Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek...

"Podczas kryzysów strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym"
Dziś są Jego urodziny

5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie urodził się Marszałek Józef Piłsudski.

Józef Klemens Piłsudski urodził się w dworze szlacheckim Zułów niedaleko Wilna w zaborze rosyjskim na ziemiach dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego w dniu 5 grudnia 1867 r. jako drugi syn, a czwarte z kolei dziecko Józefa i Marii z Billewiczów Piłsudskich. Ród Piłsudskich herbu Kościesza wywodził się z kniaziów Ginetów. Ojciec przyszłego Marszałka w okresie Powstania Styczniowego był komisarzem Rządu Narodowego na Litwie. Wychowany pod wpływem matki- nieprzejednanej patriotki i na tradycji powstańczej od lat najmłodszych myślał o walce o Niepodległość Ojczyzny. Po ukończeniu znienawidzonego gimnazjum rosyjskiego w Wilnie, rozpoczął studia medyczne na uniwersytecie w Charkowie. Podczas studiów prowadził działalność rewolucyjną i niepodległościową wśród studentów. Przypadkowo zamieszany w przygotowanie zamachu na życie cara Aleksandra III Romanowa został aresztowany w Wilnie w 1887 r. i zesłany na pięć lat do wschodniej Syberii. Po powrocie uczestniczył w I Zjeździe Polskiej Partii Socjalistycznej w 1893 r.
W 1894 r. powołał do życia organ prasowy PPS- „Robotnik”, którego był redaktorem i publicystą. Aresztowany ponownie przez carską policję w 1900 r. w Łodzi, został osadzony w X pawilonie warszawskiej Cytadeli. W 1901 r. dokonał brawurowej ucieczki ze szpitala w Petersburgu. W czasie rewolucji 1905 r. kierował działalnością Organizacji Bojowej PPS. Zabiegał o poparcie Japonii, a także Austro- Węgier w walce z carską Rosją. Po rozłamie w PPS, w 1906 r. został przywódcą PPS-Frakcji Rewolucyjnej. W 1908 r. z jego inicjatywy powstał Związek Walki Czynnej. Przeprowadził też udany atak na rosyjski pociąg pod Bezdanami. Na terenie zaboru austriackiego w 1910 r. utworzył Związek Strzelecki we Lwowie i Towarzystwo Sportowe „Strzelec” w Krakowie. 6 sierpnia 1914 r. sformowana przez niego 1 Kompania Kadrowa wymaszerowała z krakowskich Oleandrów, obalając po drodze słupy graniczne państw zaborczych. W czasie I wojny światowej dowodził 1 Pułkiem Piechoty Legionów Polskich, następnie dowodził I Brygadą. Z jego inicjatywy powstała w 1914 r. konspiracyjna Polska Organizacja Wojskowa. Przeciwstawił się werbunkowi do Legionów, nie widząc możliwości pozostania w obozie państw centralnych. W 1917 r. po tzw. kryzysie przysięgowym został aresztowany przez Niemców i ostatecznie uwięziony w twierdzy magdeburskiej. 10 listopada 1918 roku powrócił do Warszawy. 11 listopada został Naczelnym Wodzem Wojsk Polskich, a 22 listopada Naczelnikiem Państwa Polskiego.
W 1919 r. otworzył Sejm Ustawodawczy. 19 marca 1920 r. przyjął stopień Pierwszego Marszałka Polski. W tym samym roku odparł zwycięsko agresję Sowieckiej Rosji w bitwie warszawskiej (osiemnasta decydująca o losach Polski i świata bitwa) , a następnie zadał jej klęskę w bitwie nad Niemnem. Pozostając w krytyce wobec ówczesnego parlamentaryzmu i konflikcie z endecją (odpowiedzialna politycznie za mord na pierwszym Prezydencie RP) wycofał się w 1923 r. z oficjalnego życia politycznego. Zamieszkał wraz z rodziną w Sulejówku, w dworku zbudowanym przez Jego żołnierzy. W maju 1926 r. w wyniku zamachu stanu przejął władzę w Państwie, głosząc hasło sanacji, czyli uzdrowienia stosunków w kraju. W swym ręku skupił faktyczną władzę, chociaż w latach 1926-35 formalnie był tylko Ministrem Spraw Wojskowych i Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych, a w latach 1926-28 i w 1930 r. Prezesem Rady Ministrów.
Nie przyjął natomiast urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Głosząc idee nadrzędności Państwa zmierzał do ograniczenia roli Sejmu, rozszerzenia władzy wykonawczej i zwiększenia roli Prezydenta. Znalazło to wyraz w uchwalonej w 1935 r. Konstytucji Kwietniowej, pod którą położył swój podpis. W polityce zagranicznej zachowywał sojusz z Francją (zawarty w 1921 r.) i Rumunią. Doprowadził do zawarcia układu o nieagresji ze Związkiem Sowieckim w 1932 r. i z Niemcami w 1934 r.

Zmarł 12 maja 1935 roku. Jego ciało złożono w Krypcie Świętego Leonarda, a później w Krypcie Srebrnych Dzwonów Katedry Wawelskiej. Serce Marszałka spoczęło wraz z prochami Jego matki w mauzoleum na cmentarzu Rossa w Wilnie w 1936 r.

Więcej o Marszałku tu:

https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy/biografie-elementarne/138673,Jozef-Pilsudski.html

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

05-12-2023 [09:09] - u2 | Link:

Ród Piłsudskich herbu Kościesza wywodził się z kniaziów Ginetów.

Kościesza ? Jest taki na NB :-)

https://pl.wikipedia.org/wiki/...(herb_szlachecki)

PS. A ten Ginet to ponoć żaden kniaź :

https://archiwum.rp.pl/artykul...

 

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

05-12-2023 [09:53] - Zbyszek_S | Link:

Kwieciste laurki to były dobre w minionych czasach. Piłsudskiego przysłali Niemcy w 1918 roku do Warszawy. Zamach majowy - szkoda gadać. Bereza - szkoda gadać. Brak krzyża w koronie orła - godła Polski, szkoda gadać. Sanacja? => 1939 i "Nikt nam nie zrobi nic, gdy z nami Śmigły Rydz". Dzięki temu zamachowi stworzono kult jednostki, teraz widać echa się przetaczają mimo upływu lat. Tam były jeszcze jakieś fajne sprawy z ekonomią po zamachu majowym. Grabski, który rządził przed zamachem odrzucił rozwiązania narzucane, jakie tam narzucane?, proponowane przez brytyjskich doradców. Generalnie chodziło o... no ale nie należy może... Więc Grabski chciał zachować niezależność, zapewnił tylko częściowe ok 32% pokrycie waluty w złocie i drukował pieniądze w postaci i bilonu i "biletów skarbowych". Zamiast pożyczyć od tych, co mają. No to zamach, a po nim, to znaczy w trakcie, do piachu kilkuset polskich żołnierzy, a po tym, to i pokrycie w złocie wzrosło i pożyczki zaciągnięto, i złotego zdewaluowano, i niepotrzebnie wyemitowane pieniadze wycofano :) No i kult jednostki się pojawił, i chyba jeszcze gdzie niegdzie trwa.
https://www.rp.pl/historia-pol...

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

05-12-2023 [10:05] - Siberian Husky Dog | Link:

Najsłynniejsze jest jego powiedzenie „Naród wspaniały tylko ludzie kurwy”
W moim przekonaniu to bardzo słuszne stwierdzenie, prawdziwość tych słów potwierdzamy, niestety, niemal codziennie 
To do Ciebie

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

05-12-2023 [10:27] - Zbyszek_S | Link:

Pogarda Piłsudskiego w stosunku do Polaków jakby może wiązała się z jego narcystycznym podejściem do samego siebie. "ludzie kurwy"? Serio? A on kto? Książę? Wódz umiłowany kurew?

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

05-12-2023 [11:03] - Ula Ujejska | Link:

Zbyszek_S
Tak to bywa jak ktoś mało rozgarnięty bierze się za tłumaczenie Piłsudskiego. W tamtych czasach, Polacy doskonale wiedzieli co Marszałek miał na myśli. Proszę sobie skojarzyć to hasło z innym słynnym hasłem programowym: "Bić kurwy i złodziei!" - i nie pleść lewackich bzdur. Marszałek tak nazywał zdrajców.

Obrazek użytkownika smieciu

05-12-2023 [11:57] - smieciu | Link:

@Zbyszek To stan umysłu. Siberiana obchodzi tylko powtarzanie bajeczek, których w ramach kultu jednostki wypromował na swój temat Piłsudski. Jeśli nie zgadzasz się z jego bajeczkami dostajesz stek wyzwisk. Ten człowiek przekroczył wszelkie granice żenady i zidiocenia. Takie życie.
A przecież fakty są oczywiste, sam napisałem tekst niedawno jak to było z odzyskaniem niepodległości. W listopadzie w Niemczech wybucha rewolucja. To samo dzieje się w Polsce, powstaje Rząd Lubelski Daszyńskiego. Dlaczego, tak jak dzisiaj, nikt nie napisze - ruscy agenci? Agenci rewolucji swoją skoordynowaną akcją, w listopadzie 1918, próbują rozszerzyć na Europę to co zaczęło się w październiku 1917 w Rosji. W tym kluczowym momencie z więzienia zostaje uwolniony Piłsudski, dostaje specjalny pociąg dla siebie by jak najszybciej dostać się do Polski. Piłsudski gna, jak sam zresztą oznajmia, by wesprzeć swoich kolegów z Lublina. Ostatecznie jednak, udaje mu się, dzięki pomocy tych kolegów otrzymać władzę z rąk Rady Regencyjnej. Dzięki czemu Polska unika wojny domowej. Z Piłsudskim na czele lewaków z ich pierwszym rządem PRL. Unikamy wojny za cenę postawienia na najwyższym stołku komunistycznego agenta, który ma przygotować pierwsze wybory.

Potem mieliśmy ciąg dalszy. O istocie pożyczki dla Polski sam co nieco napisałem na portalu szkolanawigatorow.pl. Ta pożyczka była złem. Polska jako jedyny kraj w Europie miała szansę na jej uniknięcie. Owszem było ciężko. Owszem doszło do ataku na polską walutę a Karpiński, szef Banku Polskiego, który był rodzimą kreacją miał trudne chwile. Ale powoli jednak Polska wychodziła z dołka korzystając ze światowej prosperity szalonych lat 20tych. I wtedy właśnie pojawia się Piłsudski. Zamach Majowy. Wkracza do gry kiedy pojawiło się światełko w tunelu. Robi to wtedy gdyż później sytuacja gospodarcza poprawiłaby się na tyle że nie byłoby poparcia społecznego do zamachu. Przejmuje władzę. Bierze tą pożyczkę oraz instaluje agenta z ramienia banków, który przejmuje nadzór nad polską gospodarką. Karpiński z czasem zostaje usunięty. Polska natomiast zaczyna prowadzić samobójczą politykę silnego złotego. Silnego bo opartego na pożyczce. Silny złoty jest manną z nieba dla Niemców gdyż mogą sprzedawać swoje towary w Polsce. Której towary z kolei stają się drogie. Polska staje się rynkiem zbytu dla Niemców płacąc ciężką walutą. Której siłę podtrzymuje się sztucznie wywalając kasę z pożyczki zaciągając długi i sprzedając dobra narodowe.
Takie to Polsce prezenty dawał Piłsudski. Polaków pieszczotliwie określając mianem kurew.
 

Obrazek użytkownika Kaczysta

05-12-2023 [12:12] - Kaczysta | Link:

śmieciu
a co ty niemiecka gnido dworska masz wspólnego z Polską i Polakami
co?
​zaprzancu jedny

Obrazek użytkownika smieciu

05-12-2023 [12:17] - smieciu | Link:

a co ty niemiecka gnido dworska masz wspólnego z Polską i Polakami

Jeśli Polaków określić mianem kurew. Albo podobnych do ciebie małp zdolnych jedynie do bezmyślnego małpowania, to nic.

Obrazek użytkownika Kaczysta

05-12-2023 [12:20] - Kaczysta | Link:

co masz wspolnego
co?

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

05-12-2023 [13:31] - Ula Ujejska | Link:

Śmieciu
W tamtych czasach Marszałek określał w tych trafnych hasłach takich jak ty. Wszyscy Polacy to doskonale rozumieli. Gdyby dzisiaj był Prezydentem, to powtórzył by się "zamach majowy" - i wszelkie kurestwo sejmowe wiało by na wschód ze strachu przed jego gniewem. No wielka strata dla Polski, że nie mamy polityka tego formatu. Próbujesz lewacka gnido opluć naszego Bohatera - szarpiesz tylko jego nogawki. Hasło: Bić kurwy i złodziei jest aktualne do dzisiaj.

Obrazek użytkownika u2

05-12-2023 [12:12] - u2 | Link:

Brak krzyża w koronie orła - godła Polski, szkoda gadać.

Projekt Lewandowskiego jest właśnie lewy. Nawiązuje do zdrajcy Poniatowskiego i do kacapskiej korony :-)

PS. Projekt Kamińskiego, który wygrał, nawiązuje do korony Kazimierza Wielkiego.

Obrazek użytkownika angela

05-12-2023 [12:05] - angela | Link:

Jak pozbyc się V kolumny  z Polski, raka co trawi kraj. Szkodnikow co z Polską mają na tyle, na ile mogą ją wykorzystać, sprzedać, oszukać, ośmieszyć. 
Często zdaje się nawet ze korzyści nie mają,   a szkodzą. 
Jak się tego dziadostwa pozbyć. 

Obrazek użytkownika u2

05-12-2023 [12:24] - u2 | Link:

korzyści nie mają,   a szkodzą

Oni szkodzą przede wszystkim swoim mocodawcom, czyli Niemcom i Rosjanom. Taki Tusk był jednym z głównych winowajców Brexitu i potężnego kryzysu migracyjnego kiedy szefował Radzie Europejskiej. Wtedy pojechał do Anglii tuż przed referendum i rozwścieczył zwykle zimnokrwistych Anglików. A referendum było na niekorzyść Unii tylko o włos. Wystarczyło aby Corbyn powiedział, że chce pozostać w Unii, ale Tusk odwalił jak zwykle krecią robotę :-) :-) :-)

Obrazek użytkownika Ryan

05-12-2023 [18:41] - Ryan | Link:

Piłsudski, twórca Legionów

"Ja nikomu prawie nie wierzę, a cóż dopiero Niemcom. Muszę jednak grać, bo Zachód jest obecnie parszywieńki"