Nowe 'demokratyczne' standardy w Sejmie …

We wtorek odbyła się konferencja prasowa marszałka Sejmu p. Szymona Hołowni. Nowy marszałek zaczął konferencję w następujący sposób „Wczoraj stała się rzecz bardzo dobra. (...) Każdy przedstawiciel klubu parlamentu ma zapewnione miejsce w prezydium Sejmu … Teraz to będzie standard”. Pięknie mówił pan marszałek.
A jak wygląda rzeczywistość? Otóż rzeczywistość jest taka, że największy klub w Sejmie tego miejsca w prezydium Sejmu realnie nie ma. Nie ma, ponieważ ‘demokratyczna’ opozycja nie dopuściła do wyboru Elżbiety Witek, czyli kandydatki zgłoszonej przez PiS na wicemarszałka Sejmu. ‘Demokratyczny’ przekaz takiego działania jest następujący. Proszę bardzo, macie miejsce w prezydium Sejmu, ale to miejsce, które wam zapewniamy, jest dla osoby, która nam się podoba. Jeżeli zgłosicie kogoś, kogo my nie akceptujemy, wicemarszałka nie będziecie mieli.
Brawo nowe ‘demokratyczne’ standardy ….
Parę lat już na tym świecie żyję i trochę pamiętam. Otóż, to co robi dzisiaj ‘demokratyczna’ opozycja z narzucaniem klubowi PiS-u osoby, która może być z ramienia tego klubu wicemarszałkiem, przypomina dokładnie ‘demokratyczne’ standardy z czasów PRL-u.
Przypomnę co mam na myśli. Zanim rozpoczęły obrady okrągłego stołu, ówczesne władze zaprosiły delegację (ciągle zdelegalizowanej) Solidarności do podjęcia rozmów, w zamierzeniu mających prowadzić do legalizacji Solidarności.  Lech Wałęsa, ówczesny przewodniczący Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „S" zaproponował skład delegacji na te rozmowy. Wśród jej członków byli m.in. J. Kuroń i A. Michnik. No i zaczęła się jazda. Komuniści powiedzieli, proszę bardzo, możemy rozmawiać ze wszystkimi, ale nie z tymi dwoma … 
Dzisiaj ‘demokratyczna’ opozycja postępuje podobnie. Mówi PiS-owi tak samo, proszę bardzo możecie zgłaszać każdego, tylko nie Elżbietę Witek.
Jednak L. Wałęsa się nie ugiął i postawił sprawę jasno. Albo będą rozmowy z delegacją „S’ w zgłoszonym składzie, albo rozmów nie będzie wcale. Po jakimś czasie komuniści się zreflektowali i zaakceptowali delegację. W składzie takim, w jakim została zgłoszona.
Jeżeli kluby mające większość w Sejmie, chcą narzucać innym klubom, kto ma je reprezentować w prezydium Sejmu, to nie są nowe, demokratyczne standardy. To są standardy z dawnej PRL-owskiej epoki.
Pozostaje mieć nadzieję, że to jest tylko chwilowe zachłyśnięcie się świeżo uzyskaną władzą i opozycja, która ma obecnie większość w Sejmie też się zreflektuje (jak kiedyś komuniści) i pójdzie po rozum do głowy. I nie będzie narzucać innym klubom, kogo mają zgłaszać na swojego wicemarszałka oraz zaakceptuje osobę, która PiS zgłasza. Bo to, że każdy klub sam decyduje - kto ma go reprezentować w prezydium Sejmu - jest elementarną zasadą demokracji parlamentarnej.
Dobrym prognostykiem w tej sprawie, jest wypowiedź marszałka seniora M. Sawickiego, przedstawiciela PSL. W wywiadzie dla Polskiego Radia ujął on tę sprawę następująco: „Namawiałem do tego swój klub i Polskę 2050, bo uważam, że dobry obyczaj parlamentarny powinien być taki, że nie wybieramy członków prezydium Sejmu czy prezydiów klubów poszczególnym klubom. Ja ciągle jestem legalistą, a mamy zapis, że dopóki ktoś nie jest skazany, to jest domniemanie niewinności” oraz że on sam „zagłosowałby na Elżbietę Witek".

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ijontichy

15-11-2023 [15:06] - Ijontichy | Link:

VAE VICTIS...panie Hatalski...VAE VICTIS.!!!

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

15-11-2023 [15:32] - Tadeusz Hatalski | Link:

@Ijontichy - 'VAE VICTIS'
Przywołał pan słowa Brennusa, galijskiego wodza z IV w. p.n.e., który zdobył Rzym i zażądał od Rzymian okupu wypowiadając przytoczone słowa.
Ale mimo tego zwycięstwa i okupu (na zasadzie vae victis) dalszy bieg historii był inny. "W II wieku p.n.e. Rzymianie przekroczyli Alpy i zdobyli Galię Narbońską. W 120 r. opanowali dolinę Rodanu. Juliusz Cezar podbił całą Galię Zaalpejską w 58–50 r. p.n.e. ..." https://pl.wikipedia.org/wiki/...
Jaki z tego morał? Ano taki, że historia kołem się toczy ... Z czego wniosek, że zwycięstwo 'demokratycznej' opozycji też nie jest wieczne.

Obrazek użytkownika u2

15-11-2023 [15:06] - u2 | Link:

J. Kuroń i A. Michnik. No i zaczęła się jazda. Komuniści powiedzieli, proszę bardzo, możemy rozmawiać ze wszystkimi, ale nie z tymi dwoma … 

To było legendowanie ... swojej agentury :-)

Obrazek użytkownika juur

15-11-2023 [18:39] - juur | Link:

Pierwsza Solidarność dosyć szybko poznała się na Michniku i nie chcieli go w swoim składzie. Kiszczakowi natomiast zależało by był i nakazał by powiedziano, że strona rządowa nie chce Michnika. Reakcja była taka jakiej oczekiwał Kiszczak czyli protesty, apele, petycje, że Michnik musi brać udział....itd..... I mamy to co mamy. I nic nie wskazuje, że się czegoś nauczyliśmy.
 

Obrazek użytkownika Jabe

15-11-2023 [15:20] - Jabe | Link:

Klub PiS głosował przeciw kandydatom tamtych, kluby tamtych głoso­wały prze­ciw kandy­datowi PiS-u. A teraz fałszywy szloch.

Widocznie prezes chciał, żeby tak się spra­wy po­toczyły. Może po prostu chodzi o wzmocnienie w betonie po­czucia ob­lężonej twier­dzy.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

15-11-2023 [15:37] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe - 'fałszywy szloch'
Nie o tym pisałem, czy 'szloch' jest fałszywy czy też nie. Pisałem o rzekomej naprawie obyczajów, którą chlubi się marszałek Hołownia.

Obrazek użytkownika Jabe

15-11-2023 [15:56] - Jabe | Link:

Odniosłem się i do tego.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

15-11-2023 [17:29] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
W którym miejscu?

Obrazek użytkownika Jabe

15-11-2023 [17:41] - Jabe | Link:

Sprawa sprowadza się do tego, że do oby­czajów trzeba dwóch. Prezes naj­wyraźniej wykalkulował sobie „nie­wybieralną” kandy­daturę. Nie ma po­wodu do u­tyskiwań.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

15-11-2023 [17:50] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Nawet jeżeli było tak, jak pan sugeruje (a właściwie insynuuje), to nie prezes decyduje jak głosuje 'demokratyczna' opozycja. Gdyby faktycznie chodziło im o demokratyczne zwyczaje  w Sejmie, to mogli mu zrobić siurpryzę i zagłosować na panią poseł E. Witek.

Obrazek użytkownika Jabe

15-11-2023 [18:08] - Jabe | Link:

Klub PiS głosował przeciw ich kandy­datom.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

15-11-2023 [18:13] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Oni z góry zapowiedzieli, że będą głosować przeciw, więc co, PiS miał nadstawiać policzek? Przecież to 'demokratyczna' opozycja przyszła do Sejmu naprawiać obyczaje, więc PiS głosując tak a nie inaczej 'powiedział' sprawdzam.

Obrazek użytkownika Jabe

15-11-2023 [18:24] - Jabe | Link:

Może zapowiadali, a może nie. Może pre­zes za­powiadał, a może nie. Nie zmienia to faktu, że obie strony głoso­wały, jak głoso­wały.

Inną sprawą jest kandydatura pani Witek. Kon­federacja, rzecz jasna, nie mogła po­przeć tej kandy­datury. To wzmacnia wra­żenie, że prezes szedł na z­warcie.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

18-11-2023 [08:35] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Przecież to tylko Konfederacja poparła ... przynajmniej częściowo. 

Obrazek użytkownika mjk1

15-11-2023 [19:26] - mjk1 | Link:

@ Tadeusz Hatalski
"Oni z góry zapowiedzieli, że będą głosować przeciw...". Konfederacja też zapowiadała, że nie poprze kandydatury Pani Witek, ale PiS w imię dobrych obyczajów, poparło kandydaturę Bosaka. Dlaczego więc w imię, tych samych dobrych obyczajów, Pis nie poparło kandydatów opozycji? Żadnego z kandydatów.

Obrazek użytkownika Czesław2

18-11-2023 [08:38] - Czesław2 | Link:

Ależ poparło kandydata konfy.

Obrazek użytkownika sake3

15-11-2023 [15:40] - sake3 | Link:

Tuskoidzi postanowili wejść do Sejmu i Senatu z przytupem niczym ,,wielkie wejscie'' gwiazdy filmowej. przedwojennych filmów.Tyle że nowa gwiazda nie zaprezentowała ani pięknej kreacji,ani urody,ani nawet powłóczystego spojrzenia.było chamsko,ordynarnie,obliczone na terror i pogardę.Pewnie zresztą będzie tak chamsko nadal w myśl planu pseudoprofesorka Sadurskiego z UW,by PiS ciasno opleść kordonem pogardy,nienawiści,lekceważenia i traktować jak trędowatego.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

15-11-2023 [16:14] - wielkopolskizdzichu | Link:

"PiS ciasno opleść kordonem pogardy,nienawiści,lekceważenia i traktować jak trędowatego."
Czego PiS i jego elektoratowi serdecznie życzę.

Obrazek użytkownika sake3

15-11-2023 [20:17] - sake3 | Link:

Pan jest złożony z samej nienawiści,lekceważenia i pogardy niczym Tusk.Pewnie i taki pomarszczony i z takim wytrzeszczem jak on..No to faktyczne warto nie zwracać na pana uwagi ani nic zyczyć.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

15-11-2023 [21:50] - wielkopolskizdzichu | Link:

1. "Pan jest złożony z samej nienawiści,lekceważenia i pogardy"
Mam pełne prawo do w/w uczuć w stosunku do tych, którzy nie wiadomo dlaczego od wielu lat pałają nimi do mnie.
2. "Pewnie i taki pomarszczony i z takim wytrzeszczem"
Prezentujesz sake typowe dla pisiorstwa posługiwanie się oszczerstwami i z brudnego pisowskiego palucha wyssanymi opisami czyjegoś fizys.

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

15-11-2023 [20:36] - Siberian Husky Dog | Link:

zdzich z tworek
Kolejna obietnica oszusta Tuska do kosza. Chodzi o kredyt 0 procent.
I jak się czujecie, wy tępe pod donicę strzyżone baranie łby, wyborcy tego oszołoma?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

15-11-2023 [21:42] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Kolejna obietnica oszusta Tuska do kosza"
Godzę się na to że nie wszystkie obietnice będą realizowane. Ważne aby jak to określiła jedna z posłanek lewicy "pisowskiego raka wyciąć do końca".

Obrazek użytkownika Jabe

15-11-2023 [22:41] - Jabe | Link:

Nie ma czgoś takiego jak darmowy kredyt.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

15-11-2023 [17:43] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ sake3 - 'ciasno opleść [PiS] kordonem pogardy,nienawiści,lekceważenia'
Nie słyszałem tego, ale z przykrością trzeba przyznać, że wiele wskazuje iż faktycznie tak się dzieje
 

Obrazek użytkownika Czesław2

15-11-2023 [16:16] - Czesław2 | Link:

Ponieważ okrągły stół był cyrkiem ubeków z ubekami, przez porównanie, sejm to to samo.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

15-11-2023 [17:38] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Czesław2
Przy okrągłym stole byli również ludzie dobrej woli więc warto ważyć słowa ... 

Obrazek użytkownika Pers

15-11-2023 [18:04] - Pers | Link:

//Dzisiaj ‘demokratyczna’ opozycja postępuje podobnie. Mówi PiS-owi tak samo, proszę bardzo możecie zgłaszać każdego, tylko nie Elżbietę Witek.//
Dość się skompromitowała.

Obrazek użytkownika sake3

15-11-2023 [20:39] - sake3 | Link:

@Pers.....Pan się kompromituje każdym swoim wpisem i jakoś musimy to wytrzymywać.Bądź pan chociaż mężczyzną i nie pokazuje tej swojej frustracji.chłopaki nie płaczą.

Obrazek użytkownika Pers

15-11-2023 [21:14] - Pers | Link:

@sake
//Pers.....Pan się kompromituje każdym swoim wpisem i jakoś musimy to wytrzymywać.//

Taka opinia od ciebie to dla mnie największy komplement.
Wiesz dlaczego? :)))))))

 

Obrazek użytkownika sake3

16-11-2023 [10:23] - sake3 | Link:

@Pers........Ależ wiem dlaczego....Ja jedna czytam uważnie pana agitki choć ostatnio pan się obija,nigdy nie dogryzam, pana niemiłe do mnie słowa olewam i nie odpowiadam tym samym.Komplememtów nie oczekuję,choć teraz pewnie znów pn mi chciał złym słowem dołożyć.Życie jest piękne i szkoda mi go tracić na głupie przepychanki.

Obrazek użytkownika tricolour

15-11-2023 [18:27] - tricolour | Link:

@TH

Odpowiem na Pańskie łzy dokładnie tak, jak słyszałem przez ostatnie osiem lat: chcecie mieć przedstawiciela w prezydium, to musicie wygrać głosowanie. Proste?

Czasy Witek - anularek minęły wraz z kciukiem wypierniczającym Kaczyńskiego na koniec kolejki.

Obrazek użytkownika smieciu

15-11-2023 [20:12] - smieciu | Link:

KO nie ma tak swoją drogą żadnej motywacji by bawić się w jakieś pozory grzeczności. Przecież dla PiSowców nic to nie zmieni. I tak Tusk pozostanie niemieckim agentem wysłanym by zniszczyć, zająć Polskę. Cokolwiek Tusk nie zrobi będzie według tutejszego komentatora złe, perfidne, demoniczne itp. Dodatkowo TVP obsmaruje a jeśli Koalicja jednak zrobi komuś dobrze (np. emerytom), przemilczy.
Więc. Można sobie dać upust temu co gromadziło się przez te lata.
Braun też się nie patyczkował. Miał kilka minut swojej satysfakcji.
No i na koniec dorzucając do tego co napisałeś. Witek powtarza: „Regulaminu nie złamałam”. Tusk i spóła też nie.

Tak swoją drogą, tak jak Jabe wyżej napisał. PiS także nie poparło żadnego kandydata Koalicji. Co jest podsumowaniem tych wydarzeń. Gdyż zachowało się identycznie. A przecież mogli poudawać że jednak trzymają się pewnych niepisanych zasad co przynajmniej dałoby im jakiś pretekst do krytyki. Ale nie zdobyli się na to. Nie są więc w niczym lepsi w tej historii.

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

15-11-2023 [19:12] - Siberian Husky Dog | Link:

Wychodzi na to że Tusk jednak załatwił kasę z KPO.
Całe 550 mln do końca roku.
Czyli średnio 15 euro na Polaka

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

15-11-2023 [19:53] - Siberian Husky Dog | Link:

tusk swoje brudy załatwia przez kałownię i władka gumofilca używając ich jak sciery.
Dają się rozgrywać jak dzieci

Obrazek użytkownika sake3

15-11-2023 [20:21] - sake3 | Link:

Po co pan się użala nad Tygryskiem i jego losem.Na razie fajnie patrzeć na jego pełne śmiesznej powagi miny które stroi.i jak sie puszy.Trudno nawet powiedzieć komu ,,władza'' uderzyła bardziej do łba-jemu czy marszałkowi.

Obrazek użytkownika Ptr

16-11-2023 [11:08] - Ptr | Link:

Nie sądzę by byli suwerenni w swych decyzjach , w swej postawie politycznej. Tradycyjnie od wielu lat tak się pozycjonują. Chyba jakiś cud. 
Z drugiej strony teraz wartość jednego srebrnika (teoretycznie) poszła w górę bez limitu. Nie ma limitu. Taka sytuacja. 

Obrazek użytkownika spike

15-11-2023 [20:43] - spike | Link:

Tuskofile tyle się pluli o demokracji, Konstytucji, dobrych obyczajach, jednocześnie robiąc chlew z sejmu, jak obecnie mają przejąć władzę, naiwnością było sądzić, że pokażą to, czego jak twierdzili nie ma, a jednak chlew jest dalej, więc kultury debaty nie spodziewajmy się, zobaczymy seanse nienawiści, wycia, wyzywania, do tego dojdzie próba łamania prawa, jak zapowiedziane odwołanie kilku sędziów TK, zakładając, że tym samym unieważnią wyrok TK w kwestii aborcji, pomijając fakt, że ci sędziowie ą mianowani przez Prezydenta, a tego nie da się cofnąć, dodać należy, że to nie TK jako instytucja wydaje wyroki, a sędziowie. Jedyną możliwością jest odwołać sędziego, jeżeli by nie miał kwalifikacji zawodowych do pełnienia tej funkcji.

Najbardziej szokujące i przerażające jest, taki "autorytet" jakim był prof. Strzembosz, też idzie drogą anarchii, wspiera oszustów w ich planie, nazywając to "powrotem demokracji".
Ciekawe co ma na sumieniu?

Obrazek użytkownika Jabe

15-11-2023 [22:43] - Jabe | Link:

Co właściwie takiego strasz­nego się zdarzyło?

Obrazek użytkownika sake3

16-11-2023 [21:22] - sake3 | Link:

Hołownia wygłosił pompatyczne orędzie w którym stwierdził,że miejsce wicemarszałka czeka na PiS z uwagi na szacunek dla głosów wyborczych.Znając jednak mściwe zachowanie się tej koalicji należy oczekiwać,że każdy wskazany kandydat przez PiS będzie w kolejnych głosowaniach odrzucany ku ich wielkiej uciesze Orędzie tego typa było nie tylko groteskowe ale nacechowane złą wolą ,kpiną,chamstwem,Cóż zresztą spodziewac się po tym indywiduum któremu woda sodowa tak uderzyła do głowy że obecny Sejm to komediodramat.A co z miejscami w komisjach? Też łaskawie z ,,szacunku dla nas-wyborców'' na cos się zgodzą?łamanie Regulaminu Sejmu to też objaw szacunku? Dla kogo?

Obrazek użytkownika Jabe

16-11-2023 [21:35] - Jabe | Link:

Jakie zaś mściwe? Prezes dla draki po­stanowił wy­stawić „nie­wybieralną”. Jego klub gło­sował przeciw kandy­datom tamtych. To on zdecydował, jak to się wszystko po­toczy. Krzywdy nie ma, ob­łudnico. Nie bucz.

Obrazek użytkownika sake3

16-11-2023 [21:45] - sake3 | Link:

Ach te czerwone usteczka Hołowni na zdjęciach.To uklon w stronę w stronę mniejszości,nowy modowy trend czy zdążył jeszcze przed orędziem przegryźć gardło komuś z PiS?