Jeszcze nie utworzyli rządu, a już wyprodukowali..

Jeszcze nie utworzyli rządu, a już wyprodukowali dwie poważne afery    

1. Ledwie tworząca się większość parlamentarna wybrała swojego marszałka, wicemarszałków i prezydia sejmowych komisji, a już udało jej się „wyprodukować” dwie poważne afery. Najpierw nowa sejmowa większość przygotowała projekt ustawy dotyczącej mrożenia cen energii elektrycznej, gazu i ciepła systemowego do połowy roku 2024 i zapisała w nim, że koszty tej operacji szacowane na przynajmniej 15 mld zł w całości poniesie koncern Orlen S.A.      Po ujawnieniu tej informacji przez jedno z mediów branżowych, wartość akcji koncernu na warszawskiej giełdzie spadła w ciągu 2 dni blisko o 10%, co oznacza obniżenie wartości spółki o blisko 7 mld zł. Co więcej w przestrzeni medialnej pojawiły się informacje, że na kilka dni przed złożeniem tego projektu ustawy do laski marszałkowskiej, posiadacze akcji koncernu związani z nową większością parlamentarną, gwałtownie pozbywali się akcji Orlenu. Sprawa zostanie zapewne zbadana przez instytucje nadzorujące polską giełdę, ale nie ulega wątpliwości, że zarówno pomysł obciążenia największego polskiego koncernu kosztami tej operacji jak i obniżenie wartości jego aktywów, to poważny cios w naszą transformację energetyczną. Orlen bowiem  rozpoczął razem z firmą amerykańską budowę małych reaktorów atomowych (SMR), ale także wielkiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim, a wartość obydwu inwestycji jest szacowana łącznie na kilkadziesiąt miliardów złotych.

2. W tym samym projekcie ustawy, w której jest zawarta propozycja mrożenia cen na gaz, prąd i ciepło systemowe, niespodziewanie znalazły się również zapisy dotyczące budowy lądowych farm wiatrowych i pojedynczych turbin wiatrowych. Mimo tego, że w marcu tego roku weszła w życie nowelizacja tzw. ustawy wiatrakowej, skracająca odległość turbin wiatrowych od budynków mieszkalnych do 700 m, teraz większość nowa większość parlamentarna, proponuje kolejne zmniejszenie tej odległości do 300/400 m, co oznacza zwiększenie ich uciążliwości dla lokalnych społeczności. Co więcej okazuje się, że jeżeli tego rodzaju inwestycja zostanie uznana za inwestycję celu publicznego, to możliwe jest przymusowe wywłaszczanie właściciela nieruchomości    , które kolidowałby z tego rodzaju inwestycją. Ponadto tego rodzaju inwestycja może być lokalizowana na gruntach rolnych I ,II i III klasy i nie wymagałoby to zgody ministra rolnictwa, co oznaczałoby możliwość przeznaczania najwyższej klasy gruntów rolnych na tzw. inwestycje wiatrakowe, które do tej pory były lokalizowane na gruntach niższej klasy bonitacyjnej.

3. Wszystko wskazuje na to, że połączenie w ustawie mrożenia cen na gaz, prąd i ciepło systemowe, z tzw. przepisami wiatrakowymi, to świadomy zabieg, chodzi bowiem o to, aby zarówno posłów Prawa i Sprawiedliwości jak i później Prezydenta RP, postawić w trudnej sytuacji, bo przecież większości parlamentarzystów zależy na zamrożeniu cen nośników energii, ale zgoda na lobbystyczną wrzutkę wiatrakową byłaby wręcz skandalem. Niestety politycy Platformy i Ruchu Hołowni ( Borys Budka i Paulina Hennig-Kloska) zorganizowali wczoraj konferencję prasową, podczas której bronili tej lobbingowej wrzutki wiatrakowej, co oznacza, zgodę  kierownictwa obydwu klubów na jej negatywne konsekwencje zarówno dla największego polskiego koncernu jak i dla wielu Polaków, szczególnie w środowisku wiejskim, którym pod oknami inwestorzy będą budowali pojedyncze wiatraki albo wręcz farmy wiatrowe.       

4. Przy tego rodzaju lobbingowym działaniu zawsze pojawia się pytanie, kto na tym rozwiązaniu skorzysta i błyskawicznie pojawiła się na nie odpowiedź, z jednej strony mieliśmy spadek wartości koncernu Orlen, o jak już wspomniałem blisko 7 mld zł, a z drugiej strony wzrost wartości niemieckiego koncernu Siemens. Siemens to wielki producent turbin wiatrowych zarówno morskich jak i lądowych, wprawdzie ostatnio przeżywał ogromny finansowy kryzys i uzyskał wsparcie kapitałowe niemieckiego rządu, rzędu 15 mld euro, ale w tych dniach  jego wartość na niemieckiej giełdzie gwałtownie wzrosła o przynajmniej klika procent. Chodzi zapewne także o innych niemieckich producentów turbin wiatrowych, bo to właśnie z tego kraju pochodzi większość instalowanych w naszym kraju wiatraków.                                                                                                                                                                                                                                                               

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ijontichy

01-12-2023 [07:44] - Ijontichy | Link:

CZA SE BYŁO IŚĆ NA WYBORY!!! 
"Wieś olała wybory---to będzie miała wiatraki obok stodoły."
Miastowe też olały,to będą mieć energię droższą o 80%...
A Kuźmiuk beczy ...

Obrazek użytkownika u2

01-12-2023 [09:30] - u2 | Link:

Kuźmiuk beczy

Po nazwisku jak po pysku.

PS. W 10 z 16 okręgów wyborczych wygrał Peace. W poprzednich wyborach Peace wygrał w 15 z 16 okręgów. To zachód Polski oraz miasta nad Wisłą typu Kraków, Warszawa i Gdańsk zagłosowały za zbieraniem szparagów u bałera :-) :-) :-)

Obrazek użytkownika Ryan

01-12-2023 [13:54] - Ryan | Link:

 Ijontichy
Słowo na piątek : Tuskoidy takie jak ty są niezależne od rozumu.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

01-12-2023 [08:44] - NASZ_HENRY | Link:

Liberały Aferały
Najnowsza afera - szajs (niem. Scheiße) wiatrakowy 😎
 

Obrazek użytkownika sake3

01-12-2023 [09:10] - sake3 | Link:

Czegóż my jeszcze nie zrobimy dla ratowania gospodarki naszych niemieckich ,,przyjaciół''? Pewnie zlikwidować NBP, bo po co polski bank jak są banki w Niemczech.Złoto i nasze oszczędności też w jakimś stopniu wesprą niemiecką gospodarkę.A prezesa Glapińskiego wbrew statutowi o niezależności Banków Centralnych postawią przed Trybunałem Stanu za inflację.No tak w całej Europie nie ma inflacji tylko u nas nawet jak statystyki mówią co innego.To całkiem podobnie jak z pandemią o której w świecie nikt nie słyszał i nigdzie jej nie było a w Polsce ją sobie wymyślono.Co jeszcze złodziejska koalicja nam wmówi?

Obrazek użytkownika u2

01-12-2023 [09:39] - u2 | Link:

Borys Budka i Paulina Hennig-Kloska

Borys znaczy "mały", "niski".

Hennig pochodzi od niemieckiego Heinricha.

Obrazek użytkownika Czesław2

01-12-2023 [10:28] - Czesław2 | Link:

Trzy fakty, na pewno nie mające związku ze sobą:
1 Siemens w spółce produkującej wiatraki ma 5 mld euro strat.
2 unia kapnęła Polsce 5mld zaliczki z funduszu tzw KPO które oczywiście nie są na żadną odbudowę gospodarki, tylko na sprawiedliwą transformację energetyki
3 sejm w trybie natychmiastowym robi ustawę o dopłatach do cen energii i dodaje wrzutę o liberalizacji ustawy o wiatrakach. Jest tam odległość 300m od zabudowań, możliwość wywłaszczeń i dowalenie Orlenowi

Obrazek użytkownika Czesław2

01-12-2023 [13:58] - Czesław2 | Link:

Niemcy dostali pozwolenie na budowę farmy wiatrowej na Polskim wybrzeżu Bałtyku.
https://www.wnp.pl/energetyka/...
Kto wydał to pozwolenie? niemcy?

Obrazek użytkownika Ryan

01-12-2023 [13:39] - Ryan | Link:

Skoro opozycja odrzuciła kandydaturę pani marszałek Witek i kazała szukać kogoś innego ,ale takiego który będzie im odpowiadał to sądzę że nie powinno być zdziwienia w tym że Tusk może zostać odrzucony przez Prezydenta i zalecenie szukania nowego kandydata