NBP zawiadamia EBC, MFW i BŚ o groźbach wobec prezesa...

NBP zawiadamia EBC, MFW i BŚ o groźbach wobec prezesa prof. Adama Glapińskiego

1. Na wczorajszej konferencji prasowej wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley poinformowała, że zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, zarząd polskiego banku centralnego zawiadomił Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy o groźbach kierowanych pod adresem prof. Adama Glapińskiego.
Chodzi o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu, o czym mówią publicznie czołowi politycy obecnej opozycji i co zostało także zapisane w dokumencie programowym Koalicji Obywatelskiej „100 konkretów na pierwsze 100 dni”.
Wiceprezes Kightley nazwała uzasadnienia jakie w tej sprawie się pojawiają „dętymi i politycznymi” i dodała „nie można robić takich rzeczy, opierając się na nierzeczywistych przesłankach, to jest złe dla kraju, ładu instytucjonalnego i gospodarki”.
Stwierdziła także, że NBP oczekuje od tych międzynarodowych instytucji, podjęcia działań w tej sprawie i potwierdziła, że są już umówione spotkania ich przedstawicielami, a ich służby prawne analizują zaistniałą sytuację w Polsce.
 
2. Przypomnijmy, że latem poprzedniego roku lider Platformy Donald Tusk, próbując zablokować kandydaturę prof. Adam Glapińskiego na II kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), publicznie go oskarżał o złe kierowanie bankiem centralnym, co więcej groził, że jak Platforma dojdzie do władzy, doprowadzi do wyprowadzenia go siłą z budynku NBP.
W lipcu 2022 roku podczas konwencji w Radomiu Tusk mówił tak „Adam Glapiński jest nie tylko niekompetentny, nie tylko nieprzyzwoity w tym co robi, jest też nielegalny. Nie będzie ani dnia dłużej prezesem NBP. Nie trzeba będzie ustawy. Jeżeli Platforma wygra wybory osobiście wyprowadzę Glapińskiego z NBP”.
Główną motywacją tych ostrych i przy tym absurdalnych ataków Tuska na prezesa Glapińskiego, było wtedy niedopuszczenie do jego powołania na II kadencję, jako przeciwnika wejścia Polski do strefy euro.
 
3. Teraz zmieniono narrację, o wyprowadzaniu siłą prezesa NBP już się nie wspomina, natomiast jak najbardziej straszy się go postawieniem przed Trybunałem Stanu i robią to zarówno politycy Platformy, Ruchu Hołowni, a nawet PSL-u.
Zarzucają oni prezesowi Glapińskiemu zaburzenie stabilności polskiego złotego, pośrednie finansowanie budżetu państwa poprzez skup obligacji Skarbu Państwa, a także interwencje na rynku walutowym osłabiające złotego, co było jej zdaniem bodźcem inflacyjnym.
Rzeczywiście Konstytucja RP przewiduje postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu ale w sytuacji kiedy naruszył on ustawę zasadniczą i inne ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania.
 
4. Przy czym trzeba przypomnieć, że przed Trybunałem Stanu odpowiada się za decyzje indywidualne, a oskarżenia dotyczące stóp procentowych, czy tzw. luzowania ilościowego, to decyzje kolektywne, ta pierwsza Rady Polityki Pieniężnej liczącej 10 osób razem z prezesem NBP, w której każdy członek ma jeden głos, ta druga 9-osobowego Zarządu NBP, w której także każdy członek ma jeden głos.
Oznacza to, że politycy opozycji uruchamiają publiczną machinę oskarżeń pod adresem prezesa NBP, która może przynieść Polsce ogromne finansowe szkody, nawet nie sprawdzając, czy jest możliwe nawet pod względem formalnym uruchomienie procesu przez Trybunałem Stanu, w sytuacji kiedy chodzi o decyzje kolektywne, a nie indywidualne.
 
5. Trzeba także przypomnieć, że ataki polityków na niezależny bank centralny są ewenementem w demokratycznym kraju i uderzają w jego międzynarodowy prestiż, a także mogą spowodować poważne negatywne skutki finansowe, między innymi spekulacyjną grę na dewaluację złotego i podrożenie kosztów obsługi polskiego długu.
Przypomnijmy także, że NBP należy do systemu europejskich banków centralnych, a to oznacza że na straży jego niezależności stoi Europejski Bank Centralny i inne instytucje unijne w tym TSUE (ten unijny sąd zablokował niedawno decyzję o pozbawieniu funkcji prezesa łotewskiego banku centralnego).
Dobrze więc, że zarząd NBP zdecydował się powiadomić o tej swoistej próbie zamachu na niezależność banku centralnego, nie tylko do EBC, ale także do międzynarodowych instytucji finansowych takich jak MFW i BŚ.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika spike

21-11-2023 [08:16] - spike | Link:

Kodeks karny za głoszenie i namawianie do przestępstwa, przewiduje kary więzienia.

Prezydent Duda znając założenia i plany "programowe", które mają charakter łamania prawa, jak też o odwoływaniu sędziów TK, unieważnianiu orzeczeń TK etc.
NIE powinien się zgodzić na kandydaturę Tuska jako premiera rządu, a nawet odmówić powołanie takiego rządy tej koalicji z racji bezpieczeństwa Polski, który będzie skutkować prawną anarchią, załamanie państwa.
Powołać mniejszościowy rząd w konsekwencji wnieść rozpisanie nowych wyborów do sejmu.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

21-11-2023 [08:25] - NASZ_HENRY | Link:

Jak trwoga to do TSUE😎

Obrazek użytkownika spike

21-11-2023 [09:18] - spike | Link:

a powinni do Putina?
tuskoidzi powołują się na Konstytucję, TSUE, srue etc.a i tak chcą wprowadzić anarchię, a nawet zamach stanu.
TSUE ma kompetencje wypowiadać się w tej sprawie, więc co w tym dziwnego???

Obrazek użytkownika u2

21-11-2023 [09:59] - u2 | Link:

Tusk mówił tak „Adam Glapiński jest nie tylko niekompetentny, nie tylko nieprzyzwoity w tym co robi, jest też nielegalny. Nie będzie ani dnia dłużej prezesem NBP. Nie trzeba będzie ustawy. Jeżeli Platforma wygra wybory osobiście wyprowadzę Glapińskiego z NBP”.

A jakież to kompetencje ma ten Tusk ? Ten malarz kominowy przypomina mi pewnego malarza pokojowego, który nie dostał się na ASP we Wiedniu :-)

Obrazek użytkownika Jabe

21-11-2023 [10:25] - Jabe | Link:

Pewnie takie kompetencje jak „ten” Kaczyński.

Obrazek użytkownika u2

21-11-2023 [10:25] - u2 | Link:

Kłamiesz jak najęty. Kto ciebie wynajmuje ?

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

21-11-2023 [10:53] - Alina@Warszawa | Link:

Przeżyłam szok czytając tę informację! Polski poseł pisze wprost: "NBP zawiadamia EBC, MFW i BŚ o groźbach wobec prezesa prof. Adama Glapińskiego

Nie zdziwiłoby mnie gdyby informacja brzmiała tak: NBP zawiadamia prokuraturę i Trybunał Stanu o zamachu na prezesa NBP planowanym przez Donalda T. ogłoszonym przez podejrzanego publicznie. 

Tymczasem NBP zwraca się do ZEWNĘTRZNYCH INSTYTUCJI BANKOWYCH o obronę prezesa NBP!
To czym jest wobec tego NBP - córką tych instytucji? Agencją bankową? Pod kogo podlega NBP? Dlaczego prezes NBP nie składa zawiadomienia do TS ani do prokuratury? 

Czy może mi Pan Poseł odpowiedzieć? 

Obrazek użytkownika Czesław2

21-11-2023 [11:01] - Czesław2 | Link:

To od kilku lat wiadomo , że Polska naleźy do zewnętrznych instytucji bankowych.

Obrazek użytkownika spike

21-11-2023 [14:27] - spike | Link:

Sądzisz @Alinko, że NBP to sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem?
nie wiem czy w Europie, a może na świecie, jest taki bank, może w rajach podatkowych.

Problem w tym, że wataha atakując prezesa banku, podważa wiarygodność całego banku, a tym samym ma to wpływ na politykę np. monetarną, inflacyjną etc.
Jakby grozili pobiciem itp. to oczywiście jest od tego prokurator.