Nocna zmiana II

Nie mam pewności, czy nowa ekipa, która obejmie władzę 13 grudnia, dokona kolejnego resetu z Rosją. Sytuacja jest kompletnie inna niż kilkanaście lat temu. Dzisiaj bycie człowiekiem Putina jest tak kompromitujące, że każdy, kto może, wyprze się tych kontaktów. Jakiś czas to potrwa, co nie oznacza, że decyzje korzystne dla Moskwy nie będą podejmowane. Czym są bowiem zapowiedzi zrywania kontraktów zbrojeniowych czy redukowania planów rozwoju armii? Zmieni się tylko jedno – nowy reset będzie dużo bardziej zakłamany. Nikt nie będzie go oficjalnie wprowadzał dlatego, że chce dogadywać się z Kremlem, będą szukać innych uzasadnień. Ale skutek może być podobny. 

Pytanie, dlaczego oni to robią. Podstawowy powód może być podobny do tego z 2007 roku – decyzja Berlina. W tej chwili trwają przymiarki do wymuszenia niekorzystnego dla Ukrainy przerwania walk. Dojdzie do kolejnego rozbioru w miejscu obecnego stacjonowania rosyjskiej armii. Chce tego niemiecki rząd, ale nie ma odwagi się do takich planów przyznać. W 2007 roku rolę lodołamacza stosunków z Rosją, który niemal oficjalnie zaprosił Berlin i Waszyngton do resetu, odegrała ekipa Donalda Tuska. Wiedzę o tym, że projekt ten powstał w Berlinie i Moskwie, posiadało niewielu. Teraz może być podobnie. Ukraina, zamiast doczekać się unijnych pieniędzy, usłyszy od Warszawy, że musi zacząć rozmawiać z Putinem. To oczywiście m.in. skutek błędów Wołodymyra Zełenskiego, który zmienił sojusze i dał się kompletnie ograć Niemcom. Wspierając Tuska, wzmocnił ich potencjał szantażu. 

Warszawa ma gigantyczną zdolność do rozegrania sytuacji na Ukrainie. Tędy płynie pomoc dla Kijowa, bez której Ukraińcy nie oprą się rosyjskiej nawale. W nowym „resecie” kwestia ukraińska może być decydująca. 
Jest jeszcze jeden powód tak niesamowitej determinacji tworzącej się większości w Sejmie. Podobnie jak w czerwcu 1992 roku obawiano się tego, co może ujawnić komisja ds. rosyjskich wpływów. Ta wiedza, nawet tłumiona przez medialną nawałę, jest niezwykle kompromitująca. Problem w tym, że nawet jeśli uda się ją ukryć przed większością społeczeństwa, to jest ona w archiwach Kremla. Rosjanie przecież wiedzą, kto z nimi współpracował i co robił. 
I to jest jedyny realny skutek zablokowania komisji badającej rosyjskie wpływy. Osoby skompromitowane współpracą z Rosją będą się musiały w nią ponownie wikłać. Moskwa nie zapomina. 

Felieton z najnowszego wydania "Gazety Polskiej" z 6 grudnia 2023

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tezeusz

06-12-2023 [08:07] - Tezeusz | Link:

Tylko Prezydent i ulica powstrzyma agenturę niemiecko sowiecką.. 

Obrazek użytkownika Jabe

06-12-2023 [09:00] - Jabe | Link:

Tamtym „ulica” się nie po­wiodła. Trudno sądzić, że sa­fan­duło­waci pisowcy zdołają się z­mobilizować.

Obrazek użytkownika Tezeusz

06-12-2023 [10:18] - Tezeusz | Link:

@jebe
Trudno oczekiwać na mobilizację twego komuszego rozumku a raczej jego brak .

Obrazek użytkownika Darek65

06-12-2023 [12:41] - Darek65 | Link:

Tylko Amerykanie, o ile będą mieli w tym interes, mogą cokolwiek zmienić. Módlmy się, aby ich interes był zbieżny z naszym. 

Obrazek użytkownika Tomaszek

07-12-2023 [00:06] - Tomaszek | Link:

Teziek von Shaolin
To napisz w końcu tę notkę jak z Bruceem Lee Kung fu w Shaolin trenowałeś .

Obrazek użytkownika smieciu

06-12-2023 [12:31] - smieciu | Link:

W 2007 roku rolę lodołamacza stosunków z Rosją, który niemal oficjalnie zaprosił Berlin i Waszyngton do resetu, odegrała ekipa Donalda Tuska.

Tak, mamy to oficjalnie: Reset jest kreacją Tuska! (oczywiście z podszeptu Moskwy) :)
Przypomnijmy jak to było: W listopadzie 2007 roku premierem zostaje Tusk i od razu zyskuje poważanie świata. Waszyngton z Obamą na czele wręcz spija słowa Tuska. Clinton zachwycona leci do Ławrowa!

Czytelnik powinien sobie pomyśleć że redaktor trochę fantazjuje. Ale czy tak zrobi? Nie przeszkodzi mu to w każdym razie uznać reszty tekstu za najszczerszą prawdę. Czytelnik nie zastanowi się także nad tym jak jest traktowany przez autora.
 

Obrazek użytkownika Hornblower

06-12-2023 [13:09] - Hornblower | Link:

Pan Tusk, zwykły chłopak na posyłki, w narracji pana redaktora staje się główną przyczyną wszystkich nieszczęść nie tylko Polski, ale i całego świata właściwie. Jest siłą sprawczą i realizatorem tych nieszczęść. Tusk wymyślił reset z Moskwą, a wszystkie pozostałe kraje, z USA na czele, potulnie realizowały jego niecne plany. To już nawet nie jest zabawne. Pozostaje tylko do wyjaśnienia, kto zakończył reset z Moskwą? Kto ośmielił się sprzeciwić woli politycznego demiurga Tuska? Kto?

Obrazek użytkownika Ryan

06-12-2023 [13:39] - Ryan | Link:

tak wyglądał Tusk gdy " się wścieka" na swoich podopiecznych

https://pbs.twimg.com/media/GAqijTBWUAAbfx8?format=jpg&name=small
 

Obrazek użytkownika MFW

06-12-2023 [17:51] - MFW | Link:

@Hornblower
"Pozostaje tylko do wyjaśnienia, kto zakończył reset z Moskwą?"
No kto?
Tym kimś byl nie kto inny jak Władimir Władimirowicz Putin.
Interesy Rosji na Bliskim Wschodzie(sojusze z Syrią i Iranem) przeważyly nad obietnicami Obamy, że rosyjska strefa wplywów w projektowanej rosyjsko niemieckiej  "eurazjatyckiej przestrzeni współpracy i bezpieczeństwa od Wladywostoku po Lizbonę" może być powiększona o państwa bałtyckie(Putin mial to skomentować tak: jak bede chciał, to państwa baltyckie mogę sobie zabrać bez zgody USA).

Obrazek użytkownika sake3

06-12-2023 [13:21] - sake3 | Link:

Cóż tu mogą pomóc Amerykanie.? Chyba się całkiem na Polskę wypięli zapewne dla śmiechu przysyłając jako ambasadora taką miernotę jak Brzeziński Przedstawiciel mocarstwa światowego zajmuje się tylko paradami równości i spotkaniami z celebrytkami i pajacami w rodzaju Hołowni.który już chyba zaczął kampanię prezydencką.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

06-12-2023 [14:33] - RinoCeronte | Link:

Panie Tomku, popatrzmy na Orbana. On tylko czeka na Upadek Ukrainy. To co z niej zostanie Berlin przyjmie do UE i będzie "lepiej niż było".

Obrazek użytkownika smieciu

06-12-2023 [15:14] - smieciu | Link:

Słusznie rozumuje Orban. Albo my albo Ukraina. Już teraz szargana wojną pokazuje nam środkowy palec. Swoją moc. Jej zwycięstwo, zachowanie granic geograficznych, oznacza degradację pozycji Polski. Ukraina stanie się istotniejszym niż my graczem. Jej zasoby naturalne zostaną przejęte przez potężne międzynarodowe korporacje, które zadbają o silną pozycję Ukrainy. Nie mylić z Ukraińcami. Którzy będą stanowić tanią siłę roboczą. No i dobry nacisk na Polaków.

Nie zapominajmy, który rząd postawił wszystko na wsparcie Ukrainy, którą teraz ma zarządzać podobno Berlin. To nie był rząd Tuska.

Obrazek użytkownika u2

06-12-2023 [15:30] - u2 | Link:

Albo my albo Ukraina

Baju, baju. Jak padnie Ukraina to kolej na Bolanda. To są proste sprawy :-)

PS. Już raz Niemcy i Francja gwarantowały tzw. Porozumienie w Mińsku. Oczywiście skończyło się jeszcze większą wojną. A teraz kolejne pokojowe porozumienie między Rosją i Ukrainą gwarantowane przez Niemcy i UE to wstęp do wojny światowej. Jak już parę razy pisałem na NB Putler ubzdurał sobie, że świat chce zniszczyć Rosję, dlatego Putler postanowił zniszczyć świat.

Obrazek użytkownika smieciu

06-12-2023 [16:02] - smieciu | Link:

Tylko że Putler póki co raczej niszczy siebie. Jakiekolwiek interesy zostały zaangażowane na Ukrainie w tym momencie sytuacja stała się dla nas naprawdę dobra. Putina nie stać na kolejną wojnę. A my możemy wykorzystać sytuację na Ukrainie. Zresztą sytuację w Rosji także. Tak swoją drogą także i tą w Niemczech. Które też mają swoje poważne problemy.
Oczywiście ta globalna polityka nie leży w naszych rękach ale jest możliwość wyszarpania tego i owego.

Obrazek użytkownika u2

06-12-2023 [16:12] - u2 | Link:

Putina nie stać na kolejną wojnę.

No jak nie stać jak stać. Putler stoi nad swoim grobem i być może dlatego mu już wszystko jedno. Ale te jego słowa o chęci zniszczenia świata w zamian za rzekomą chęć zniszczenia Rosji słyszałem osobiście w kacapskiej TV. Dlatego żadna umowa pokojowa z Rosją nie będzie dotrzymana przez Rosję. Przykłady niedotrzymywania umów przez Rosję można mnożyć.

Obrazek użytkownika Tomaszek

06-12-2023 [22:55] - Tomaszek | Link:

" A my możemy wykorzystać sytuację na Ukrainie." Wy to nawet Śmieciu nie pobzykacie sobie w promocji . Co jeszcze ?

Obrazek użytkownika Darek65

07-12-2023 [08:15] - Darek65 | Link:

smieciu
Tam, gdzie dwóch (trzech, czterech) się bije, tam kolejny korzysta. W pewien sposób się z Tobą zgadzam. Nie mamy wpływu na geopolitykę, ale wiele rzeczy możemy dla siebie wygrać. Tylko do tego trzeba mieć propolskie elity, silną gospodarkę i ministerstwo spraw zagranicznych, które umie grać na wielu fortepianach jednocześnie. Czy mamy?

Obrazek użytkownika sake3

07-12-2023 [08:58] - sake3 | Link:

@smiecie ....Trochę mnie to dziwi,bo geopolityka raczej jest pana mocniejszym punktem niż przejście na pozycje ataków na obecną władzę i odczłowieczanie elektoratu co wychodzi panu zdecydowanie gorzej.To nie tylko Putin niszczy siebie ale i wszyscy w świecie dookoła nawzajem się niszczą.Poczekajmy na wybory w USA.To sporo zmieni w układance.

Obrazek użytkownika Kaczysta

06-12-2023 [17:17] - Kaczysta | Link:

Był taki film „15:10 do Yumy”.
Proroczy tytuł..
15.10 zajumali nam wybory.. Polska znów będzie mieć władzuchnę nastawioną na jumę. Ryży  maszynista najpierw okradnie i przekaże niemieckiemu hersztowi łup .. a potem wykolei ten pociąg.
 

Obrazek użytkownika Tomaszek

06-12-2023 [22:57] - Tomaszek | Link:

Tylko tam wywozili zbójów do Yumy , a tu przywieźli z Berlina ..

Obrazek użytkownika RinoCeronte

07-12-2023 [09:34] - RinoCeronte | Link:

I tego najbardziej się boję. Maszynista nie ma zbyt dużo czasu, więc idzie pełną parą...

Obrazek użytkownika Kaczysta

06-12-2023 [17:13] - Kaczysta | Link:

Przewodniczącym komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych powinien być Tomasz Grodzki

Obrazek użytkownika Kaczysta

06-12-2023 [17:59] - Kaczysta | Link:

Ciekawe jaka będzie reakcja frajera, który rozdawał pizzę w Jagodnie, kiedy usłyszy że to swoi zlikwidowali mu dopłaty do energii elektrycznej ?

Obrazek użytkownika u2

06-12-2023 [19:38] - u2 | Link:

Mafiozi nigdy nie płacą swoich rachunków, płacą za nich właśnie tacy frajerzy. To taka lekcja poglądowa dla frajerów :-)

Obrazek użytkownika Tomaszek

06-12-2023 [22:58] - Tomaszek | Link:

Karp za wigilią zagłosował .

Obrazek użytkownika Kaczysta

06-12-2023 [19:32] - Kaczysta | Link:

Gagagagazeta Koszerna znów w amoku. 
Miał być zamach stanu, fałszowane wybory, wojsko na ulicach, odwołanie wyborów. I wiele innych. Teraz "Gówno Wyborcze" twierdzi, że ABW ma zatrzymać powołanie Tuska na premiera przez zablokowanie mu dostępu do inf niejawnych.
Gra fejkami ma się coraz lepiej.

Obrazek użytkownika Tomaszek

06-12-2023 [22:50] - Tomaszek | Link:

A co ? Może wybory nie były sfałszowane ? Nie ten sfałszował to cisza .

Obrazek użytkownika Darek65

07-12-2023 [08:20] - Darek65 | Link:

W jednym z niedawnych wywiadów Michnik (Szechter) powiedział, że przegrał z Kaczyńskim. Wyborcza stała się cieniem samej siebie. Mało kto się z nimi już liczy. W ich środowisku tez dochodzi do sporych różnic zdań, choćby ostatnia deklaracja Żakowskiego w sprawie mediów.

Obrazek użytkownika angela

06-12-2023 [22:00] - angela | Link:

Ruda kanalia to tylko zwornik dwóch bandytów ponad Polską, którą to bandyci za pomocą zwornika caly czas próbują zniszczyć. 
Jak tego łobuza oceni historia, jak łobuz skończy ?‽

Obrazek użytkownika Darek65

07-12-2023 [08:22] - Darek65 | Link:

Póki co, to żyje, jak panisko. Kasa sama leci. Co go historia :)

Obrazek użytkownika Kaczysta

06-12-2023 [22:33] - Kaczysta | Link:

Życzę Państwu spokoju i luzu takiego, jakim wykazuje się prezydent Papui-Nowej Gwinei na posiedzeniu w ONZ.

https://pbs.twimg.com/media/GAPMfaoWoAEOECi?format=jpg&name=medium

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

06-12-2023 [22:57] - Alina@Warszawa | Link:

No nie wiem, czy w tym rogu ma taki luz ...

Obrazek użytkownika Kaczysta

07-12-2023 [08:47] - Kaczysta | Link:

Z jego punktu widzenia to pozostali ubrali się niestosownie

Można szydzić, ale on wie kim jest i tego się nie wstydzi upodabniając się do innych. Ma w sobie naturalną godność. Szacun za całokształt i poszanowanie własnych tradycji

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

08-12-2023 [22:20] - Alina@Warszawa | Link:

Małe przypomnienie co komu sprzedał bez zgody Suwerena kolega Donalda T. Janusz Lewandowski, kiedy miał okazję:
"LISTA PRZEDSIĘBIORSTW, KTÓRE RESORT MINISTRA J.LEWANDOWSKIEGO SPRZEDAŁ OBCEMU KAPITAŁOWI"  
Po czym Tusk wskazał go na komisarza unijnego. A to Lewandowski tworzył Giełdę Papierów Wartościowych, czyli instytucję, za pomocą której obcy kapitał dostał wolny wstęp do polskiego rynku.
"Tusk namaścił Lewandowskiego na unijnego komisarza