Już teraz egzamin dla posłów PSL-u i Lewicy, czy realizują..

Już teraz egzamin dla posłów PSL-u i Lewicy, czy realizują program prospołeczny czy liberalny?

1. Premier Mateusz Morawiecki realizuje powierzoną mu przez prezydenta Andrzeja Dudę misję tworzenia nowego rządu, ale uzyskanie dla niego większościowego poparcia, będzie niezwykle trudne, w sytuacji kiedy liderzy ugrupowań opozycyjnych, zawarli umowę koalicyjną i oficjalnie ogłosili podział stanowisk w Sejmie i Senacie.
Niezależnie jednak jak potoczą się losy nowego rządu premiera Morawieckiego i czy Donald Tusk jako kandydat opozycji na premiera, stworzy swoją Radę Ministrów, już teraz Sejm i Senat muszą podjąć decyzje dotyczące przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność, zamrożenia cen energii elektrycznej i gazu, a także przedłużenia wakacji kredytowych dla młodych ludzi, którzy spłacają kredyty zaciągnięte na zakup pierwszego mieszkania.
Takie projekty ustaw przesłał do Sejmu rząd premiera Morawieckiego, a ponieważ wszystkie te rozwiązania muszą wejść w życie od 1 stycznia (z końcem grudnia wygasają dotychczasowe tarcze antyinflacyjne i wakacje kredytowe), tak naprawdę Sejm powinien je uchwalić jeszcze w listopadzie, Senat na początku grudnia, żeby był odpowiedni czas na uzyskanie podpisu prezydenta i opublikowania ich w Dzienniku Ustaw.
 
2. Wprawdzie część posłów opozycji, szczególnie ci z PSL-u i Lewicy w publicznych wypowiedziach zapewnia, że we wszystkich tych sprawach ma podobny pogląd jak rząd Prawa i Sprawiedliwości, czyli że tarcze antyinflacyjne trzeba przedłużyć, podobnie jak wakacje kredytowe, ale jak wszystko na to wskazuje, politycy Platformy będą mieli w tej sprawie inne zdanie.
Otóż nowo upieczony poseł Platformy Andrzej Domański, a także główny doradca ekonomiczny Donalda Tuska i kandydat tej partii na ministra finansów kilka dni temu na pytania redaktora Rymanowskiego w radiu Zet zdecydowanie odpowiedział, że jest przeciwny utrzymaniu zerowej stawki VAT na żywność, a także przedłużeniu wakacji kredytowych także w roku 2024 (o zamrożeniu cen energii elektrycznej i gazu, się nie wypowiadał).
Przy czym poseł Domański użył dosyć brutalnej argumentacji w obydwu przypadkach, stwierdzając, że skoro Platforma obiecała podwyższyć płace dla nauczycieli o 30%, to trzeba pieniądze na ten cel gdzieś pozyskać.
Z zapowiedzi kandydata Platformy na ministra finansów wyraźnie widać, że jej potencjalni koalicjanci, posłowie z PSL-u i Lewicy, będą najprawdopodobniej musieli firmować głębokie cięcia wydatków budżetowych, a być może także wzrost obciążeń podatkowych.
 
3. Przypomnijmy, że utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność przez cały przyszły rok to zmniejszenie dochodów z tego podatku o około 10 mld zł, natomiast tzw. wakacje kredytowe obciążają budżet państwa pośrednio, poprzez zmniejszenie wpływów z podatku dochodowego (także bankowego), płaconych przez banki, ponieważ bezpośrednio koszty ponoszą banki, które udzielały złotowych kredytów na pierwsze mieszkanie dla ludzi młodych.
Z kolei koszty zamrożenia cen energii elektrycznej ponosiły do tej pory bezpośrednio koncerny energetyczne, a cen gazu koncern multienergetyczny Orlen (w tym roku było to około 14 mld zł), ale w oczywisty sposób wpływało to na ich wyniki finansowe, poziom zysku, a w konsekwencji obniżało wpłaty do budżetu z tytułu podatku dochodowego.
Poza wszystkim jednak nerwowe poszukiwanie dopiero teraz źródeł finansowania zapowiedzianej przez Platformę podwyżki pałac dla nauczycieli jest wręcz szokujące, ponieważ kiedy Donald Tusk ją publicznie zapowiadał, twierdził, że wszystko jest dokładnie policzone, a pieniądze na ten cel są zagwarantowane.
 
4. A więc niezależnie od tego czy i kiedy powstanie rząd Donalda Tuska, już teraz posłowie PSL-u, Lewicy, będą musieli zdecydować, czy realizują program prospołeczny jaki deklarowali swoim wyborcom w kampanii wyborczej, czy też program liberalny, którego zręby zarysowuje już w praktyce kandydat na nowego ministra finansów, poseł Platformy Andrzej Domański.
Podjęcie decyzji popierających przedłożenia ustawowe przygotowane przez rząd premiera Morawieckiego, będzie poważnym tąpnięciem, w dopiero co związanej koalicji sejmowej, głosowanie przeciw, będzie oznaczało, że prospołeczne deklaracje programowe PSL-u i Lewicy były świadomym wprowadzaniem w błąd swoich wyborców.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

20-11-2023 [08:10] - u2 | Link:

"poseł Platformy Andrzej Domański, a także główny doradca ekonomiczny Donalda Tuska"

Typowy centuś z Krakowa, czyli piniędzy ni ma i nie będzie :-)

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Widać, że rzucili go na wybory do Warszafki, bo w rodzimym Krakowie już na nim się poznali :-)

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

20-11-2023 [08:58] - Siberian Husky Dog | Link:

Jeśli PiS nie zdoła uzyskać większości i tusk zostanie premierem, to Pan prezydent Andrzej Duda powinien złożyć wniosek o odwołanie Ambasadorów Rosji i Niemiec. Powielanie stanowisk nie ma sensu.
Kierownik marionetkowego nierządu doskonale zadba o interesy obu tych państw

Obrazek użytkownika u2

20-11-2023 [12:19] - u2 | Link:

Gdyby PAD wyznaczył PDT na premiera to by sobie strzelił nie tyle w kolano, co w głowę. Wczoraj z najwyższym niesmakiem i obrzydzeniem obejrzałem sobie WSI24 i tam non-stop nadawali na PAD-a :-) :-) :-)

Obrazek użytkownika sake3

20-11-2023 [12:38] - sake3 | Link:

@u2.......Czyli wracamy do ,,prezydent gdzieś poleci''? Na wykonawcę zadania nadaje sie jak nikt pseudoprofesorek Chmaj.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

20-11-2023 [14:01] - Alina@Warszawa | Link:

A nie mówiłam? 
Wszyscy powinniśmy się raczej pytać, czy pan Donald T. gdzieś poleci? 
Bo przecież taksówką ma tak blisko na lotnisko...

Obrazek użytkownika Hornblower

20-11-2023 [14:07] - Hornblower | Link:

Przecież świadomie w błąd wprowadzają swoich wyborców wszyscy startujący w wyborach. Nie tylko parlamentarnych rzecz jasna. Tak to działa. Wystarczy poczytać obiecanki dowolnej partii/prezydenta/burmistrza/wójta i porównać z osiągnięciami na koniec kadencji. Natomiast wyborcom jakoś to specjalnie nie przeszkadza.

Obrazek użytkownika u2

20-11-2023 [14:19] - u2 | Link:

świadomie w błąd wprowadzają swoich wyborców wszyscy startujący w wyborach

Tylko lewizna, pseudoludowcy z pełomafią świadomie kłamią. A konserwatyści, republikanie dbają o dobro wspólne, nie kradną, tylko pomnażają to dobro. To są proste sprawy, ale nie dla ciebie liberała-aferała :-) :-) :-)

Obrazek użytkownika Jabe

20-11-2023 [14:42] - Jabe | Link:

Tyle że konserwatyści i republikanie nie rządzą.

Obrazek użytkownika u2

20-11-2023 [20:24] - u2 | Link:

Kłamiesz jak najęty.

Obrazek użytkownika Jabe

20-11-2023 [20:30] - Jabe | Link:

Zwolennicy PiS boją się pod­sumowań, jak diabeł świę­conej wody.

Obrazek użytkownika u2

20-11-2023 [20:40] - u2 | Link:

Jakich podsumowań ?

Obrazek użytkownika Jabe

20-11-2023 [21:24] - Jabe | Link:

Podsumowanie rządów PiS-u nie­chybnie do­prowadziłoby do kon­kluzji, że ta partia z prawdą jest na bakier. W szcze­gól­ności żadni to kon­serwatyści (5 dla zwierząt). Stąd to ciągłe ujadanie na kon­kurencję, że niby jak Tusk jest zły, to Ka­czyński dobry.

Obrazek użytkownika u2

20-11-2023 [23:49] - u2 | Link:

Gdzie PiS jest z prawdą na bakier ? W sprawie zamachu smoleńskiego ? To wy kacapskie pieski Pieskowa jesteście z prawdą na bakier i nie potraficie przyznać oczywistych faktów, że pancerna brzoza nie mogła zrobić salto mortale dla Tupolewa.

PS. A cóż takiego niekonserwatywnego w ustawie 5 dla zwierząt ? A kto tutaj ujada na PiS, aby nie ty z watahą ?

Obrazek użytkownika Ptr

20-11-2023 [21:00] - Ptr | Link:

Raczej jak zwykły człowiek diabła. 

Obrazek użytkownika angela

20-11-2023 [18:51] - angela | Link:

 Pan "ekonomista " Tuska  powinien doradzać w Krakowie, gdzie samorzad z p. Majchrowskim tak się samorzadzili, że narobili 6 miln długu. Chyba ze to jest taki dług kontrolowany. 

Obrazek użytkownika sake3

20-11-2023 [20:00] - sake3 | Link:

Może rotacyjny ten dług..

Obrazek użytkownika angela

20-11-2023 [19:18] - angela | Link:

Lemingi gotowe dla rudego poświęcić się, znieść wszystko, tak jak ruscy dla Putina, który wmówił im , że są obywatelami mocarstwa.
Brud smród i ubostwo, ale oni zakochani w wodzu.
Zaczadzona ciemnota sięgnęła również niektorych Polaków, kiedy na drugą osobę w panstwie,  wybrano prezentera tv, ktory wykorzystal swoje 5 minut i wdarł się obcesowo na stanowisko marszałka.
Zachowuje się po prostu jak człowiek nie obyty z parlamentaryzmem, pozostawiajac starych wyjadaczy konfitur z palcem w gębie, ktorzy robią dobrą minę do byle jakiej gry.
 

Obrazek użytkownika angela

20-11-2023 [19:25] - angela | Link:

Te wybory powinny być uniewaznione, bo do 3 rano się nie głosuje, I  dlaczego punktów wyborczych  nie zamknięto o godz. 20 tej. 
Sąd powinien unieważnić te wybory.  Przecież  to jawny!!!!  przekręt. 

Obrazek użytkownika tricolour

20-11-2023 [19:29] - tricolour | Link:

Przecież wygraliście wybory. Chcecie unieważnić zwycięstwo?

A może chcecie unieważnić, że wszystkie siły polityczne s*ają na was?

😁

Obrazek użytkownika angela

20-11-2023 [19:49] - angela | Link:

Tak walczy o praworządnośc, a cieszy się z przekrętu. Lewak to lewak.

Obrazek użytkownika sake3

20-11-2023 [19:58] - sake3 | Link:

Bo te siły polityczne to zwykła tłuszcza jest .Tylko s..ć i kraść potrafią.

Obrazek użytkownika tricolour

20-11-2023 [21:28] - tricolour | Link:

Trzeba było wsadzić złodziei do kryminału, a nie czekać na wybory. Teraz możecie sobie pogwizdać - wypad na koniec kolejki.

😀
 

Obrazek użytkownika angela

20-11-2023 [22:13] - angela | Link:

Gdyby się towarzystwo samo oczyściło, piszę o  sądach POprlowskich, to najpewniej ciecia osoba w panstwie I reszta towarzystwa słońca Peru już dawno by siedziała. 

Obrazek użytkownika sake3

20-11-2023 [22:05] - sake3 | Link:

Ale się zapluwają durnie na NB.Jeden każe ustawiać sie na końcu kolejki nie wiedzieć czemu,drugi zamiast dwu słów pisze już nawet trzy,jeszcze inny wtrynia na NB sążniste epistoły i laurki tuskoczarzstotygryskom.a czwarty nakazuje wymierać,Sądzicie podnóżki tuskowe że wasze pomarszczone guru was doceni i podziękuje za tę idiotyczną twórczość? Nie nadymajcie sie tak jak żaby w zalotach bo jeszcze pękniecie i z kogo będziemy się smiac na NB?

Obrazek użytkownika angela

20-11-2023 [22:19] - angela | Link:

Doceni, doceni, spowrotem zrobi bajzel w Polsce, zrujnuje wszystko i ucieknie do swoich, przedtem obsadzi jakiegoś durnia na ....... kamieni kupie którą ufundował. 

Obrazek użytkownika tricolour

20-11-2023 [23:14] - tricolour | Link:

@sake

Hehehe... Kto się zapluwa, ten się zapluwa - siedzisz tu od rana do wieczora i jęczysz codziennie. Naprawdę skrzyżowanie z osłem.

😀

Obrazek użytkownika u2

21-11-2023 [00:05] - u2 | Link:

@trichuj

Wolnoć Tomku w swoim domku. Każdy może pisać na NB, a jak się tobie nie podobuje, że sake3 tutaj pisuje to donieś na nią do admina. Donoszenie masz we krwi, wszak jesteś rasowym ubeckim dzieckiem z Ubekistanu :-) :-) :-)

Obrazek użytkownika angela

21-11-2023 [07:09] - angela | Link:

A serwować p. marszałkowi coraz to nowe tematy, ustawy pod głosowania, niech się KOalicja ""zgodnie" wypowie, a zobaczymy czy zamrażarka wróci, czy p. marszalek wymieni mebel na większy. 
A po takich glosowaniach, 'babcia Kasia ' będzie spowrotem ciągać barierki pod sejm, bo rolnicy nie popuszczą, a aborcjonistki jak zwykle dostana szaleju i wyjscie p,oslów z Sejmu będzie bardzo utrudnione.