego ekipa wcale nie byli chętni do obrony Tuska, wręcz jeszcze gorzej
- znowu to samo. Na tej zasadzie mamy uznać że stosunki Tuska z Bidenem są dobre?
Tusk, podważając amerykańskie inwestycje w Polsce
Znów - co niby Tusk podważa? Obsianie Polski małymi reaktorami, co miał realizować Sołowow w ramach całkowicie wątpliwej technologii?
Po czym na koniec redaktor pisze:
niż za pierwszej kadencji Trumpa, kiedy to jego ambasador nawet nie ukrywała, że w Europie powinny dominować Niemcy.
Skoro tak to chyba Tusk jest idealny dla Trumpa jako premier Polski.
Tuskowi wypada więc modlić się jedynie o zwycięstwo Bidena
Kompletny więc bezsens.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

14-02-2024 [18:04] - Chatar Leon | Link:

@Kinderpunk
Zanim napiszesz, naucz się czytać.
A jeśli coś cytujesz, to nie pomijaj istotnej części cytatu. Bo inaczej jest to manipulacja.
Poniżej masz całe zdanie, które sobie dowolnie tniesz w swoim "cytacie". Podkreślam istotną część tego zdania, którą pominąłeś, a bez której poniższe zdanie ma zupełnie inny sens, niż jego sens pierwotny.

"Za to Tusk uzyskał nagłośnienie swojej antydemokratycznej polityki w światowych elitach i pewność, że w razie zmiany władzy polityka republikanów wobec Warszawy będzie dużo bardziej konsekwentna niż za pierwszej kadencji Trumpa, kiedy to jego ambasador nawet nie ukrywała, że w Europie powinny dominować Niemcy."

Obrazek użytkownika smieciu

14-02-2024 [18:20] - smieciu | Link:

Manipulacja? Chyba ze strony Sakiewicza.
1. Nie ma żadnego nagłośnienia antydemokratycznej polityki Tuska.
2. Jaka niby ma być polityka republikanów wobec Warszawy? Zapomniałeś już jak było za Trumpa? PiS traktował jak szmatę do wycierania podłogi. A to Mosbacher. A to 447. A to organizacja szczytu o którym rząd dowiadywał się z mediów itp. To dopiero za Bidena PiS stał się nagle liderem europejskim. W sprawie Ukrainy itp. Pojawiła się jakaś namiastka prowadzenia polityki zagranicznej.
Słowem to co wytłuściłeś nie zmienia nic. Przeciwnie. Przypomina choćby pośrednio że Trump nie był fanem PiS, gdyż nie prowadził konsekwentnej polityki - w szczególności polityki przyjaźni.
Słowem zanim się doczepisz, pomyśl. Albo i nie. Wszystko mi jedno.
Mniej myślenia, większe ździwko ludzi spotka kiedy Trump faktycznie zdobędzie władzę. Mnie wręcz bawi ten kult Trumpa wśród PiSowców, którzy swój sukces zawdzięczają tylko i wyłącznie polityce Bidena. Którego politykę realizowali: wojenna imigracja, separacja od Berlina, wspieranie Ukrainy itp.

Obrazek użytkownika Tezeusz

14-02-2024 [18:43] - Tezeusz | Link:

@ Smieciu piszesz :
"Manipulacja? Chyba ze strony Sakiewicza." Nie wal tyle zioła i wódy bo rozumek całkowicie stracisz pijaczku a gówno idioty tęczowego od ciebie wali na kilometr..

Obrazek użytkownika spike

14-02-2024 [19:45] - spike | Link:

@smieciu
nie masz litości dla siebie, więc trudno się spodziewać, że będziesz miał ją dla innych, waląc swoją ignorancją po oczach :))))
O rozmowie Tuska z amerykańskimi politykami pisali, tylko ty masz jeden kanał TVN, a tam takich rzeczy nie mówią, stąd ta twoja głuchota i ślepota, dająca razem jeden wynik :)))))
Weź się ogarnij.

Obrazek użytkownika smieciu

14-02-2024 [20:04] - smieciu | Link:

Nic nie pisali ofiaro losu. Gdyby tak było to byś był w stanie przytoczyć fantasto od siedmiu boleści.

Obrazek użytkownika spike

14-02-2024 [20:26] - spike | Link:

@smieciu
tak się składa, że nie tylko ja czytaliśmy co twój Ggruppenführer Tusk napisał i jaką dostał odpowiedź, łącznie z kopniakiem, że zamyka przeciwników politycznych do paki, jak i o jego bezprawiu.
@smieciu zu bein! :)))))

Obrazek użytkownika smieciu

14-02-2024 [20:47] - smieciu | Link:

Pisowski Baran.

Obrazek użytkownika spike

14-02-2024 [21:14] - spike | Link:

Lieber ein widder als ein Hund sein.
Hund zum Hundehütte!

Obrazek użytkownika angela

15-02-2024 [22:17] - angela | Link:

Czy będą odpowiadac?
Zapowiadana jest nazwana szumnie, na razie dosyc nieśmiało tzw rekonstrukcja rządu. 
Otóż, to nie jest żadna rekonstrukcja, a raczej ewakuacja "ministrow", dla których szykowane są stanowiska unijne, kiedy  juz dość narobią gnoju w Polsce, aby mieli immunitety i mieli gdzie wiać. 
Dlatego jest takie wzmozenie w niszczeniu wszystkiego co dobre dla Polski, a niekorzystne dla Niemiec. 
Totalne bezprawie, łamanie KONSTYTUCJI, słupy ministry na stanowiskach bez żadnych kompetencji, byle zmienić, byle zniszczyć i szybko się ewakuować. 
 

Obrazek użytkownika sake3

15-02-2024 [22:42] - sake3 | Link:

@angela....Jakie tam ciemne chmury.Mając takie wsparcie w KE,Niemczech i w ambasadorku Brzezińskim a nawet w kiwającym do niego przyjaźnie rączką Łukaszenki czego miałby się bać?Paniusia Leyen to nawet wyczyściła całą UE z pieniążków żeby wygrał wybory.

Obrazek użytkownika angela

16-02-2024 [08:45] - angela | Link:

@Sake3. Oczywiście.  Obecnie ta wielce "praworzadna" Unia, gdzie objeli stanowiska i schronienie mają wysokiej rangi przestepcy finansowi, pracuje nad utrzymaniem tej kliki przy życiu.
Przewaga krajów w których sa rządy o prawicowych poglądach jest coraz większa.
Wyborcy przekonują się ze rządy lewicy to dno moralne i finansowe , a kraje popadają w coraz większą ruinę, dlatego wysłanniczka unijna przed wyborami , odwiedza unijne kraje i namawia do "praworzadnosci". Ich praworządności. 
Jest tylko nadzieja, ze ludzie  przekonali się, co znaczą rządy lewicy i zaglosuja tak , żeby pogonić to  całe  zasiedziale towarzystwo.
Wtedy szczury   z Polski, co tak zuchwale niszczą nasz kraj , na Madagaskar. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

17-02-2024 [17:53] - Imć Waszeć | Link:

Na zawsze nie zwieją, bo ich tam nie potrzebują tylko ich wpływów tutaj w Polsce. Pat. Poza tym zbrodnie się nie przedawniają, a zdrada stanu to nie jakaś kradzież zuchwała, tylko poważna sprawa, kiedyś gardłowa i chyba ten staropolski zwyczaj musi powrócić na pewien czas niestety.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

17-02-2024 [17:44] - Imć Waszeć | Link:

Redaktorze naczelny, powiem prostymi żołnierskimi słowami. W momencie przejęcia władzy żaden chu* zdradzający Polskę, czyli szukający sobie nowego zagranicznego pana, nazywający się "europejczykiem", czy to czerwony, czy jego co- odpowiednik zachodnio-niebieski, nie powinien być w stanie dostać jakiejkolwiek ważnej posady w Polsce. Niech sobie jedzie i robi karierę na polach szparagów u swego właściciela. To nie GWniany papierek decyduje o elitarności (typowa mentalność komuchów i socjalistycznych etatystów, typowy ich przekręt marszu przez instytucje), tylko to co w głowie, fach w ręku i Ojczyzna w sercu. A tymczasem wy przyszliście do władzy z silną potrzebą układania się z tymi ch..ami, dawania im szans i piniendzy z grantów na rozwój oraz propagowanie ich idei (różnych "Sąsiadów" i "Złotych Żniw"), na zakorzenienie ich klanów na posadach w Polsce, czyli na wszystko to, co umniejszało szanse startu Polaków, bo ciepłych posad ci u nas niedostatek. Dla koryta przehandlowaliście nawet tę część polskiej historii i obyczajów, która nie wzbudzała zbyt silnych emocji, co nie było wcale trudne po zostawieniu cieplutką rączką tych ch..w w szkolnictwie i na uczelniach (projekt Gowina). Na nic się to zdało jak teraz widać, bo zjednoczony wspólnym żarłem ch.. jest jeszcze groźniejszy, ma własne wizje i własne papiery, za nic ma dobro kraju, zaś naród kojarzy z faszystami, a wy niedługo będziecie mieli jedynie założony "unijny" knebel powstrzymujący was skutecznie przed jakąkolwiek krytyką postępowania komucho-bruksdojczy. Już był w ogródku już witał się z gąską....ech... jak ktoś nie ma serca wojownika, nie umie walczyć o swoje, tylko siedzi w kruchcie i chce stale sejmikować to trudno od niego oczekiwać, że obroni przed wrogiem też prosty lud, czytaj naród. Dziś usłyszałem, że został zaordynowany atak na organizację Gadowskiego. Byle tak dalej, byle tak dalej, a po luminarzach Okrągłego Stołu nie pozostanie nawet smród w kuluarach szejmu. A propos, jaki ślepy zaczadziały uczelniany imbecyl ponadawał te magisterki i doktoraty tej różowej hołocie, nie wie Pan, czy może nie jest to istotne w ramach solidarności "elit"? Jak ktoś poważa się na taki rodzaj sabotażu Ojczyzny, to powinien z miejsca tracić tytuły profesorskie i spadać tam gdzie reszta tego targowickiego badziewia, czyli do Niemiec na roboty. Ja wiem, że się nie rozumiemy, bo tu nie o Polskę obecnej "klasie" politycznej chodzi i nigdy nie będzie chodziło. Zawsze można przecież pogawędzić o żużelku.

Obrazek użytkownika sake3

17-02-2024 [18:24] - sake3 | Link:

Mordy demokracji pełne pyszcza na Polskę,głosują przeciw Polsce,nienawidzą jej,chcą zniszczyć ale swoje potomstwo chętnie w Polsce upchną na intratnych posadach.Tu przykład obrzydliwej antypolskiej Róży Thun której córka po jednym nawet kilkugodzinnym dniu pracy po zwolnieniu otrzyma odprawę w wysokości 250000zł.Dlaczego córka tej ,,Europejki'' nie szuka pracy w Brukseli tylko w znienawidzonej Polsce? .

Obrazek użytkownika smieciu

17-02-2024 [18:29] - smieciu | Link:

Wyluzuj sake, wygląda na to że nie dostanie tej kasy. Tusk wydał taki rozkaz. Ma nie być córci ani kasy dla niej. Trochę może wyrwie mimo wszystko bo rzeczy zaszły dość daleko. Ale nie tyle.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

17-02-2024 [18:43] - Imć Waszeć | Link:

Ze strony prawnej problem wygląda tak, że juniorka Thun dostanie kasę, bo taka została podpisana umowa i sprawa może znaleźć się w sądzie, a nawet po naciskach w Polsce trafi w końcu do Strasburga. Umowa była typowa dla ludzi wyrywanych z korporacji do pracy w instytucjach państwowych "jeśli chcecie mojej wiedzy i umiejętności, to chcę zabezpieczenia w postaci N pensji jako odprawy". To normalna nowa świecka tradycja. Bardziej skuteczne byłoby dowodzenie przed sądem, że to była ustawka w celu wyłudzenia tego szmalu i że spisek taki obejmuje zarówno "ofiarę" jak i "naciskacza". To jest podobne modus operandi, jak taki rodzaj powszechnego przekrętu ubezpieczeniowego w PZU na stłuczkę. Kiedyś miałem osobiście nieprzyjemność z taką sytuacją, a pani była żoną pana z MSW. W ubezpieczalni dowiedziałem się zaś jak głęboko ci urzędnicy mają moje prawa w dupie. Tu już chyba nie może być wątpliwości, że sytuacja była wcześniej obgadana i pewnie już kilka razy ograna w tym gronie. Czyż to nie była normalna ustawka? No ba. Tak więc wszystko jeszcze przed nami. ;)

Obrazek użytkownika smieciu

17-02-2024 [19:17] - smieciu | Link:

@Imć Waszeć
Gdyby po prostu chciano zrobić przekręcik by podarować pani Thun kasę to nie byłoby całej tej chryi. Nie wkroczyłby Tusk - a jeśli już to w dogodniejszym momencie dla pani Thun. Nie wiem jak to się skończy ale oczywiste jest że Tuskowi pani Thun - czy coś w okolicy nie przypadło do gustu.
Naprawdę. Męczy mnie jak ludzie upraszczają wszystko. Jak dla nich ważne jest by mieć z jednej strony CAŁE zło i TYLKO zło a z drugiej świętych z nim walczących. Patrząc w ten sposób do niczego się nie dojdzie. Bo nie można uznać że Tusk faktycznie był i jest przeciw Thun!

A tu trzeba jak matematyce. Iść tam gdzie prowadzi bezwzględna logika. Wtedy dochodzi się do naprawdę fajnych rzeczy.
Dziwi mnie naprawdę że wobec upadku niemal wszystkich pisowskich mitów ludzie nie odrzucają świata, który im zbudowały. Jeśli te mity były kłamstwem to kto jest kłamcą? Gdyby stosować zasady logiki mielibyśmy jasna odpowiedź. No ale nie, bo nie można odrzucić aksjomatów mimo że wiadomo że są błędne. Nie można gdyż za dużo się na nich zbudowało. Zainwestowało. Swojej wiary i życia.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

17-02-2024 [19:58] - Imć Waszeć | Link:

A kto powiedział, że chodzi o jakiś stosunek Tuska i Thun? Gdy Ziobro rzekomo czegoś nie podpisał lub coś w ustawie dopisał to chyba nikt mądry nie powie, że Kaczyński mu kazał, tak? I to samo jest z szulerami na targu, bo trudno byłoby sądzić nawet bez "upraszczania", że kierownik placu kazał im zarobić na działkę dla siebie. No może to był zły przykład - zależy od targu ;)). W każdym razie nie tylko Tusk może spiskować w PO i przystawkach, za to bez "upraszczania" można się zgodzić, że zrobić Tuska w jajo też tam wielu potrafi bezboleśnie. A co najważniejsze wiedząc gdzie nacisnąć, wie jaki będzie efekt. To niejako synonim polityka w Polsce.