Ustawy korzystne dla zwykłych ludzi, niewygodne dla ....

Ustawy korzystne dla zwykłych ludzi, niewygodne dla nowej większości w Sejmie
 
1. Rząd premiera Morawieckiego jeszcze w listopadzie złożył w Sejmie trzy projekty  ustaw, niezwykle ważne z punktu widzenia zwykłych ludzi tj. ustawę o zerowej stawce VAT na żywność, ustawę o wakacjach kredytowych i ustawę o mrożeniu cen prądu, gazu i ciepła systemowego. Wprawdzie ta ostatnia po skandalu z tzw. częścią wiatrakową, a także skandalu związanego z udziałem w pracach komisji sejmowych niezgłoszonych wcześniej lobbystów, w mocno zmienionej formie i tylko na pół roku została uchwalona, ale dwie pozostałe ciągle oczekują w  ponoć „zlikwidowanej” zamrażarce. Projekt ustawy o wakacjach kredytowych został skierowany do komisji finansów publicznych i tam ugrzązł na dobre, a projekt ustawy o zerowej stawce VA czeka na powstanie nowego rządu. A więc tworząca się nowa większość zdecydowała się chyba na doprowadzenie do sytuacji, że procedowanie nad tymi projektami w Sejmie, rozpocznie się dopiero przed końcem roku, kiedy na ich uchwalenie będzie już za późno, bo obydwie powinny wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku.
 
2. Przypomnijmy, że jak wynika z uzasadnienia projektu  ustawy dotyczących wakacji kredytowych, skorzystało z nich około 1,1 mln kredytobiorców kredytów mieszkaniowych, z 1,7 mln miliona wszystkich, którzy z takie kredyty zaciągnęli. Rządowy projekt ustawy o wakacjach kredytowych, daje możliwość skorzystania z 4 miesięcy wakacji kredytowych w roku 2024 (po 1 miesiącu w każdym kwartale tego roku), przy czym dla kredytobiorców kredytów do wysokości 400 tys zł, nie ma w proponowanych rozwiązaniach żadnych zmian w stosunku do tych obowiązujących w 2023 roku. Natomiast dla kredytobiorców, którzy korzystali z kredytu wyższego niż 400 tys. zł i niższego niż 800 tys zł, wprowadza się kryterium dochodowe, aby skorzystać z wakacji kredytowych, obciążenia kredytobiorcy związane ze spłatą kredytu muszą przekraczać 50% całości dochodów jego gospodarstwa domowego. Trzeba przy tej okazji przypomnieć, że koszty wakacji kredytowych bezpośrednio ponoszą banki udzielające takich kredytów, a tylko pośrednio budżet państwa, ponieważ te dodatkowe obciążenia pomniejszają zyski banków, a tym samym wpłaty podatku dochodowego i podatku bankowego.
 
3. Przypomnijmy także, że tworząca się w Sejmie nowa większość koalicyjna przygotowała własny projekt ustawy o wakacjach kredytowych, ale jak się okazało ma on charakter tylko symbolicznego wsparcia posiadaczy kredytów mieszkaniowych, bo miałyby one objąć w praktyce zaledwie 50-60 tysięcy takich kredytów. W tej sytuacji ponad 1 mln dotychczasowych beneficjentów kredytów mieszkaniowych, którzy korzystali z wakacji kredytowych, musiałoby się „obejść smakiem”, bo kryteria stworzone w projekcie ustawy nowej większości parlamentarnej, są tak ustawione, że eliminują ich z tej formy pomocy. To co najmniej zastanawiające podejście w sytuacji kiedy politycy Platformy, Ruchu Hołowni, PSL-u i Lewicy, są gotowi raczej bronić interesów sektora bankowego, niż interesów młodych ludzi, którzy z kredytu nabyli swoje pierwsze mieszkania (zyski netto tego sektora w okresie styczeń- wrzesień tego roku są 4- krotnie wyższe niż w tym samym okresie roku ubiegłego, blisko 21 mld zł w 2023 roku w stosunku do 5,5 mld zł w roku 2022.
 
4. Z kolei ustawa o zerowym podatku VAT na żywność ma kontynuować obowiązujące do końca tego roku rozporządzenie, którym rząd premiera Morawieckiego przyjął chcąc wspierać politykę monetarną NBP w walce z podwyższoną inflacją. Z jednej strony spowodowało to zmniejszenie dochodów z podatku VAT o około 10 mld zł w ciągu całego roku 2023, z drugiej strony niewątpliwie wpłynęło na ograniczenie mocnego impulsu inflacyjnego ze względu na wzrost cen żywności. Przedłużenie zerowego podatku VAT na żywność przynajmniej na I półrocze tego roku, niewątpliwie wpłynęłoby na kontynuowanie procesu dezinflacji, który trwa od marca tego roku i doprowadził do obniżenia inflacji w ciągu 8 ostatnich miesięcy aż o 12 punktów procentowych (z 18,4% do 6,5% ).
 
5. Nie ulega więc wątpliwości, że obydwie ustawy o wakacjach kredytowych i zerowym podatku VAT na żywność, służą zwykłym ludziom, natomiast nowej większości sejmowej się nie podobają, bo oznaczają dodatkowy wysiłek finansowy państwa. Szczególnie posłowie Platformy i Ruchu Hołowni mają inne priorytety, chcą bronić interesów sektora bankowego i dokonywać cięć w programach społecznych i aż dziw bierze, że akceptują to także posłowie PSL-u i Lewicy.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Chatar Leon

08-12-2023 [07:37] - Chatar Leon | Link:

Gdyby PiS przez dwie kadencje myślał o zwykłych ludziach, pewnie rządził by nadal.
Tymczasem przepychał ustawy pod dyktando lobbystów, wbrew zwykłym ludziom.
O poszkodowanych osobach które zainwestowały w budownictwo społeczne oraz o mafiach tebeesowskich Pan Poseł słyszał?
 

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

08-12-2023 [08:59] - AŁTORYDET | Link:

Leonie, wyhamuj i trochę lodu na głowę! TBS-y to melodia lat 90-tych. Jeszce chwila, i oskarżysz PiS o niegospodarność przy budowie w Gdyni. 

Obrazek użytkownika Chatar Leon

08-12-2023 [09:43] - Chatar Leon | Link:

Cały postkomunizm to melodia lat 90-tych.
Problem w tym, że PiS miał reformować państwo i rozganiać tego rodzaju kliki i mafie.
Tymczasem lobbyści wrzucali ustawy, jakie chcieli, a ministerstwo (pisowskie) przepychało przez sejm przy zadziwiającej zgodności posłów PiS i PO (z lewicą i konfą również).
Sytuację z przekrętem dotyczącym systemu budownictwa społecznego akurat znam.

Obrazek użytkownika u2

08-12-2023 [09:46] - u2 | Link:

PiS miał reformować państwo i rozganiać tego rodzaju kliki i mafie.

No pogonił was z mafii vatowskiej i paliwowej. Tego nie możecie przeboleć. Dlatego tak teraz walicie w ORLEN, niemiecko-rosyjskie kundelki.

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

08-12-2023 [08:59] - Siberian Husky Dog | Link:

Palancie Hołownia.....a kiedy kolejna komisja śledcza w/s najtanszej elektrowni atomowej?

https://pbs.twimg.com/media/GAvOEc2XUAAa9HG?format=jpg&name=medium

Obrazek użytkownika Jabe

08-12-2023 [09:10] - Jabe | Link:

Pan premier po­wiedział, że zerowy VAT wcześniej był wprowadzany roz­po­rządzeniem. Teraz jednak oczekuje, że sejm mu go prze­głosuje. Jaki w tym sens?

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

08-12-2023 [09:15] - Siberian Husky Dog | Link:

Tusk dla Grecji 27 mld miał, 24 mld na ratowanie strefy Euro miał, 1,2 mld dla Gazpromu miał. Na Siemensa ma.
Nie miał tylko dla Polskich dzieci i rodzin, a i zmarłych okradł.
Kto mu wierzy?
Jak trzeba nienawidzić Polski, by oddać na niego głos.

Obrazek użytkownika u2

08-12-2023 [09:19] - u2 | Link:

Jak trzeba nienawidzić Polski

Raczej jakie kto ma korzyści z tego okradania Polski, i jak jest zmanipulowany hasełkami liberałów-aferałów i lewizny (sic!) typu dość socjalizmu, dość rozdawnictwa :-)

Obrazek użytkownika sake3

08-12-2023 [12:55] - sake3 | Link:

Hasełka Koalicji Oszustów   ,,dość socjalizmu,dość rozdawnictwa' dośc rozbuchanej biurokracji'''...budujące ale co proponują sami? Powstawanie takich komisji jak Zespół Parlamentarny Praw Kobiet,Zespół Państwo Świeckie z panią Wielgus i Jachirą czy ,Parlamentarny Zespół d/s Równouprawnienia Społeczeństw lgbt+ ze Śmiszkiem,Sterczewskim,,przy jednoczesnej likwidacji komisji d/s Rodziny. Jakie zadania stoją przed tymi komisjami? Zespół Praw Kobiet z Nowicka na czele ma bardzo ambitne i jak twierdzą do najpilniejszego rozpatrzenia plany::::::::::1.:żądanie by przy wojewodach mężczyznach utworzyć parytet wojewodzin,.2-walka o prawa imigrantek .3,Taniec przed Sejmem pod nazwą ,,jest nas miliard'' Cóż więc się dziwić że inne plany czy projekty ,rzeczywiście ważne trafiają do zamrażarki? Jeśli dodać do tego nowopowstałe Ministerstwo Równości,czy rotacyjnośc marszałków to chyba nie można mówić o odchudzaniu biurokracji.I czy te placówki w jakikolwiek sposób przysłuża się ludziom? Czy taniec przed Sejmem jest pilniejszą sprawą niż ustawy o wakacjach kredytowych,czy zerowym podatkuVAT? Ile osób zasiadających w tych komisjach jest na naszym utrzymaniu?