Opozycja decyduje czy swoje obietnice wyborcze łatwiej ...

Opozycja decyduje czy swoje obietnice wyborcze łatwiej zrealizuje z Morawieckim czy z Tuskiem?

1. Po wczorajszym zaprzysiężeniu nowego rządu premiera Morawieckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę, zgodnie z Konstytucją RP rozpoczyna się 14 dniowy okres przygotowań do wygłoszenia przez szefa rządu expose i uzyskania w Sejmie przynajmniej 231 głosów dla nowej Rady Ministrów.
Uzyskanie takiej liczby głosów za nowym rządem, będzie oczywiście trudne, Prawo i Sprawiedliwość jest wprawdzie największym klubem sejmowym liczącym 194 posłów, ale do bezwzględnej większości potrzeba jeszcze przynajmniej 37 głosów z innych klubów, których szefowie oficjalnie mówią, że tego rządu popierać nie będą.
Jednak każdy poseł i senator wybrany w wyborach, mimo tego, że startował z list określonego komitetu wyborczego, zgodnie z Konstytucją RP, ma wolny mandat i tak naprawdę samodzielnie decyduje jaki rząd poprze.
 
2. Od wczoraj jest już jasne jaki rząd proponuje premier Mateusz Morawiecki, rząd ekspercko- polityczny z większością kobiet, przy czym ta jego część polityczna, składa się głównie z dotychczasowych wiceministrów.
Co więcej znany jest program tego rządu pod nazwą Dekalog Polskich Spraw, ponieważ przez od przez ostatnie dwa tygodnie, prezentował go premier Mateusz Morawiecki umieszczając w nim ważne postulaty programowe zarówno PSL-u jak i Lewicy.
W tym programie znalazły się między innymi takie postulaty programowe PSL-u jak wakacje zus-owskie dla małych firm trudnej sytuacji ekonomicznej, czy płatność VAT po opłaceniu faktury, czy Lewicy, jak Krajowy Program Mieszkaniowy oraz program modernizacji i ekologizacji osiedli mieszkaniowych z wielkiej płyty.
Ale tych propozycji programowych przedstawionych przez premiera Morawieckiego zawierających obietnice wyborcze PSL-u i Lewicy jest znacznie więcej we wszystkich 10 filarach Dekalogu Polskich Spraw.
 
3. W tej sytuacji przez najbliższe 14 dni posłowie opozycji, głównie PSL-u i Lewicy będą więc musieli się zastanowić, czy łatwiej będzie im realizować własne obietnice wyborcze z rządem premiera Morawieckiego, czy też Donalda Tuska.
Skład tego drugiego jest też znany, dużą jego część stanowią wierni druhowie Tuska z okresu 2007-2014, którzy raczej nie są przyzwyczajeni do kooperacji z kimkolwiek, czego doświadczył minister pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniak -Kamysz, którego rękami ówczesny premier, zrealizował dwie najgorsze historie z tamtego okresu.
Tak o tym mówił w podsłuchanych rozmowach w restauracji „Sowa i przyjaciele”, ówczesny minister Paweł Graś w rozmowie z miliarderem Janem Kulczykiem „jak praktycznie, kurczę, na to popatrzysz spokojnie, to Kosiniak-Kamysz przeprowadził dwie najgorsze w wolnej Polsce, podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat i zabranie z OFE ponad 150 mld zł”.
To sformułowanie „dwie najgorsze historie”, na tyle przylgnęło do prezesa Kosiniaka- Kamysza, że PSL zapłacił za to znaczącą utratą poparcia społecznego i ledwie przekroczył próg wyborczy w wyborach parlamentarnych 2019 roku.      
Czołowi politycy PSL-u twierdzili, że z tej sytuacji wyciągnęli wnioski i podobnych błędów już nigdy nie powtórzą, ale jak się wydaje obecną decyzją zgody na to, żeby premierem rządu tworzonego przez obecną opozycję, był Donald Tusk „wchodzą po raz drugi do tej samej wody”.
 
4. Jak się zresztą wydaje, tak naprawdę na każdym posiedzeniu Sejmu szczególnie posłowie PSL-u i Lewicy, będą musieli głosować wbrew swojemu programowi i to nie w marginalnych sprawach ale naprawdę tych istotnych.       
Już obecnie w Sejmie znajdują się rządowe projekty 3 ustaw: o zerowym VAT na żywność, zamrożeniu cen na prąd i gaz i o tzw. wakacjach kredytowych, które nie są wprowadzane do porządku obrad tylko dlatego, że Platforma nie chce ich przyjęcia, podczas gdy politycy PSL-u i Lewicy twierdzą, że są za ich przyjęciem, aby kontynuować funkcjonowanie obecnie istniejących tarcz antyinflacyjnych, a także wakacji kredytowych.
A tych sprzeczności w czasie rządzenia, będzie coraz więcej, więc posłowie PSL-u i Lewicy będą musieli sprzeniewierzać się własnym deklaracjom wyborczym, żeby tylko zaspokoić oczekiwania Platformy.
A sprzeniewierzenie się deklaracjom wyborczym to oszustwo wyborcze, a to nigdy „nie uchodzi na sucho”.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Chatar Leon

28-11-2023 [09:06] - Chatar Leon | Link:

Naprawdę idziecie w śmieszność, Panie Pośle.

Obrazek użytkownika sake3

28-11-2023 [09:41] - sake3 | Link:

@Chatar Leon......Już niedługo ta śmieszność proszę pana.Nadchodzi totalitaryzm tuskoczarzastotygryskowy i zaręczam że śmiesznie nie będzie.No ale was za ,,zasługi''na NB może żelazna miotła ominie..

Obrazek użytkownika u2

28-11-2023 [09:33] - u2 | Link:

4-dniowy tydzień pracy Tuska to zapieprz 7 dni w tygodniu dla Polacken w tym we wszystkie Niedziele, by jaśniepaństwo z pełomafii i lewizny mogli wysłać służących na zakupy :-) :-) :-)

Obrazek użytkownika angela

28-11-2023 [10:25] - angela | Link:

@u2, w te soboty i niedziele należy posadzić na kasach wszystkich z Sejmu, którzy decydują że kobiety, nawet niedziel nie mogą spędzić z dziećmi, z rodziną. 
A tak " walczą " o prawa kobiet??  
Jakby im przyszlo siedzieć na kasie w niedziele, to na pewno wszystkie niedziele będą wolne.
Ale moze ktos z posłów zapyta jasno i niech odpowiedzą, co robią posłowie w niedziele?????
 

Obrazek użytkownika u2

28-11-2023 [10:44] - u2 | Link:

posadzić na kasach wszystkich z Sejmu, którzy decydują że kobiety, nawet niedziel nie mogą spędzić z dziećmi, z rodziną

Sobie zrobią 2-3 dniowy tydzień pogaduszek na Wiejskiej, a reszta niewolników będzie tyrać na nich 7 dni w tygodniu :-) :-) :-)

Obrazek użytkownika angela

28-11-2023 [10:16] - angela | Link:

Powołanie nowego rządu przez premiera Mateusza Morawieckiego, jest widocznym wyciągnięciem ręki do partii, które się prawicowymi zowią, i dla których  Polska i  wartości chrześcijańskie są ważne.
PSL, Szymon Hołownia, Konfederacja mają szansę porzucić Niemca , i ugrupowania szkalujace Papieża Jana Pawła II, walczące o aborcję, in vitro i eutanazję, a przyłączyć się do kontynuacji budowania potęgi Polski. 
Ten zlepek partii, którzy nazywają się Zjednoczona opozycją, "zjedniczyli" się tylko do przejecia wladzy, a walki o swoje przekonania nastąpią po fakcie.
Tym bardziej, jakie pieniądze poszły na sfałszowanie wyborów, kiedy PiS do dwudziestej pierwszej miał 41%, a głosowania poszły do 3 nad ranem.  Kogo się obawiala PKW ,??? że tak zarządziła??? tylko oni wiedzą. 
Nastapi chaos w państwie, gdzie walki swiatopogladowe zastapia sprawy ważne dla Polski. 
Juz nie kryją się ze ich celem jest zniszczyć PiS i wszystko co dobrego ZP dla Polski rozpoczęli. 
Niemcy padają gospodarczo, i pezprecedensowy atak na prezesa Narodowego Banku Polskiego daje wiele do myślenia.
Ten nowo utworzony rząd, co by kto nie pisał, to jest papierek lakmusowy do określenia się,  KTO JEST KIM, DLA POLSKI  ????
Tusk sprawy stawia ostro !!!, ma poparcie z Niemiec i Rosji, a ostateczne rozprawienie się z Polską jest jego zadaniem.  
Zrobi czego od niego żądają, a reszta partii to tylko podnóżek, który zdepcze, do osiągnięcia celu zeby zniszczyć Polskę.

I niech nie tłumaczą się PSL Hołownia Konfederecja że są partami propolskimi, patrotycznymi, jeżeli teraz poprą Tuska w jego zamiarach.
PiS ZP walczą do końca o dobro Polski, ale o ostatecznym zwycięstwie zadecydują Ci, którzy poprą Polaka, a nie Niemca. 
 

Obrazek użytkownika angela

28-11-2023 [10:43] - angela | Link:

Obrazek użytkownika u2

28-11-2023 [10:52] - u2 | Link:

"Niemcy padają gospodarczo"

Przecieki, że Deutsche Bank jest bankrutem wypłynęły po kryzysie w Grecji, kiedy Niemcy i Francja wydały setki miliardów euro na ratowanie, bynajmniej nie Grecji, tylko swoich banków, które bezmyślnie dawały kredyty na lewo i prawo :-)

Obrazek użytkownika sake3

28-11-2023 [10:49] - sake3 | Link:

Wizja koryta czy chocby korytka jest dla PSL i Lewicy tak nęcąca,że wszelkie sprzeczności w programach będą pomijane milczeniem bez żadnego zażenowania.Wspólny i na stałe pozostanie jedynie program ,,j...ć PiS''..Ten oczywiście nie znajdzie się w zamrażarce marszałkiszcza Hołowni.Na razie postulowane jest 9 komisji śledczych złożonych we wnioskach PO(3),Lewicy(3) i Konfederacji (3).Przypuszczam,że na dniach wysunie swoje Trzecia Droga przepraszając goraco za opóźnienie i gapiostwo. Wszystko przed nami i ile igrzysk..

Obrazek użytkownika u2

28-11-2023 [11:06] - u2 | Link:

9 komisji śledczych

Im więcej tych kuń-misji, tym lepiej. Może być ich nawet 90. Będą zarobieni osłowie, oj będą :-) :-) :-)

Obrazek użytkownika Roz Sądek

28-11-2023 [11:01] - Roz Sądek | Link:

Autor i pisiorscy komentatorzy swoje, a Suweren swoje. W godzinę po zaprzysiężeniu nowego rządu jeden z największych internetowych polskich portali podaje wyniki sondażu: "czy podoba ci się nowy rząd" - 60% NIE, 30 TAK. Dzisiaj w czołowym polskim dzienniku czytam wynik sondażu - Polacy chcą 30% podwyźek dla nauczycieli ale bez dokładania im obowiązków! "To jest śmieszne" twierdzi w temacie nowego rządu pan Czarzasty, a jak donosi inny duży portal - Polacy mówią to samo. Nie rozumiecie, zwracam się do niektórych komentatorów NB - Polacy to media i ew. Czarzasty i rzecznik PO.

Obrazek użytkownika u2

28-11-2023 [11:08] - u2 | Link:

"jeden z największych internetowych polskich portali"
"w czołowym polskim dzienniku"

Jakiż to portal ? Aby na pewno polski ?

Jakiż to dziennik ? Aby na pewno polski ?

:-) :-) :-)

Obrazek użytkownika sake3

28-11-2023 [11:28] - sake3 | Link:

@u2....No i ta jedna raptem godzina po zaprzysiężeniu ma decydować czy ustanowiony rząd ekspercki jest dobry czy zły? Cóz za idiotyzm.To był sondaż sympatii politycznych czy jakakolwiek ocena?

Obrazek użytkownika u2

28-11-2023 [11:58] - u2 | Link:

To był sondaż sympatii politycznych czy jakakolwiek ocena?

Tego nie wiemy, i zapewne nie dowiemy się, bo Roz Sądek sprytnie nie podał tych rzekomo polskich portali i dzienników :-) :-) :-)

Obrazek użytkownika sake3

28-11-2023 [12:05] - sake3 | Link:

@u2.......Nie chodzi mi o sympatie polityczne pana @Roz Sądka,tylko uważam że niemożliwym jest już w godzinę po zaprzysiężeniu oceniać wartość rządu Jedynym więc wytłumaczenie tego idiotycznego sondażu jest potwierdzenie że 60%-wy wynik jest wyłacznie efektem sympatii politycznych suwerena nie żadną oceną Tym samym jest bezwartościowy...

Obrazek użytkownika angela

28-11-2023 [11:17] - angela | Link:

@Roz Sądek, może jakiś link do tego wielkiego portalu.?

Obrazek użytkownika sake3

28-11-2023 [11:23] - sake3 | Link:

@Roz Sądek.....To właściwie co pan od tych komentatorów NB oczekuje? Jednomyslności z suwerenem? Czy ataków na tych co nie są takiego zdania jak suweren ?Wszak i oni są podzieleni.A suweren oderwany od glupawego serialiku wie nawet o co pytają w sondażu raptem w godzinę po zaprzysiężeniu? Jak może mu się podobać nowy rząd skoro suweren nie ma ochoty poznać założeń programowych? Za to totalitarny rząd Tuska już zdążyli poznać po wielomiesiecznym handryczeniu się o stanowiska. i fotele.Stąd to 60%. 

Obrazek użytkownika Roz Sądek

28-11-2023 [12:45] - Roz Sądek | Link:

@sake3
.....To właściwie co pan od tych komentatorów NB oczekuje? Jednomyslności z suwerenem?
========
Myślałem, że po przegranych wyborach, jak już kurz opadnie, zacznie się szczegółowa analiza porażki, potem konkluzja, by uniknąć w przyszłości podobnej, i jakieś sensowne pomysły na przetrwanie do następnych wyborów. Co do suwerena, wyborcy są jacy są, zadaniem tych, którzy chcą wygrać wybory jest podziałać tak, by oddali głos na nich, a nie na konkurenta. Przegrane zostały wybory, których przegranie było wielką sztuką i dziś pitolenie o wadach wymowy, krzywych krawatach, czy braku wykształcenia konkurencji jest bezsensowne, ani z tego pożytku, ani na szczęście straty.

 

Obrazek użytkownika sake3

28-11-2023 [13:15] - sake3 | Link:

@Roz Sądek.......Kurz opadł,wybory za nami a analiza porażki jest po prawej stronie sceny politycznej szczegółowo rozpatrywana.Niestety wrzask,mściwość strony tuskoczarzastotygryskowatej z dodatkiem konfederacyjnym ma większe przebicie..Na NB też to widać chocby po radosnych okrzykach ,,słychać wycie znakomicie'' pomimo że wycie dochodzi właśnie od tej strony która z uporem ryczała i ryczy nadal j...ć PiS..W tej sytuacji przegranie nie było żadną  sztuką a jedynie następstwem koalicji,, wszyscy przeciw PiS''.i UE finansującej ,,zwycięstwo'' owej koalicji.Przecież Niemcy ,Łukaszenka,media niemieckie nawet nie kryły swego wsparcia dla człowieka który zobowiązał się do uczynienia z Polski niemieckiego landu.Pieniążki i medialne wsparcie jak widać zrobiły dobrą robotę.Na tym zresztą nie koniec,bo na Nb ciągnie się nadal wóz naładowany antypisowskimi emocjami.Jakoś nie raczył pan zauważyć kto jest atakowany za rzekomy brak wykształcenia,chyba nie zdążył pan zaliczyć długaśnych ,,esejów'' pana @ smieciu lubującego się w ubliżaniu i oczernianiu działaczy PiS czy elektoratu. Czy to jest bensensowne ? Raczej nie ,jest bowiem metodą goebbelsowską-kłamcie ,oczerniajcie zawsze coś przylgnie.Widać brak panu ochoty sprawdzić jak to naprawdę wygląda na NB.

Obrazek użytkownika u2

28-11-2023 [15:18] - u2 | Link:

Przegrane zostały wybory, których przegranie było wielką sztuką

A to dlaczegóż wielką sztuką ? Chodzi o wielkie oszustwo wyborcze ? Tu się zgodzę. Ale partie zajęły takie miejsca, a nie inne. Czyli Peace pierwsze miejsce, pełomafia drugie miesjce. Sztucznie napompowano w trzecią nogę, która zajęła trzecie miejsce. Zapewne za pomocą machlojek na styku leśne dziadki z PKW - komisje wybiórcze. Pisze o tym w tym wątku Angela.

Ja zagłosowałem na dwóch kandydatów, którzy obaj weszli do parlamentu, choć nie było ich za często w mediach głównego ścieku. A jak tam już byli, to byli bezpardonowo atakowani i przedstawiani w jak najgorszym świetle. Mimo wszystko wygrali i będą mnie reprezentować, bo poznałem ich program i popieram założenia ich programu. To są proste sprawy.

 

Obrazek użytkownika Jan1797

28-11-2023 [13:01] - Jan1797 | Link:

Polacy chcą 30% podwyżek dla nauczycieli, ale bez dokładania im obowiązków!
W kategorii Słowenia vel Słowacja to hicior 11'. Jeżeli komentujący siebie rozumie/bez urazy ;)
j

Obrazek użytkownika Roz Sądek

28-11-2023 [14:55] - Roz Sądek | Link:

@Jan1797
========
https://www.rp.pl/polityka/art...
Rzadko odczytuję poprawnie Pana aforyzmy i złote myśli - mimo że się bardzo staram.

Obrazek użytkownika Jan1797

28-11-2023 [16:08] - Jan1797 | Link:

P:o pierwsze, 
Może to kwestia lektury i warto zmienić na bardziej wymagającą? Proszę bez urazy ;)  Po drugie -wystarczy zapytać. 
Jeżeli wyniki dotychczasowych starań grona są odzwierciedlone wieloma sondami Słowenia vel Słowacja i przeszły w gronie bez echa.
To nie dziwię się, że spora część akceptuje podwyżkę bez odrobiny wysiłku, a konfa zawsze rozdarta rozdawnictwo -dziwnie milczy. 

Obrazek użytkownika sake3

28-11-2023 [15:24] - sake3 | Link:

@Jan1797.......A czego chcą nauczyciele,bo Polacy to wiemy-tego samego co Tusk..Tylko kto wytłumaczy czy tęczowe piątki które zamierza w szkołach wprowadzić nowa RPD są obowiązkiem nauczycieli i uczniów czy też dniem wolnym od nauki.Jak rozumiem piątki będą polegały na snuciu się po szkolnych korytarzach z tęczowymi flagami i okrzykami czy warsztatach,czy to akurat jest potrzebne w edukacji? Tym samym nauczanie skraca się do 4dni w tygodniu.Dziwi mnie,że to nie Ministerstwo Edukacji a RPD decyduje w tym nowym rządzie o liczbie godzin nauki W takim razie skąd żądania podwyżek dla nauczycieli?Gdzie głosy rodziców?To paniusia z Lewicy-Hyrny -Cieślak będąca jak sama mówi pod opieką psychologa ma decydować o przedmiotach,kolorach pasków na świadectwach i postulować,i kwestionować zasadność sprawdzianów czy zadań domowych?I gdzie dyskusja na ten temat? Na NB bowiem nadal króluje dyżurny temat-walić w PiS ile wlezie.

Obrazek użytkownika Jan1797

28-11-2023 [17:42] - Jan1797 | Link:

…A czego chcą nauczyciele, bo Polacy to wiemy
Droga Sake,

Jeżeli wskazane przez Panią obietnice są dla większości Polaków najważniejsze to pozostaje nam przyglądać się skutkom. Dlatego nie przypadkiem podjęliśmy dyskusję tutaj; https://naszeblogi.pl/comment/... Powinniśmy wspierać działania Rządu w budowaniu wspólnego mianownika programu rozwoju naszego kraju i wspierające te zabiegi działania Pana Prezydenta. Jak inaczej można mówić o doganianiu piętnastki? Przy okazji; POLSKA ZASIADAŁA W RADZIE BEZPIECZEŃSTWA ONZ średnio co dziesięć lat. Co powodowało, że przez dwadzieścia jeden lat Polska była pomijana w wyborze do 2018 r.? Może ktoś pamięta? https://glos.live/Wiadomosci/d...  05.01.2018 r, Wybranie Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019r. stosunkiem głosów 190 za do 3 przeciwnych (dopisek mój; tu mogę się mylić, proszę mnie poprawić) to była bardzo dobra wiadomość właśnie wtedy. Dzięki współpracy Rządu RP i Pana Prezydenta Dudy, uchwalono min rezolucję w sprawie broni chemicznej.

Obrazek użytkownika marsie

28-11-2023 [13:53] - marsie | Link:

Ciekawostka z wPolityce.pl:
W gminie Supraśl (Podlasie), oddano 1491 głosów, głosował 1 mieszkaniec (Komisja nie głosowała?), oraz 1490 turystów z zaświadczeniami.
Ciekawe, ile było takich numerów w ostatnich wyborach?

 

Obrazek użytkownika Czesław2

28-11-2023 [14:12] - Czesław2 | Link:

@ marsie Widocznie komisja też miała zaświadczenia,  reszta mieszkańców  to wszystko studenci, którzy do Warszawy pojechali ogrzać się po zimie bez węgla.

Obrazek użytkownika smieciu

28-11-2023 [14:48] - smieciu | Link:

Sprawdziłem to z nudów. Tak ściślej to w gminie Supraśl oddano ponad 10 tys głosów.
W praktyce chodzi o komisję w Grabówce, znajdującej się pod Białymstokiem. Tuż obok leży wojskowy kompleks ćwiczebny 5522. Jak można było się z góry domyślać. Większość z tych głosów oddano na opozycję. Jednak 305 na PiS a 161 na Konfederację.

Obrazek użytkownika u2

28-11-2023 [15:33] - u2 | Link:

W gminie Supraśl (Podlasie), oddano 1491 głosów, głosował 1 mieszkaniec (Komisja nie głosowała?), oraz 1490 turystów z zaświadczeniami.

Wydano 1482 kart do sejmu, 1 miejscowy, 1481 zamiejscowych. Wyjęto 1478 kart.

W wyborach do senatu zagłosowało 1482 osób, a wyjęto z urny 1483 kart :-) :-) :-)

https://wybory.gov.pl/sejmsena...

Adres
Przedszkole Samorządowe w Grabówce, Grabówka ul. Leszczynowa 14, 15-523 Białystok
Położenie
województwo podlaskie, powiat białostocki, gm. Supraśl
[...]
Granice
Grabówka-ulice: Amerykańska, Berlińska, Brazylijska, Brukselska, Dębowa, Dolna, Europejska, Górna, Graniczna, Helsińska, Hiszpańska, Indyjska, Jałowcowa, Jodłowa, Klonowa, Klubowa, Ciołkowskiego, Kwiatowa, Leśna, Londyńska, Madrycka, Meksykańska, Młodzieżowa, Modrzewiowa (strona parzysta), Modrzewiowa nr 1, Mokra, Morelowa, Myśliwska, Ottawska, Palmowa, Panamska, Paryska, Portugalska, Poziomkowa, Praska, Prosta, Różana, Rzymska, Sadowa, Szczęśliwa, Waszyngtońska, Wiedeńska, Wiśniowa, Wąska, Wspólna, Wysoka, Zielony Zakątek

https://wpolityce.pl/polityka/...

"Do magicznej szkatułki w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 7 wrzucono tego dnia 1478 kart. W lokalu pojawiło się zaś 1482 wyborców - 4 nie wrzuciło karty, co zdarza się regularnie, wszak zawsze w obwodzie pojawia się choćby jeden koneser druków PKW"

"Natomiast ludność okoliczna zdziwiona być mogła innym faktem - spośród 1482 wyborców, cały jeden był mieszkańcem, figurującym w spisie wyborców danej gminy. Bagatela 1481 zaangażowanych obywateli głosowało dzięki zaświadczeniu o prawie do głosowania poza miejscem stałego pobytu. 1 mieszkaniec i 1481 turystów - cuda, cuda ogłaszają"

PS. Z mapy widać, że to de facto dzielnica Białegostoku. Tam rządzi pełoska sitwa :

https://www.bing.com/maps?mepi...